NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
Aster 30 SAMP/T rendszer átadásáról már tárgyalnak...


Egy NASAMS rendszer (üteg) két másodpercenként tud rakétát indítani a Sentnel radar által követett max. 60 célra. Ha három indító van, akkor egy rendszer 18 cél nagyjából egyidejű támadására képes. Nem lehetetlen túl terhelni, de az ért nem is könnyű, mert nem csak NASAMS-szel védekeznek.

Amúgy az való igaz, hogy nem túl gazdaságos a drónokra ezzel lövöldözni, gépágyús és lézeres rendszerek költség hatékonyabbak ezek ellen.



Mert az ukránok hülyék hozzá hogy megtanulják?! :D
Konkrétan a sokkal kevésbé automatizált szovjet rendszerekkel is elboldogulnak akkor miért ne tudnák kezelni a nyugatiakat?
Én legutóbb pont azt olvastam, hogy az olaszok kategorikusan elutasították az ASTER 30/SAMP-T átadását, mert hogy hirtelen a jobboldali fordulat után rájöttek, hogy az amúgy kurva drága és high tech rendszerből nekik sincs elég, amennyi kéne. Vannak erős kételyeim azzal kapcsolatban, hogy a Meloni kormány majd a saját biztonsága csökkentése mellett is ezzel fogja kitömni az ukránokat...

Ja, azzal kapcsolatban hogy nem tudják megtanulni kezelni, idővel biztos meg tudnák, csak sanszosan nem bíznak rájuk ilyen szinten high-end HT-t a nyugatiak, gondolom az USA sem szeretné azt látni, hogy másnap fent vannak a dark-weben az L-200 pick upok, meg az NLAW-ok mellett eladó sorban. Nem hülyeségből van ott az a sok amcsi felügyelő még az ettől jelentéktelenebb szarokra is vigyázni, ez mellett ott lesznek szoros emberfogásban. Ha meg ott kell lenniük, hát ők rögtön ki is vannak képezve rá, gondolom lehet jobbak is mint az ukránok valaha lesznek, én csak továbbgondoltam :p .

Tele vannak nyugati zsoldosokkal lássuk be még lövész szinten is, engem fogalmazzunk úgy, marhára meglepne ha nem nyugatiak kezelnék majd legalább részben, abban meg ne dumáljunk mellé, én 100%-ban biztos vagyok, nyugati felügyelet mellett fogják használni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 931
38 161
113
Én legutóbb pont azt olvastam, hogy az olaszok kategorikusan elutasították az ASTER 30/SAMP-T átadását, mert hogy hirtelen a jobboldali fordulat után rájöttek, hogy az amúgy kurva drága és high tech rendszerből nekik sincs elég, amennyi kéne. Vannak erős kételyeim azzal kapcsolatban, hogy a Meloni kormány majd a saját biztonsága csökkentése mellett is ezzel fogja kitömni az ukránokat...

Ja, azzal kapcsolatban hogy nem tudják megtanulni kezelni, idővel biztos meg tudnák, csak sanszosan nem bíznak rájuk ilyen szinten high-end HT-t a nyugatiak, gondolom az USA sem szeretné azt látni, hogy másnap fent vannak a dark-weben az L-200 pick upok, meg az NLAW-ok mellett eladó sorban. Nem hülyeségből van ott az a sok amcsi felügyelő még az ettől jelentéktelenebb szarokra is vigyázni, ez mellett ott lesznek szoros emberfogásban. Ha meg ott kell lenniük, hát ők rögtön ki is vannak képezve rá, gondolom lehet jobbak is mint az ukránok valaha lesznek, én csak továbbgondoltam :p .

Tele vannak nyugati zsoldosokkal lássuk be még lövész szinten is, engem fogalmazzunk úgy, marhára meglepne ha nem nyugatiak kezelnék majd legalább részben, abban meg ne dumáljunk mellé, én 100%-ban biztos vagyok, nyugati felügyelet mellett fogják használni.

Persze mindenki hisz, amit akar...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
A túlterhelni nehéz a NASAMS-ot részre, ahol azt fejtegeted nagyon helyesen hogy mivel ARH rakéta van benne marha nehéz, mert irdatlan sok a célcsatorna, gyakorlatilag minden rakéta mehet akár saját céljára, azért csak tudod TE is a választ! Ott meg a high-end rendszerekre megint a jó öreg a "mennyiség minőségbe csap át", illetve ahogy TE magad is leírod, a költséghatékonyság figyelembevétele lehet a kulcs orosz részről, igen.

Szar kilátásokkal lehet nekiállni harcolni 20.000 dolláros drónok ellen millió dolláros Amraamokkal még akkor is, ha te azt amúgy Ukrajnaként most még ingyen kapod. Kurvára nincs ingyen, azt valakinek ki kell fizetni. Én bevallom őszintén, azt várom hogy pontosan ahogy az izraelieknél a szintén top csúcs vaskupola rendszert bezergelik a Kasszamokkal az arabok, itt ugyan ezt fogják a szarért hugyért vett iráni zümi drónokkal csinálni az oroszok.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113

Persze mindenki hisz, amit akar...
Ezen én vitatkozni nem fogok senkivel, mikor mondom még kutya közönséges mezei lövészek közt is ott vannak az amcsik, lengyelek, britek nagy számban, elenyészőben meg még olyan távoliak is mint az ausztrálok, koreaiak, szerintem akad majd NASAMS kezelő is külföldi, na... Persze szigorúan frissen/nem régen leszerelt, zsoldos, PMC...

Ez csak az én véleményem, semmi bizonyítékom nincs rá.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 432
113
A túlterhelni nehéz a NASAMS-ot részre, ahol azt fejtegeted nagyon helyesen hogy mivel ARH rakéta van benne marha nehéz, mert irdatlan sok a célcsatorna, gyakorlatilag minden rakéta mehet akár saját céljára, azért csak tudod TE is a választ! Ott meg a high-end rendszerekre megint a jó öreg a "mennyiség minőségbe csap át", illetve ahogy TE magad is leírod, a költséghatékonyság figyelembevétele lehet a kulcs orosz részről, igen.

Szar kilátásokkal lehet nekiállni harcolni 20.000 dolláros drónok ellen millió dolláros Amraamokkal még akkor is, ha te azt amúgy Ukrajnaként most még ingyen kapod. Kurvára nincs ingyen, azt valakinek ki kell fizetni. Én bevallom őszintén, azt várom hogy pontosan ahogy az izraelieknél a szintén top csúcs vaskupola rendszert bezergelik a Kasszamokkal az arabok, itt ugyan ezt fogják a szarért hugyért vett iráni zümi drónokkal csinálni az oroszok.

A befogási távolságra is kíváncsi lennék.... Műanyag drón vs. 0.33 L üditős doboz méretű mechanikus radar...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 931
38 161
113
A túlterhelni nehéz a NASAMS-ot részre, ahol azt fejtegeted nagyon helyesen hogy mivel ARH rakéta van benne marha nehéz, mert irdatlan sok a célcsatorna, gyakorlatilag minden rakéta mehet akár saját céljára, azért csak tudod TE is a választ! Ott meg a high-end rendszerekre megint a jó öreg a "mennyiség minőségbe csap át", illetve ahogy TE magad is leírod, a költséghatékonyság figyelembevétele lehet a kulcs orosz részről, igen.

Szar kilátásokkal lehet nekiállni harcolni 20.000 dolláros drónok ellen millió dolláros Amraamokkal még akkor is, ha te azt amúgy Ukrajnaként most még ingyen kapod. Kurvára nincs ingyen, azt valakinek ki kell fizetni. Én bevallom őszintén, azt várom hogy pontosan ahogy az izraelieknél a szintén top csúcs vaskupola rendszert bezergelik a Kasszamokkal az arabok, itt ugyan ezt fogják a szarért hugyért vett iráni zümi drónokkal csinálni az oroszok.
Az izraeliek is rájöttek hogy drága a Tamirt lövöldözni a barkácsrakétákra, ezért jöttek ki a lézeres Iron Beammel. Ahány videót eddig láttam lézeres megoldásokról, ezek elég lassan érnek el eredményt: hosszú másodpercekig kell "melegíteni" a célt mire felrobban vagy szétesik. Nagyon kevés a cél csatorna, szóval nagyon sok "lézer ágyú" kell egy tömeges drón- vagy rakétatámadás kivédésére. Ráadásul a sivatagi-mediterrán klímában talán még elműködik, de a sokszor ködös Európában már gond lehet.

Én a gépágyús megoldásban hiszek: minden időjárási körülmény közepette működik egy radar vezérelte gépágyú és lőszer is relatíve olcsó, legalábbis a lelövési költség közel 1:1 arányban lehet a drón árával.
Hazai viszonylatban drukkolok Skynex / Mantis jellegű rendszer beszerzésének - remélem sor kerül rá egyszer.

Ami az ukránokat illeti: trailerre szerelt Phalanx segíthet. Állítólag 40-50 db ilyen ül az amcsi raktárakban még az iraki és afgán háborúkból maradtak meg...


Ezen én vitatkozni nem fogok senkivel, mikor mondom még kutya közönséges mezei lövészek közt is ott vannak az amcsik, lengyelek, britek nagy számban, elenyészőben meg még olyan távoliak is mint az ausztrálok, koreaiak, szerintem akad majd NASAMS kezelő is külföldi, na... Persze szigorúan frissen/nem régen leszerelt, zsoldos, PMC...

Ez csak az én véleményem, semmi bizonyítékom nincs rá.
Külföldi önkéntesek vannak - ezt nem titok, de nem látom igazolva, hogy ezeket tömegesen nyugati országok kormányi szerveznék oda harcolni pénzért. Ezek többsége meggyőződésből/idealizmusból harcol, nem azért mert havi több ezer dollár be van nekik lengetve, szóval ilyen értelemben én nem tartom őket zsoldosnak. Ukránoknál totális mozgósítás van: ember anyag egyelőre még nem nagy probléma. Havonta több ezer nyugaton kiképzett ukrán katona áramlik be a rendszerükbe.

Lehet hogy vannak klasszikus értelemben vett zsoldosok is, de nem ez a jellemző szerintem.
Persze mindenki hisz, amit akar... ;)
 
  • Tetszik
Reactions: bel and zsolti

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
Iskandereket ritkábban lövöldözik az utóbbi időben a hírek szerint. Kalibrt, iráni drónt meg néha Kindzsált vetnek be.
Az hogy iráni rakétákat rendelnek szintén azt jelenti, hogy fogyóban vannak a saját készletek. Nyilván pontosan mennyi van Iskanderből azt itt senki nem tudja.
.
.
Aladeen admirális generális, legyőzhetetlen legfelsőbb Hadúr, Wadiya Népének Szeretett Elnyomója!
Azt gondolom, Putyin ebben a háborúban máris vesztett azzal, hogy pl Irán hirtelen vele egyenrangú fegyverszállitóvá emelkedett, és már nem Irán kérleli az oroszt hogy adjon modernnek hitt (Sz-300) fegyvert, hanem megfordult a dolog. Ez komoly orosz presztizsvesztés. Másrészt sajnos nagyon valószinű, hogy az irániak a drónokért cserébe az atomprogramjukhoz kértek segitséget.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
A befogási távolságra is kíváncsi lennék.... Műanyag drón vs. 0.33 L üditős doboz méretű mechanikus radar...
Igen, technikai részletekbe nem is akartam belemenni, mert ködszurkálás, tényleg nem tudhatunk semmit egzaktul, de azért elég bukó hosszútávon szerintem milliós nagyságrendű rakétákkal harcolni kis lufasz sufnibarkács drónok amik dobálják a kézigránát szintű áldást meg Shahid136 ok ellen, amiket valahol 2000 és 20.000 dollár közé saccolnak, és Iráni gyerekek raknak össze egy garázsban Teherán alsón éjszakai műszakban, gombokért.

Mindeközben a szépséghiba az, hogy ha viszont ignorálod őket, és inkább nem lősz rájuk mert nem túl költséghatékony, akkor meg hamar kikaphatja akár a tűzvezető rendszert, akár a radart vagy magát a rakéta konténereket egy egy ilyen filléres szar drón. Kíváncsi vagyok egy ilyen konténer amiben benne van mondjuk 6 AMRAAM ami önmagában csak a rakéták miatt sok sok millió dollár érték, ha kap egy találatot egy ilyen 20.000 dolláros dróntól, mennyire védi meg a bent foglalt sok millió dollárnyi értékű rakétákat. Na most akkor viszont már ott tartunk, hogy minden konténert, Sentinelt védeni kéne egy - több közel körzeti rendszerrel, lehetőleg hogy hatékony is legyen, AHEAD SPAAG rendszerrel, de minimum Gepardokkal.

Tegyük fel tényleg kiürítik fél Európát hogy az ukránoknak meglegyen a réteges légvédelem, NASAMS, SPAAG ami ezt védi a filléres drónoktól, ez még mindig nem mozog, a csapatokat nem tudja oltalmazni direktben. A kritikus infrastruktúrát, nagy lőszerraktárakat, logisztikai központot igen. A gond az, hogy erre viszont így már meg fogja érni az Iszkander. Vagy akár ha igaz a pletyka, a meg nem nevezett de olcsón megbett szintén iráni eredetű SRBM. Azt meg nem szedi le a NASAMS.

Ördögi kör, fából vaskarika.

Mondom, én nagyon kíváncsi leszek mi lesz ebből, de ha az ukrán kritikus infrastruktúra tovább pusztul, és nem kezd el totálisan leállni az orosz légierő, bemennek a drón, CM, és BM csapások ezek után is, akkor kijelenthető hogy a NASAMS, GEPARD, IRIS-T és a maradék SZU légvédelem ellen is tud hatékonyan dolgozni a VVS.

Nem árulok el zsákba macskát, kb. ezt várom, igen.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
Az izraeliek is rájöttek hogy drága a Tamirt lövöldözni a barkácsrakétákra, ezért jöttek ki a lézeres Iron Beammel. Ahány videót eddig láttam lézeres megoldásokról, ezek elég lassan érnek el eredményt: hosszú másodpercekig kell "melegíteni" a célt mire felrobban vagy szétesik. Nagyon kevés a cél csatorna, szóval nagyon sok "lézer ágyú" kell egy tömeges drón- vagy rakétatámadás kivédésére. Ráadásul a sivatagi-mediterrán klímában talán még elműködik, de a sokszor ködös Európában már gond lehet.

Én a gépágyús megoldásban hiszek: minden időjárási körülmény közepette működik egy radar vezérelte gépágyú és lőszer is relatíve olcsó, legalábbis a lelövési költség közel 1:1 arányban lehet a drón árával.
Hazai viszonylatban drukkolok Skynex / Mantis jellegű rendszer beszerzésének - remélem sor kerül rá egyszer.

Ami az ukránokat illeti: trailerre szerelt Phalanx segíthet. Állítólag 40-50 db ilyen ül az amcsi raktárakban még az iraki és afgán háborúkból maradtak meg...



Külföldi önkéntesek vannak - ezt nem titok, de nem látom igazolva, hogy ezeket tömegesen nyugati országok kormányi szerveznék oda harcolni pénzért. Ezek többsége meggyőződésből/idealizmusból harcol, nem azért mert havi több ezer dollár be van nekik lengetve, szóval ilyen értelemben én nem tartom őket zsoldosnak. Ukránoknál totális mozgósítás van: ember anyag egyelőre még nem nagy probléma. Havonta több ezer nyugaton kiképzett ukrán katona áramlik be a rendszerükbe.

Lehet hogy vannak klasszikus értelemben vett zsoldosok is, de nem ez a jellemző szerintem.
Persze mindenki hisz, amit akar... ;)
Én is szurkolok a csöves légvédelemnek idehaza a megjelenéséért, szerintem a drónokra ez a reális válasz, csak a gondom az ahogy én látom, hogy nem lehet eleget venni belőle. Meg kell próbálni! Ha rajtam múlna minden bokorba ilyen AHEAD techre is képes eszközt szeretnék látni, ami amúgy képes támogatni a gyalogság harcát is. Valami ilyesmi lehet a jelen válasza, mert az energiafegyverek még szerintem sem megnyugtatóan kiforrottak, az EW meg esetleges.

A zsoldos kérdést másképp látjuk, nyilván SEMMI bizonyítékom nincs a saját igazam alátámasztására, de szerintem meg bizonyos országok "elitjének" minden pénzt megér hogy profi katonák hozzájuk ne köthető módon gyengítsék az oroszokat.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 931
38 161
113
.
.
Aladeen admirális generális, legyőzhetetlen legfelsőbb Hadúr, Wadiya Népének Szeretett Elnyomója!
Nagyon aladeen vagy ezzel a szívemnek kedves megszólítással! Máris levettelek a 7,83 milliárd fős halállistámról. ;)

Azt gondolom, Putyin ebben a háborúban máris vesztett azzal, hogy pl Irán hirtelen vele egyenrangú fegyverszállitóvá emelkedett, és már nem Irán kérleli az oroszt hogy adjon modernnek hitt (Sz-300) fegyvert, hanem megfordult a dolog. Ez komoly orosz presztizsvesztés. Másrészt sajnos nagyon valószinű, hogy az irániak a drónokért cserébe az atomprogramjukhoz kértek segitséget.
Az biztos hogy ez a művelet orosz szemponból rég nem a tervek szerint megy.
Jó kérdés, hogy Iránnak ebben mi az üzlet. Az én tippem: simán csak pénz illetve esetleg technológiai segítség az atomprogramjához.
 
  • Tetszik
Reactions: Capslock27

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 432
113
Igen, technikai részletekbe nem is akartam belemenni, mert ködszurkálás, tényleg nem tudhatunk semmit egzaktul, de azért elég bukó hosszútávon szerintem milliós nagyságrendű rakétákkal harcolni kis lufasz sufnibarkács drónok amik dobálják a kézigránát szintű áldást meg Shahid136 ok ellen, amiket valahol 2000 és 20.000 dollár közé saccolnak, és Iráni gyerekek raknak össze egy garázsban Teherán alsón éjszakai műszakban, gombokért.

Mindeközben a szépséghiba az, hogy ha viszont ignorálod őket, és inkább nem lősz rájuk mert nem túl költséghatékony, akkor meg hamar kikaphatja akár a tűzvezető rendszert, akár a radart vagy magát a rakéta konténereket egy egy ilyen filléres szar drón. Kíváncsi vagyok egy ilyen konténer amiben benne van mondjuk 6 AMRAAM ami önmagában csak a rakéták miatt sok sok millió dollár érték, ha kap egy találatot egy ilyen 20.000 dolláros dróntól, mennyire védi meg a bent foglalt sok millió dollárnyi értékű rakétákat. Na most akkor viszont már ott tartunk, hogy minden konténert, Sentinelt védeni kéne egy - több közel körzeti rendszerrel, lehetőleg hogy hatékony is legyen, AHEAD SPAAG rendszerrel, de minimum Gepardokkal.

Tegyük fel tényleg kiürítik fél Európát hogy az ukránoknak meglegyen a réteges légvédelem, NASAMS, SPAAG ami ezt védi a filléres drónoktól, ez még mindig nem mozog, a csapatokat nem tudja oltalmazni direktben. A kritikus infrastruktúrát, nagy lőszerraktárakat, logisztikai központot igen. A gond az, hogy erre viszont így már meg fogja érni az Iszkander. Vagy akár ha igaz a pletyka, a meg nem nevezett de olcsón megbett szintén iráni eredetű SRBM. Azt meg nem szedi le a NASAMS.

Ördögi kör, fából vaskarika.

Mondom, én nagyon kíváncsi leszek mi lesz ebből, de ha az ukrán kritikus infrastruktúra tovább pusztul, és nem kezd el totálisan leállni az orosz légierő, bemennek a drón, CM, és BM csapások ezek után is, akkor kijelenthető hogy a NASAMS, GEPARD, IRIS-T és a maradék SZU légvédelem ellen is tud hatékonyan dolgozni a VVS.

Nem árulok el zsákba macskát, kb. ezt várom, igen.

A nyugati fegyver rendszerek "halála" mindig az volt, hogy nem ár/érték arányosak.
Biztos jó dolog a NASAMS, de ha 2 millió 1 db rakéta és 100,000 egy drágább drón, akkor rábasztak.
És ez minden téren igaz! Ezért nem érnek szart sem a nyugati fegyver szállítások sem. Nem tudnak mennyiséget adni, mert túl drágák és túl bonyolultak ezek a rendszerek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 992
32 953
113
A nyugati fegyver rendszerek "halála" mindig az volt, hogy nem ár/érték arányosak.
Biztos jó dolog a NASAMS, de ha 2 millió 1 db rakéta és 100,000 egy drágább drón, akkor rábasztak.
És ez minden téren igaz! Ezért nem érnek szart sem a nyugati fegyver szállítások sem. Nem tudnak mennyiséget adni, mert túl drágák és túl bonyolultak ezek a rendszerek.
NASAMS nem a filléres kicsi dronok ellen lett kifejlesztve.Ezek ellen egy C-RAM rendszer kell,a lehető legolcsóbb elfogó résszel.
Ha rajtam múlna minden bokorba ilyen AHEAD techre is képes eszközt szeretnék látni, ami amúgy képes támogatni a gyalogság harcát is
Valójában ez megvan.Lynxen is egy AHEADos rendszer van,tele van a padlás programozható/közelségi gyújtós tűzeszközöket használó távirányitott fegyverállásokkal.AbramsXen is ott van az M230.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
A nyugati fegyver rendszerek "halála" mindig az volt, hogy nem ár/érték arányosak.
Biztos jó dolog a NASAMS, de ha 2 millió 1 db rakéta és 100,000 egy drágább drón, akkor rábasztak.
És ez minden téren igaz! Ezért nem érnek szart sem a nyugati fegyver szállítások sem. Nem tudnak mennyiséget adni, mert túl drágák és túl bonyolultak ezek a rendszerek.
Igen, így gondolom én is. Felugrik a szemem mindig mikor látom leírva egy háborúban, hogy szállít X meg Y ország 4 meg 6 db valóban modern, korszerű high end mondjuk PZH2000-et, s így már összesen van az ukránoknak 2 tucat is!

Ezek vicc mennyiségek. Nem ezek voltak eddig sem a döntőek, bár a morálra biztos jól hatnak, hanem az a sok tízezres darabszámban leszállított korszerű ATGM és MANPADS volt a game changer, meg az, hogy az ukránok valóban nagy számban és brutál keményen, hősiesen beleálltak az ember ember elleni városharcokba. Illetve az az információs NATO hálózat, ami mindennel együtt (AWACS, műholdak, starlink, felderítő drónok és repülők) őket támogatja, Real Time-ban.

Ezeknek látom igazán a szerepét, nem a 10 db ebből, 24 db abból a high end rendszer itt a lényeg.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
NASAMS nem a filléres kicsi dronok ellen lett kifejlesztve.Ezek ellen egy C-RAM rendszer kell,a lehető legolcsóbb elfogó résszel.

Valójában ez megvan.Lynxen is egy AHEADos rendszer van,tele van a padlás programozható/közelségi gyújtós tűzeszközöket használó távirányitott fegyverállásokkal.AbramsXen is ott van az M230.
Elterjedve nincs. Még.

Ukránoknak akkor máris lehet szállítani a C-RAM rendszereket, vagy Goalkeepert minden egyes NASAMS rendszerelem mellé kb...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 931
38 161
113
Én is szurkolok a csöves légvédelemnek idehaza a megjelenéséért, szerintem a drónokra ez a reális válasz, csak a gondom az ahogy én látom, hogy nem lehet eleget venni belőle. Meg kell próbálni! Ha rajtam múlna minden bokorba ilyen AHEAD techre is képes eszközt szeretnék látni, ami amúgy képes támogatni a gyalogság harcát is. Valami ilyesmi lehet a jelen válasza, mert az energiafegyverek még szerintem sem megnyugtatóan kiforrottak, az EW meg esetleges.
Azért hortobágyi 9 lyukú hidat nem kell "légvédeni", de valóban ez lenne a jó irány: sok gépágyú.
Energia infrastruktúra szétdrónozása az ukránok legnagyobb problémája. Szóval nekünk is ennek megvédésre kell felkészülni.
A Rheinmetall profi, de drága gépágyús megoldásának olcsóbb alternatívája lehet az M230-as 4x4-esen vagy akár traileren is. Sokféle drón elleni lőszer van hozzá.

A gépágyús megoldás előnye még, hogy magunk is tudnánk lőszert gyártani hozzá! A rakéták nem csak drágák, de éveket kell várni rájuk - már ha éppen hajlandók eladni nekünk ezeket.
Gépágyúk reneszánsza jön rövidesen... ;)


A zsoldos kérdést másképp látjuk, nyilván SEMMI bizonyítékom nincs a saját igazam alátámasztására, de szerintem meg bizonyos országok "elitjének" minden pénzt megér hogy profi katonák hozzájuk ne köthető módon gyengítsék az oroszokat.
Egyelőre az oroszok magukat gyengítik ezzel a teljesen idiótán levezényelt háborúval. Még ha meg is tartanak valamennyit a most megszállt területekből, akkor is 10-15 évre teljesen leamortizálták a haderejüket, aminek a pótlás igen csak nehéz lesz.
Az orosz haderő sokkal nagyobb befolyást gyakorolt a szomszédokra, amígy nem került bevetésre és ki nem derül hogy totál béna...Mostmár közép ázsiai szatellit államok is bemernek szólni Putyinnak! :D
A "narancs forradalomtól" télen megmentett kazah elnök totál beintett és átnyergelt a kínaiakra. :p
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
Azért Hortobágyi 9 lyukű hidat nem kell "légvédeni", de valóban ez lenne a jó irány: sok gépágyú.
Energia infrastruktúra szétdrónozása az ukránok legnagyobb problémája. Szóval nekünk is ennek megvédésre kell felkészülni.
A Rheinmetall profi, de drága gépágyús megoldásának olcsóbb alternatívája lehet az M230-as 4x4-esen vagy akár traileren is. Sokféle drón elleni lőszer van hozzá.

A gépágyús megoldás előnye még, hogy magunk is tudnánk lőszert gyártani hozzá! A rakéták nem csak drágák, de éveket kell várni rájuk - már ha éppen hajlandók eladni nekünk ezeket.
Gépágyúk reneszánsza jön rövidesen... ;)



Egyelőre az oroszok magukat gyengítik ezzel a teljesen idiótán levezényelt háborúval. Még ha meg is tartanak valamennyit a most megszállt területekből, akkor is 10-15 évre teljesen leamortizálták a haderejüket, aminek a pótlás igen csak nehéz lesz.
Az orosz haderő sokkal nagyobb befolyást gyakorolt a szomszédokra, amígy nem került bevetésre és ki nem derül hogy totál béna...Mostmár közép ázsiai szatellit államok is bemernek szólni Putyinnak! :D
Én csak Európai eredetű cuccot vennék. Igen, a gépágyús részben egyet értünk, de úgy hogy én inkább a csöves légvédelem reneszánszát várom, mert pl. az olaszok Otomatic rendszere is tetszik az meg nem GÁ kategória, kicsit combosabb :p.

Az USA-tól semmit, bizonyítják hogy nem barátaink, a saját pecsenyéjüket sütögetik, az EU kárára. Ezt mi kimondjuk, a németek hivatalos szinteken MÉG nem, de a nép ott sem hülye, egyre többen látják hogy mi az ábra.

Az oroszok szerintem nincsenek egyedül, de ez legyen az Ő bajuk, engem tényleg MO és a környezetem, max Európa sorsa érdekel. Ehhez egy kicsit megzabolázott de nem elkeseredett Oroszországra van szükségünk, semmiképpen sem egy magát túlnyerő, vagy sarokba szorítottra. Egyelőre attól hogy túlnyernék magukat, kurva messze állnak, sarokba szorítva, vagy szétesve és azon a bázison a káoszt eluralkodva meg nagyon nem szeretném látni őket, mert ahhoz túlságosan sok fegyver van náluk, a kabooom fajtából való is.

Az ukrán vezetés nekem marhára nem szimpatikus, egy bukásuk utáni viszonylagos kompromisszumos békét szeretnék már látni minél hamarabb, ahol az EU-nak végre kinő a töke, és elkezd kiállni a saját valós érdekiért.

Ehhez az USA-t, annak nyomásgyakorló képességét le kell itt építeni. Szóval csak hajrá RM cuccok, meg Otomatic :D !!!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 432
113
NASAMS nem a filléres kicsi dronok ellen lett kifejlesztve.Ezek ellen egy C-RAM rendszer kell,a lehető legolcsóbb elfogó résszel.

A NASAMS alapkoncepciója hibás. Millió dolláros rakéták, filléres állványokon.
Ezzel szemben, pl. egy Tor rendszernél van egy tizen milliós jármű, de nagyobb mennyiségű pár tízezer dolláros RPK rakéta.
Vajon egy olyan háborúban ahol száz szám jönnek a légi célok, melyik lesz az életképesebb anyagi szempontból? :rolleyes:
(Iron Dome majdnem ugyan ez. Sokkal életképesebb rendszer az is)

Most a zavarvédelmi és egyéb problémákba bele sem megyek....
Egyszerűen a nyugati rendszerek nagy részénél csak a takarózást látom örökké, hogy:
"Nem erre lett tervezve, nem erre szántuk stb..."
Akkor mi a francnak küldik oda ha nem jó? o_O

Ha meg valami csoda folytán van is valami ami jó és hasznos is, az meg megfizethetetlen és gyártani sem bírják XD
Az egész nyugati hadipar egy nagyon nagy röhej, ilyen szempontból nézve.
És ez nem volt mindig így! Az 1980-as években az USA-ban azért ontották a használható vasakat elég szép számban.
Elképesztően sok pénz elköltése után, 30 év alatt ide sikerült lekorcsusulniuk.

Ugyan így megy a röhögcsélés, hogy hány tankot gyártanak 1 évben a hiper korrupt csóró oroszok, csak senki sem teszi mellé azt, hogy az USA+Európa összesen nem gyárt és újít fel ennél többet... 140 milliós ország vs. 1 milliárdos gazdag nyugati blokk ugyebár...
És akkor a Kínai mennyiségi képességek még szóba sem kerültek....

Nem ezek voltak eddig sem a döntőek, bár a morálra biztos jól hatnak, hanem az a sok tízezres darabszámban leszállított korszerű ATGM és MANPADS volt a game changer,

Ez valóban segített de ezek se voltak hatékonyak. NLAW-ra mondták szarra sem jó. Javelinből kaptak 5000+ darabot, 100 tankot ha kilőttek vele sokat mondok. Talán 3-400 jármű feküdt meg tőle összesen. Miközben egy vagyonba kerül....
Nem véletlenül merült fel, hogy legközelebb TOW-ket küldenének....
(Mind a mellet, hogy Javelint se tudnak eleget gyártani XD)
A számtalan oda küldött nyugati wunder wafféből két fegyver nem éget le eddig, az egyik a Stinger, a másik a HIMARS.
Az előbbi egy kortalan nyugati siker eszköz, ami eddig mindig, mindenhol bizonyított. A másik szintén hozza amit reálisan elvártak tőle. Csak hát az is olyan kurva drága, hogy abból sincs elég. Senkinek sincs belőle elég.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 103
113
Ehhez egy kicsit megzabolázott de nem elkeseredett Oroszországra van szükségünk, semmiképpen sem egy magát túlnyerő, vagy sarokba szorítottra. Egyelőre attól hogy túlnyernék magukat, kurva messze állnak, sarokba szorítva, vagy szétesve és azon a bázison a káoszt eluralkodva meg nagyon nem szeretném látni őket, mert ahhoz túlságosan sok fegyver van náluk, a kabooom fajtából való is.
Szia,

En elkepzelhetetlennek tartok egy valodi Oroszorszag ellenes tamadast; szoval nem lesznek sarokba szoritva.
(Nem valodi tamadas az orosznak hazudott megszallt teruletek felszabaditasa, illetve a valoban orosz teruleten 1-1 katonai pontcel megsemmisitese. Valodi tamadas a nemzetkozileg elfogadott orosz terulet megszerzese)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
A NASAMS alapkoncepciója hibás. Millió dolláros rakéták, filléres állványokon.
Ezzel szemben, pl. egy Tor rendszernél van egy tizen milliós jármű, de nagyobb mennyiségű pár tízezer dolláros RPK rakéta.
Vajon egy olyan háborúban ahol száz szám jönnek a légi célok, melyik lesz az életképesebb anyagi szempontból? :rolleyes:
(Iron Dome majdnem ugyan ez. Sokkal életképesebb rendszer az is)

Most a zavarvédelmi és egyéb problémákba bele sem megyek....
Egyszerűen a nyugati rendszerek nagy részénél csak a takarózást látom örökké, hogy:
"Nem erre lett tervezve, nem erre szántuk stb..."
Akkor mi a francnak küldik oda ha nem jó? o_O

Ha meg valami csoda folytán van is valami ami jó és hasznos is, az meg megfizethetetlen és gyártani sem bírják XD
Az egész nyugati hadipar egy nagyon nagy röhej, ilyen szempontból nézve.
És ez nem volt mindig így! Az 1980-as években az USA-ban azért ontották a használható vasakat elég szép számban.
Elképesztően sok pénz elköltése után, 30 év alatt ide sikerült lekorcsusulniuk.

Ugyan így megy a röhögcsélés, hogy hány tankot gyártanak 1 évben a hiper korrupt csóró oroszok, csak senki sem teszi mellé azt, hogy az USA+Európa összesen nem gyárt és újít fel ennél többet... 140 milliós ország vs. 1 milliárdos gazdag nyugati blokk ugyebár...
És akkor a Kínai mennyiségi képességek még szóba sem kerültek....



Ez valóban segített de ezek se voltak hatékonyak. NLAW-ra mondták szarra sem jó. Javelinből kaptak 5000+ darabot, 100 tankot ha kilőttek vele sokat mondok. Talán 3-400 jármű feküdt meg tőle összesen. Miközben egy vagyonba kerül....
Nem véletlenül merült fel, hogy legközelebb TOW-ket küldenének....
(Mind a mellet, hogy Javelint se tudnak eleget gyártani XD)
A számtalan oda küldött nyugati wunder wafféből két fegyver nem éget le eddig, az egyik a Stinger, a másik a HIMARS.
Az előbbi egy kortalan nyugati siker eszköz, ami eddig mindig, mindenhol bizonyított. A másik szintén hozza amit reálisan elvártak tőle. Csak hát az is olyan kurva drága, hogy abból sincs elég. Senkinek sincs belőle elég.
ÉN nem hiszek benne hogy leégett volna az NLAW meg a Javelin, már csak azért sem, mert az utolsó szar APC-re is elkezdték elkeseredésükben az oroszok még a budiajtót is felrakosgatni, meg tyúkketreceket, minden szart a tetőre. Ezek szerint azért csak jött felülről az áldás, és hát igen sok kilőtt orosz szárazföldi járműről láthattunk képet. A Top attack cuccok meg ha eltalálnak, fentről minimális a páncélzat, az ott nem kérdez, bemegy.

Valamiért csak telerakták a cuccaikat, én senkinek sem hiszek, csak próbálok logikusan gondolkozni, látni és nem csak nézni, erre a következtetésre jutottam. A starstreak és a stinger is tutira fájt, fáj, sok sok helikopter rábaszott, meg a repülők is elővigyázatosabban repkednek, ott is hullottak/sérültek a csatagépek gazdagon.

A Himars, PZH2000 egyéb TOP nyugati SPG rendszerk is tuti hozták amit kell nekik, tüzérségi párbajokat jó eséllyel nyerik excaliburrel, egyszerűen KURVA kevés van belőlük, kilövik őket az ukránok, csapágyasra vannak hajtva pár hónap alatt.

Igen, ahogy nézem ezt a háborút, egyre jobban azt látom, amit sokan kiröhögtek régen, hogy IGAZ a régi szovjet iskola, Mennyiség >>> Minőség.

Jöhet a savazás a nyakamba a sok technokratától, akkor is így látom!