NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
Szia,

Szerintem nem fog paradezni a dronok ellen. Sot, meg rosszabb teljesitmenyt nyujt harckocsi aknak ellen.
Egyetlen mentsege, hogy egyik sem a dolga. :)
Szerintem itt részben igazad van, csak jelenleg valahogy meg kell tudnia majd magát/vagy másnak őt a drónok ellen. Ezért mondtam hogy érdekes lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 931
38 162
113
Azt gondolod, hogy a 20.000 az sok? Az amerikaiaknak van kb 2500 db olyan gépük amire felmegy legalább 4db, de a többségére inkább 6...
Ekkor flottánál többszáz vagy ezer olyan rakéta lehet ami már sokat repül, élete vége felé jár vagy már nem elég korszerű légi harchoz, Ezek fognak Ukrajnába menni.

Nyugton AMRAAM-nál talán csak Sidewinderből van több raktáron - ezért volt jó választás NASAMS-et adni Ukrajánába. Ebből sem végtelen a készlet, de semmi más nincs amiből több lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Catles

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
De, hogy legyen AIM-120D ár is. Briteknek 200 db AIM-120D 650 millió dollárért....
Ez aztán az olcsó cucc.
Magyarán, ha elengedek 200 db Iráni drónt, és minden rakéta mindent eltalál akkor az 650 millióban volt a NASAMS tulajnak.
Nekem meg az iráni drónok 100,000 dolcsis árral is csak 20 millióban voltak. Jó üzlet XD
Eggen, a végén a matek a lényeg, én nem vagyok ilyen megengedő és 20000 el szoktam csak számolni a drónokat... Ezzel együtt én is reálisan az új amraamokra 2 milla feletti árról tudok/db, de ez nyilván erősen változik hogy mennyit és kinek adnak épp el. Abban megegyezhetünk hogy kurvadrága.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 931
38 162
113
Eggen, a végén a matek a lényeg, én nem vagyok ilyen megengedő és 20000 el szoktam csak számolni a drónokat... Ezzel együtt én is reálisan az új amraamokra 2 milla feletti árról tudok/db, de ez nyilván erősen változik hogy mennyit és kinek adnak épp el. Abban megegyezhetünk hogy kurvadráva.
Melyik ARH rakéta nem drága?!? Ez egy ilyen műfaj!
Drónokra nem ilyennel kell lövöldözni mint ahogy már megbeszéltük.

Asszem a Stinger "csak" 60 ezer körül van, a Piorun még talán ennél is olcsóbb - amúgy meg GÉPÁGYÚ! :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 432
113
Ebben a "csomagban" 280 db amraam 596 datab indítósin + alkatrészek stb van és ennek az összköltsége 650 millió dollár.Viszont tételesen nincs feltüntetve benne hogy csak maga a rakéta mekkora tétel.Alapvetően legtöbb kommentben erre a Wikipédián található 1 millió dolláros darabárra utalnak.
Közben raktam be másik linket is a D-re:
De, hogy legyen AIM-120D ár is. Briteknek 200 db AIM-120D 650 millió dollárért....
Ez aztán az olcsó cucc.
Magyarán, ha elengedek 200 db Iráni drónt, és minden rakéta mindent eltalál akkor az 650 millióban volt a NASAMS tulajnak.
Nekem meg az iráni drónok 100,000 dolcsis árral is csak 20 millióban voltak. Jó üzlet XD

Hidd el, közelebb van a 2 millióhoz a rakéta ára, mint az 1 misihez.

De közben még kutakodtam. Patriothoz a PAC-3MSE rakétára 6-10 millió dolláros árat találtam rá... Azzal még Kaliberre sem éri meg lőni... De szerintem az Iskander is olcsóbb.


Meg Negan kedvéért megnéztem a BUK M3 hatótáv adatait, 70 km vízszintesen, 35 km-el a hatómagasság, 3 km/s a célsebesség.
Az AIM-120D F-22 Raptorról, nagy magasságból és hangsebesség fölül indítva tud ennyit.
Szárazföldről indulva jó lesz az 30-35 km-es hatótávnak is maximum. A hatómagasság és a célsebesség kb. a BUK rendszer harmada.
Mondom, a BUK párja a Patriot képességek terén.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
Ekkor flottánál többszáz vagy ezer olyan rakéta lehet ami már sokat repül, élete vége felé jár vagy már nem elég korszerű légi harchoz, Ezek fognak Ukrajnába menni.

Nyugton AMRAAM-nál talán csak Sidewinderből van több raktáron - ezért volt jó választás NASAMS-et adni Ukrajánába. Ebből sem végtelen a készlet, de semmi más nincs amiből több lenne.
Persze, ukiknak ingyé lesz, tuti a régit, elavultabbakat kapják, de azért akkor is pótolni kell az újakkal a nekik átadott régit annak aki átadja. A NATO csak nem marad már letolt gatyával évekig az ukik miatt érted. Na akkor viszont valaki fizetni fogja ezt a bulit mégis. Egy rakat gépre kell biztosítani folyamatosan a rakétát, meg nem árt némi tartalék sem, illetve ha tényleg full régi szar lejártat/közelit kapnak csak, akkor meg lehet lebőgés lesz a hadrafoghatóság, ami igen szar reklám lenne...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
Melyik ARH rakéta nem drága?!? Ez egy ilyen műfaj!
Drónokra nem ilyennel kell lövöldözni mint ahogy már megbeszéltük.

Asszem a Stinger "csak" 60 ezer körül van, a Piorun még talán ennél is olcsóbb - amúgy meg GÉPÁGYÚ! :D
Jaja, Otomatic, de ja ;) ! Csak valahogy védeni kell majd a Nasamsokat, én arra leszek kíváncsi.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 931
38 162
113
Persze, ukiknak ingyé lesz, tuti a régit, elavultabbakat kapják, de azért akkor is pótolni kell az újakkal a nekik átadott régit annak aki átadja. A NATO csak nem marad már letolt gatyával évekig az ukik miatt érted. Na akkor viszont valaki fizetni fogja ezt a bulit mégis. Egy rakat gépre kell biztosítani folyamatosan a rakétát, meg nem árt némi tartalék sem, illetve ha tényleg full régi szar lejártat/közelit kapnak csak, akkor meg lehet lebőgés lesz a hadrafoghatóság, ami igen szar reklám lenne...
Sam bácsi majd állja a számlát - rakétjuk is van raktáron bőven! Ilyen olcsón kivéreztetni az oroszokat főnyeremény nekik - minden pénzt megér. Így majd jó sokáig nem lesz erejük a baltiakat vagy a lengyelek basztatni, az amcsik meg foglalkozhatnak a kínaiakkal. Ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and efott1974

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 978
5 415
113
Közben raktam be másik linket is a D-re:


Hidd el, közelebb van a 2 millióhoz a rakéta ára, mint az 1 misihez.

De közben még kutakodtam. Patriothoz a PAC-3MSE rakétára 6-10 millió dolláros árat találtam rá... Azzal még Kaliberre sem éri meg lőni... De szerintem az Iskander is olcsóbb.


Meg Negan kedvéért megnéztem a BUK M3 hatótáv adatait, 70 km vízszintesen, 35 km-el a hatómagasság, 3 km/s a célsebesség.
Az AIM-120D F-22 Raptorról, nagy magasságból és hangsebesség fölül indítva tud ennyit.
Szárazföldről indulva jó lesz az 30-35 km-es hatótávnak is maximum. A hatómagasság és a célsebesség kb. a BUK rendszer harmada.
Mondom, a BUK párja a Patriot képességek terén.
Idézet szöve:Egyesült Királyság kormánya legfeljebb kétszáz (200) AIM-120D Advanced Medium Range Air-Air rakéta (AMRAAM) vásárlását kérte. Az eladás részét képezik a rakétakonténerek is; fegyverrendszert támogató berendezések; támogató és tesztelő berendezések; helyszíni felmérés; szállítás; javítási és visszaküldési támogatás; garanciák; pót- és javítóalkatrészek; kiadványok és műszaki dokumentáció; karbantartás és személyzet képzése; képzési felszerelések; Az Egyesült Államok kormánya és vállalkozói mérnöki, logisztikai és műszaki támogatási szolgáltatások; és egyéb kapcsolódó logisztikai és programtámogatási elemek. A teljes lehetséges eladás becsült költsége 650 millió dollár.
Magyarul ez se "csak"csupaszon a rakéta ára.Ettől függetlenül természetesen ha csak az árát nézzük ha csak 20-ezer dolláros drónokat lőnek le vele nem éri meg.Ukránoknak meg alapból "ingyen"van ha elég értékes a védendő objektum megéri lelőni a drónt.Meg még annyi hogy exportra jóval vastagabban fog a "ceruza" az amerikaiaknak exportra mint saját maguknak.NASAMS indítok előnye hogy tudja "hasznosítani"Ukrajnában azokat a légiharc rakétákat amiket amúgy is selejtezni kéne vagy éleszlövészeten ellőni.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 797
46 993
113
Tényleg? Akkor mi a dolga? Nem dolga lelőni a modern világ V-1-ét?
Mert más nincs amire lőnének vele.... Ezt a kifogás generátort imádom a nyugati fegyver rendszereknél.
"Hát Ő ez egy légvédelem. Igaz légi járművek ellen nem véd, nem az a dolga. Ha meg mégis, csődbe mész ha használod XD"

Nem érzitek, hogy ez probléma? o_O
Ennyibe kerülő légvédelmi rakéták általában kétszer ekkora hatótávot és ABM képességet szoktak adni.
Azért ez a dilemma most feladja a leckét szerintem mindenkinek, mert az ukrán BUKot, Sz-300 at is láthattuk hogy szopatják ezek a szar filléres iráni drónok. Olyat használnak az oroszok is, ahogy a szíreknél meg pantsir lett szintén kicsapkodva néha Harpy által...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 432
113
Magyarul ez se "csak"csupaszon a rakéta ára.

Ez most olyan mintha azt mondanád, hogy vettél egy kocsit. De ez nem csak a csupasz kocsi ára, benne van a műszaki vizsga, a 4 gumi, a motor olaj, a pollenszűrő, a kötelező biztosítás, az üzemeltetési kézikönyv, 2 db kulcs stb....
Persze, hogy benne van, e nélkül nem tudod használni :D
A fenti lista is pont ilyen ;)
Az eladás részét képezik a rakétakonténerek
Ez tudod mi? A doboz amiben tartják.... Ha szemétkedni akarnék akkor azt mondanám, hogy biztosan aranyból van és ezért ilyen drága az üzlet XD

A helyzet az, hogy olyan , hogy csupasz termék nem létezik. Ez nem egy balta...
Szóval az az UK ár a rakéták valós ára, üzemképes állapotban :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 978
5 415
113
Idézet szöve:Egyesült Királyság kormánya legfeljebb kétszáz (200) AIM-120D Advanced Medium Range Air-Air rakéta (AMRAAM) vásárlását kérte. Az eladás részét képezik a rakétakonténerek is; fegyverrendszert támogató berendezések; támogató és tesztelő berendezések; helyszíni felmérés; szállítás; javítási és visszaküldési támogatás; garanciák; pót- és javítóalkatrészek; kiadványok és műszaki dokumentáció; karbantartás és személyzet képzése; képzési felszerelések; Az Egyesült Államok kormánya és vállalkozói mérnöki, logisztikai és műszaki támogatási szolgáltatások; és egyéb kapcsolódó logisztikai és programtámogatási elemek. A teljes lehetséges eladás becsült költsége 650 millió dollár.
Magyarul ez se "csak"csupaszon a rakéta ára.Ettől függetlenül természetesen ha csak az árát nézzük ha csak 20-ezer dolláros drónokat lőnek le vele nem éri meg.Ukránoknak meg alapból "ingyen"van ha elég értékes a védendő objektum megéri lelőni a drónt.Meg még annyi hogy exportra jóval vastagabban fog a "ceruza" az amerikaiaknak exportra mint saját maguknak.NASAMS indítok előnye hogy tudja "hasznosítani"Ukrajnában azokat a légiharc rakétákat amiket amúgy is selejtezni kéne vagy éleszlövészeten ellőni.
Még annyi hogy hogy a raptor nagy magasságban nagy sebességgel közeledő célpontra tud 100 km felett AIM120 D-t indítani.Sőt a raprornál jóval lassabb super hornet is képes erre miközben raptor akár 2.0 Mach sebességnél is indíthat légiharc rakétát.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 992
32 955
113
Közben raktam be másik linket is a D-re:


Hidd el, közelebb van a 2 millióhoz a rakéta ára, mint az 1 misihez.

De közben még kutakodtam. Patriothoz a PAC-3MSE rakétára 6-10 millió dolláros árat találtam rá... Azzal még Kaliberre sem éri meg lőni... De szerintem az Iskander is olcsóbb.


Meg Negan kedvéért megnéztem a BUK M3 hatótáv adatait, 70 km vízszintesen, 35 km-el a hatómagasság, 3 km/s a célsebesség.
Az AIM-120D F-22 Raptorról, nagy magasságból és hangsebesség fölül indítva tud ennyit.
Szárazföldről indulva jó lesz az 30-35 km-es hatótávnak is maximum. A hatómagasság és a célsebesség kb. a BUK rendszer harmada.
Mondom, a BUK párja a Patriot képességek terén.
Sóhaj.Koncepcionálisan a Buk M3 kategóriája-és mint irtam,a Viking dedikált légvédelmi rendszer,vagyis nagyobb teljesitményű......NASAMS és a R77 alapú rendszerek az ARH légvédelmi rendszeret "tescogazdaságos" megoldása akar lenni.És ennek megfelelően kisebb teljesitményű is.Megjegyzem,mikor a szovjetek elkezték az R77re alapozva a kialakitását,nem volt ARH rakétás légvédelmi rendszere.És a hozzá tervezet torlósugaras változatú rakéta meg HMZben is elérte/megközelitette(?,mivel végül nem készült el) a mai Buk M3ét.(zsidó változat,a Spyder LR ezt egy boosterrel oldotta meg a Derby ER rakétán,és 70+ km HMZt ért el)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 432
113
Azért ez a dilemma most feladja a leckét szerintem mindenkinek, mert az ukrán BUKot, Sz-300 at is láthattuk hogy szopatják ezek a szar filléres iráni drónok. Olyat használnak az oroszok is, ahogy a szíreknél meg pantsir lett szintén kicsapkodva néha Harpy által...

Mindent ki lehet csapkodni. Az ilyen drón elleni fegyverekben vagy a komoly gépágyúk lesznek a befutók, vagy az olyan orosz viszonylag új rendszerek, mint a SOSNA, amit sajnos nem láttunk még ukrajnában.
800px-Sosna_surface-to-air_missile_system_03.jpg


Ez a rendszer a Pantsir kicsinyitet rakétáját lövi ki, 10 km-s hatótávolságig, és 5 km-s magasságig, félakítv lézeres rávezetéssel.
Az adatokat optikai és hőkamerás fotó kontraszt automatikus rávezetés adja. Filléres eszköz egy komolyabb légvédelem mellé (BUK, S-400) viszont könnyen lelő bármilyen drónt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 432
113
.NASAMS és a R77 alapú rendszerek az ARH légvédelmi rendszeret "tescogazdaságos" megoldása akar lenni.

Semennyire nem lett az. Oroszok se véletlenül maradtak a "hagyományos" vonalon.
De Izraelben sem a Spydert erőltetik hanem az Iron Dome-ot. Ugyanis utóbbihoz csak 150,000 dollár körül van a rakéta.
Miközben a Spyderhez egy derbi ára szintén 2 misi körül van. Nem mindegy ám...