NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem a rendszer lelke az irányitkabin.Hogy milyen rakétát integrálunk hozzá,melyik radar szolgáltatja a céladatokat,pénztárca és elhatározás kérdése.A hálozatos rendszer iskolapéldáját lehetne felépiteni vele.Kifejezetten nagy a túlélőképessége.A lényeg,hogy megbizható,védett adatkapsolat legyen a rendszer elemi közöt.A szort spektromu,fekrenciasávugratásos(meg még kitudjamiféle csodákra képes)rádiokkal ez megoldható.A végrehajtó eleme akár többféle rakéta is lehet.IR közelkörzetre/öönvédelemre,aktiv radar területvédönek.Jol álázható,mmobil kiépitésben meg mozgékony.Dél-Korea fejlesztett aktiv radar+ir fejes sam-ot,ha jol tudom.Ezt a fejet ráaplikálni az r-77 soha be nem fejezet torlósugaras légvédelmi változatú testére,szükség szerint kiegészitve plusz inditófokozattal,alighanem elég messzire elérne a "keze".MCG adatot adhatná akár egyszerhasználatos atjátszon kersztül is.A rakéták ugyan drágák,de még ezen is segithet ugyahogy a többféle eszköz eggüttes használata,amire nem kell föltétlen,arra indithat az occsobbol is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 311
113
Szerintem a rendszer lelke az irányitkabin.Hogy milyen rakétát integrálunk hozzá,melyik radar szolgáltatja a céladatokat,pénztárca és elhatározás kérdése.A hálozatos rendszer iskolapéldáját lehetne felépiteni vele.Kifejezetten nagy a túlélőképessége.A lényeg,hogy megbizható,védett adatkapsolat legyen a rendszer elemi közöt.A szort spektromu,fekrenciasávugratásos(meg még kitudjamiféle csodákra képes)rádiokkal ez megoldható.A végrehajtó eleme akár többféle rakéta is lehet.IR közelkörzetre/öönvédelemre,aktiv radar területvédönek.Jol álázható,mmobil kiépitésben meg mozgékony.Dél-Korea fejlesztett aktiv radar+ir fejes sam-ot,ha jol tudom.Ezt a fejet ráaplikálni az r-77 soha be nem fejezet torlósugaras légvédelmi változatú testére,szükség szerint kiegészitve plusz inditófokozattal,alighanem elég messzire elérne a "keze".MCG adatot adhatná akár egyszerhasználatos atjátszon kersztül is.A rakéták ugyan drágák,de még ezen is segithet ugyahogy a többféle eszköz eggüttes használata,amire nem kell föltétlen,arra indithat az occsobbol is.
Egyszerubb betarsulni a delafrikaiakhoz mint egy ilyen politikailag lehetetlen dolgot osszehozni plussz muszakilag sincs meg a tudas es tapasztalat meg a keaaz elwmek osszelegozasa osszehangolasa is ordatlan kihivast jelemtene...

Ellemben a delafrikaiak pont hogy befektetot keresnek oda csak penz kell toredeke mimt a fent felvazolt
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egyszerubb betarsulni a delafrikaiakhoz mint egy ilyen politikailag lehetetlen dolgot osszehozni plussz muszakilag sincs meg a tudas es tapasztalat meg a keaaz elwmek osszelegozasa osszehangolasa is ordatlan kihivast jelemtene...

Ellemben a delafrikaiak pont hogy befektetot keresnek oda csak penz kell toredeke mimt a fent felvazolt
Nemtom mit terveznek a burok,de elég jó dolgokat szoktak sszehozni.A rendszerben rejlő lehetősgen merengtem,és szerintem az megvan.Szinte bármilyen,a célnak megfelelő rakétát lehetne integrálni hozzá.Csak adatkacsolat kérdése.A lényeg,hogy önirányitott rakéta kell.Bár ha harcálláspontként tekintek az irányitókabinra,akkor akár egy cactus üteget is beoszthatok alá
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem a rendszer lelke az irányitkabin.Hogy milyen rakétát integrálunk hozzá,melyik radar szolgáltatja a céladatokat,pénztárca és elhatározás kérdése.A hálozatos rendszer iskolapéldáját lehetne felépiteni vele.Kifejezetten nagy a túlélőképessége.A lényeg,hogy megbizható,védett adatkapsolat legyen a rendszer elemi közöt.A szort spektromu,fekrenciasávugratásos(meg még kitudjamiféle csodákra képes)rádiokkal ez megoldható.A végrehajtó eleme akár többféle rakéta is lehet.IR közelkörzetre/öönvédelemre,aktiv radar területvédönek.Jol álázható,mmobil kiépitésben meg mozgékony.Dél-Korea fejlesztett aktiv radar+ir fejes sam-ot,ha jol tudom.Ezt a fejet ráaplikálni az r-77 soha be nem fejezet torlósugaras légvédelmi változatú testére,szükség szerint kiegészitve plusz inditófokozattal,alighanem elég messzire elérne a "keze".MCG adatot adhatná akár egyszerhasználatos atjátszon kersztül is.A rakéták ugyan drágák,de még ezen is segithet ugyahogy a többféle eszköz eggüttes használata,amire nem kell föltétlen,arra indithat az occsobbol is.
Feleslegesen agyonkomplikálod az egészet. ESSM ARH-s válozata vagy Meteor bele, ha nagyobb HMZ-t akarsz és kész.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Erre a rendszerre abszolút nem tudnám sajnálni a Ti, :p bocs, az adófizető pénzetek... :D
Remélem megérem a napot, mikor lesz ilyen "képesség" IS, MO-n.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Feleslegesen agyonkomplikálod az egészet. ESSM ARH-s válozata vagy Meteor bele, ha nagyobb HMZ-t akarsz és kész.
Olvastam a művedet.Emelem kalapom.És megvallom,a rádioelektronikai mélségei nékem kinaiul van.Azt azér levontam belőle magamnak,hogy a légvédelmi rakéták két nagy gondja repülőgépekkel szemben a vontatot csali,és a lopakodok.Egy kettös,radar/képalkoto ir keresővel ellátott rakéta nem jelenthet megoldást?Radarral elég közel vezeti magát,hogy a képalkotó befogja a célt,és megkerülje a vontatot csalit.Lopakodó céllal szemben ugyanez rádióparancs vezérléssel kombinálva.Valamien hosszuhullámú/multisztatikus radar csak annyira tudná érzékelni a célt,ami már lehetővé teszi a rakét önnáló ir célkereséset,müködhet a rendszer.Ha a 1-2misi/db árú rakéta képes 10%os hatékonsággal dolgozni,már jó.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Celebra

Tudom nem tőlem kérdezted, de azért részben válaszolnék neked :)
Én úgy látom, hogy egy 5. generációs vadászgép méretű "lopakodót" reálisan 25 km-en belül lehetséges radarral földeríteni. Viszont a tűzvezető radarok nem biztos, hogy tudják ezt a 25 km-s hatótávot+ az RPK vezérlés zavarható és ARM-el támadható.
Ráadásul egy háborúban az ember nem szívesen lőne el több millió dolláros rakétákat akár 100 számra is....
Szóval én úgy gondolom, hogy a legköltséghatékonyabb megoldás a feladatra:
0-25 km-ig: Pályakorrekciós jelek a robotpilótás rakétának + IR végfázis
0-15 km-ig: Félaktív lézeres rávezetés + földi IR+fotó kontrasztos félaktív tűzvezetés.
 
M

molnibalage

Guest
Olvastam a művedet.Emelem kalapom.És megvallom,a rádioelektronikai mélségei nékem kinaiul van.Azt azér levontam belőle magamnak,hogy a légvédelmi rakéták két nagy gondja repülőgépekkel szemben a vontatot csali,és a lopakodok.Egy kettös,radar/képalkoto ir keresővel ellátott rakéta nem jelenthet megoldást?
De, ez a jövő zenéje. A SAM részben emlegetett Stunner pont ilyen.

Radarral elég közel vezeti magát,hogy a képalkotó befogja a célt,és megkerülje a vontatot csalit.Lopakodó céllal szemben ugyanez rádióparancs vezérléssel kombinálva.
Ez már kevésbé igaz így önmagában. Nem a vezérlés módja a szűk keresztmetszet, hanem az ahhoz felhasznált radar. Hiába van RPK, ha a radar X sávos. Erről is szól a mű elvi szintem. Ha a Nebo képes lenne pásztázási gyakorisággal szektorosan folyamatosan fix célkoordinátát adni az tűvezető radarnak az Sz-300/400 esetén akkor vakon világítaná meg a célt a tűzvezető radar és közel érve esetleg a rakét a találna valamit. De ebben a módszerben inkább csak kérdőjelek vannak.

.Valamien hosszuhullámú/multisztatikus radar csak annyira tudná érzékelni a célt,ami már lehetővé teszi a rakét önnáló ir célkereséset,müködhet a rendszer.Ha a 1-2misi/db árú rakéta képes 10%os hatékonsággal dolgozni,már jó.
A multistatikus radar ma kb. szép elmélet szintjén van, gyakorlatban használható rendszer sehol nincs, még reklám szinten sem.
 
M

molnibalage

Guest
Celebra

Tudom nem tőlem kérdezted, de azért részben válaszolnék neked :)
Én úgy látom, hogy egy 5. generációs vadászgép méretű "lopakodót" reálisan 25 km-en belül lehetséges radarral földeríteni. Viszont a tűzvezető radarok nem biztos, hogy tudják ezt a 25 km-s hatótávot+ az RPK vezérlés zavarható és ARM-el támadható.
Ráadásul egy háborúban az ember nem szívesen lőne el több millió dolláros rakétákat akár 100 számra is....
Szóval én úgy gondolom, hogy a legköltséghatékonyabb megoldás a feladatra:
0-25 km-ig: Pályakorrekciós jelek a robotpilótás rakétának + IR végfázis
0-15 km-ig: Félaktív lézeres rávezetés + földi IR+fotó kontrasztos félaktív tűzvezetés.
A kérdés az, hogy milyen államról beszélünk és, hogy honi vagy csapatlégvédelemről. Mivel a stealth erősen askektusfüggő azért a long range is megoldható, csak azért sokkal komolyabb erőfeszítést igényel. Alsó hangon data link és AWACS és Patriot Sz-300PMU1 HMZ-s rendszer. Csak ehhez már CIWS is dukál. ----> Kőgazdag és elszánt középhatalmak alatt labdában nem rúg senki, mert nincs rá zsé.
 

hajozo

Member
2013. február 19.
18
52
13
Fél üteg Patriot vagy a németek által most rendszeresítendő változata Kecskemétre. Lefedi az ország egészét.
Azonnal negligál minden F-16, Gripen, HIMARS stb beszerzést a környéken.
A nehézdandár vagy helikptertender feléből kijön tán.
 
M

molnibalage

Guest
Fél üteg Patriot vagy a németek által most rendszeresítendő változata Kecskemétre. Lefedi az ország egészét.
Azonnal negligál minden F-16, Gripen, HIMARS stb beszerzést a környéken.
A nehézdandár vagy helikptertender feléből kijön tán.
Ez ebben a formában végtelenül nem igaz. Tessék elolvasni a HT összefoglaló Patriot fejezetét és magát a HMZ korlátozó tényezőket. Tőmondatokban...

  • 105 fokos tűzív van egy tűzvezető radarral. Tehát több irányból támadó célpontokkal eleve nem tud mit kezdeni egy osztály egy RS-sel. (radarral.)
  • A Patriot eleve csak 270 fokos részben fed le 105 fokon és nem teljesen körkörösen. Ok, akkor, ha Románia felé néz, akkor Bécs és Pozsony felől teljesen vak a rendszer és indítani sem tud arra.
  • A radarhorizontot nem tudod elvarázsolni...
  • Egészét? Melyik Patriot rakétának van 230-250 km feletti HMZ-je? Ez is csak 4,5 km feletti céloknál lenne igaz.
  • Közepes magasság felett tehát tényleg szépen lefed, csak mivel MANPAD szinte semmi és az nem is honi légvédelem egy ilyen Patrot kb. a reptér légvédelmét tudná legfeljebb a főirányba ellántni, de kb. enyi. Rohadtul nem negligálna semmit. Kb. egy 2x3 gépes F-16 kötelék két irányból meg tudná szivatni. Egyik szemből bevág HARM-ot a másik meg oldalszirmon, ahol semmi nem látja.
 
M

molnibalage

Guest
Fél üteg Patriot vagy a németek által most rendszeresítendő változata Kecskemétre. Lefedi az ország egészét.
Azonnal negligál minden F-16, Gripen, HIMARS stb beszerzést a környéken.
A nehézdandár vagy helikptertender feléből kijön tán.
Ezen felül fél osztály Patriot az 24 db rakéta, ha jól számolom. Hány HIMARS is lenne Romániánban...? Ezem felül az ABM HMZ-je nem 200 km, hanem sokkal kisebb. Ergo a HIMARS-t legfeljebb Kecsóra változtatná meg, azon túl semmennyire. Ha meg közel viszed a határhoz, akkor két irányból is jöhet HIMARS és 105 fokos a tűzív...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Celebra

Tudom nem tőlem kérdezted, de azért részben válaszolnék neked :)
Én úgy látom, hogy egy 5. generációs vadászgép méretű "lopakodót" reálisan 25 km-en belül lehetséges radarral földeríteni. Viszont a tűzvezető radarok nem biztos, hogy tudják ezt a 25 km-s hatótávot+ az RPK vezérlés zavarható és ARM-el támadható.
Ráadásul egy háborúban az ember nem szívesen lőne el több millió dolláros rakétákat akár 100 számra is....
Szóval én úgy gondolom, hogy a legköltséghatékonyabb megoldás a feladatra:
0-25 km-ig: Pályakorrekciós jelek a robotpilótás rakétának + IR végfázis
0-15 km-ig: Félaktív lézeres rávezetés + földi IR+fotó kontrasztos félaktív tűzvezetés.
MCG adatküldésre gondoltam a rádioparancs-vezérlés alat.Csak sendlián fogalmaztam.A NASAMS-t egyfajta lego rendszernek gondolom.Használható honi légvédelemre,akár egyfajta"gerilla"harcászatra használva is.De mobil,akár páncélozot alvázon csapatlégvédelemben válthatja a Kubot.Bár konténeressen is elég mobil.Rakétát azért integrálnák hozzá töbfélét,hogy költséghatékonnyabb legyen.Egy 50+ km hatótávú méregdrága rakéták ne a robotgépekre foggyon el.Nem vagyunk egy jolmenő ország,ami pénz van,az is elfolyik.Nem ennek az istennek az ideén fogunk többrétegű légvédelmet,IAF szintű légierőt kiépiteni.Ez a rendszer tulélőképes,hatékony eszköznek tűnik.Viszonylag olcson fentartható a harcképessége.Nem azért tartom számunkra ideális rendszernek,mert mindent megfog,hanem mert érzékeny veszteségeket tud okozni.És ezt a képességet nyomás alat is fent tudja tartani.Olyan drágává teheti a hadjáratot,hogy ne érje meg.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 028
6 340
113
Ezen felül fél osztály Patriot az 24 db rakéta, ha jól számolom.

A PAC-3-ban már nem 4 db, hanem 16 db rakéta van egy indítón (kisebb rakéták, mert nincs robbanó fej, csak az ütközés maga ami pusztít, mondván, hogy baromi pontosan tudják a gépnek vezetni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
A PAC-3-ban már nem 4 db, hanem 16 db rakéta van egy indítón (kisebb rakéták, mert nincs robbanó fej, csak az ütközés maga ami pusztít, mondván, hogy baromi pontosan tudják a gépnek vezetni.

A PAC-3 inkább ABM mint hagyományos légvédelmi rendszer.
 
M

molnibalage

Guest
A PAC-3-ban már nem 4 db, hanem 16 db rakéta van egy indítón (kisebb rakéták, mert nincs robbanó fej, csak az ütközés maga ami pusztít, mondván, hogy baromi pontosan tudják a gépnek vezetni.
A HMZ-jét és az árát is megnézted?
Kérlek olvasd el figyelmesen az összfoglaló idevágó fejezetét.

  1. 40 km körüli HMZ...
  2. Még szétdobott állványokkal sincs szól osztágos lefeedésról...
  3. Ugyanúgy korlátos maradna a tűzív, mert az RS-ra hagyatkoznak az szétdobott állványok is...
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 028
6 340
113
A HMZ-jét és az árát is megnézted?
Kérlek olvasd el figyelmesen az összfoglaló idevágó fejezetét.

Csak azért jeleztem, mert szerintem már nem lehet PAC-2-t venni, csak PAC-3-at

A PAC-3 inkább ABM mint hagyományos légvédelmi rendszer.

A Románok is PAC-3-at vesznek:

https://www.raytheon.com/news/feature/romania_patriot.html
"PAC-3 MSE interceptor missiles"

https://www.defensenews.com/land/20...-signs-deal-to-buy-us-missile-defense-system/
"168 Patriot Advanced Capability — 3 Missile Segment Enhancement missiles"
 
M

molnibalage

Guest
MCG adatküldésre gondoltam a rádioparancs-vezérlés alat.Csak sendlián fogalmaztam.A NASAMS-t egyfajta lego rendszernek gondolom.Használható honi légvédelemre,akár egyfajta"gerilla"harcászatra használva is.De mobil,akár páncélozot alvázon csapatlégvédelemben válthatja a Kubot.Bár konténeressen is elég mobil.Rakétát azért integrálnák hozzá töbfélét,hogy költséghatékonnyabb legyen.Egy 50+ km hatótávú méregdrága rakéták ne a robotgépekre foggyon el.Nem vagyunk egy jolmenő ország,ami pénz van,az is elfolyik.Nem ennek az istennek az ideén fogunk többrétegű légvédelmet,IAF szintű légierőt kiépiteni.Ez a rendszer tulélőképes,hatékony eszköznek tűnik.Viszonylag olcson fentartható a harcképessége.Nem azért tartom számunkra ideális rendszernek,mert mindent megfog,hanem mert érzékeny veszteségeket tud okozni.És ezt a képességet nyomás alat is fent tudja tartani.Olyan drágává teheti a hadjáratot,hogy ne érje meg.
A példádban nem láttam olcsó rakétát. Melyikre gondoltál olcsó alatt? Ha egy rakétát kis számban csak nekünk integrálnak, akkor az méregdrága lenne.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Szerintem a Patriot-ot magyar vonatkozásban teljesen felesleges emlegetni...annyira irreális, ha a tendenciát nézzük. Sajnos.