• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
...
Nem a semmiből kell előállítani. A fejlett világban az acél 2/3-át vashulladékból gyártják. Magyarországon is erre kellene átállni.
Abból viszont pl páncéllemezt ne akarj gyártani ha jól emlékszem a réztartalommal van baj de nem vagyok kohász úgyhogy megidézem a HTKA Omnissiah-át @ozymandias :)
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 648
5 433
113
Abból viszont pl páncéllemezt ne akarj gyártani ha jól emlékszem a réztartalommal van baj de nem vagyok kohász úgyhogy megidézem a HTKA Omnissiah-át @ozymandias :)
A minőségi acélgyártás legnagyobb részt vashulladékból megy. Elég sok lehetőség van a kívánt fém összetétel elérésére. Pl. megválogatod hogy milyen minőségű alapanyagból mit gyártasz. Csak hogy a legegyszerűbbet mondjam. :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 557
10 242
113
A minőségi acélgyártás legnagyobb részt vashulladékból megy. Elég sok lehetőség van a kívánt fém összetétel elérésére. Pl. megválogatod hogy milyen minőségű alapanyagból mit gyártasz. Csak hogy a legegyszerűbbet mondjam. :)
Ennek ellenére különbséget tesznek a szűzacél és az újra feldolgozott acél közt és nem az utóbbi a jobb. Vagy tettek 10 éve.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 648
5 433
113
Ennek ellenére különbséget tesznek a szűzacél és az újra feldolgozott acél közt és nem az utóbbi a jobb. Vagy tettek 10 éve.
Ezt hol hallottad? Ha jó a technológia, akkor nem mondod meg, hogy az az acél miből készült. A vasércből történő acélgyártásnál is jellemzően 20 % körül vashulladékból dolgoznak.

Egyébként a vasércben is sok féle szennyezés lehet. Például a vas és a réz gyakran fordul elő egy ércben.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 557
10 242
113
Ezt hol hallottad? Ha jó a technológia, akkor nem mondod meg, hogy az az acél miből készült. A vasércből történő acélgyártásnál is jellemzően 20 % körül vashulladékból dolgoznak.

Egyébként a vasércben is sok féle szennyezés lehet. Például a vas és a réz gyakran fordul elő egy ércben.
Hol tájékozódik az ember? Na nem google, véletlenül National Geographic Channel vagy hasonló. Már ha jól emlékszem. Valami kamionmotor-gyártásról volt szó...
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 394
11 389
113
Ezt hol hallottad? Ha jó a technológia, akkor nem mondod meg, hogy az az acél miből készült. A vasércből történő acélgyártásnál is jellemzően 20 % körül vashulladékból dolgoznak.

Hol tájékozódik az ember? Na nem google, véletlenül National Geographic Channel vagy hasonló. Már ha jól emlékszem. Valami kamionmotor-gyártásról volt szó...

Én mondjuk képzésen.
Bár nem ma volt, de amikor a metalurgia alapjait mutogatták, és a Thomas meg Siemens-Martin kohókról volt szó, mondták hogy bizony igénylik az ócskavasat,
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66 and gafzhu

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 358
113
a magasminőségű nickel króm ötvözetek rozsdamentes tulajdonságuknak köszönhetően nagyon keresett termékek (a harcjárművek páncéljai is ebbe a kategoriába esnek) az összes élelmiszeripari gép színte ezekből az ötvözetekből készül. ezzel az élelmiszeripari gépgyártás is felfutatható lenn itthon amivel az élelmiszer ipar futtatható fel ami a mezőgazdaságra is kihatással van és mindez a kis és nagykereskedelemre az inflációra az exportra az importra és a ft romlására erősödésére...
vicces de az élelmiszeripari acélok 440 es nincs messze a harcjárművek páncéllemezétől...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 133
38 624
113
csak annyi közöm hozzá hogy egy öntödébe akarom magam bevásárólni csendestársnak. (nem nem dunafer egy kis családiba csak)
Én meg közgazdászként mondom, hogy k. nincsenek jó adottságaink acélgyártáshoz. Nem hiába döglődik a Dunaferr évtizedek óta.
Alapvető tétel, hogy minél magasabb hozzáadott értékű terméket kell előállítani és az alapanyag gyártás nem az, pláne ha semmilyen versenelőnyünk nincs benne. Se vasérc, se koksz, az olcsó energia is ugrott, munkaerőhiányról nem is beszélve, amit a pocsék demográfia csak rontani fog. Egyre kevesebb aktív emberrel kell egyre többet eltartani, amit csak úgy lehet ha nő termelékenység - az meg nem a magyar acélgyártásban keresendő.
 
  • Tetszik
Reactions: Fundin and Wilson

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 358
113
Lószart.
Számolatlanul öntik így is a milliárdokat az agráriumba, mindenféle faszom feldolgozó üzemre nyakra-főre így is.
igen a feldolgozó üzemek berendezései által meg megy a szivattyú németbe az alapanyaga meg olaszból megy a németekhez. (pénzlenyúlás az is csak az inflációt gerjeszti az eu s módszer)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 358
113
Én meg közgazdászként mondom, hogy k. nincsenek jó adottságaink acélgyártáshoz. Nem hiába döglődik a Dunaferr évtizedek óta.
Alapvető tétel, hogy minél magasabb hozzáadott értékű terméket kell előállítani és az alapanyag gyártás nem az, pláne ha semmilyen versenelőnyünk nincs benne. Se vasérc, se koksz, az olcsó energia is ugrott, munkaerőhiányról nem is beszélve, amit a pocsék demográfia csak rontani fog. Egyre kevesebb aktív emberrel kell egyre többet eltartani, amit csak úgy lehet ha nő termelékenység - az meg nem a magyar acélgyártásban keresendő.
te tényleg soha nem érted hogy én mt írok. kezd el előröl olvasni mit írtam (a beszélgetés indítő első pár hsz választ ad.) MAGASABB KATEGÓRIÁS TERMÉKET KELL BENNE ELŐÁLÍTANI. az hogy közgaszdász vagy engem nemérdekel a közgazdászok a nagy okosságukkal az utobbi pár évtizedbe csak a mocsárba toltak minket. behülyítést tanultok alaptételekként...
 
  • Vicces
Reactions: Aladeen

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 557
10 242
113
te tényleg soha nem érted hogy én mt írok. kezd el előröl olvasni mit írtam (a beszélgetés indítő első pár hsz választ ad.) MAGASABB KATEGÓRIÁS TERMÉKET KELL BENNE ELŐÁLÍTANI. az hogy közgaszdász vagy engem nemérdekel a közgazdászok a nagy okosságukkal az utobbi pár évtizedbe csak a mocsárba toltak minket. behülyítést tanultok alaptételekként...
Rozsdamentes acélhoz nikkel kéne, ami szintén nincs, vagy rosszul tudom?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 133
38 624
113
te tényleg soha nem érted hogy én mt írok. kezd el előröl olvasni mit írtam (a beszélgetés indítő első pár hsz választ ad.) MAGASABB KATEGÓRIÁS TERMÉKET KELL BENNE ELŐÁLÍTANI. az hogy közgaszdász vagy engem nemérdekel a közgazdászok a nagy okosságukkal az utobbi pár évtizedbe csak a mocsárba toltak minket. behülyítést tanultok alaptételekként...
Inkább ne kommentelj olyanról amihez nem értesz: kicsit meredek egy komplett szakmát lehurrogni!
Én sem mondom meg neked, hogy kell tarcsisként határt őrizni! ;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Inkább ne kommentelj olyanról amihez nem értesz: kicsit meredek egy komplett szakmát lehurrogni!
Én sem mondom meg neked, hogy kell tarcsisként határt őrizni! ;)
Hallo! Tessék már leszállni a magas lórol Mr. Wikipedia!
Értem, hogy a tarcsis rendszerbe nem akarsz beleszólni, de végzett kohómérnök is vagy?

De úgy általában megjegyzem a fórum hurrogóinak (én mint megrögzött rohadt optimista), hogy álljatok le!
Igazság szerint a dunaujvárosi acélmű, mint stratégiai üzem, portfoliováltásért kiállt. Miért ne lehetne pont a nagy szilárdságú acél az új portfolio?
El lett itt mondva, hogy a szegmensben kicsinek számít az üzem, ami kimondottan testhezállóvá tenné ezen acéltípus gyártását.

Hogy milyen ipar honosodott meg nálunk, annak gyakorlatilag minimális befolyásolója volt az, hogy éppen van-e hozzá alapanyag, vagy nem.
Ez elsősorban akarat kérdése.
De ez nem csak ránk igaz!
Mondok pár példát:
  • svájci csokigyártás
  • holland gyémánt ipar
  • az angol selyem ipar
  • izraeli mezőgazdaság

De itthonról is lenne pár:
  • atomipar (urán who?)
  • vegyipar (80%-os CH importtal? Well!)
  • és ehhez kapcsolódóan a műtrágya gyártás (se gázunk, se rengeteg energiánk nincs, oszt mégis...)
  • autóipar

Az, hogy beindítsanak egy ilyen üzemet, ahhoz nem kell más, mint szakember, pénz, és elhatározás.
Szekemberből valószínűleg lenne. Nagy múltu a miskolci anyag- (és azon belül a kohómérnöki) képzés. Pénzből is lehetne, pláne, ha kurrens terméket kezdenének el gyártani. Az a tippem, hogy minimális lobbitevékenységgel még EU-s pénzt is lehetne rá kavarni (high-tech ipar fejlesztése, meglévő munkahelyek megtartása, energia korszerűsítés, képzési programok, )
Ne feledjük akut acélhiány fog fellépni a következő 10 évben Európában. Most fingott ki az ukrán acélipar. Az orosz import sem mostanában fog beindulni. Nem hogy elkezdenék fojtogatni az Eu felől, de még támogatva is lesz az ilyen irányú fejlesztés. Tekintve, hogy kulcsiparág lesz a hadiipar az elkövetkező évtizedekben itt Európában. Az akarat kormányzati szinten meg kell, hogy legyen, vagy különben már elengedték volna a Dunaújvárosi vasmű kezét. Aztán mégis folyton dobálják nekik a mentőöveket. Akkor nem lenne jobb, ha tényleg olyan iparággal próbálkoznának, amelyik a szegmensében a high-technek számít?
Ha ehhez még azt is hozzávesszük, hogy a hadiipart mint kiemelt fejlesztési irányt jelölte meg a kormányzat, akkor azért nem olyan nehéz összerakni az építőkockákat.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 562
93 931
113
Hallo! Tessék már leszállni a magas lórol Mr. Wikipedia!
Értem, hogy a tarcsis rendszerbe nem akarsz beleszólni, de végzett kohómérnök is vagy?

De úgy általában megjegyzem a fórum hurrogóinak (én mint megrögzött rohadt optimista), hogy álljatok le!
Igazság szerint a dunaujvárosi acélmű, mint stratégiai üzem, portfoliováltásért kiállt. Miért ne lehetne pont a nagy szilárdságú acél az új portfolio?
El lett itt mondva, hogy a szegmensben kicsinek számít az üzem, ami kimondottan testhezállóvá tenné ezen acéltípus gyártását.

Hogy milyen ipar honosodott meg nálunk, annak gyakorlatilag minimális befolyásolója volt az, hogy éppen van-e hozzá alapanyag, vagy nem.
Ez elsősorban akarat kérdése.
De ez nem csak ránk igaz!
Mondok pár példát:
  • svájci csokigyártás
  • holland gyémánt ipar
  • az angol selyem ipar
  • izraeli mezőgazdaság

De itthonról is lenne pár:
  • atomipar (urán who?)
  • vegyipar (80%-os CH importtal? Well!)
  • és ehhez kapcsolódóan a műtrágya gyártás (se gázunk, se rengeteg energiánk nincs, oszt mégis...)
  • autóipar

Az, hogy beindítsanak egy ilyen üzemet, ahhoz nem kell más, mint szakember, pénz, és elhatározás.
Szekemberből valószínűleg lenne. Nagy múltu a miskolci anyag- (és azon belül a kohómérnöki) képzés. Pénzből is lehetne, pláne, ha kurrens terméket kezdenének el gyártani. Az a tippem, hogy minimális lobbitevékenységgel még EU-s pénzt is lehetne rá kavarni (high-tech ipar fejlesztése, meglévő munkahelyek megtartása, energia korszerűsítés, képzési programok, )
Ne feledjük akut acélhiány fog fellépni a következő 10 évben Európában. Most fingott ki az ukrán acélipar. Az orosz import sem mostanában fog beindulni. Nem hogy elkezdenék fojtogatni az Eu felől, de még támogatva is lesz az ilyen irányú fejlesztés. Tekintve, hogy kulcsiparág lesz a hadiipar az elkövetkező évtizedekben itt Európában Az akarat kormányzati szinten meg kell, hogy legyen, vagy különben már elengedték volna a Dunaújvárosi vasmű kezét. Aztán mégis folyton dobálják nekik a mentőöveket. Akkor nem lenne jobb, ha tényleg olyan iparággal próbálkoznának, amelyik a szegmensében a high-technek számít?
Ha ehhez még azt is hozzávesszük, hogy a hadiipart mint kiemelt fejlesztési irányt jelölte meg a kormányzat, akkor azért nem olyan nehéz összerakni az építőkockákat.
Majd meglátjuk a Liberry Steel mit akar kezdeni Dunaferrel. Ők átveszik a Vasműt a felszámolási eljárás után, a kormány még lebokszolja a jogi meccset az ukrán -orosz oligarchákkal. A lényeg végre kiteszik őket és lesz valódi vezetés.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Majd meglátjuk a Liberry Steel mit akar kezdeni Dunaferrel. Ők átveszik a Vasműt a felszámolási eljárás után, a kormány még lebokszolja a jogi meccset az ukrán -orosz oligarchákkal. A lényeg végre kiteszik őket és lesz valódi vezetés.
Én picit másban látom az Állam szerepét a konszolidációban. A felszámolási eljárás szerintem egy sima egyirányú utca. Ahhoz már nem kell a Kormány. Az azonnali felszámolási eljárást lehetővé tevő rendelettel, ezen a vonalon megtette a Kormány, amit kellett.
A másik vonalon, a további (és végre hosszútávú) hasznosítás vonalán van még szerepe az államnak.
Biztos vagyok benne, hogy a Lyberty Steel nem csak úgy dobott segítő kezet a vasműnek. Biztos vagyok abban is, hogy megvannak a hasznosítási tervek. Nem hinném, hogy az Állam ne szállna bele a jövőbeli működésbe. A hosszútávú biztonságot csak egy kisebbségi állami tulajdonnal - és az ezzel járó opciós jogokkal - lehet tartósan biztosítani. Ha viszont az állam pénzt rak bele, akkor lesz minimálisan beleszólása is az irányokról.
Kíváncsi lennék, hogy volt-e bármilyen szerepe még Palkovicsnak a vasmű megmentésében. Mert érdekes, hogy pont a leváltását követően látszik megoldódni az ügy. Vagy még Ő dolgozta ki a koncepciót, vagy pont ellenkezőleg, és nagyon nem akarta ezt, és emiatt kellett mennie.