• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Lehet hogy hülye kérdés, de miért nem öntik inkább mint hogy nekiálljanak később megmunkálni, forgácsolni..?
Nem forgácsolnak semmit. Azt a tömböt ami a képen van, formázhatóságig hevítik,aztán egy kurva nagy préssel lukat nyomnak a közepébe. Forgácsolás csak később az orrán történik,meg a szoknya részen.
Nem nagy ügy,valójában primitív a technológia a lőszer gyártás ezen részén.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Nem forgácsolnak semmit. Azt a tömböt ami a képen van, formázhatóságig hevítik,aztán egy kurva nagy préssel lukat nyomnak a közepébe. Forgácsolás csak később az orrán történik,meg a szoknya részen.
Nem nagy ügy,valójában primitív a technológia a lőszer gyártás ezen részén.
a hüvelytalpakat és hüvelyeket meg pont olyan présgéppel csinálják mint pl a nieveás sprrees flakonokat préselik egyébként pont itt magyarországon egész európa számára (nem csak a niveának csinálnak varratnélküli palackokat meg egyebeket.) megjegyzem europa legnagyobb ilyen prése nállunk van a tulajdonosa fel is van mondhatni háborodva hogy semmilyen hasonló megrendelést nem kapott még de engedélyt se hogy ilyeneket gyárthasson napi több tízezres tételbe.... pedig nagyon szívesen gyártana hüvelyeket és hüvelytalpakat. dehát nem német
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 767
17 861
113
Lehet hogy hülye kérdés, de miért nem öntik inkább mint hogy nekiálljanak később megmunkálni, forgácsolni..?
Kovácsolják, mert egyrészt olcsóbb, másrészt sokkal homogénebb anyagszerkezetet ad. Egy-egy ilyen cuccost legalább 3 alkalommal hőkezelnek - legalább is, így csinálnám, mert nem jártam lőszergyárban, csak spekulálok:
  • egyszer felmelegeni a kovácsoláshoz - ilyenkor lesz az alakadás a hosszabb, hengeres részhez
  • aztán újra felmelegíteni az elejét, hogy a kúpos rész meglegyen
  • végül csinálnék még egy hőkezelést, de akkor már betétedzeném az anyagot - egy ideig hőn tartanám magas széntartalmú közegben, majd gyorsan lehűteném. Ezután az anyagban lenne kb. 1% szén (ha az elejen ennyi lenne, gond lenne az alakításnál), ami nagyon kemény és nagyon rideg. Ideális lehetne a repeszképződés, ha becsapódik.

Öntvénynél ez a játék nem működne.

Aztán gondolom, ezután még van palástköszörű meg valami rézhenger.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
A Dunaújvárosi technológiai átállás lehetőséget ad hogy a RM a csőgyártást és páncélgyártást is beindítsa Magyarországon. Ezt néhány éven belül szerintem meg is teszi, amennyiben a vasművet átállítják elektromos kemencékre.
És akkor ebben a kontextusban nézve még a kf 51 es is marhára meg fogja érni nekünk nemhogy a lynx.
Nagyon csodálkoznék, ha a BW a pumák mellé szükséges járműveket ne lynx alapra helyezze, a csapat légvédelemtől a mentőkig, és ebben az esetben nem is kell már másnak eladni a lynxet. Ha bármi lenne akkor a BW-t bizony újra kell fegyverezni és kiindulva a német fegyverkezési szokásokból a kf 51 t is bizony meg fogják venni még a leo 2 mellé is, vagy meghatározzák a készítendő harckocsi típusát (pl 2.vh-ban tiger) és akkor azt kell gyártani a gyárakban. Ergo és bízok a németekben és a német piacban és akkor már nem is kell nekünk, hogy bárki más a világban megvegye ezeket a páncélosainkat.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
A Dunaújvárosi technológiai átállás lehetőséget ad hogy a RM a csőgyártást és páncélgyártást is beindítsa Magyarországon. Ezt néhány éven belül szerintem meg is teszi, amennyiben a vasművet átállítják elektromos kemencékre.
És akkor ebben a kontextusban nézve még a kf 51 es is marhára meg fogja érni nekünk nemhogy a lynx.
Nagyon csodálkoznék, ha a BW a pumák mellé szükséges járműveket ne lynx alapra helyezze, a csapat légvédelemtől a mentőkig, és ebben az esetben nem is kell már másnak eladni a lynxet. Ha bármi lenne akkor a BW-t bizony újra kell fegyverezni és kiindulva a német fegyverkezési szokásokból a kf 51 t is bizony meg fogják venni még a leo 2 mellé is, vagy meghatározzák a készítendő harckocsi típusát (pl 2.vh-ban tiger) és akkor azt kell gyártani a gyárakban. Ergo és bízok a németekben és a német piacban és akkor már nem is kell nekünk, hogy bárki más a világban megvegye ezeket a páncélosainkat.

Szerinted, ha van egy 49% tulajdonunk egy cégben ahol az 51%-os többséget a Európa gazdasági vezető hatalma adja a maga 25-szörös GDP-jével, akkor ki fogja meghatározni, hogy a nagy partner milyen árat fizet és a töredék gazdasági/politikai súlyú ország milyen árat fizet!
Egyáltalán ki fog dönteni bármiben/mindenben is??? :oops: ... a látszattól függetlenül!

Szerintem is jó dolog az optimizmus, a józan ítélőképességgel együtt pedig sokkal jobb!

.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Nemerson

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 629
5 389
113
A Dunaújvárosi technológiai átállás lehetőséget ad hogy a RM a csőgyártást és páncélgyártást is beindítsa Magyarországon. Ezt néhány éven belül szerintem meg is teszi, amennyiben a vasművet átállítják elektromos kemencékre.
Ez nem elég ehhez. A technológia egyetlen eleme változik, a többi marad.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 155
93
A Dunaújvárosi technológiai átállás lehetőséget ad hogy a RM a csőgyártást és páncélgyártást is beindítsa Magyarországon. Ezt néhány éven belül szerintem meg is teszi, amennyiben a vasművet átállítják elektromos kemencékre.
És akkor ebben a kontextusban nézve még a kf 51 es is marhára meg fogja érni nekünk nemhogy a lynx.
Nagyon csodálkoznék, ha a BW a pumák mellé szükséges járműveket ne lynx alapra helyezze, a csapat légvédelemtől a mentőkig, és ebben az esetben nem is kell már másnak eladni a lynxet. Ha bármi lenne akkor a BW-t bizony újra kell fegyverezni és kiindulva a német fegyverkezési szokásokból a kf 51 t is bizony meg fogják venni még a leo 2 mellé is, vagy meghatározzák a készítendő harckocsi típusát (pl 2.vh-ban tiger) és akkor azt kell gyártani a gyárakban. Ergo és bízok a németekben és a német piacban és akkor már nem is kell nekünk, hogy bárki más a világban megvegye ezeket a páncélosainkat.
Én is így tudom hogy erre megy ki a játék:

1.A kormány beszállt a hadiiparba
2.Magyarországi harcjárműgyártás
3.Állam kizárólagossága a fémhulladékokra
4.Dunai vasmű megszerzése tulajdonos váltás
5.EU-val jóváhagyatva a váltás (ITT TARTUNK MOST)
6.Új kohászati technológia beszerzése a harcjárművekhez (FOLYAMATBAN)

7.És leszállítja az állam a fémet
8. Magyar harcjárműgyártás

Ez fontos stratégiai döntések sorozata
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 407
113
Azért ez nem egyik napról a másikra megy de 4-5 éven belül szerintem menni fog az átállás és nem lennék meglepve, ha már az átállás alatt már el kezdenének gondolkozni a RM-nél erről és előkészítenének valamit.
Volt egy cikk az RM lövegcső gyártásáról. Elmondásuk szerint nagyon speciális alapanyagra (ötvözetre) van szükségük a csőgyártáshoz amit egyetlen helyről szereznek be: Buderustól. Egy 155-ös löveg cső több mint 6 hónapon át készül, mert sokat kell pihentetni az anyagot.
Szóval ez a lövegcső gyártás nem olyan egyszerű műfaj. Egyébként meg évente 100-200 csőre lehet igény legfeljebb német haditechnikához, azt meg szerintem a Németországban is le tudják gyártani. Nem hiszem hogy kell az RM-nek további lövegcső-gyártó kapacitás...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Rferi66

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Volt egy cikk az RM lövegcső gyártásáról. Elmondásuk szerint nagyon speciális alapanyagra (ötvözetre) van szükségük a csőgyártáshoz amit egyetlen helyről szereznek be: Buderustól. Egy 155-ös löveg cső több mint 6 hónapon át készül, mert sokat kell pihentetni az anyagot.
Szóval ez a lövegcső gyártás nem olyan egyszerű műfaj. Egyébként meg évente 100-200 csőre lehet igény legfeljebb német haditechnikához, azt meg szerintem a Németországban is le tudják gyártani. Nem hiszem hogy kell az RM-nek további lövegcső-gyártó kapacitás...
Elég sok tartalék cső kell lásd ukrajna, nem baj ha legalább két helyen van gyártás ilyen kényes helyzetben!! Szerintem ezt így gondolták ki Maróth, Orbán meg Papper és barátai. Sokkal összetettebb ez az összefonódás mint az elején látszott, de hamarosan mindenre fény derül. :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Elmondásuk szerint nagyon speciális alapanyagra (ötvözetre) van szükségük a csőgyártáshoz amit egyetlen helyről szereznek be: Buderustól. Egy 155-ös löveg cső több mint 6 hónapon át készül, mert sokat kell pihentetni az anyagot.
Szóval ez a lövegcső gyártás nem olyan egyszerű műfaj. Egyébként meg évente 100-200 csőre lehet igény legfeljebb német haditechnikához, azt meg szerintem a Németországban is le tudják gyártani. Nem hiszem hogy kell az RM-nek további lövegcső-gyártó kapacitás...

Elég sok tartalék cső kell lásd ukrajna, nem baj ha legalább két helyen van gyártás ilyen kényes helyzetben!!
Lövegcső-gyártástechnológiát eddig hová adott el a Rheinmetall vagy hol alapított erre közös céget?
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Lövegcső-gyártástechnológiát eddig hová adott el a Rheinmetall vagy hol alapított erre közös céget?
Core partner = magyar állam ezt láttad már egy pár diájukon!
Két új és nekik legfontosabb termékük társ partnere és finanszírozója = Magyarország !
Hol építi fel a legmodernebb lőszer gyártó kapacitását szintén közös pénzzel = Magyarország!
És akkor itt a válasz a kérdésedre = M kezdődik és szág ra végződik. Persze ez még csak találgatás, de a folyamatokból én erre a következtetésre jutottam. ;)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Core partner = magyar állam ezt láttad már egy pár diájukon!
Két új és nekik legfontosabb termékük társ partnere és finanszírozója = Magyarország !
Hol építi fel a legmodernebb lőszer gyártó kapacitását szintén közös pénzzel = Magyarország!
És akkor itt a válasz a kérdésedre = M kezdődik és szág ra végződik. Persze ez még csak találgatás, de a folyamatokból én erre a következtetésre jutottam. ;)
Hát addig ne állj fél làbon.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 407
113
A lengyeleknek biztosan. Ők tudnak 155-ös, és 120mm-es csöveket is gyártani. Hogy ehhez átadták-e a kohászati szabadalmakat is, azt nem tudom, de a megmunkálást biztosan.
Lövegcső-gyártási technológiát venni nem nehéz (asszem a szlovákoknak meg a szerbeknek is van), ne de olyat amit aztán beszerelhetsz egy Leopardba vagy egy PZH-ba garancia vesztés nélkül, na azt már nehezebb!
Ez pedig egy kvázi monopol helyzetet ad az RM-nek, amiről szerintem nem szívesen mondana le. Kapacitás bővítés meg nem tűnik indokoltnak látva, hogy mennyi Leopardot meg PZH-t rendelnek mostanság: évi néhány tucat cső legyártása most is megy nekik.
Konkrétan tavaly vettek egy új megmunkáló gépet a németországi üzemükbe - nem úgy tűnik hogy másol akarnának csövet gyártani.

Az is igaz, hogy 120-as lövegük licencét eladták több helyre (pl. az USA-nak), de amögött politikai okok is voltak, meg jelentős gazdasági erő...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Lövegcső-gyártástechnológiát eddig hová adott el a Rheinmetall vagy hol alapított erre közös céget?
Mindegy, mert nincs se kohó, se szaktudás. Saját kohó és kovácsüzem (?)* nélkül nincs szuverén képesség.

*gondolom olyan nagy dolgok nem változtak.