• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 776
57 330
113
még egyszer kérdezem mi is volt amit te ide kibaszott okosat leírtál ? Kohász vagy?

Te eddig milyen okosat írtál ide? :rolleyes:
Mert szemmel láthatóan nagyon mellé szaladtál az ágyú gyártással is...

De nyugodtan jelentkezzenek azok akiknek nem volt új infó, hogy ESR acélból irányított kristályos technikával készül a cső és ettől különleges. Biztos van ilyen is, de lehet a többségnek az újdonság volt. És az ilyen infók miatt járunk ide, nem a frusztrál személyeskedésed miatt.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Te eddig milyen okosat írtál ide? :rolleyes:
Mert szemmel láthatóan nagyon mellé szaladtál az ágyú gyártással is...

De nyugodtan jelentkezzenek azok akiknek nem volt új infó, hogy ESR acélból irányított kristályos technikával készül a cső és ettől különleges. Biztos van ilyen is, de lehet a többségnek az újdonság volt. És az ilyen infók miatt járunk ide, nem a frusztrál személyeskedésed miatt.
Baszod én tettem be a buderus kohászati patentjét milyen személyeskedésről beszélsz te meg milyen kurva okosat mondtál is ?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 126
113
Na ezzel kellett volna kezdeni, hogy egyenlőre nem akarnak csőgyártást adni, ezt lehet érteni .
A löveggyártás az RM-nek a "core-business": igazából a 90-es évekig nem is foglalkoztak szinte semmi mással, csak lövegekkel meg lőszerrel. 1989-ben meg vették a Marder gyártóját a MaK-ot, innentől van közük a (komplett) harcjárműgyártáshoz, 1999-ben megvették az Oerlikont, azóta foglalkoznak légvédelemmel...
Szóval az üzletük alapja a löveggyártás - tutira nem adják oda senkinek, ha nem muszáj!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 858
123 029
113
És ha a kf 51 et veszünk mi is 120 at és mondjuk 120 as lynxet is gyártanánk, ami nem egy elrugaszkodott mennyiség akkor miért is nem járna nekünk is?
Mert nekik se járt hanen odatalicskáztak egy raklap eurót pluszban az amúgy már a rendelésükért és modernizàcióért kiadtak.

Reálisan nincs annyi pénzünk. Ennyi.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
A löveggyártás az RM-nek a "core-business": igazából a 90-es évekig nem is foglalkoztak szinte semmi mással, csak lövegekkel meg lőszerrel. 1989-ben meg vették a Marder gyártóját a MaK-ot, innentől van közük a (komplett) harcjárműgyártáshoz, 1999-ben megvették az Oerlikont, azóta foglalkoznak légvédelemmel...
Szóval az üzletük alapja a löveggyártás - tutira nem adják oda senkinek, ha nem muszáj!
Most írta Kriss hogy van olyan hogy korpás a hajuk a'la lengyel csőgyártás
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 776
57 330
113
Baszod én tettem be a buderus kohászati patentjét milyen személyeskedésről beszélsz te meg milyen kurva okosat mondtál is ?
És te írtad a patentet? :rolleyes:
Írtál hozzá leírást, hogy gyerekek ez erről szól....
És még mindig ott tartunk nálad, hogy "Én ÉN ÉN". Nagyon egomán lehetsz...
Még mindig a fórum olvasóinak írtam le a magyarázatott, magyar nyelven, ha már magyar fórumon vagyunk.
De a részemről veled abba hagyom, nem offolom szét a topikot, mert megsérül az egód. (Amúgy alaptalanul....)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 155
93
Én is így tudom hogy erre megy ki a játék:

1.A kormány beszállt a hadiiparba
2.Magyarországi harcjárműgyártás
3.Állam kizárólagossága a fémhulladékokra
4.Dunai vasmű megszerzése tulajdonos váltás
5.EU-val jóváhagyatva a váltás (ITT TARTUNK MOST)
6.Új kohászati technológia beszerzése a harcjárművekhez (FOLYAMATBAN)

7.És leszállítja az állam a fémet
8. Magyar harcjárműgyártás

Ez fontos stratégiai döntések sorozata
Sajnos a többiek nem látják a fától az erdőt...az összefüggéseket:

Aero, drónok, műholdak, Embraer fejlesztőközpont, Lynx, panther, löveggyártás...ki tudna jó acélt adni ehhez??...Aki még az USA és a UK hadiiparának is beszállít a legjobb acélötvözeteket űriparba is??... Aki az egyik legismertebb hadiipari acélbeszállító/gyártó?

...Hmm...ki lehet ilyen??



Vajon ki? Töprengenek a fórumozók...
b16.jpg
Bárcsak találnánk egy ilyet, aki ráadásul helyben lenne és pont a hadiiparhoz szükséges modern technológiára váltana ...mert ha nincs ilyen úgy biztos nem gyárthatunk se Lynxre se Pantherre se a Aeronak, se drónoknak semmit.

Talán egyszer lesz ilyen acélgyártó...
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 745
5 870
113
Pár órája tettem be a lengyel linket, hogy a 155-ös csövet már régebben odaadták a Krab gyártása kapcsán. Merthogy abban is RM cső van.

Lehet, hogy Krisszék nem kérték elég szépen, a polyákok meg de.

Pedig ha a csövet (meg páncélt!) is itthon gyártanánk, akkor talán már Celebra gyomra is bevenné, hogy nem csak összeszerelést intézett neki a doktorminiszterelnökúr!
Mondjuk a vasérc akkor sem Rudabányáról jönne, szóval lehet, hogy mégse’.

Mindemellett a Liebherr motor licenszgyártása meg Győrött lehetőséget teremthetne az értékes audis diesel-mérnök humánerőforrásunk megtartására is a közelgő elektromos-átállás árnyékában.
Ellenkező esetben lelépnek majd Kínába meg a zÁllamokba.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 241
8 114
113
Pár órája tettem be a lengyel linket, hogy a 155-ös csövet már régebben odaadták a Krab gyártása kapcsán. Merthogy abban is RM cső van.
Lófaszt, lófaszt - szólt a grófnő,,,,,,
"The AHS Krab (Polish for crab) is a 155 mm NATO-compatible self-propelled tracked gun-howitzer designed in Poland by Huta Stalowa Wola (HSW), by combining the South Korean K9 Thunder chassis with a British BAE Systems AS-90M Braveheart turret with French Nexter Systems 52-calibre long gun and Polish WB Electronics' Topaz artillery fire control system."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Lófaszt, lófaszt - szólt a grófnő,,,,,,
"The AHS Krab (Polish for crab) is a 155 mm NATO-compatible self-propelled tracked gun-howitzer designed in Poland by Huta Stalowa Wola (HSW), by combining the South Korean K9 Thunder chassis with a British BAE Systems AS-90M Braveheart turret with French Nexter Systems 52-calibre long gun and Polish WB Electronics' Topaz artillery fire control system."
Ok, te a wikipédiát idézted be, én meg a Milmag (lengyel haditechnikai lap) cikkét, amiben idéznek a HSW igazgatójától is.
Abból a cikkből:
Cooperation with Rheinmetall was initiated in 2012 and has been primarily focused on production of barrels for Krab gun-howitzer. License agreement for production of tank barrels is the next step of the cooperation which will bring benefits not only to the both sides of the contract, but also to the Polish Armed Forces, securing vital national interests regarding elements of tank guns by launching the production of Rh-120/L44 barrels in Poland.This text comes from MILMAG Military Magazine. Read more on:https://milmag.pl/en/elements-of-german-tank-guns-produced-in-hsw/
És ezt erősíti meg a Krab lengyel nyelvű (értelem szerűen a legpontosabb is) wiki szócikke is (angolra fordítózva):
After delivering the barrels to complete the first module from the Nexter concern, it was decided, due to more favorable conditions, to purchase barrels for another 16 howitzers of the first division from the German company Rheinmetall [21] . However, in the years 2014–2016, the HSW barrel department was modernized and equipped with new devices, which allowed HSW to independently produce barrels for the Krab program [21] . This ended the process of Polonization of the tower system [12] .
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 977
32 927
113
Lehet, hogy Krisszék nem kérték elég szépen, a polyákok meg de.

Pedig ha a csövet (meg páncélt!) is itthon gyártanánk, akkor talán már Celebra gyomra is bevenné, hogy nem csak összeszerelést intézett neki a doktorminiszterelnökúr!
Mondjuk a vasérc akkor sem Rudabányáról jönne, szóval lehet, hogy mégse’.

Mindemellett a Liebherr motor licenszgyártása meg Győrött lehetőséget teremthetne az értékes audis diesel-mérnök humánerőforrásunk megtartására is a közelgő elektromos-átállás árnyékában.
Ellenkező esetben lelépnek majd Kínába meg a zÁllamokba.
Ami azt illeti,páncéllemezt viszonylag könnyű importálni.A feldolgozó-megmunkáló háttéripar helyzete úgy komplett problémás.Egy harcjármű gyártása lényegében a komplett ipari vertikumot lefedi.Pl lövedékálló gumikereket tudnánk gyártani?Egy hőképalkotót?Magas nyomású befecskendezőt a Liebherr motorba (még motorblokkot se....).Kompozit NERA páncélelemet?Stb
A Dunai Vasmű különben nem tud páncél/fegyveracélt előállitani,ahoz nemesacélmű kell.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 745
5 870
113
A Dunai Vasmű különben nem tud páncél/fegyveracélt előállitani,ahoz nemesacélmű kell.

Ha van rá akarat, akkor a Dunaferr is nemesacélművé fejleszthető.

De persze a legmenőbb Diósgyőr újraaktiválása volna. Egy szégyen, hogy egy 250 éves múlttal rendelkező gyárat hagytunk ebek harmincadjára (az egykori knowhow-ról nem is beszélve).
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 241
8 114
113
Ok, te a wikipédiát idézted be, én meg a Milmag (lengyel haditechnikai lap) cikkét, amiben idéznek a HSW igazgatójától is.
Megint lófaszt, lófaszt... (Remélem ismered, és nem szívod mellre):D
Speciel innen vettem, tehát ismét tévedel: https://www.armyrecognition.com/def...d_howitzers_to_be_transferred_to_ukraine.html

Ugye a KRAB lövegéről volt szó, az általad idézett cikk (amelynek a címe egyébként: Elements of German tank guns produced in HSW) pedig ezt írja: "Az engedély a Lengyel Fegyveres Erők által használt Leopard 2A4/A5/PL/PLM1 harckocsikhoz való 120 mm-es csövek gyártására és a Huta Stalowa Wola-nak a Rheinmetall AG csoport ellátási láncába való beillesztéséhez szükséges kompetencia megszerzésére terjed ki. A Huta Stalowa Wola jelenlegi kompetenciái közé tartozik a 30 mm és 155 mm közötti kaliberű, legfeljebb 9 méter hosszú lövegcsövek gyártása. Ezen kívül a HSW néhány éve 120 mm-es csöveket gyárt az M120K Rak aknavetőkhöz, 155 mm-eseket az önjáró löveg-howitzer Krabhoz és vontatott aknavetőkhöz." Ez a szöveg a MILMAG Military Magazine-ból származik. További információ:https://milmag.pl/en/elements-of-german-tank-guns-produced-in-hsw/"

Szó sincs arról, hogy a KRAB-hoz RM löveget gyártanának. Azok (mivel az AS90 tornyát használják) Nexter csövek.;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Megint lófaszt, lófaszt... (Remélem ismered, és nem szívod mellre):D
Speciel innen vettem, tehát ismét tévedel: https://www.armyrecognition.com/def...d_howitzers_to_be_transferred_to_ukraine.html

Ugye a KRAB lövegéről volt szó, az általad idézett cikk (amelynek a címe egyébként: Elements of German tank guns produced in HSW) pedig ezt írja: "Az engedély a Lengyel Fegyveres Erők által használt Leopard 2A4/A5/PL/PLM1 harckocsikhoz való 120 mm-es csövek gyártására és a Huta Stalowa Wola-nak a Rheinmetall AG csoport ellátási láncába való beillesztéséhez szükséges kompetencia megszerzésére terjed ki. A Huta Stalowa Wola jelenlegi kompetenciái közé tartozik a 30 mm és 155 mm közötti kaliberű, legfeljebb 9 méter hosszú lövegcsövek gyártása. Ezen kívül a HSW néhány éve 120 mm-es csöveket gyárt az M120K Rak aknavetőkhöz, 155 mm-eseket az önjáró löveg-howitzer Krabhoz és vontatott aknavetőkhöz." Ez a szöveg a MILMAG Military Magazine-ból származik. További információ:https://milmag.pl/en/elements-of-german-tank-guns-produced-in-hsw/"

Szó sincs arról, hogy a KRAB-hoz RM löveget gyártanának. Azok (mivel az AS90 tornyát használják) Nexter csövek.;)
Igen, mert a cikk 2021-ben készült, amikor megszerezték RH120/L44-es csövek gyártási jogát. De ezért idéztem be a másik részt - ameddig ezek szerint nem jutottál el -, hogy az együttműködés még 2012-től datálódik, amikor a 155mm-es csöveket elkezdték gyártani a Krabhoz.
Még egyszer beidézem ugyan abból a Milmag cikkből:
Cooperation with Rheinmetall was initiated in 2012 and has been primarily focused on production of barrels for Krab gun-howitzer. License agreement for production of tank barrels is the next step of the cooperation which will bring benefits not only to the both sides of the contract, but also to the Polish Armed Forces, securing vital national interests regarding elements of tank guns by launching the production of Rh-120/L44 barrels in Poland.This text comes from MILMAG Military Magazine.
Tehát a 120-as ágyúcső, csak a követekező lépés volt az együttműködésben.
A lengyel wiki adja meg a választ arra, hogy miért tudod úgy, hogy Nexter, holott már RM. Ugyanis már a gyártás megkezdése után váltottak RM-ra.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 977
32 927
113
Ha van rá akarat, akkor a Dunaferr is nemesacélművé fejleszthető.

De persze a legmenőbb Diósgyőr újraaktiválása volna. Egy szégyen, hogy egy 250 éves múlttal rendelkező gyárat hagytunk ebek harmincadjára (az egykori knowhow-ról nem is beszélve).
Diósgyőr egyrészt elavult,másrészt rossz helyen van.
Dunai Vasmű úgy lehetne nemesacélmű,hogy egyszerűen épitesz mellé egy nemesacélművet.De ennek csak hazai hadiipari célbol semmi értelme.Csak akkor van értelme,ha piacilag,polgári gazdaságilag is rentábilis a dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Rferi66

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 241
8 114
113
Igen, mert a cikk 2021-ben készült, amikor megszerezték RH120/L44-es csövek gyártási jogát. De ezért idéztem be a másik részt - ameddig ezek szerint nem jutottál el -, hogy az együttműködés még 2012-től datálódik, amikor a 155mm-es csöveket elkezdték gyártani a Krabhoz.
Még egyszer beidézem ugyan abból a Milmag cikkből:

Tehát a 120-as ágyúcső, csak a követekező lépés volt az együttműködésben.
A lengyel wiki adja meg a választ arra, hogy miért tudod úgy, hogy Nexter, holott már RM. Ugyanis már a gyártás megkezdése után váltottak RM-ra.
Ehhez képest a HSW honlapján a BAE szerepel, az RM-re utaló egyetlen mondat sincs. Mellesleg a legtöbb forrás nem erősíti meg, amit írsz, hogy cseréltek volna 2012-ben RM csőre, csak itt találtam. Minden máshol az AS90 szerepel, amivel a tűzvezető kivételével azonos a Krab torony.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Ehhez képest a HSW honlapján a BAE szerepel, az RM-re utaló egyetlen mondat sincs. Mellesleg a legtöbb forrás nem erősíti meg, amit írsz, hogy cseréltek volna 2012-ben RM csőre, csak itt találtam. Minden máshol az AS90 szerepel, amivel a tűzvezető kivételével azonos a Krab torony.
Sajnos erről az oldalról nem lehet copy-zni.
Ez egy másik cikk:
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff