Oerlikon Skyranger (Rheinmetall)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 537
14 775
113

Itt láthatsz egy "elfogást"...a cél kiválasztást és a cél megsemmisítésének vizuális ellenőrzését ember végzi - egyelőre elég lassan.
Hát ez az.
Kurva lassú. Ha ez a valóság.

Mikor dönti el megsemmisült e?
Rendszer vagy ember?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 847
37 987
113
Hát ez az.
Kurva lassú. Ha ez a valóság.

Mikor dönti el megsemmisült e?
Rendszer vagy ember?
A lövész az elektro-optikán keresztül látja, hogy szétesett és / vagy lezuhant a cél.
Az érintőképernyő szarakodást várhatón majd át teszik valami nyomógombra...
Szóval lesz ez gyorsabb, mert itt azért két civil pöcsöl ezzel a videóban, de 5-8 másodperc célonként lehet a leggyorsabb ami várható...
 
K

kamm

Guest
A lövész az elektro-optikán keresztül látja, hogy szétesett és / vagy lezuhant a cél.
Az érintőképernyő szarakodást várhatón majd át teszik valami nyomógombra...
Szóval lesz ez gyorsabb, mert itt azért két civil pöcsöl ezzel a videóban, de 5-8 másodperc célonként lehet a leggyorsabb ami várható...
Igen, ez nem mervado, de ez amugy is konkretan hulyeseg, mert az egesz automatizalhato. A hk meg a Lynx (meg kb szerintem barmi modern) mar most is szerelheto auto celzoval, csak nem suti el a loveget.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 847
37 987
113
Igen, ez nem mervado, de ez amugy is konkretan hulyeseg, mert az egesz automatizalhato. A hk meg a Lynx (meg kb szerintem barmi modern) mar most is szerelheto auto celzoval, csak nem suti el a loveget.
Skyranger is magától célba veszi (videóban is látható) - a lövész csak elsüt és ellenőrzi az eredményt (kamrán látja hogy szétesett / zuhan). Mivel a lövedék kb. 1 km/másodperccel indul a csőből, így 2-3 másodperc mire látod az eredményt, hogy sikeres volt-e a lelövés. Ez sosem lesz gyorsabb.
Lehet hogy lövés után egyből célt váltasz, de akkor vagy sikerült a lelövés vagy nem - nem fogod megtudni...
 
K

kamm

Guest
Skyranger is magától célba veszi (videóban is látható) - a lövész csak elsüt és ellenőrzi az eredményt (kamrán látja hogy szétesett / zuhan). Mivel a lövedék kb. 1 km/másodperccel indul a csőből, így 2-3 másodperc mire látod az eredményt, hogy sikeres volt-e a lelövés. Ez sosem lesz gyorsabb.
Lehet hogy lövés után egyből célt váltasz, de akkor vagy sikerült a lelövés vagy nem - nem fogod megtudni...
De ertsds mar meg, hogy nem EGYETLEN Skyranger van a helyszinen, es egyetlen sem single-tasking rendszer. Kepzelj el egy distributed halozatot, ahol minden egyseg automatikuksan kapja a celkijelolest, lo majd kapja a kovetkezot, lo stb. A celelemzes parhuzamosan megy, nem all mindenki addig, basszus.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 847
37 987
113
De ertsds mar meg, hogy nem EGYETLEN Skyranger van a helyszinen, es egyetlen sem single-tasking rendszer. Kepzelj el egy distributed halozatot, ahol minden egyseg automatikuksan kapja a celkijelolest, lo majd kapja a kovetkezot, lo stb. A celelemzes parhuzamosan megy, nem all mindenki addig, basszus.
4-6 jármű (ennyi lesz egy üteg elvileg) akkor 4-6 célt szed le 5-8 másodpercenként. Tömeges tüzérségi tűzre ez is kevés.
Pl. 20-25 másodperc alatt 40 GRAD rakéta jön egyetlen indítóból. Ebből 6 járművel is 40 rakétának talán felét tudod leszedni - de általában 6-8 Grad indító dolgozik egyszerre - szóval esélytelen érdemi hatást kifejteni ellenük... Minden rendszer túlterhelhető.

Azt is írtad, hogy "nem kell mindent lelőni csak ami egy saját járműre hullana" - azért azt nem egyszerű kimatekozni, hogy egy tök pontatlan mozgó lövedék elfog-e találni egy mozgó Lynxet vagy Leopardot. Az egyes harcjárművek pontos helye nem biztos, hogy ismert adat a Skyranger számára. A BMS-ek számára talán elérhető adat, hogy nagyjából az alakulatok és talán a harcjárműk kb. helye. Remélem, hogy tüzérség számára használható pontos helyet (koordinátákat) egy harcjármű sem sugároz magáról sehova...

Szóval sorozatvetők ellen nem sokat tehet a Skyranger.
Precíziós lőszereket, drónokat és légi járműveket érdemes lelőni - nem irányított rakétákat, aknavetőgránátok páncélozott célok ellen amúgy sem hatásosak, ha nem érnek el telitalálatot. A 155-ös is csak akkor veszélyes ha nagyon közel robban - STANAG 4569 level 5 páncélnál 25 méterről is állja a 155 mm-es repeszeket. Level 6 meg 10 méterről is.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Catles
K

kamm

Guest
4-6 jármű (ennyi lesz egy üteg elvileg) akkor 4-6 célt szed le 5-8 másodpercenként. Tömeges tüzérségi tűzre ez is kevés.
De ki beszel itt 4-6 jarmurol? Pont ezt magyarazom, hogy operational design/protocol kerdese, ha kialakitanak egy sajatot, ahol koncentraltan fedeznek valami fontosat, akkor siman megoldhato (most a penzt meg a hianyzo szemelyzetet tegyuk felre, az mindenkeppen megoldando.)

Pl. 20-25 másodperc alatt 40 GRAD rakéta jön egyetlen indítóból. Ebből 6 járművel is 40 rakétának talán felét tudod leszedni - de általában 6-8 Grad indító dolgozik egyszerre - szóval esélytelen érdemi hatást kifejteni ellenük... Minden rendszer túlterhelhető.

Azt is írtad, hogy "nem kell mindent lelőni csak ami egy saját járműre hullana" - azért azt nem egyszerű kimatekozni, hogy egy tök pontatlan mozgó lövedék elfog-e találni egy mozgó Lynxet vagy Leopardot.
Hat mar hogy a rettenetbe ne lenne az. Az Eltak az inditaseszlestol egy-masfel masodperc korul adjak meg az osszes adatot es real-time frissitik (air survaillance modban 1000, weapon locator modban 200 celpontra percenkent es radaronkent):

The MMR detects high and low flying targets, tracks, classifies and generates a real-time Air Situation Picture of all aerial targets such as low Radar Cross Section platforms (e.g. UAVs, tactical aerial weapons, loitering munitions, cruise and Tactical Ballistic Missiles (TBM)) and Rockets, Artillery, and Mortars (RAM). The MMR’s innovative design delivers high accuracy and rapid update rates, performing concurrent search with dedicated track beam.

Mindezen kivul a Skyranger sajat radar & fire control rendszere is mar alapveto AI funkciokkal jon, target discrimination, cagetorization, perdiction lesz a swben alapbol, amit aztan pillanatok alatt lehet fejleszteni es tanitani stb, akar a MH megfelelo (devops) egysege altal is.

Az egyes harcjárművek pontos helye nem biztos, hogy ismert adat a Skyranger számára.
Hogyne lenne ismert, erre lesz a networked BMS, aminek resze lesz a fire control is.

A BMS-ek számára talán elérhető adat, hogy nagyjából az alakulatok és talán a harcjárműk kb. helye. Remélem, hogy tüzérség számára használható pontos helyet (koordinátákat) egy harcjármű sem sugároz magáról sehova...
Mi sugaroz mit? o_O

FYI egy BMS teljesen ertelmetlen, ha nincs rajta minden eszkoz... nem is ertem, mire gondolsz itt.

Szóval sorozatvetők ellen nem sokat tehet a Skyranger.
Hiaba irod vastagon, nem igaz. Fogalmunk sincs, de uj eljarasokkal, no meg megfelelo fegyverzettel siman lekuzdheti, de minimum nagyon megritkithatja, ami azert maris hatalmas kulonbseg.

Tovabba a Gradoknak a limitalt, 30-40km koruli lotavja miatt a @dudi altal vazolt haromvonalasnal maradva a szembenallo erok ket leghatso vonalai egymastol mar jo sansszal a Gradok lotavolan kivul esnek.

Precíziós lőszereket, drónokat és légi járműveket érdemes lelőni - nem irányított rakétákat, aknavetőgránátok páncélozott célok ellen amúgy sem hatásosak, ha nem érnek el telitalálatot. A 155-ös is csak akkor veszélyes ha nagyon közel robban - STANAG 4569 level 5 páncélnál 25 méterről is állja a 155 mm-es repeszeket. Level 6 meg 10 méterről is.
Megint elhuzol a deklarativ allitasok, mikozben az ellenkezojet allitja a gyarto... :rolleyes:
FYI itt a bemutatkozo cikk tavalyrol: https://www.edrmagazine.eu/rheinmetall-air-defence-unveils-its-skyranger-30

The idea is to provide army units with a mobile system capable to engage fixed wing, rotary wing, Group I and II unmanned air systems, and cruise missiles, exploiting the combination of a medium calibre gun system using airburst munitions and SHORAD missiles, the limited weight of the cradle, 250 kg, of the gun, and of the overall turret allowing the integration of such missiles within the desired weight limit.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 847
37 987
113
De ki beszel itt 4-6 jarmurol? Pont ezt magyarazom, hogy operational design/protocol kerdese, ha kialakitanak egy sajatot, ahol koncentraltan fedeznek valami fontosat, akkor siman megoldhato (most a penzt meg a hianyzo szemelyzetet tegyuk felre, az mindenkeppen megoldando.)
4-6 járműves üteget védendő zászlóaljanként krisss mondta...szerintem is több kellene.

Hat mar hogy a rettenetbe ne lenne az. Az Eltak az inditaseszlestol egy-masfel masodperc korul adjak meg az osszes adatot es real-time frissitik (air survaillance modban 1000, weapon locator modban 200 celpontra percenkent es radaronkent):

The MMR detects high and low flying targets, tracks, classifies and generates a real-time Air Situation Picture of all aerial targets such as low Radar Cross Section platforms (e.g. UAVs, tactical aerial weapons, loitering munitions, cruise and Tactical Ballistic Missiles (TBM)) and Rockets, Artillery, and Mortars (RAM). The MMR’s innovative design delivers high accuracy and rapid update rates, performing concurrent search with dedicated track beam.
Az ELTA radar valóban tudja ezt, majd meglátjuk hogy sikerül az integráció.

Mindezen kivul a Skyranger sajat radar & fire control rendszere is mar alapveto AI funkciokkal jon, target discrimination, cagetorization, perdiction lesz a swben alapbol, amit aztan pillanatok alatt lehet fejleszteni es tanitani stb, akar a MH megfelelo (devops) egysege altal is.
Ez egy feltételezés. Ami a videóból látszik az alapján ez nem lesz gyorsabb mint a 5-8 másodperc célonként. A lövedék továbbra sem lesz gyorsabb, ha meg akarsz győződni a lövés eredményéről akkor azt meg kell várni. Ebben nem segít az AI...


Hogyne lenne ismert, erre lesz a networked BMS, aminek resze lesz a fire control is.


Mi sugaroz mit? o_O

FYI egy BMS teljesen ertelmetlen, ha nincs rajta minden eszkoz... nem is ertem, mire gondolsz itt.
Miaz hogy mit sugároz? A BMS miből tudja mi merre jár?
Abból hogy az aktuális GPS koordinátit a jármű rendszeresen beküldi a BMS számára.

Ha ezt fel tudják törni (nyilván nem könnyű), akkor az ellenség is tudhatja majd mi merre jár, ami kockázatot jelent.
Ha ez az infó túl pontos (méteres pontosságú), akkor már tüzet is lehet rá vezetni.

Nem vagyok informatikus, szóval javíts ki ha tévedek!


Hiaba irod vastagon, nem igaz. Fogalmunk sincs, de uj eljarasokkal, no meg megfelelo fegyverzettel siman lekuzdheti, de minimum nagyon megritkithatja, ami azert maris hatalmas kulonbseg.

Tovabba a Gradoknak a limitalt, 30-40km koruli lotavja miatt a @dudi altal vazolt haromvonalasnal maradva a szembenallo erok ket leghatso vonalai egymastol mar jo sansszal a Gradok lotavolan kivul esnek.
A Grad elhárításnak a legjobb módja az ellentűz, nem a rakéták lelövöldözése. Szerintem minimálisan tudná csak megritkítani - a jelenlegi működés alapján.
Kíváncsian várom milyen lesz a végső "elfogási process", de sokkal nem lesz gyorsabb szerintem amíg vizuális alapon megy a célzás.
Az AI is a videóképet és lézertávmérő adatait használja irányzásra. Opcinálisan lehet kérni dedikált célkövetőradart - az gyorsíthat talán az elfogáson valamennyit, de a 2-3 percen belül jön 240 rakéta (egy BTG-hez csatolt Grad üteg tűzereje), azzal nem lehet mit csinálni.

Megint elhuzol a deklarativ allitasok, mikozben az ellenkezojet allitja a gyarto... :rolleyes:
FYI itt a bemutatkozo cikk tavalyrol: https://www.edrmagazine.eu/rheinmetall-air-defence-unveils-its-skyranger-30

The idea is to provide army units with a mobile system capable to engage fixed wing, rotary wing, Group I and II unmanned air systems, and cruise missiles, exploiting the combination of a medium calibre gun system using airburst munitions and SHORAD missiles, the limited weight of the cradle, 250 kg, of the gun, and of the overall turret allowing the integration of such missiles within the desired weight limit.
Ismerem ezt a cikket - ez alapján írtam a wikicikk első változatát.

Ez az idézet mit is bizonyít a rendszer C-RAM képességről?
Azokat a céltípusokat sorolja fel amiket én is említettem - ezek ellen teljesen jó a Skyranger.

"mobile system capable to engage fixed wing, rotary wing, Group I and II unmanned air systems, and cruise missiles"

Precíziós lőszereket, drónokat és légi járműveket érdemes lelőni - nem irányított rakétákat, aknavetőgránátok páncélozott célok ellen amúgy sem hatásosak, ha nem érnek el telitalálatot.

A rendszer C-RAM képességéről az utóbbi hónapokban jöttek csak információk, bár nem túl sok.

Dr. Vischerrel sikerült tavaly leveleznem. Akkor ezt írta a C-RAMmel kapcsolatban:

"Cannon based C-RAM does not usually happen whilst the platform is moving. Whilst the Skyranger 30 is capable of hitting targets with a very high trajectory, the C-RAM capability is limited. I would like to point out that top attack ATGW and C-Ram targets do not have the same trajectory."

A rendszer C-RAM képessége korlátozott, de minden más céltípusra teljesen megfelel a Skyranger 30.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 537
14 775
113
A lövész az elektro-optikán keresztül látja, hogy szétesett és / vagy lezuhant a cél.
Az érintőképernyő szarakodást várhatón majd át teszik valami nyomógombra...
Szóval lesz ez gyorsabb, mert itt azért két civil pöcsöl ezzel a videóban, de 5-8 másodperc célonként lehet a leggyorsabb ami várható...
Az a két civil lehet fejlesztő mérnök. Gondolom nem kis Pista meg nagy Jóska van odaengedve.

Persze sok gyakorlással biztos gyorsabb.

Egy grad rakéta nem tudom mennyire sérül.
Ha sérül is a röppálya mennyit változik.

2 külön gép tudja mit lő a másik?

Ha jön be 40 rakéta, szerintem sincs idejük.

Bm21 asszem 4 focipájányi területet fed le.

3km-t mennyi idő alatt tesz meg?
Ha 500m/s-el hullanak be, 6s van tüzet vezetni.
Ha tudjuk hogy jönnek, mondjuk 12.
De ha várunk az első megsemmisülésére, annyi idő alatt a következő kb célba is ér.

@pöcshuszár Rendben max ha telivér egy lynx-t akkor van dráma.
De a repeszek szétbasszák a a radart.
Különböző èrzèkelőket, akkor lehet a fele gèp ott áll vakon.
A strikeshield èrzèkelői mennyire működőképesek egy 20mre becsapódott rakéta repeszei után?

Szóval revidialom a véleményem.
Nem lövik magukat üresre.
Max ha folyamatosan lövik az egységet.
Szóval nem lesznek üresek. Csak szerintem sem Aladeen egy ilyen támadás ellen, mint ahogy fejtegetted.

A faszán működő rendszerekről meg kèt saját èlmèny.
A kabuli reptèren is volt rendszer.
Ha jött be rakéta, üvöltöttèk a hangszórók hogy in coming in coming.

Egyik alkalommal pont irf-ben voltam.
Az emeletes ágy tetején néztem a kis sorozatom amikor megszólaltak a hangszórók.(ok Jóbarátok vagy született felesègek:rolleyes: nem emlékszem)
Olyan gyorsan soha nem vettem fel a repeszállót mint akkor.

Rakéta meg nuku.

Másik eset amikor az azóta elrobbantott Abbygaten a pihenőben fekve az ágyon felalomba elhúzott felettünk egy.
Felültem.
Mia a a fasz.
Robbanás nincs.
Biztos álmodtam.

Akkor jött a második.
meg az ifjú hadnagy(tüzér vègzettsègű amúgy:rolleyes:) kérdése a rádióba mi volt ez.

Utána a többi.
De a hangszórók végig kussban voltak.
o_O
Miközben 7 darab csapódott be körènk.
 
S

speziale

Guest
Ez egy feltételezés. Ami a videóból látszik az alapján ez nem lesz gyorsabb mint a 5-8 másodperc célonként. A lövedék továbbra sem lesz gyorsabb, ha meg akarsz győződni a lövés eredményéről akkor azt meg kell várni. Ebben nem segít az AI...

Az az alapvető hiba a feltételezésedben, hogy a célleküzdés nem úgy néz ki, hogy lövünk aztán megvárjuk az eredményt...egy hajó elleni asm szalvó esetében sem az történik, hogy lövünk az első bejövőre, megnézzük talált-e, aztán majd lövünk a másodikra...hanem ellőnek 2 rakétát az elsőre, aztán 2-őt a másodikra és így tovább..

A Skyranger-nél ez úgy néz ki, hogy nem 3-4-es hanem 6-os sorozatot fognak lőni...ebben az esetben a megsemmisítési valószínűség 99%...és ez kevesebb mint 1 mp-es sorozat

Miaz hogy mit sugároz? A BMS miből tudja mi merre jár?
Abból hogy az aktuális GPS koordinátit a jármű rendszeresen beküldi a BMS számára.

Ha ezt fel tudják törni (nyilván nem könnyű), akkor az ellenség is tudhatja majd mi merre jár, ami kockázatot jelent.
Ha ez az infó túl pontos (méteres pontosságú), akkor már tüzet is lehet rá vezetni.

ezt már párszor átrágtuk...ezek a kommunikációk már mind szűk nyalábú, "irányított" kommunikáció...nemcsak úgy sugároznak a vakvilágba

A Grad elhárításnak a legjobb módja az ellentűz, nem a rakéták lelövöldözése. Szerintem minimálisan tudná csak megritkítani - a jelenlegi működés alapján.
Kíváncsian várom milyen lesz a végső "elfogási process", de sokkal nem lesz gyorsabb szerintem amíg vizuális alapon megy a célzás.
Az AI is a videóképet és lézertávmérő adatait használja irányzásra. Opcinálisan lehet kérni dedikált célkövetőradart - az gyorsíthat talán az elfogáson valamennyit, de a 2-3 percen belül jön 240 rakéta (egy BTG-hez csatolt Grad üteg tűzereje), azzal nem lehet mit csinálni.

ellencsapást csak azután tudsz, hogy már a Grad el kezdi eregetni a rakétáit....de a fő gond az, hogy az jól hangzik, hogy csak az "irányított" löveékekre lőjenek...de honnan tudod te azt egy radarképről megmondani, hogy a bejövő rakéta irányított-e vagy sem?
Egy Grad rakéta is kaphatna akár a Smart/Bonus-hoz hasonló irányított résztöltetet...
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Az a két civil lehet fejlesztő mérnök. Gondolom nem kis Pista meg nagy Jóska van odaengedve.

Persze sok gyakorlással biztos gyorsabb.

Egy grad rakéta nem tudom mennyire sérül.
Ha sérül is a röppálya mennyit változik.

2 külön gép tudja mit lő a másik?

Ha jön be 40 rakéta, szerintem sincs idejük.

Bm21 asszem 4 focipájányi területet fed le.

3km-t mennyi idő alatt tesz meg?
Ha 500m/s-el hullanak be, 6s van tüzet vezetni.
Ha tudjuk hogy jönnek, mondjuk 12.
De ha várunk az első megsemmisülésére, annyi idő alatt a következő kb célba is ér.

@pöcshuszár Rendben max ha telivér egy lynx-t akkor van dráma.
De a repeszek szétbasszák a a radart.
Különböző èrzèkelőket, akkor lehet a fele gèp ott áll vakon.
A strikeshield èrzèkelői mennyire működőképesek egy 20mre becsapódott rakéta repeszei után?

Szóval revidialom a véleményem.
Nem lövik magukat üresre.
Max ha folyamatosan lövik az egységet.
Szóval nem lesznek üresek. Csak szerintem sem Aladeen egy ilyen támadás ellen, mint ahogy fejtegetted.

A faszán működő rendszerekről meg kèt saját èlmèny.
A kabuli reptèren is volt rendszer.
Ha jött be rakéta, üvöltöttèk a hangszórók hogy in coming in coming.

Egyik alkalommal pont irf-ben voltam.
Az emeletes ágy tetején néztem a kis sorozatom amikor megszólaltak a hangszórók.(ok Jóbarátok vagy született felesègek:rolleyes: nem emlékszem)
Olyan gyorsan soha nem vettem fel a repeszállót mint akkor.

Rakéta meg nuku.

Másik eset amikor az azóta elrobbantott Abbygaten a pihenőben fekve az ágyon felalomba elhúzott felettünk egy.
Felültem.
Mia a a fasz.
Robbanás nincs.
Biztos álmodtam.

Akkor jött a második.
meg az ifjú hadnagy(tüzér vègzettsègű amúgy:rolleyes:) kérdése a rádióba mi volt ez.

Utána a többi.
De a hangszórók végig kussban voltak.
o_O
Miközben 7 darab csapódott be körènk.
A videón különben csak az optikai célbefogás, azonosítás, és leküzdés látható. Szerintem a radaros rész még nincs meg. Az biztos, hogy a radaros automata mód sokkal gyorsabb lesz.
 
S

speziale

Guest
@pöcshuszár @speziale
Még egy ok, ami miatt C-RAM-re korlátozottan alkalmas a Skyranger 30:
A radarja 150 célt képes egyszerre követni és RAM-célokat pedig 5 km-ről szúr csak ki. Grad rakéta kezdősebessége: kb. 690 m/s
A leszálló ágban legyen csak 600m/s vagyis 8-9 másodpercen belül becsapódik a detektálásától számítva.
Ennyi idő alatt nagyon max. 2 célt képes leszedni a Skyranger, de lehet, hogy csak egyet, miközben egyetlen Grad indító is 40 rakétát indíthat 1 perc alatt.

ez egy nagyon általános megfogalmazás...mert egy aknavető is C-ram célpont...de azért messze nem egy Grad méretű célpont....ha egy Grad-ot csak 5 km-ről tud csak felderíteni, akkor a drónok ellen sem érne sokat....mert akkor azokat jó ha 1-2 km-ről kiszúrja
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
A Grad elhárításnak a legjobb módja az ellentűz, nem a rakéták lelövöldözése. Szerintem minimálisan tudná csak megritkítani - a jelenlegi működés alapján.
Kíváncsian várom milyen lesz a végső "elfogási process", de sokkal nem lesz gyorsabb szerintem amíg vizuális alapon megy a célzás.
Az AI is a videóképet és lézertávmérő adatait használja irányzásra. Opcinálisan lehet kérni dedikált célkövetőradart - az gyorsíthat talán az elfogáson valamennyit, de a 2-3 percen belül jön 240 rakéta (egy BTG-hez csatolt Grad üteg tűzereje), azzal nem lehet mit csinálni.
OMFG.
Olvass már egy picit utána!
A tornyon lévő radarok célfelderítenek, és tűzvezetnek is egybe!
De értelemszerűen a külső forrásból érkezett felderítési adatok is bekerülnek a rendszerbe. Ezzel növelhető a rendszer hatékonysága.
AESA radarról beszélünk, könyörgöm.

Ezen kívül a 240 rakétás Grad salvo nem körkörösen fog érkezni, hanem a térrész egy adott cikkéből. Tehát a torony mozgatása (célzás miatti) nem jelent majd komoly késlekedést.
Maga az automata leküzdés pedig
Gyakorlatilag megegyezik a C-RAM "R2"-es rendszerével. Csak itt nem kell annyi lövedék, tekintve, hogy ABM lőszerrel dolgozik, és sokkal nagyobb pontossággal. Ugyanis a C-RAM PESA radarja nem tud folyamatosan egyszerre annyi célt követni.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 537
14 775
113
A videón különben csak az optikai célbefogás, azonosítás, és leküzdés látható. Szerintem a radaros rész még nincs meg. Az biztos, hogy a radaros automata mód sokkal gyorsabb lesz.
Biztos.
De egy üteg meglő egy zászlóaljat akkor kb minden skyrangerre jut 40 rakéta.
Ès kb 30s az ellentevèkenysègre.

Ezért mondom nem szedi le a felét.
Ha megtizedeli már jó.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
801
1 562
93
Ne lepődjetek meg, ez csak egy montázs kép amit összeügyeskedtem! Valahogy így fog kinézni ha készen lesz.
Remélem legalábbis!

36957_Gidran.jpg


Hátha ez jobban sikerült!

91659_Gidran.jpg


- Nem tudom arányaiban mennyire találtam el, remélem azért nem nagyon lesz nagyobb a torony.
Szerintem a tetőre pont illeszkedni fog a mérete!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 811
122 805
113
Ne lepődjetek meg, ez csak egy montázs kép amit összeügyeskedtem! Valahogy így fog kinézni ha készen lesz.
Remélem legalábbis!

36957_Gidran.jpg


Hátha ez jobban sikerült!

91659_Gidran.jpg


- Nem tudom arányaiban mennyire találtam el, remélem azért nem nagyon lesz nagyobb a torony.
Szerintem a tetőre pont illeszkedni fog a mérete!
A gidrán teteje nem bír el több mint 2 tonnát....