Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
A RuAF eddigi teljesítményét szerintem megítélni nem lehet az elégtelen mennyiségű infó miatt (az a következő évek munkája), ellenben az egész tevékenységet érdemes két korábbi konfliktus szempontjából vizsgálni.

  • Egyrészt a NATO szerbiai bombázásaival összevetve, ahol már felsejlett, hogy a légierők képességei sem végtelenek, kell óriási mennyiségű idő és vas a célok eléréshez - és innen már lehetett következtetéseket levonni, egy NATO-VSZ balhé meddig eltartott volna hagyományos erőkkel.
  • Másrészt az örmény-kazah konfliktus, mely megmutatta, hogy ha két hasonló szintű felszereléssel rendelkező fél mögé beáll egy harmadik, sokkal fejlettebb támogató (török).
Jelen pillanatban egy mini európai hagyományos III. VH scenát látok sok szempontból - iszonyatos távolságok (nagyjából Közép Európa környéke méretben Ukrajna), óriási haderők - de egyik sincs döntő fölényben, így a haladás óvatosabb. A RUaF egy ekkora területen kell az USAF-hoz képest vagy 20 év lemaradásban lévő légierővel. Az ellenfél légiereje valszeg ezért működik még, egyszerűen alig van kapacitás a széttelepült századok kibombázására ott, ahol a légvédelem még nincs teljesen letúrva, főleg nem nyugat felé. Szóval egyelőre a hagyma rétegei bontogatják keletről nyugat felé haladva, ami lassan megy - mint írtam, nem USAF.

A másik az ukránokat baromira nem a vasaik alapján kell megítélni, hanem azzal ténnyel kell őket felmérni, hogy az egész amerikai felderítési apparátus ott van mögöttük. Már a háború előtt az utolsó fűszálat is feltérképezték orosz oldalon, így az ukik pontsan tudták mi van jelen, hol, mennyi, stb... vagyis az ukrán eredményeket annak fényében kell megítélni, hogy bár a háború vas része (többnyire) ukrán-orosz hardware között megy, addig az információs és hírszerzési térben orosz-amerikai összecsapás van. Márpedig így könnyű pl. BM-ekkel csapást márni, ha az amerikai radarműholdak percre és centire pontosan mondják melyik reptéren melyik gép hol áll éppen és azt real time átadják. Elképesztő ez mekkora előnyt jelent, a hadvezetés a meglévő erőket klasszisokkal hatékonyabban tudja felhasználni, ahhoz képest, mintha a saját felderítő képességeikre kéne hagyatkozni (vagyis kvázi vakok lennének).

Szóval a RUaF teljesítménye (és veszteségei) e pillanatban összessége a hatalmas hadműveleti területnek és az amerikai hadsereg elképesztő technikai háttérsegítségének. Részemről így nem vonnék le messzemenő konzekvenciát - de évek óta írom, hogy sehol nincsenek egy USAF-hoz képest, ami egyrészt pénzügyi, másrészt doktinális okokból van. Az USAF szintet egyedül (valszeg) Kína hozza, őket kell összehasonlítani. A RUaF nem az ő ligájuk.

VALÓS --a konfliktusban játszott szerepéhez képest-- ez a terület alig kap nyilvánosságot --érthet okok miatt--, de gyakorlatilag ennek köszönhetik az ukránok, hogy egyáltalán még képben vannak!

Ezért nem értem, hogy az oroszok földi eszközökkel miért nem tesznek ezek ellen --a szerintem döntöen ürben lévő felderítő eszközök ellen-- semmi ??? ...vannak ilyen --nem nyilvános-- lehetőségek: lézer "ágyús" vakítás, stb... !

Legalábbis az ukránok eredményeiből elég alacsony hatékonyságú orosz ellen-tevékenységre lehet következtetni.


.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Jól összeszedted köszi.
A rakétacsapataik? Azok nem örököltek a Szu-ból technikát? Vagy azok már selejtek a szavidő végén?
Ugye azt látni kell hogy még a Szu érából visszamaradt reptereket sem csapkodták mi maradéktalanul, valamiért.
Tocska-k már nincsenek nagyobb tételben? Vagy egyéb rakétarendszerek amikkel tudnának hadászati szinten operálni, fix nagyméretű célok esetén?
De, csapkodják, de a rakéták karbantarás hijján vagy jók, vagy nem. 3 orosz repteret is megtöcsköltek, de volt olyan Tocska, ami egy garázssorra esett. És fel se robbant.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
VALÓS --a konfliktusban játszott szerepéhez képest-- ez a terület alig kap nyilvánosságot --érthet okok miatt--, de gyakorlatilag ennek köszönhetik az ukránok, hogy egyáltalán még képben vannak!

Ezért nem értem, hogy az oroszok földi eszközökkel miért nem tesznek ezek ellen --a szerintem döntöen ürben lévő felderítő eszközök ellen-- semmi ??? ...vannak ilyen --nem nyilvános-- lehetőségek: lézer "ágyús" vakítás, stb... !

Legalábbis az ukránok eredményeiből elég alacsony hatékonyságú orosz ellen-tevékenységre lehet következtetni.


.
Hallgattak a saját szavukra. Az űreszközök elleni csapás az hadüzenet.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Kb.De azért az alapvető dolog az,hogy Oo-nak egyszerűen nincs elég pénze.Az oroszoknak papiron van minden szükséges technikai eszközük,a radar műholdtol a lézerirányitású tüzérségi lövedékig (mégha némileg rosszabb minőségben is,mint az amcsi),de nincs pénze azok tömeges előállitására és alkalmazására.
Hiába van orosz DRCIM és MAWS,ha nincs pénz arra,hogy minden helikopteren ott legyenek.
Pénz,pénz és pénz.Továbbra is ez a három dolog kell a háborúhoz.Ha nincs pénz,akkor azt csak vérrel lehet pótolni.
Kevesebbet kéne lopni.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 018
9 228
113
Valószínűleg Dudi félreértette amit írtam, én nem szóltam le az orosz hadsereget, hanem próbáltam a realitást megközelíteni velük kapcsolatban. A rendelkezésemre álló „adatok” azok a neten található videók és számtalan elemző véleménye, amihez hozzájutok.

Szerintem sem haladnak lassan az oroszok, Ukrajna egy hatalmas területű ország (nagyobb, mint Franciaország), a lakossága pedig nem egy elpuhult banda, a katonáikat az elmúlt 8 évben az USA képezte ki és van hagyománya náluk a gerilla (partizán) hadviselési formának.
Nem is tudom, hogy melyik európai hatalom merne face to face így beleállni Ukrajnába, azért ez nem egy kis falat.

Az orosz légierő problémáihoz hasonlót láthattunk Líbia esetén, csak ott a brit és francia légierő fogyott ki idő előtt minden precíziós fegyveréből, a közös irányítás sem igazán akart jól működni, egyszóval hatékony USA segítség nélkül pofára estek volna ők is.
Itt most a hatékony amerikai real-time segítség (vagy akár a konkrét irányítás) Ukrajna oldalán van, ami viszont hatalmas helyzeti előnyt kínál a kijevi vezetésnek.

Értelemszerűen nem lehet full kontakt háborút vívni az oroszoknak úgy, hogy közben a polgári lakosságot kímélni akarják, miközben a polgári lakosság egy része is harcolna, illetve a csapatok elvegyülnek civil központokban.
Ez olyan, mintha egy boxmeccsen az egyik kezed hátra lenne kötve és így kellene győznöd egy eleve nem gyenge ellenfél ellen.

Az amerikai adatok alapján mostanra teljesen bementek az ukrán határ körüli orosz erők, ez az orosz haderő 15-20%-át jelenti. Valójában a benyomult haderő nagyságrendileg kábé akkora, mint az ukrán haderő, tehát a mennyiségi fölény jelen esetben nem domináns, sőt, nagyon nincs is.
A fő probléma viszont nem technikai, hanem stratégiai, de ez nem ennek a topiknak a témája, így ezt hanyagolnám.

Valóban nagyon keveset – szinte semmit – nem tudunk a RuAF napi valós akcióiról, emiatt sem leszólni, sem dicsérni nem lehet őket (szigorúan csak haditechnikai és harcászati szempontból gondolom, nem erkölcsi/etikai oldalról), viszont az is tény, hogy a visszaszoruló ukrán haderő, a polgári lakosságnak történő fegyverosztás és a folyamatos nyugati katonai segélyek azért kérdőjelessé teszik az ukrán sikertörténetek egy jelentős részét.
Pár nappal ezelőtti amerikai elemzések szerint eddig az oroszok technikai vesztesége 3-5%, az ukránoké 10% körüli, nyilván ez azóta valamennyit növekedett mindkét oldalon, de hatalmas területekre kiterjedő átfogó hadműveletek zajlanak, tehát ebből a szempontból ez nem meglepő eredmény.

Az orosz légierő nem az amerikai légierő, sem minőségben, sem mennyiségben, ez sosem volt kérdéses. Az orosz haderő csapásmérés szempontjából alapvetően tüzérségi haderő, viszont jelen esetben azt a tűzerőt, amit egy masszív orosz tüzérség be tudna vetni senki sem meri felvállalni orosz oldalról, főleg lakott települések ellen.

Egyelőre így látom technikai oldalról a történetet és nagyon remélem, hogy gyorsan és hamar véget ér ez az őrület, ellenkező esetre gondolni sem akarok.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 465
79 521
113
Én inkább abból indulnék ki, hogy mi az, amit nem látunk.
Nem látjuk, hogy az orosz légierő nagy teljesítményű és hatótávolságú csapásmérő gépei (leginkább Szu-34, de a Szu-24 is ez a kategória) az ukrán stratégiai célpontokat (hidak, repülőterek, fegyverraktárak, vezetési pontok stb) támadnák. A kiemelt célpontokra (úgy tűnik, még a városokban lévő fontosabb épületekre is), Kalibrt vagy Iszkandert indítanak. Jó rendszerek ezek is, de a harci részük kb egy 500 kg -os bombáéval egyenlő, viszont ehhez képest meglehetősen drágák (és kevés is van belőlük). Egy Szu-34 szerintem egy bevetés alatt 8 -szor ennyit simán le tudna dobni úgy, hogy pótos és légiharc rakéta is jut mellé, s így is valószínűleg kevesebbe kerülne a bevetés, mint egyetlen Kalibr.
Az ukránok ezt nem mutogatják érthető okokól, az oroszok meg semmit nem mutatnak meg...
Hidakat meg eszükbe nem jut lerombolni.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 465
79 521
113
Valószínűleg Dudi félreértette amit írtam, én nem szóltam le az orosz hadsereget, hanem próbáltam a realitást megközelíteni velük kapcsolatban. A rendelkezésemre álló „adatok” azok a neten található videók és számtalan elemző véleménye, amihez hozzájutok.

Szerintem sem haladnak lassan az oroszok, Ukrajna egy hatalmas területű ország (nagyobb, mint Franciaország), a lakossága pedig nem egy elpuhult banda, a katonáikat az elmúlt 8 évben az USA képezte ki és van hagyománya náluk a gerilla (partizán) hadviselési formának.
Nem is tudom, hogy melyik európai hatalom merne face to face így beleállni Ukrajnába, azért ez nem egy kis falat.

Az orosz légierő problémáihoz hasonlót láthattunk Líbia esetén, csak ott a brit és francia légierő fogyott ki idő előtt minden precíziós fegyveréből, a közös irányítás sem igazán akart jól működni, egyszóval hatékony USA segítség nélkül pofára estek volna ők is.
Itt most a hatékony amerikai real-time segítség (vagy akár a konkrét irányítás) Ukrajna oldalán van, ami viszont hatalmas helyzeti előnyt kínál a kijevi vezetésnek.

Értelemszerűen nem lehet full kontakt háborút vívni az oroszoknak úgy, hogy közben a polgári lakosságot kímélni akarják, miközben a polgári lakosság egy része is harcolna, illetve a csapatok elvegyülnek civil központokban.
Ez olyan, mintha egy boxmeccsen az egyik kezed hátra lenne kötve és így kellene győznöd egy eleve nem gyenge ellenfél ellen.

Az amerikai adatok alapján mostanra teljesen bementek az ukrán határ körüli orosz erők, ez az orosz haderő 15-20%-át jelenti. Valójában a benyomult haderő nagyságrendileg kábé akkora, mint az ukrán haderő, tehát a mennyiségi fölény jelen esetben nem domináns, sőt, nagyon nincs is.
A fő probléma viszont nem technikai, hanem stratégiai, de ez nem ennek a topiknak a témája, így ezt hanyagolnám.

Valóban nagyon keveset – szinte semmit – nem tudunk a RuAF napi valós akcióiról, emiatt sem leszólni, sem dicsérni nem lehet őket (szigorúan csak haditechnikai és harcászati szempontból gondolom, nem erkölcsi/etikai oldalról), viszont az is tény, hogy a visszaszoruló ukrán haderő, a polgári lakosságnak történő fegyverosztás és a folyamatos nyugati katonai segélyek azért kérdőjelessé teszik az ukrán sikertörténetek egy jelentős részét.
Pár nappal ezelőtti amerikai elemzések szerint eddig az oroszok technikai vesztesége 3-5%, az ukránoké 10% körüli, nyilván ez azóta valamennyit növekedett mindkét oldalon, de hatalmas területekre kiterjedő átfogó hadműveletek zajlanak, tehát ebből a szempontból ez nem meglepő eredmény.

Az orosz légierő nem az amerikai légierő, sem minőségben, sem mennyiségben, ez sosem volt kérdéses. Az orosz haderő csapásmérés szempontjából alapvetően tüzérségi haderő, viszont jelen esetben azt a tűzerőt, amit egy masszív orosz tüzérség be tudna vetni senki sem meri felvállalni orosz oldalról, főleg lakott települések ellen.

Egyelőre így látom technikai oldalról a történetet és nagyon remélem, hogy gyorsan és hamar véget ér ez az őrület, ellenkező esetre gondolni sem akarok.
Nem gondoltam azt, hogy leszólod, csak nem tudom, hogy mi az alapja a véleményednek. Az orosz narratíváról nem tudunk semmit, csak az ukránt ismerjük ami értető módon elfogult.
Ezért kérdeztem, hogy mi alapján mondod amit.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 860
56 538
113
Valószínűleg Dudi félreértette amit írtam, én nem szóltam le az orosz hadsereget, hanem próbáltam a realitást megközelíteni velük kapcsolatban. A rendelkezésemre álló „adatok” azok a neten található videók és számtalan elemző véleménye, amihez hozzájutok.

Szerintem sem haladnak lassan az oroszok, Ukrajna egy hatalmas területű ország (nagyobb, mint Franciaország), a lakossága pedig nem egy elpuhult banda, a katonáikat az elmúlt 8 évben az USA képezte ki és van hagyománya náluk a gerilla (partizán) hadviselési formának.
Nem is tudom, hogy melyik európai hatalom merne face to face így beleállni Ukrajnába, azért ez nem egy kis falat.

Az orosz légierő problémáihoz hasonlót láthattunk Líbia esetén, csak ott a brit és francia légierő fogyott ki idő előtt minden precíziós fegyveréből, a közös irányítás sem igazán akart jól működni, egyszóval hatékony USA segítség nélkül pofára estek volna ők is.
Itt most a hatékony amerikai real-time segítség (vagy akár a konkrét irányítás) Ukrajna oldalán van, ami viszont hatalmas helyzeti előnyt kínál a kijevi vezetésnek.

Értelemszerűen nem lehet full kontakt háborút vívni az oroszoknak úgy, hogy közben a polgári lakosságot kímélni akarják, miközben a polgári lakosság egy része is harcolna, illetve a csapatok elvegyülnek civil központokban.
Ez olyan, mintha egy boxmeccsen az egyik kezed hátra lenne kötve és így kellene győznöd egy eleve nem gyenge ellenfél ellen.

Az amerikai adatok alapján mostanra teljesen bementek az ukrán határ körüli orosz erők, ez az orosz haderő 15-20%-át jelenti. Valójában a benyomult haderő nagyságrendileg kábé akkora, mint az ukrán haderő, tehát a mennyiségi fölény jelen esetben nem domináns, sőt, nagyon nincs is.
A fő probléma viszont nem technikai, hanem stratégiai, de ez nem ennek a topiknak a témája, így ezt hanyagolnám.

Valóban nagyon keveset – szinte semmit – nem tudunk a RuAF napi valós akcióiról, emiatt sem leszólni, sem dicsérni nem lehet őket (szigorúan csak haditechnikai és harcászati szempontból gondolom, nem erkölcsi/etikai oldalról), viszont az is tény, hogy a visszaszoruló ukrán haderő, a polgári lakosságnak történő fegyverosztás és a folyamatos nyugati katonai segélyek azért kérdőjelessé teszik az ukrán sikertörténetek egy jelentős részét.
Pár nappal ezelőtti amerikai elemzések szerint eddig az oroszok technikai vesztesége 3-5%, az ukránoké 10% körüli, nyilván ez azóta valamennyit növekedett mindkét oldalon, de hatalmas területekre kiterjedő átfogó hadműveletek zajlanak, tehát ebből a szempontból ez nem meglepő eredmény.

Az orosz légierő nem az amerikai légierő, sem minőségben, sem mennyiségben, ez sosem volt kérdéses. Az orosz haderő csapásmérés szempontjából alapvetően tüzérségi haderő, viszont jelen esetben azt a tűzerőt, amit egy masszív orosz tüzérség be tudna vetni senki sem meri felvállalni orosz oldalról, főleg lakott települések ellen.

Egyelőre így látom technikai oldalról a történetet és nagyon remélem, hogy gyorsan és hamar véget ér ez az őrület, ellenkező esetre gondolni sem akarok.
Ahogy nézem, itt szinte mindenkinek igaza bizonyos mértékben.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Valószínűleg Dudi félreértette amit írtam, én nem szóltam le az orosz hadsereget, hanem próbáltam a realitást megközelíteni velük kapcsolatban. A rendelkezésemre álló „adatok” azok a neten található videók és számtalan elemző véleménye, amihez hozzájutok.

Szerintem sem haladnak lassan az oroszok, Ukrajna egy hatalmas területű ország (nagyobb, mint Franciaország), a lakossága pedig nem egy elpuhult banda, a katonáikat az elmúlt 8 évben az USA képezte ki és van hagyománya náluk a gerilla (partizán) hadviselési formának.
Nem is tudom, hogy melyik európai hatalom merne face to face így beleállni Ukrajnába, azért ez nem egy kis falat.

Az orosz légierő problémáihoz hasonlót láthattunk Líbia esetén, csak ott a brit és francia légierő fogyott ki idő előtt minden precíziós fegyveréből, a közös irányítás sem igazán akart jól működni, egyszóval hatékony USA segítség nélkül pofára estek volna ők is.
Itt most a hatékony amerikai real-time segítség (vagy akár a konkrét irányítás) Ukrajna oldalán van, ami viszont hatalmas helyzeti előnyt kínál a kijevi vezetésnek.

Értelemszerűen nem lehet full kontakt háborút vívni az oroszoknak úgy, hogy közben a polgári lakosságot kímélni akarják, miközben a polgári lakosság egy része is harcolna, illetve a csapatok elvegyülnek civil központokban.
Ez olyan, mintha egy boxmeccsen az egyik kezed hátra lenne kötve és így kellene győznöd egy eleve nem gyenge ellenfél ellen.

Az amerikai adatok alapján mostanra teljesen bementek az ukrán határ körüli orosz erők, ez az orosz haderő 15-20%-át jelenti. Valójában a benyomult haderő nagyságrendileg kábé akkora, mint az ukrán haderő, tehát a mennyiségi fölény jelen esetben nem domináns, sőt, nagyon nincs is.
A fő probléma viszont nem technikai, hanem stratégiai, de ez nem ennek a topiknak a témája, így ezt hanyagolnám.

Valóban nagyon keveset – szinte semmit – nem tudunk a RuAF napi valós akcióiról, emiatt sem leszólni, sem dicsérni nem lehet őket (szigorúan csak haditechnikai és harcászati szempontból gondolom, nem erkölcsi/etikai oldalról), viszont az is tény, hogy a visszaszoruló ukrán haderő, a polgári lakosságnak történő fegyverosztás és a folyamatos nyugati katonai segélyek azért kérdőjelessé teszik az ukrán sikertörténetek egy jelentős részét.
Pár nappal ezelőtti amerikai elemzések szerint eddig az oroszok technikai vesztesége 3-5%, az ukránoké 10% körüli, nyilván ez azóta valamennyit növekedett mindkét oldalon, de hatalmas területekre kiterjedő átfogó hadműveletek zajlanak, tehát ebből a szempontból ez nem meglepő eredmény.

Az orosz légierő nem az amerikai légierő, sem minőségben, sem mennyiségben, ez sosem volt kérdéses. Az orosz haderő csapásmérés szempontjából alapvetően tüzérségi haderő, viszont jelen esetben azt a tűzerőt, amit egy masszív orosz tüzérség be tudna vetni senki sem meri felvállalni orosz oldalról, főleg lakott települések ellen.

Egyelőre így látom technikai oldalról a történetet és nagyon remélem, hogy gyorsan és hamar véget ér ez az őrület, ellenkező esetre gondolni sem akarok.
A realitás itt qrwára belegyalogol a 90% lelkovilágába. Ők elhiszik a Vörös Téren bemutatott kirakatot. Amikor at Armata lerohad a gyakorláson, nem röhögnek, hanem sírva fakadnak.
Amúgy kedvenc műsorom az a felvonulás. Haavonta legalább egyszer megnézem. És a helyén értékelem. Cirkusz a népnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
346
2 016
93
Valószínűleg Dudi félreértette amit írtam, én nem szóltam le az orosz hadsereget, hanem próbáltam a realitást megközelíteni velük kapcsolatban. A rendelkezésemre álló „adatok” azok a neten található videók és számtalan elemző véleménye, amihez hozzájutok.

Szerintem sem haladnak lassan az oroszok, Ukrajna egy hatalmas területű ország (nagyobb, mint Franciaország), a lakossága pedig nem egy elpuhult banda, a katonáikat az elmúlt 8 évben az USA képezte ki és van hagyománya náluk a gerilla (partizán) hadviselési formának.
Nem is tudom, hogy melyik európai hatalom merne face to face így beleállni Ukrajnába, azért ez nem egy kis falat.

Az orosz légierő problémáihoz hasonlót láthattunk Líbia esetén, csak ott a brit és francia légierő fogyott ki idő előtt minden precíziós fegyveréből, a közös irányítás sem igazán akart jól működni, egyszóval hatékony USA segítség nélkül pofára estek volna ők is.
Itt most a hatékony amerikai real-time segítség (vagy akár a konkrét irányítás) Ukrajna oldalán van, ami viszont hatalmas helyzeti előnyt kínál a kijevi vezetésnek.

Értelemszerűen nem lehet full kontakt háborút vívni az oroszoknak úgy, hogy közben a polgári lakosságot kímélni akarják, miközben a polgári lakosság egy része is harcolna, illetve a csapatok elvegyülnek civil központokban.
Ez olyan, mintha egy boxmeccsen az egyik kezed hátra lenne kötve és így kellene győznöd egy eleve nem gyenge ellenfél ellen.

Az amerikai adatok alapján mostanra teljesen bementek az ukrán határ körüli orosz erők, ez az orosz haderő 15-20%-át jelenti. Valójában a benyomult haderő nagyságrendileg kábé akkora, mint az ukrán haderő, tehát a mennyiségi fölény jelen esetben nem domináns, sőt, nagyon nincs is.
A fő probléma viszont nem technikai, hanem stratégiai, de ez nem ennek a topiknak a témája, így ezt hanyagolnám.

Valóban nagyon keveset – szinte semmit – nem tudunk a RuAF napi valós akcióiról, emiatt sem leszólni, sem dicsérni nem lehet őket (szigorúan csak haditechnikai és harcászati szempontból gondolom, nem erkölcsi/etikai oldalról), viszont az is tény, hogy a visszaszoruló ukrán haderő, a polgári lakosságnak történő fegyverosztás és a folyamatos nyugati katonai segélyek azért kérdőjelessé teszik az ukrán sikertörténetek egy jelentős részét.
Pár nappal ezelőtti amerikai elemzések szerint eddig az oroszok technikai vesztesége 3-5%, az ukránoké 10% körüli, nyilván ez azóta valamennyit növekedett mindkét oldalon, de hatalmas területekre kiterjedő átfogó hadműveletek zajlanak, tehát ebből a szempontból ez nem meglepő eredmény.

Az orosz légierő nem az amerikai légierő, sem minőségben, sem mennyiségben, ez sosem volt kérdéses. Az orosz haderő csapásmérés szempontjából alapvetően tüzérségi haderő, viszont jelen esetben azt a tűzerőt, amit egy masszív orosz tüzérség be tudna vetni senki sem meri felvállalni orosz oldalról, főleg lakott települések ellen.

Egyelőre így látom technikai oldalról a történetet és nagyon remélem, hogy gyorsan és hamar véget ér ez az őrület, ellenkező esetre gondolni sem akarok.
Fel fognak gyorsulni az események az elkövetkező napokban. Nem Kijev környékén, hanem a keleti és déli front szakaszon. A harminc éves háború egyik osztrák hadvezére mondta, hogy a stratégiai cél az ellenség egyensulyából való kibillentése. Ha az orosz csapatok elérik a kelet- ukrajnai erők bekerítését, akkor megtörténik a kibillentés, és az magával fogja rántani a többi frontot is.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 018
9 228
113
Nem gondoltam azt, hogy leszólod, csak nem tudom, hogy mi az alapja a véleményednek. Az orosz narratíváról nem tudunk semmit, csak az ukránt ismerjük ami értető módon elfogult.
Ezért kérdeztem, hogy mi alapján mondod amit.
Dudi

A saját kútfőmből.
Elolvastam és meghallgattam sok, különböző szintű szakmai véleményt, megnéztem videókat és próbálom használni az agyamat is.
Az ukrán propaganda felét elhiszem, a másik fele szerintem esti mese. Az orosz hivatalos narratíva felét elhiszem, a másik fele jó esetben is önáltatás.

Ismerek több olyan szkenáriót is, ami nem a klasszikus keretekben gondolkodik, de ezeket most szándékosan kerülöm, nem ismertetem, majd az események úgy is megmutatják előbb-utóbb ezek helyességét vagy butaságát. Jelen idő szerint azokra a tényeknek gondolt vagy hitt hírekre, videókra és elemzésekre szorítkozom, ami adott, nyilván ezeket is fenntartásokkal kezelve.
Ha kerülöm a különböző "összeesküvések" lehetőségeit, akkor a száraz tények azok, hogy Oroszország egy megszálláshoz bőven elégtelen nagyságú erővel indított támadást Ukrajna ellen. Konkrétan 30-50 ezer fővel, ami Szabolcs-Szatmár-Bereg megye esetén még talán működne is, de Ukrana esetén értelmezhetetlenül kis mennyiség.
Tehát meg a megszállásra mozdultak rá első lépcsőben, ez teljesen nyilvánvaló.

Az sem tisztázott, hogy Putyin villámháborút akart-e valójában.
Ezt a nyugati média állítja, Putyin és az orosz vezetés ilyet nem mondott, ergo ez spekuláció.
30-50 ezer katonával villámháború Ukrajna ellen?
Mint egykori tiszt erre azt mondom: ez szintén csak egy rossz vicc.

Tehát itt valami más lehet a háttérben, ugyanakkor egy több lépcsőben felépített és elhúzódó hadműveletre Oroszország gazdasága és hátországa önmagában kevés, ergo ha ez volt az eredeti háttér startégia, akkor itt bizony több szereplős a buli, de mivel ez már megint a spekulációk szintje, ezért itt zárom ezt a kaput.

Viszont ezeken túlmenően látok a videókon, a cikkekben/szakmai véleményekben és a hivatalos narratívákban alapvető ellentmondásokat, illetve ezeken túlmenően az orosz hadsereg által harcászati és taktikai szinten elkövetett nagyon alapvető hibákat is, ami amúgy a harcászat ábécéje lenne normális esetben. De ez nem egy normális eset és helyzet, azt látjuk.
Olyan hibákat is látni vélek, amelyek nem feltétlenül a technikai hiányosságokra, hanem alapvető képzettségi hiányosságokra utal - ha és amennyiben igaz persze, amit a média mutat.

De mivel szándékosan ezekből a látványelemekből indulok ki, mint valamilyen szinten és százalékban tényszerűnek tekinthető "adat", így ezekből vonok le következtetéseket.
Majd ha túl leszünk ezen az egészen és esetleg túl is éljük, valószínűleg tisztulni fog a kép. Az viszont tény, hogy a kikerült videók és infók alapján az orosz hadsereg egyelőre önmagához képest alul teljesít.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and Catles

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 465
79 521
113
Dudi

A saját kútfőmből.
Elolvastam és meghallgattam sok, különböző szintű szakmai véleményt, megnéztem videókat és próbálom használni az agyamat is.
Az ukrán propaganda felét elhiszem, a másik fele szerintem esti mese. Az orosz hivatalos narratíva felét elhiszem, a másik fele jó esetben is önáltatás.

Ismerek több olyan szkenáriót is, ami nem a klasszikus keretekben gondolkodik, de ezeket most szándékosan kerülöm, nem ismertetem, majd az események úgy is megmutatják előbb-utóbb ezek helyességét vagy butaságát. Jelen idő szerint azokra a tényeknek gondolt vagy hitt hírekre, videókra és elemzésekre szorítkozom, ami adott, nyilván ezeket is fenntartásokkal kezelve.
Ha kerülöm a különböző "összeesküvések" lehetőségeit, akkor a száraz tények azok, hogy Oroszország egy megszálláshoz bőven elégtelen nagyságú erővel indított támadást Ukrajna ellen. Konkrétan 30-50 ezer fővel, ami Szabolcs-Szatmár-Bereg megye esetén még talán működne is, de Ukrana esetén értelmezhetetlenül kis mennyiség.
Tehát meg a megszállásra mozdultak rá első lépcsőben, ez teljesen nyilvánvaló.

Az sem tisztázott, hogy Putyin villámháborút akart-e valójában.
Ezt a nyugati média állítja, Putyin és az orosz vezetés ilyet nem mondott, ergo ez spekuláció.
30-50 ezer katonával villámháború Ukrajna ellen?
Mint egykori tiszt erre azt mondom: ez szintén csak egy rossz vicc.

Tehát itt valami más lehet a háttérben, ugyanakkor egy több lépcsőben felépített és elhúzódó hadműveletre Oroszország gazdasága és hátországa önmagában kevés, ergo ha ez volt az eredeti háttér startégia, akkor itt bizony több szereplős a buli, de mivel ez már megint a spekulációk szintje, ezért itt zárom ezt a kaput.

Viszont ezeken túlmenően látok a videókon, a cikkekben/szakmai véleményekben és a hivatalos narratívákban alapvető ellentmondásokat, illetve ezeken túlmenően az orosz hadsereg által harcászati és taktikai szinten elkövetett nagyon alapvető hibákat is, ami amúgy a harcászat ábécéje lenne normális esetben. De ez nem egy normális eset és helyzet, azt látjuk.
Olyan hibákat is látni vélek, amelyek nem feltétlenül a technikai hiányosságokra, hanem alapvető képzettségi hiányosságokra utal - ha és amennyiben igaz persze, amit a média mutat.

De mivel szándékosan ezekből a látványelemekből indulok ki, mint valamilyen szinten és százalékban tényszerűnek tekinthető "adat", így ezekből vonok le következtetéseket.
Majd ha túl leszünk ezen az egészen és esetleg túl is éljük, valószínűleg tisztulni fog a kép. Az viszont tény, hogy a kikerült videók és infók alapján az orosz hadsereg egyelőre önmagához képest alul teljesít.
A DNR és az LNR is az oroszokkal háborúzik, velük együtt nagyjából 150.000 katonával támad Putyin és még az amerikaiak szerint sem látszik az, hogy erősítéseket küldene Ukrajnába. Ebből az egyszerű ráadásul nem is orosz propaganda által bebüfögött információból és abból a tényből kiindulva, hogy tetszik nem tetszik tért nyer az orosz támadás teljesen egyértelmű, hogy az oroszok köszönik szépen jól haladnak Ukrajnában (de legalábbis a terveiknek megfelelően).

Hibátlanul csinálják? Biztosan nem! Kijelenthetjük ezt annak ellenére, hogy nem tudjuk, azt, hogy hogyan csinálják, csak az eredményét látjuk.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Nem gondoltam azt, hogy leszólod, csak nem tudom, hogy mi az alapja a véleményednek. Az orosz narratíváról nem tudunk semmit, csak az ukránt ismerjük ami értető módon elfogult.
Ezért kérdeztem, hogy mi alapján mondod amit.
Tessék:
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Az Orosz Légierő bombázó és rohamrepülőgépe három Buk-M1 légelhárító rakétarendszert és az Ukrán Fegyveres Erők két radarállomását találta el.

MOSZKVA, március 7. /TASZ/. A különleges művelet során Ukrajnában összesen 2396 katonai infrastrukturális létesítmény semmisült meg. Ezt az orosz védelmi minisztérium hivatalos képviselője, Igor Konasenkov vezérőrnagy közölte hétfőn újságírókkal.

"A hadművelet során Ukrajnában összesen 2396 katonai infrastrukturális létesítményt semmisítettek meg, köztük az ukrán fegyveres erők 82 parancsnoki állomását és kommunikációs központját, 119 darab S-300-as, Buk-M1-es és Osa légvédelmi rakétarendszert, valamint 76 radarállomás." - mondta.

Elmondása szerint 827 harckocsi és egyéb páncélozott harcjármű, 84 többszörös kilövő rakétarendszer, 304 tábori tüzérségi és aknavető ágyú, 603 speciális katonai jármű, valamint 78 pilóta nélküli légi jármű is megsemmisült.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
APU veszteségek
Emellett az orosz fegyveres erők megsemmisítették az ukrán légierő három

"Tegnap este az Orosz Légierő és a katonai légvédelem vadászrepülőgépei lelőtték az ukrán légierő további három Szu- 27-esét a Poltava régióban, egy Szu - 25-öst a Gostomel régióban, két Mi - 24-es helikoptert a Makarov régióban. És nyolc pilóta nélküli légi jármű, köztük a Bayraktar TB-2” – mondta.

Az Orosz Légierő bombázó- és rohamrepülőgépei az Ukrán Fegyveres Erők három Buk-M1 légvédelmi rakétarendszerét és két radarállomását találták el. "Bombázó és támadó repülőgépek eltalálták az ukrán fegyveres erők három Buk M1 légvédelmi rakétarendszerét és két radarállomását" - mondta.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 994
32 969
113
Hát,az a rózsaszin cicifix,az tényleg gyilkos....
 
  • Tetszik
Reactions: gafzhu