Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
És az F16-ok bevetését orosz területeken orosz polgári (meg katonai) célok ellen tervezik amcsi személyzettel?
Mostanra ott tartunk, hogy az a színház megy, hogy támadják az oroszokat mélységben, Moszkvát, strat repteret, határon átkommandóznak lengyelek, britek is ilyeneket sugalmaznak vagánykodva, majd a nagy nyugati fejcsóválást, az orosz területek támadását elítélő nyilatkozatokat követik az olyan tettek, hogy stormshadow, F16 etc még több lesz leszállítva. Szerintem sokáig nem lehet hülyébek nézni már az oroszokat, fasz kivan hogy rángatjuk az oroszlán bajszát!
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Hruvcsov megállitotta a hajókat,közvetlen a vonal elött.
De a pilóták miatt nem fog a muszka csinálni semmit.Főleg,hogy az orosz ugyan ezt csinálja,csinálta.
Persze. Ez egy kölcsönös nem vesszük észre, hogy a másik belenyúlt.
Megbombázzák a wagnert Afrikában?
Rakétacsapást kap a black waters Szíriában.
Berepülünk a Koreai légtérbe, és a rakétát egy dasztvitannya kíséri, ami lerobbant.
Megjelenünk Afganisztánban, és csak annyit hallunk Asztalra vissza.
Stb.
Mostanra ott tartunk, hogy az a színház megy, hogy támadják az oroszokat mélységben, Moszkvát, strat repteret, határon átkommandóznak lengyelek, britek is ilyeneket sugalmaznak vagánykodva, majd a nagy nyugati fejcsóválást, az orosz területek támadását elítélő nyilatkozatokat követik az olyan tettek, hogy stormshadow, F16 etc még több lesz leszállítva. Szerintem sokáig nem lehet hülyébek nézni már az oroszokat, fasz kivan hogy rángatjuk az oroszlán bajszát!
Amíg az USA nyíltan nem száll be, semmi az ég világon semmi nem fenyegeti Oroszország létét. A taktikai atom is max akkor kerül elő, de akkor egy hordozó harccsoportra, ha az USA nagyon gondolkodik, hogy beszáll.
Addig, most őszíntén? Mitől kéne az orosznak rettegnie?
 
  • Tetszik
Reactions: Mark1993 and Negan

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Erről tud valaki bővebbet?


Vukics Ferenc szerint nagyon sok MANPADS indítás volt most, de nem találták el az orosz helikoptereket. És szerinte az EW-ben történt valami.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 815
36 035
113
Erről tud valaki bővebbet?


Vukics Ferenc szerint nagyon sok MANPADS indítás volt most, de nem találták el az orosz helikoptereket. És szerinte az EW-ben történt valami.
Még is melyik MANPADS zavarható EW-vel? o_O
Tudomásom szerint semelyik, ami az ukránoknak van! A Stinger, Piorun, Mistral "infrás", RBS70 és a Starstreak meg lézeres SACLOS-os - mindegyik magasról tesz az EW-re, mivel optikai alapon működnek. DIRCM működhetne az infrások ellen, de nem tudok róla, hogy lenne ilyen az orosz helikoptereken - ezek egyelőre még nyugaton is ritkák a heliken, repülőkön.

Amennyire nekem lejött a publikusan elérhető infókat követve: az ukrán légvédelem elégtelen a térségben illetve az oroszok kellő távolságot tartva rakétáznak ATGM-mel. A Vikhr rakéta 10-12 km-ről indítható elvileg, a MANPADS-ok 8-9 km-et tudnak legfeljebb. Ide már IRIS-T SL meg NASAMS kellene abból meg nagyon kevés van és inkább a városokat védik.
Egy IRIS-T SL-t leraktak a déli frontra az ukránok, de annak radarját meg elkapta egy Lancet pár napja. Bár német források szerint működő képes maradt, mert a vezető fülkét érte a találat.
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra and Catles
K

kamm

Guest
Még is melyik MANPADS zavarható EW-vel? o_O
Tudomásom szerint semelyik, ami az ukránoknak van! A Stinger, Piorun, Mistral "infrás", RBS70 és a Starstreak meg lézeres SACLOS-os - mindegyik magasról tesz az EW-re, mivel optikai alapon működnek. DIRCM működhetne az infrások ellen, de nem tudok róla, hogy lenne ilyen az orosz helikoptereken - ezek egyelőre még nyugaton is ritkák a heliken, repülőkön.

Amennyire nekem lejött a publikusan elérhető infókat követve: az ukrán légvédelem elégtelen a térségben illetve az oroszok kellő távolságot tartva rakétáznak ATGM-mel. A Vikhr rakéta 10-12 km-ről indítható elvileg, a MANPADS-ok 8-9 km-et tudnak legfeljebb. Ide már IRIS-T SL meg NASAMS kellene abból meg nagyon kevés van és inkább a városokat védik.
Egy IRIS-T SL-t leraktak a déli frontra az ukránok, de annak radarját meg elkapta egy Lancet pár napja. Bár német források szerint működő képes maradt, mert a vezető fülkét érte a találat.
Ha infrat vagy lezert osszezavarod, azt ugyanúgy hivhatod EWnek, ha olyanod van... mondjuk szanaszét van, amit magyaráz, szóval ki tudja, mire gondolt.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Még is melyik MANPADS zavarható EW-vel? o_O
Tudomásom szerint semelyik, ami az ukránoknak van! A Stinger, Piorun, Mistral "infrás", RBS70 és a Starstreak meg lézeres SACLOS-os - mindegyik magasról tesz az EW-re, mivel optikai alapon működnek. DIRCM működhetne az infrások ellen, de nem tudok róla, hogy lenne ilyen az orosz helikoptereken - ezek egyelőre még nyugaton is ritkák a heliken, repülőkön.

Amennyire nekem lejött a publikusan elérhető infókat követve: az ukrán légvédelem elégtelen a térségben illetve az oroszok kellő távolságot tartva rakétáznak ATGM-mel. A Vikhr rakéta 10-12 km-ről indítható elvileg, a MANPADS-ok 8-9 km-et tudnak legfeljebb. Ide már IRIS-T SL meg NASAMS kellene abból meg nagyon kevés van és inkább a városokat védik.
Egy IRIS-T SL-t leraktak a déli frontra az ukránok, de annak radarját meg elkapta egy Lancet pár napja. Bár német források szerint működő képes maradt, mert a vezető fülkét érte a találat.

Akkor ketté bontom a kérdésemet, hogy érthetőbb legyen.

1, Látott valaki a Hálóra felrakott videókban olyat, hogy Leo2 szétlövése közben ráindítottak egy orosz harci helire MANPADS-et? Lehet lemaradtam róla, de nekem ez sem világos, hogy ő mire mondja azt, hogy tömegével láttunk ilyet.

2, És ahogy Kamm is írta, ha egy lézerrávezetésű rakéta mellé megy, mert megvakítod, vagy egy infrás simán azért, mert fáklyázás közben leforgod, az EW, nem kell fürge kezű hacher a csataheli zugában LapToppal, aki behatol az érkező rakéta vezérlő chipjébe, meg egyéb filmes jelenet, elég az, ha elektrooptikai érzékelője azt érzékeli, hogy nem oda kell mennie, mint ahová valójában.

+3, A 8-9 km ölés az pont elegendő ahhoz, hogy egy Vikhr-rel felszerelt helit mondjuk 10 akció közben egyiknél teli basszon, mert az a vállról indítható rakéta bárhol lehet. Egy szétlőtt Bradlyből kimászó muksó kezében, miközben a második hullámban érkező Leo2-kre ráharap a muszka pilóta és az IFV roncs ha 5 km-rel még előrébb van, akkor simán bemegy a tűzvonalába és leszedi. Vagy egy motorral járkál vadászni egy légoltalmi alegység tagjaként és elrepül felette, majd simán ráindít.
Ezt csak két egyszerű példának szántam, hogy miért ne autóskártyázzunk, hogy neked 19-esed van, nekem egy híján 20! Eddig láttuk a NIR-ezést főleg, miközben eddig is több felvételen vitték ezt a csoda Vikhr-et, amint kilőtték a blokkot, már fáklyázással húzták is vissza a gépet radar szint alá.
Most meg jól láthatóan kötelékben nézik az alant ténykedő cicákat és teljesen más a bevetési profiljuk. És tényleg nem hallottunk olyat, hogy akár csak eltévedt egy Aligátor rossz helyre és lekapták. És ez nem fegyver miatt. Valami megváltozott és eddig az volt az elképzelés, hogy kifogytak a légvédelmi rakétákból, Vukics Ferencnek meg azt jelenti ki, hogy a kutatásai szerint EW-ben változott meg valami.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 495
12 674
113
Igen, az oroszok vétettek nem egy hibát, meg kerültek elő a csontvázak a szekrényekből, jó nagy károkat okozott náluk a hazugság "kultúrája", békeidőkben szétloptak sokmindent, de attól még mindig itt vannak, képesek levonni a tanulságokat, ennek megfelelően alkalmazkodni, és újraindítani a hadiipart. És vannak olyan fegyverrendszereik, amik kifejezetten jól is működnek, mint a stratégiai légierő, a robotrepülők, és a harcászati rakéták. Ezek lennének háborúdöntők.

Na.. azért szerintem a valóság elég erőteljesen árnyalta ezt a képet.
Valahogy mégis az ex szu az ahonnan a letárolt HKkat elő lehetett húzni. Nyugaton meg valamiért nem tudták előszedni a vákuumfólia alól. Kabaré amit leműveltek.

Ezen őszintén szólva én is megdöbbentem.
Én a tipikus sztereotip képet vártam.
:)

De ha már hazugságnál, ontopiknál tartunk. Arra ott van remek példánam a nyugati légvédelmi "képesség".

Az elmúlt egy évben minden féle céltárgy esetén, akár még usa homelandtól, dél koreán át ukrajnáig óriási blamákat követtek el.

Az lenne poén, ha még a légierejük is csak ennyire lenne potens. Az elmúlt időszakban látottak alapján erre komoly esély van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 378
77 064
113
Akkor ketté bontom a kérdésemet, hogy érthetőbb legyen.

1, Látott valaki a Hálóra felrakott videókban olyat, hogy Leo2 szétlövése közben ráindítottak egy orosz harci helire MANPADS-et? Lehet lemaradtam róla, de nekem ez sem világos, hogy ő mire mondja azt, hogy tömegével láttunk ilyet.

2, És ahogy Kamm is írta, ha egy lézerrávezetésű rakéta mellé megy, mert megvakítod, vagy egy infrás simán azért, mert fáklyázás közben leforgod, az EW, nem kell fürge kezű hacher a csataheli zugában LapToppal, aki behatol az érkező rakéta vezérlő chipjébe, meg egyéb filmes jelenet, elég az, ha elektrooptikai érzékelője azt érzékeli, hogy nem oda kell mennie, mint ahová valójában.

+3, A 8-9 km ölés az pont elegendő ahhoz, hogy egy Vikhr-rel felszerelt helit mondjuk 10 akció közben egyiknél teli basszon, mert az a vállról indítható rakéta bárhol lehet. Egy szétlőtt Bradlyből kimászó muksó kezében, miközben a második hullámban érkező Leo2-kre ráharap a muszka pilóta és az IFV roncs ha 5 km-rel még előrébb van, akkor simán bemegy a tűzvonalába és leszedi. Vagy egy motorral járkál vadászni egy légoltalmi alegység tagjaként és elrepül felette, majd simán ráindít.
Ezt csak két egyszerű példának szántam, hogy miért ne autóskártyázzunk, hogy neked 19-esed van, nekem egy híján 20! Eddig láttuk a NIR-ezést főleg, miközben eddig is több felvételen vitték ezt a csoda Vikhr-et, amint kilőtték a blokkot, már fáklyázással húzták is vissza a gépet radar szint alá.
Most meg jól láthatóan kötelékben nézik az alant ténykedő cicákat és teljesen más a bevetési profiljuk. És tényleg nem hallottunk olyat, hogy akár csak eltévedt egy Aligátor rossz helyre és lekapták. És ez nem fegyver miatt. Valami megváltozott és eddig az volt az elképzelés, hogy kifogytak a légvédelmi rakétákból, Vukics Ferencnek meg azt jelenti ki, hogy a kutatásai szerint EW-ben változott meg valami.
Miért lenne EW? Az oroszok ráádásul kémiai lézert használnak amennyire én tudom, de ha nem akkor sem EW a DIRCAM, mint ahogy az infracsapda sem az.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 495
12 674
113
Miért lenne EW? Az oroszok ráádásul kémiai lézert használnak amennyire én tudom, de ha nem akkor sem EW a DIRCAM, mint ahogy az infracsapda sem az.

Miért ne. Nyugati drónok sem működnek igazán, még a nyugati narratíva szerint sem, pont a hatékony ew miatt.
Ha valahol, akkor iránban, oroszoknál van nem csak papiron működő ew.
Nyugaton ez annyira megy, hogy száz kmket repülhetnek a drónok.
Ja igaz.. bocs, ahhoz olyan légi felderítés is kéne, ami látja őket. De az sincs, nem hogy hatékony ew. :D
Szóval miért ne lehetne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 378
77 064
113
Miért ne. Nyugati drónok sem működnek igazán, még a nyugati narratíva szerint sem, pont a hatékony ew miatt.
Ha valahol, akkor iránban, oroszoknál van nem csak papiron működő ew.
Nyugaton ez annyira megy, hogy száz kmket repülhetnek a drónok.
Ja igaz.. bocs, ahhoz olyan légi felderítés is kéne, ami látja őket. De az sincs, nem hogy hatékony ew. :D
Szóval miért ne lehetne.
A DIRCM nem EW. Ez az állításom, te meg hadoválsz itt drónokról. Tudod ha megkérdezik, hogy mennyi az idő az nem jó válasz, hogy 2 liter tej, még akkor sem ha történetesen annyi van nálad.

Vagy ha nem tudod, hogy mi a DIRCM akkor kérdezd meg.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 495
12 674
113
A DIRCM nem EW. Ez az állításom, te meg hadoválsz itt drónokról. Tudod ha megkérdezik, hogy mennyi az idő az nem jó válasz, hogy 2 liter tej, még akkor sem ha történetesen annyi van nálad.

Vagy ha nem tudod, hogy mi a DIRCM akkor kérdezd meg.

Úgy kezdődik a hozzászólásod, hogy miért lenne ew.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 690
113
Erről tud valaki bővebbet?


Vukics Ferenc szerint nagyon sok MANPADS indítás volt most, de nem találták el az orosz helikoptereket. És szerinte az EW-ben történt valami.
Szerintem az eddigi kivédett (és nem kivédett) MANPADS támadásokból kiindulva már tudtak szoftvert frissíteni a Vityebszken. Tavaly több olyan fedélzeti videó is volt, amelyen lehetett hallani, ahogy a rendszer figyelmezteti a pilótát a rakétaindításra (konkrétan megnevezve a típust).
Szinte biztos, hogy az ilyen, sikeres elhárításokról rögzíti a rendszer az összes mért adatot: pontosan tudni fogják, milyen szögtartományból, mit indítanak, és hogy pl a kamerarendszer illetve a lézertorony milyen hatékonysággal tudta lekövetni a rakétát, kihagyott-e valahol, stb.
A rendszer fejlesztőinek ez felbecsülhetetlen minőségű adat!

Szóval szerintem az történt, hogy már látható eredménye van a rendszer használatának. Nem véletlen amúgy, hogy Izrael miért is annyira penge az ilyen (meg általában az EW) rendszerek fejlesztésében, az ő gépeik sűrűn fordulnak elő az ellenséges légvédelem radarernyőjén.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Miért lenne EW? Az oroszok ráádásul kémiai lézert használnak amennyire én tudom, de ha nem akkor sem EW a DIRCAM, mint ahogy az infracsapda sem az.

Szerintem teljesen mindegy a besorolásnál, hogy kémiai úton állítják elő a lézer fényt vagy sem. És magyarázd meg nekem, hogy a rakéta elvakítása(DIRCM) az miért nem EW? Az EW nem csak rádio-elektronikai hullámok kibocsátása.