Összfegyvernemi harc, a harccal kapcsolatos fogalmak és kifejezések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Nekem is az az elképzelesem,hogy megunták a Pentagon töketlenkedését.Harminc éve akarják leváltani az AR-t de ől nem tudnak normális gépkarabélyt gyártani külföldit meg nem akarnak (abból is),így marad az ótvar M4.Szóval jött a TGY kitalálta ezt a koncepciót azért,hogy leváltsa az M4-et aztán szépen csendben jön vissza az M249 SAW arra hivatkozva,hogy a szigetvédelem az alló védelem kell a nagy lőszerkapacitás meg a tripod vagy az új LMG-t rendszeresítik mondván az annyira ráver mindenre,hogy ide az összeset és megint lesz belőle 3 a rajban.

Állítólag nyakig benne vannak a Textronban.
https://www.thefirearmblog.com/blog/2020/05/21/usmc-confirms-plans-to-adopt-the-ngsw/
https://www.businessinsider.com/marine-corps-wants-replace-m27-with-army-next-gen-rifle-2020-5
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
Miért erőltetnénk olyan dolgokat amikről bebizonyosodott,hog nem jó?Miért akartok .308-as fegyverrel bohóckodni?70 éve tudja mindenki,hogy hátrányba van a puskalőszer a köztessel szemben,70 éve tudja mindenki,hogy hátrányban van az automata puska a gépkarabéllyal szemben.
Miért akartok folyamatosan hülyeséget csinálni?
Talán a törökök a példa?Milyen jól megmutatták Szíriában,hogy micsoda példaértékük van...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
Azt nem írtam, hogy egy DMR katonának kell "minden sarkon kitáraznia". Nem. A DMR katona harcászkodjon ahogyan eddig. Ugyanakkor lehet olyan szituáció, amikor előny lehet, ha át tudja lökni a tűzválasztókart 'Full Auto' -ba ...

Bár az American Sniper (Amerikai mesterlövész) című "örökbecsű" óta tudjuk, hogy ajtókat berugdosni és elsőnek bemenni és halomra lőni a bentieket egy SR-25 mk11 (ami kvázi egy M110) öntöltő DMR -el az igazán vagány dolog. :D:D

Azonban ahogyan írtam az átlag "Kovács II János tizedes" a Lnyx -ből kipattanó DMR katona esetén már lehet, hogy megnyugtató lehet a 'Full Auto' lehetősége pl. mozgás közben. Ettől még olyan pozícióban mozog, hogy lehetőleg ne Ő találkozzon az ellennel pár méteren belül, de egy vizesárokban Afganisztánban, ha feltűnne két szakállas az árok tetején (tudom hülye példa, mert akkor már rég rossz), akkor kényelmesebben intézheti a "végszükséges" dolgait. Persze alapértelmezetten fetreng meg letámaszt és csak akkor lő, ha olyan a szituáció, hogy ...

Emlegették már az IAR -nál is, hogy az egy 60 -as dobtár + 3 szekrénytár mellé a tatyóba mehet még két 60 -as dobtár mondjuk (!!). Namost itt hívnám fel azok figyelmét, hogy a DMR -esnek ott + 4 szekrénytár férne be a tatyóba pontosan (a meglevő 5 mellé). Mondjuk alapból + 2 tárat elképzelhetőnek tartanék a DMR -nél (a gépkarabélyosokhoz képest) - pláne azért, mert kaliberkülönbség esetén neki nem áll rendelkezésre az a lehetőség, hogy "Béla dobjál már egy tárat" ...

A különlegeseknél továbbra is M110 meg SCAR-H DMR -nek ...

Mégis mit tud az M110 ami miatt az jó az SF-nek a BREN BR meg nem?A SCAR H-t nem hosszú csővel rendszeresítették és még véletlen sem DMR fegyvernek.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Mégis mit tud az M110 ami miatt az jó az SF-nek a BREN BR meg nem?A SCAR H-t nem hosszú csővel rendszeresítették és még véletlen sem DMR fegyvernek.

Azt tudja az M110, hogy jelenleg nálunk az van SF -nél. Ahogy írtátok(/írtad) újabban SCAR-H. Most Ők ezt választották meg jó is Nekik, akkor legyen. A világon kb. mindenhol ilyen az SF - lehetnek "különc" elvárásaik a kézifegyverek (egyebek) terén és általában azt meg is kapják.

Én így értettem, hogy tőlem lehet az SF -nek M110 és/vagy SCAR-H vagy kvázi amit csak akarnak ...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
Azt tudja az M110, hogy jelenleg nálunk az van SF -nél. Ahogy írtátok(/írtad) újabban SCAR-H. Most Ők ezt választották meg jó is Nekik, akkor legyen. A világon kb. mindenhol ilyen az SF - lehetnek "különc" elvárásaik a kézifegyverek (egyebek) terén és általában azt meg is kapják.

Én így értettem, hogy tőlem lehet az SF -nek M110 és/vagy SCAR-H vagy kvázi amit csak akarnak ...

Nincs itthon SCAR H,nem azt írtam,hogy itthon van.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Miért erőltetnénk olyan dolgokat amikről bebizonyosodott,hog nem jó?Miért akartok .308-as fegyverrel bohóckodni?70 éve tudja mindenki,hogy hátrányba van a puskalőszer a köztessel szemben,70 éve tudja mindenki,hogy hátrányban van az automata puska a gépkarabéllyal szemben.
Miért akartok folyamatosan hülyeséget csinálni?
Talán a törökök a példa?Milyen jól megmutatták Szíriában,hogy micsoda példaértékük van...

Igen, milyen messze is jutottunk az M27 IAR -tól ... Lassan elsüllyedünk ebben a DMR mocsárban teljesen :)

Nos, valóban nem a törökökkel érdemes példálózni, bár mostanában Ők is kezdenek összeszedni némi harci tapasztalatot, akár új technikákkal is több fronton is. No de tekintsünk el most Tőlük egy kicsit.

A kiindulópont a M27 IAR volt. Aztán azonosítottuk, hogy az USMC -nél - akiknek azért van releváns és aktuális harci tapasztalatuk bőven - még némi extra kiképzéssel is ezt a köztes-lőszeres IAR fegyóval képezgetnek ki katonákat DMR harcászkodásra. Ennek oka nem is annyira az, hogy a köztes-lőszer annyira "fasza", hanem inkább az, hogy nagyon erőltetnék ezt a "rajban legyen mindenkinek ugyanolyan lőszere - sőt a IAR/DMR -nek konkrétan tárkompatibilis legyen a gépkarabélyos katonákkal" ... Ezt is azért, hogy az IAR lévén legyen egy "3in1" szerepkörünk (amire ez mérsékelten jó). Ezt a részét szanaszéjjel veséztük ... Zárójelben a CZ Bren 2 BR margójára - a M27 IAR -nál is van 'Full Auto" tüzelési mód ...

Namost, ha nem ragadunk, le az IAR és annak kompromisszumainál (ugye a kalibert is determinálja ez), akkor miért ne legyen a "legjobb" kaliberünk DMR -re? Még akkor is, ha "csak kicsit jobb"? Ha esetleg az LMG is azt használná (én nem kardoskodtam ezért a részért, de volt aki igen)? Annyira logisztikai rémálom lenne?

Amennyiben igen, akkor viszont a M110 és társait is kihúzhatnánk a lehetséges DMR jelöltek listájáról (természetesen a CZ Bren 2 BR -el egyetemben). Akkor - amennyiben tényleg akarunk valamilyen DMR -t - akkor kb. tényleg semmi nem marad más lehetőségként, mint M27 IAR -al DMR -kedni az USMC -t másolva ...

Nekem most nem teljesen világos mi a véleményed.

- a DMR, mint szerepkör a véleményed szerint az átlag magyar lövész rajban hasznos lenne - vagy elvetendő (SF -et hagyjuk - ott úgy legyen, ahogy Ők szeretnék)?
- amennyiben a DMR kívánatos lenne, akkor köztes lőszerrel képzelnéd el vagy mehetne a puskalőszer (utolsó hsz -ed alapján nem feltétlenül) is?
- amennyiben a köztes-lőszer lenne véleményed szerint az ideális, akkor M27 IAR lenne jó nekünk? Avagy valami más?
- úgy általánosságban az M27 IAR bármilyen más (nem DMR) szerepkörben? Nem figyelmen kívül hagyva azt a döntést, hogy az alap gépkarabély nálunk a CZ Bren 5.56x45 ...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
Igen, milyen messze is jutottunk az M27 IAR -tól ... Lassan elsüllyedünk ebben a DMR mocsárban teljesen :)

Nos, valóban nem a törökökkel érdemes példálózni, bár mostanában Ők is kezdenek összeszedni némi harci tapasztalatot, akár új technikákkal is több fronton is. No de tekintsünk el most Tőlük egy kicsit.

A kiindulópont a M27 IAR volt. Aztán azonosítottuk, hogy az USMC -nél - akiknek azért van releváns és aktuális harci tapasztalatuk bőven - még némi extra kiképzéssel is ezt a köztes-lőszeres IAR fegyóval képezgetnek ki katonákat DMR harcászkodásra. Ennek oka nem is annyira az, hogy a köztes-lőszer annyira "fasza", hanem inkább az, hogy nagyon erőltetnék ezt a "rajban legyen mindenkinek ugyanolyan lőszere - sőt a IAR/DMR -nek konkrétan tárkompatibilis legyen a gépkarabélyos katonákkal" ... Ezt is azért, hogy az IAR lévén legyen egy "3in1" szerepkörünk (amire ez mérsékelten jó). Ezt a részét szanaszéjjel veséztük ... Zárójelben a CZ Bren 2 BR margójára - a M27 IAR -nál is van 'Full Auto" tüzelési mód ...

Namost, ha nem ragadunk, le az IAR és annak kompromisszumainál (ugye a kalibert is determinálja ez), akkor miért ne legyen a "legjobb" kaliberünk DMR -re? Még akkor is, ha "csak kicsit jobb"? Ha esetleg az LMG is azt használná (én nem kardoskodtam ezért a részért, de volt aki igen)? Annyira logisztikai rémálom lenne?

Amennyiben igen, akkor viszont a M110 és társait is kihúzhatnánk a lehetséges DMR jelöltek listájáról (természetesen a CZ Bren 2 BR -el egyetemben). Akkor - amennyiben tényleg akarunk valamilyen DMR -t - akkor kb. tényleg semmi nem marad más lehetőségként, mint M27 IAR -al DMR -kedni az USMC -t másolva ...

Nekem most nem teljesen világos mi a véleményed.

- a DMR, mint szerepkör a véleményed szerint az átlag magyar lövész rajban hasznos lenne - vagy elvetendő (SF -et hagyjuk - ott úgy legyen, ahogy Ők szeretnék)?
- amennyiben a DMR kívánatos lenne, akkor köztes lőszerrel képzelnéd el vagy mehetne a puskalőszer (utolsó hsz -ed alapján nem feltétlenül) is?
- amennyiben a köztes-lőszer lenne véleményed szerint az ideális, akkor M27 IAR lenne jó nekünk? Avagy valami más?
- úgy általánosságban az M27 IAR bármilyen más (nem DMR) szerepkörben? Nem figyelmen kívül hagyva azt a döntést, hogy az alap gépkarabély nálunk a CZ Bren 5.56x45 ...

Én sokkal kevésbé vagyok újító mint az USMC,tehát nem erőltetem ezt a 3 in1 megoldást(alapvetően az a véleményem a sok az egyben dolgokról,hogy mindenre való de semmire sem jó igazán).
Kell-e a rajba DMR fegyver?Nem vagyok róla teljes mértékben meggyőződve,de ha kell akkor az mindenképp puskalőszert kell,hogy tüzeljen és öntöltőnek kell lennie.Amit még talán(de nagyon talán)el tudok kepzelni DMR feladatra az egy 508mm csőhosszúságú(azaz 20 colos tehát M16 csőhosszúságú)5,56 os lőszert tüzelő BREN 2 de ilyen meg nem létezik,csak 408mm-es ami 16col mint az IAR-nak.

Az IAR az egy vastagabb csövű gépkarabély amire az USMC ráfogta,hogy DMR meg LMG is egyben.
Onnantól,hogy nekünk BREN 2 van semmilyen létjogosultsága nincs az M27 IAR-nak itthon.


A .308-as kalibert nem általaban ellenzem,hanem olyan formában,hogy legyen ez a kaliber a köztes lőszer helyett a katonák egyeni fegyverének kalibere.Egyszóval az automata puskát mindenkinek dolog ellen vagyok.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 781
30 562
113
Én sokkal kevésbé vagyok újító mint az USMC,tehát nem erőltetem ezt a 3 in1 megoldást(alapvetően az a véleményem a sok az egyben dolgokról,hogy mindenre való de semmire sem jó igazán).
Kell-e a rajba DMR fegyver?Nem vagyok róla teljes mértékben meggyőződve,de ha kell akkor az mindenképp puskalőszert kell,hogy tüzeljen és öntöltőnek kell lennie.Amit még talán(de nagyon talán)el tudok kepzelni DMR feladatra az egy 508mm csőhosszúságú(azaz 20 colos tehát M16 csőhosszúságú)5,56 os lőszert tüzelő BREN 2 de ilyen meg nem létezik,csak 408mm-es ami 16col mint az IAR-nak.

Az IAR az egy vastagabb csövű gépkarabély amire az USMC ráfogta,hogy DMR meg LMG is egyben.
Onnantól,hogy nekünk BREN 2 van semmilyen létjogosultsága nincs az M27 IAR-nak itthon.


A .308-as kalibert nem általaban ellenzem,hanem olyan formában,hogy legyen ez a kaliber a köztes lőszer helyett a katonák egyeni fegyverének kalibere.Egyszóval az automata puskát mindenkinek dolog ellen vagyok.
Ellenzed az automata puskát,ugyanakkor magad irod,hogy a SCAR-H sikeres az SF-nél,mint egyéni fegyver.A vélemény róla,hogy jol kezelhető/uralható fegyver.
SF annak ellenére kedveli,hogy nehéz a lőszere.Pedig a lőszersúly a különlegeseknél igazán probléma,az átlag gépesitett lövésznek annyira nem.A gépesitett lövész a járműre támaszkodva harcol.nem kell extra löszermennyiséget magán cipelnie.Lószere azonos a járműfedélzeti gp lószerével.néki ez is előny.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
Ellenzed az automata puskát,ugyanakkor magad irod,hogy a SCAR-H sikeres az SF-nél,mint egyéni fegyver.A vélemény róla,hogy jol kezelhető/uralható fegyver.
SF annak ellenére kedveli,hogy nehéz a lőszere.Pedig a lőszersúly a különlegeseknél igazán probléma,az átlag gépesitett lövésznek annyira nem.A gépesitett lövész a járműre támaszkodva harcol.nem kell extra löszermennyiséget magán cipelnie.Lószere azonos a járműfedélzeti gp lószerével.néki ez is előny.

Egy SF katona sokkal jobb fizikálisan mint egy sima lövész,az egyeni felszerelése ia könnyebb no meg nem is visz magával feltétlen annyi lőszert mint egy lövész katona.Ezen kívül az SF katona sokkal jobb lőkiképzést is kap így jobb eredmenyt ér el azonos fegyverrel.
Összegezve a lövészkatonára vetítve az SF tapasztalatok gyakorlatilag használhatatlanok.Olyn mintha egy F1-es autóbtapasztalatait akarnád egy raliutón alkalmazni.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
Miheztartás végett(ez az arany csak romlott 1944 óta).
"A hadseregcsoport október 1-i élelmezési létszáma a német katonai felderítés (Fremde Heere Ost) erő-összehasonlítása alapján mintegy 430 ezer fő volt, ebből körülbelül 250–260 ezer volt német katona.Ez a létszám azonban nem csak az arcvonalban harcolókat tartalmazta, hanem a hadseregcsoport hadműveleti és mögöttes területén tartózkodó minden katonaállományú egyént, aki feltöltés alatt álló harcoló-, vagy kisegítő, rendfenntartó, szállító-, híradó-, munkás-, építő- stb. alakulatokban teljesített szolgálatot, vagy betegként, sebesültként kórházakban feküdt, esetleg családjánál éppen szabadságon volt. Így volt ez a 2. Ukrán Front esetében is, de a szovjeteknél jóval kisebb volt a hadtáp-, utánszállító- és egyéb támogató alegységek létszámaránya, és a szabadságolás intézménye ismeretlen volt.

Ha csupán a német hadosztályok, dandárok és harcoló hadsereg-közvetlen alakulatok azon létszámát vizsgáljuk (kisegítő alakulatokkal együtt), amely az adott pillanatban a harctevékenység helyszínén tartózkodtak, akkor 1944. október 2-án a Dél Hadseregcsoportban csupán 70 ezer 186 ilyen német katonát találunk. Ebből a harcoló alakulatokba már csak 45 ezer 291 fő tartozott. Ennél is alacsonyabb volt azok létszáma, akik gyalogsági feladattal, vagy a gyalogság harcát támogató nehézfegyverek kezelőiként a gránátos-, hegyivadász- vagy páncélgránátos-ezredek harcálláspontjai előtt, a főellenállási vonalban tartózkodtak. Ez volt az úgynevezett harcoslétszám (Kampfstärke), amely 1944. október 2-án Friessner német csapatai esetében mindössze 30 ezer 60 katonát jelentett."
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 511
113
A napokban volt ebből a videóból 1 részlet a kaukázus topikban, itt jobban látni mire lo az Ukrán vele, vagyis kb semmire, van ennek értelme így, sacc/kb irányzékkal kilóméterekre lövöldözni, több száz méterrel is lohet elé, vagy mögöé a célnak.

 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
A napokban volt ebből a videóból 1 részlet a kaukázus topikban, itt jobban látni mire lo az Ukrán vele, vagyis kb semmire, van ennek értelme így, sacc/kb irányzékkal kilóméterekre lövöldözni, több száz méterrel is lohet elé, vagy mögöé a célnak.


Azért van irányzék a fegyveren
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 230
17 104
113
Eju7WeEUYAYmNR8
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
Írjál neki, hogy miért téved.

Jajj dehogy írok.Ha magatól nincs annyi szakmaiság,igényesség,profizmus egy újságíróban,hogy ne írjon ekkora butaságokat akkor én nem zavarom meg a tevékenységében.
Elég baj az,hogy már nem várják el az újságíróktól azt,hogy utána is járjanak valaminek mielőtt leírják azt.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Jajj dehogy írok.Ha magatól nincs annyi szakmaiság,igényesség,profizmus egy újságíróban,hogy ne írjon ekkora butaságokat akkor én nem zavarom meg a tevékenységében.
Elég baj az,hogy már nem várják el az újságíróktól azt,hogy utána is járjanak valaminek mielőtt leírják azt.
A mindeközben az az Index legalja, ja nem az a Dívány, meg a Velvet, de akkor is szoros küzdelemben van az elsőségért. Na most képzeld el, hogy van lejjebb, mint az Indexes színvonal. Különben mikor járt utána bárminek egy mai újságíró - tisztelet a kivételnek. Évtizedddel minimum ezelőtti hír amire emlékszem, ahol az Indexen leírták, hogy a CD forradalmasította a mágneses adattárolást. Minden cikkben motorja van a repülőgépeknek... akkor is ha sugárHAJTÓMŰ. Mit vársz tőlük?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0