Összfegyvernemi harc, a harccal kapcsolatos fogalmak és kifejezések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 355
77 027
113
De miért kellene egyes lövésekkel operálni amikor lefogásra van szükség. Az nem csak egyes lövésben lesz pontosabb, mint a SAW, de ha rövid sorozatokat adsz le akkor is.
600 méterig mindenképpen.
Értsd, hogy amíg SAW lead egy rövid sorozatot, ami alatt 5-6 lövedék távozik a lehet hogy csak 2 lövedék talál célba, míg a IAR rövid sorozata csak 3 lövedék, de ott is 2 találja el a célt. Az egyik esetben csak 1 lövedék ment kárba, míg a masiknál 3-4.
Viszont ugyan azzal a fegyverrel egyes lövésre is képes vagy sokkal nagyobb pontossággal, mint akár az M4, akár a SAW.
Mellesleg a SAWra is 800 méter van megadva, mint hatásos lőtávolság, bipodon.
Az ezret csak tripodon tudja.
Az általam emlegetett PKM/SVD teszt esetén lényegtelen, hogy nem 5,56-os a kaliber. A lényeg a között van, hogy képes lehet-e több nagyobb pontosságú fegyver olyan hatékony lefogó vagy célzott tüzet adni, mint egy automata, hevederes fegyver.
Különben nekem ez az IAR úgy tűnik, a te negatív KFIR-ed. :)

Na ez az ami kizárt!Egy olyan könnyű fegyverrel mint az IAR,olyan kis csenevész Harris bipodról(amúgy jó a Harris bipod de nem arra) a büdös életben nem lősz pontosabb rövid sorozatokat mint egy M249-el.Már eleve olyan stabilan befogni sem tudod az IAR-t mint a SAW-t.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 455
46 351
113
OK, értem amit mondasz. A hozott USMC -s linken ugye az volt, hogy Ők DMR -re (is) a M27 IAR -al próbákoznak (550 m távra gyakorlatoznak) meg pakliban van az M110 SASS is (mely szerintem már a katonai sniper -kedés felé is elhajlik).

Szerintem lejön, hogy nálam valahogy így áll fel a sorrend e tekintetben:

M27 IAR --> DMR (amit én gondolok annak) --> M110

Ahol:

- M27 IAR -nál szempont, hogy ua. a tár legyen, mint a gépkarabélyosoknál (értelemszerűen ugyanaz a kaliberrel),
- M110 - öntöltő, kétszer akkora súly, nagyobb kaliber (7,62x51 NATO), katonai sniper -be elhajló alkalmazással illetve kiképzéssel,
- DMR - M110 -nél kisebb súly és legyen automata. Jó scope és lehet nagyobb kaliber (7,62x51 NATO). Ez utóbbi markánsan megkülönbözteti a M27 IAR koncepciótól ... Azaz M110 -hez közelítő pontosság, de lehessen vele "ajtókat is rugdosni" is igény szerint egy átlag rajba. Különlegeseknél az M110 mehet DMR -be vagy éppen spotter/sniper szerepkörbe.

Amennyiben van ilyen (pl. CZ Bren 2 variáns vagy bármi más), akkor jó, ha nem, akkor marad a "lamentálás", mint az USMC -nél ...
Az IAR automatikusan nem válik DMR fegyverré a USMC-nél. Ott is rajonként az egyik - a legjobb - lövészt külön elküldik DMR oktatásra, és az IARjára egy komolyabb optika kerül. Onnantól ő a DMR katona.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 025
113
Pont azt tudja az M110 amit leírtál.Nagyobb kaliber, jobb optika.Csak ma már ott tartunk,hogy pl az M4 elvárt pontossága 4MOA viszont a gyakorlatban nem ritka a 2 MOA pontosságú M4,de a gyárak stabilan hozzák a 3 MOA-t... Szóval egy mezei M4 tudja azt pontosságban amit egy SzVD.
De a 223 lőszer ami kevés DMR feladatra.Nincs különösebb értelme pont az átlag is mondott átlag gépkarabély minőségjavulása miatt karabélytöltényre külön DMR fegyvert fabrikálni,elég egy komolyabb irányzék a szabvány fegyverre.De szerintem még ennek sincs sok értelme,mert utoléri a kijelölt lövész irányzékát a többieké már.Szerintem ma már a DMR lövésznek akkor van értelme,ha 308as puskája van.
Mi a fene lett a SCAR-H-val?
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Várjal! Akkor még nem is voltál a fórumon szerintem, de @dudi -t nagyon kiakasztottam azzal, hogy a rajparancsnok kezébe adtam volna a DMR fegyvert, ahogy a svájci hadsereg rajában is van. :p:D

Én nem feltétlenül a rajparancsnoknak adnám a DMR -t. Amiért most kidobta nálam CZ Bren 2 BR -t a gép, mint ideális DMR fegyver nálunk az átlag rajba (a mellett, hogy gyáruk is van nálunk), hogy tud automata módot is, melyet a többiek nem igazán. Ahogy írtam is a hsz -emben a 30-50 éves SAW/BR koncepciókat nem neveztem erre a versenyre - csak a modern DMR ér ...

Igen, amikor "fetrengve/letámasztva DMR -kodni" kell, akkor elég az öntöltő mód (ezt is tudja a CZ Bren 2 BR). Azonban mondja azt valaki, hogy nem előnyösebb, ha van automata mód is az átlag BTR -ből/Lynx -ből/Boxer/Patria/Rosomak -ból éppen kidesszantoló nyusziknak, avagy ha éppen mozogni kell avagy egy helyiségharcos szituációban ... Ez egy átlag rajba szerintem komoly képességnövekedés (tudom 'dudi' utálja ezt a "képesség" -ezést ... :))

Különlegeseknek pedig a - jellemzően könnyű/könnyebb technikájuk - mellett az Ő feladataikat alapul véve mehet a M110, mint ami jelenleg van. A mi KMD -seink ezt is használják jelenleg. Az átlag rajunkban pedig amennyire jól tudom nincs ilyesmi, hacsak a SzVD még nincs itt-ott (de ezt már tényleg ne vegyük a jövő technikájának) ...

Szerk.: "Read-Only" módban már régebben itt voltam a fórumon" ... :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 355
77 027
113
Én nem feltétlenül a rajparancsnoknak adnám a DMR -t. Amiért most kidobta nálam CZ Bren 2 BR -t a gép, mint ideális DMR fegyver nálunk az átlag rajba (a mellett, hogy gyáruk is van nálunk), hogy tud automata módot is, melyet a többiek nem igazán. Ahogy írtam is a hsz -emben a 30-50 éves SAW/BR koncepciókat nem neveztem erre a versenyre - csak a modern DMR ér ...

Igen, amikor "fetrengve/letámasztva DMR -kodni" kell, akkor elég az öntöltő mód (ezt is tudja a CZ Bren 2 BR). Azonban mondja azt valaki, hogy nem előnyösebb, ha van automata mód is az átlag BTR -ből/Lynx -ből/Boxer/Patria/Rosomak -ból éppen kidesszantoló nyusziknak, avagy ha éppen mozogni kell avagy egy helyiségharcos szituációban ... Ez egy átlag rajba szerintem komoly képességnövekedés (tudom 'dudi' utálja ezt a "képesség" -ezést ... :))

Különlegeseknek pedig a - jellemzően könnyű/könnyebb technikájuk - mellett az Ő feladataikat alapul véve mehet a M110, mint ami jelenleg van. A mi KMD -seink ezt is használják jelenleg. Az átlag rajunkban pedig amennyire jól tudom nincs ilyesmi, hacsak a SzVD még nincs itt-ott (de ezt már tényleg ne vegyük a jövő technikájának) ...

Szerk.: "Read-Only" módban már régebben itt voltam a fórumon" ... :)

Bármelyik rajparancsnok szétrúgná a DM katona seggét,ha elkezdené rövid sorozatokkal pocsekolni a lőszeret.Nem az a dolga,hogy ilyesmit csináljon.

De a 223 lőszer ami kevés DMR feladatra.Nincs különösebb értelme pont az átlag is mondott átlag gépkarabély minőségjavulása miatt karabélytöltényre külön DMR fegyvert fabrikálni,elég egy komolyabb irányzék a szabvány fegyverre.De szerintem még ennek sincs sok értelme,mert utoléri a kijelölt lövész irányzékát a többieké már.Szerintem ma már a DMR lövésznek akkor van értelme,ha 308as puskája van.
Mi a fene lett a SCAR-H-val?

Engem nem kell meggyőznöd!A SCAR H-t nem DMR-nek vették és az SF kapta.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Az IAR automatikusan nem válik DMR fegyverré a USMC-nél. Ott is rajonként az egyik - a legjobb - lövészt külön elküldik DMR oktatásra, és az IARjára egy komolyabb optika kerül. Onnantól ő a DMR katona.

Nem, de az IAR -t DMR -re használni "pótcselekvés" (sok szódával azért elmegy, ha megkötjük a kompromisszumot). Még, ha nem is annyira, mint pl. "LMG-potlónak".

IAR -nál feltétel, hogy kaliberben egyezzen meg a rajgépkarabéllyal. Ugyanakkor én is osztom Negan véleményét - a 223 kevés DMR -nek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 025
113
A lényeg a között van, hogy képes lehet-e több nagyobb pontosságú fegyver olyan hatékony lefogó vagy célzott tüzet adni, mint egy automata, hevederes fegyver.
Persze,hogy képes-csak 5x annyi ember.Namost ez azt jelenti,hogy ha 2 raj szembekerűl egymással,és az egyiknek van gsz-ja,a másiknak meg nincs,más tekintetben viszont kb ugyanolyan szinvonaluak,hát a LAW-val is rendelkező raj olyan tűzfölényben lesz,hogy ihaj.
Kfir block 60 meg tökéletesen megfelelne arra a célra,mire kiszemeltem (akkor jobb hijján),az F35 támogatására.De a modernizált Gripen C mégjobban;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 025
113
Bármelyik rajparancsnok szétrúgná a DM katona seggét,ha elkezdené rövid sorozatokkal pocsekolni a lőszeret.Nem az a dolga,hogy ilyesmit csináljon.



Engem nem kell meggyőznöd!A SCAR H-t nem DMR-nek vették és az SF kapta.
És hogy vált be?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 025
113
Az SF szereti mert erős a lőszer és van,hogy nem elég az 5,56.De ők amolyan gépkarabélyként használják.
Anno a Kaliber magazinosoknak volt egy kisfilmjük róla.Nagyon jol uralhatónak találták.Sokkal jobban,mint a sima AK-t
Szerintem a 223 lószer már mindenhogy problémás.Vagy előbb-utóbb be kell vezetni egy újat,vagy vissza kell térni a 308hoz,jobb hijján.
Majd kiforrja magát
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 355
77 027
113
Anno a Kaliber magazinosoknak volt egy kisfilmjük róla.Nagyon jol uralhatónak találták.Sokkal jobban,mint a sima AK-t
Szerintem a 223 lószer már mindenhogy problémás.Vagy előbb-utóbb be kell vezetni egy újat,vagy vissza kell térni a 308hoz,jobb hijján.
Majd kiforrja magát

A .308-ból keveset tudsz csak magaddal vinni.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Bármelyik rajparancsnok szétrúgná a DM katona seggét,ha elkezdené rövid sorozatokkal pocsekolni a lőszeret.Nem az a dolga,hogy ilyesmit csináljon.

Azt nem írtam, hogy egy DMR katonának kell "minden sarkon kitáraznia". Nem. A DMR katona harcászkodjon ahogyan eddig. Ugyanakkor lehet olyan szituáció, amikor előny lehet, ha át tudja lökni a tűzválasztókart 'Full Auto' -ba ...

Bár az American Sniper (Amerikai mesterlövész) című "örökbecsű" óta tudjuk, hogy ajtókat berugdosni és elsőnek bemenni és halomra lőni a bentieket egy SR-25 mk11 (ami kvázi egy M110) öntöltő DMR -el az igazán vagány dolog. :D:D

Azonban ahogyan írtam az átlag "Kovács II János tizedes" a Lnyx -ből kipattanó DMR katona esetén már lehet, hogy megnyugtató lehet a 'Full Auto' lehetősége pl. mozgás közben. Ettől még olyan pozícióban mozog, hogy lehetőleg ne Ő találkozzon az ellennel pár méteren belül, de egy vizesárokban Afganisztánban, ha feltűnne két szakállas az árok tetején (tudom hülye példa, mert akkor már rég rossz), akkor kényelmesebben intézheti a "végszükséges" dolgait. Persze alapértelmezetten fetreng meg letámaszt és csak akkor lő, ha olyan a szituáció, hogy ...

Emlegették már az IAR -nál is, hogy az egy 60 -as dobtár + 3 szekrénytár mellé a tatyóba mehet még két 60 -as dobtár mondjuk (!!). Namost itt hívnám fel azok figyelmét, hogy a DMR -esnek ott + 4 szekrénytár férne be a tatyóba pontosan (a meglevő 5 mellé). Mondjuk alapból + 2 tárat elképzelhetőnek tartanék a DMR -nél (a gépkarabélyosokhoz képest) - pláne azért, mert kaliberkülönbség esetén neki nem áll rendelkezésre az a lehetőség, hogy "Béla dobjál már egy tárat" ...

A különlegeseknél továbbra is M110 meg SCAR-H DMR -nek ...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 025
113
Azt nem írtam, hogy egy DMR katonának kell "minden sarkon kitáraznia". Nem. A DMR katona harcászkodjon ahogyan eddig. Ugyanakkor lehet olyan szituáció, amikor előny lehet, ha át tudja lökni a tűzválasztókart 'Full Auto' -ba ...

Bár az American Sniper (Amerikai mesterlövész) című "örökbecsű" óta tudjuk, hogy ajtókat berugdosni és elsőnek bemenni és halomra lőni a bentieket egy SR-25 mk11 (ami kvázi egy M110) öntöltő DMR -el az igazán vagány dolog. :D:D

Azonban ahogyan írtam az átlag "Kovács II János tizedes" a Lnyx -ből kipattanó DMR katona esetén már lehet, hogy megnyugtató lehet a 'Full Auto' lehetősége pl. mozgás közben. Ettől még olyan pozícióban mozog, hogy lehetőleg ne Ő találkozzon az ellennel pár méteren belül, de egy vizesárokban Afganisztánban, ha feltűnne két szakállas az árok tetején (tudom hülye példa, mert akkor már rég rossz), akkor kényelmesebben intézheti a "végszükséges" dolgait. Persze alapértelmezetten fetreng meg letámaszt és csak akkor lő, ha olyan a szituáció, hogy ...

Emlegették már az IAR -nál is, hogy az egy 60 -as dobtár + 3 szekrénytár mellé a tatyóba mehet még két 60 -as dobtár mondjuk (!!). Namost itt hívnám fel azok figyelmét, hogy a DMR -esnek ott + 4 szekrénytár férne be a tatyóba pontosan (a meglevő 5 mellé). Mondjuk alapból + 2 tárat elképzelhetőnek tartanék a DMR -nél (a gépkarabélyosokhoz képest) - pláne azért, mert kaliberkülönbség esetén neki nem áll rendelkezésre az a lehetőség, hogy "Béla dobjál már egy tárat" ...

A különlegeseknél továbbra is M110 meg SCAR-H DMR -nek ...
Vagy SCAR-H(Bren BR) a gépesitett lövésznek.És a rajfegyvert is 308 kaliberben választani.308as Minimi,Negev NG7,M60E6(dánok egy összehasonlitó vizsgálat után azt vették)308PKM.A Lynxen amúgy is van gp,és a járműre támaszkodva harcol a páncélgránátos.Raj szintű logisztikai bázisa a járgánya,egyszerre nem kell 3napra való lőszert magán cipelnie
 
  • Tetszik
Reactions: dkes