Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
az ölő zónát meg a tüzérséget fel lehet deríteni és meggyengíteni.
Szerintem a mobil hcsop orosz BTG változatának bukását nem a koncepció hibás volta okozta,hanem a rossz muszka megvalósitás.Az állomány nem megfelelő kiképzése,a rossz harcvezetés,és az utánpótlási rendszer hiányosságai okozták a vesztüket.Szerintem.
Kb.Érdekes gondolatmenet. Én is errefelé gondolom, hogy miért nem voltak eredményesebbek az orosz harccsoportok. Illetve a slendrián hozzáállás ( felderítés elhanyagolása, ellenfél lebecsülése, rossz morál, stb. ) mellett, a harccsoportok létszáma emberben, fegyverben, szerintem ma már kevés, már amit az oroszok alkalmaztak.
Az orosz vagy ukrán sztyeppe méretű területre a világ összes harckocsija sem lenne elég. El sem tudom képzelni, hogy mennyi hk-ja lehetett az orosznak és németnek a II. vh. alatt, hogy ki tudták tölteni ezt az irgalmatlan teret!Érdekes gondolatmenet. Én is errefelé gondolom, hogy miért nem voltak eredményesebbek az orosz harccsoportok. Illetve a slendrián hozzáállás ( felderítés elhanyagolása, ellenfél lebecsülése, rossz morál, stb. ) mellett, a harccsoportok létszáma emberben, fegyverben, szerintem ma már kevés, már amit az oroszok alkalmaztak.
Valójában akkoriban sem töltötték ki a teret hk-kal.De még gyalogsággal se,a frontvonal nagyrészén meglehetősen hézagos támpontvonalak voltak.Az orosz vagy ukrán sztyeppe méretű területre a világ összes harckocsija sem lenne elég. El sem tudom képzelni, hogy mennyi hk-ja lehetett az orosznak és németnek a II. vh. alatt, hogy ki tudták tölteni ezt az irgalmatlan teret!
Az USA a teljes harckocsi állományával is épen úgy ténferegne ott, egy Oo. elleni összfegyvernemi háborúban, mint az orosz az ukrán síkságon. Mindenki abban reménykedett itt nyugaton, hogy majd jól kiváltják az anyagháborút a hálózat alapú hadviseléssel, csak éppen azt felejtették el, hogy az a pár tízezer katona (legyen bár mennyire is jól képzett) semmire sem elég abban a térben. Nagyon nagyon újra kell gondolni az egész modern hadviselés eddig kialakított elméletét.
Abban a környezetben jól ment az összfegyvernemi művészkedés. Kiiktatták a kecskepásztorok légvédelmét, aztán annyi volt nekik. Mindent lebombáztak (merthogy ez az USA elsődleges harcművészete!).Valójában akkoriban sem töltötték ki a teret hk-kal.De még gyalogsággal se,a frontvonal nagyrészén meglehetősen hézagos támpontvonalak voltak.
Angolai,vagy a 2003as iraki háború mutatja,hogy hogyan működne az amerikai hadsereg a nagy orosz sikságon-ha nem lenne az atomfegyverzet.Mert az atomfegyverzet miatt szó se lehet egy ilyen háborúrol a valóságban.
Igazábol pont az amcsik azok,kik nehéz erővel képesek lennének abban a hatalmas térben is a mobil hadviselésre.Megvan hozzá a felderitő és légi kapacitásuk (itt nem csak a légi csapásmérő képességre,hanem a légi szállitó képességre is gondolni kell.2003ban Irakban a levegőböl látták el a mély mobil műveleteket folytató előrevetett osztagaikat.Sőt,légi uton juttatak ki ilyen osztagot,beleértve az Abrams tankokat is-más erre momentán nem képes)
A németeknek nem volt túl sok, az oroszoknak azért volt bőven. A titok az, hogy sikerült áttörni odafelé a németeknek visszafelé pedig a szovjeteknek, így viszonylag rövid idő alatt nagy területeket foglaltak el.Az orosz vagy ukrán sztyeppe méretű területre a világ összes harckocsija sem lenne elég. El sem tudom képzelni, hogy mennyi hk-ja lehetett az orosznak és németnek a II. vh. alatt, hogy ki tudták tölteni ezt az irgalmatlan teret!
Az USA a teljes harckocsi állományával is épen úgy ténferegne ott, egy Oo. elleni összfegyvernemi háborúban, mint az orosz az ukrán síkságon. Mindenki abban reménykedett itt nyugaton, hogy majd jól kiváltják az anyagháborút a hálózat alapú hadviseléssel, csak éppen azt felejtették el, hogy az a pár tízezer katona (legyen bár mennyire is jól képzett) semmire sem elég abban a térben. Nagyon nagyon újra kell gondolni az egész modern hadviselés eddig kialakított elméletét.
Valójában Koreában és Vietnámban is jol teljesitett az USA.Koreában az északiakat szarrá verték,majd a többszörös tulerőben lévő kinaiaktol szenvedtek hadműveleti vereséget (egy USA hadtestet lepet meg 3 kinai hadsereg,gyalogságnak előnyös hegyi terepen).Vietnámban meg minden csatájukat megnyerték,nem katonailag szenvedtek vereséget.Mindezt úgy,hogy polituikai okokbol korlátozva volt a sereg (ha az USAF szabad kezet kap,72 elött is szarrá bombázhatta volna az északiakat,igy megszüntetve a délen harcolók bázisát.Abban a környezetben jól ment az összfegyvernemi művészkedés. Kiiktatták a kecskepásztorok légvédelmét, aztán annyi volt nekik. Mindent lebombáztak (merthogy ez az USA elsődleges harcművészete!).
De amint látjuk ez nem jött be sem Koreában (pedig ott aztán tényleg mindent szarrá bombáztak), sem pedig Vietnámban (ott is mindent, amit elértek). Ahová már be kell mennie élő erővel és még az ellenfél is megfelelő minőségű harcosokat tudott kiállítani, ott már nem úgy muzsikált az ARMY sem ahogy tervezték.
Oo.-ra visszatérve, atom nélkül sem lenne könnyű dolga az USA-nak. Sőt!
Azt a légvédelmi rendszert ami van a medvének, F-35 ide, F-35 oda, nehezen törné fel. Addig meg lekerülne az égről valamennyi USA AWACS, meg egyéb kukkoló repülőgép ami Oo. közelébe menne. Na meg gondolom, hogy a műholdak is kapnának rendesen.
És még nem is beszéltünk arról, hogy akkor nem egy "különleges művészkedő" orosz haderővel állna szembe az USA, hanem mondjuk 4-5 millió feltüzelt honvédő katonával. Mennyi embert is kellene átdobnia oda, hogy eredményt érjen el? Mennyi halott lenne (szerintem nem győznék hazavinni őket, zászlóanyag sem lenne elég amit rájuk terítenének). Nem beszélve arról, hogy az Army morálja sem a régi. Egy csomó olyan baka van, aki csak úgy ament oda valami ígéret miatt (pl. egyetem, zöld kártya). A Sacezek, Huanok, meg a gettókból toborzott feketék, mennyire lennének motiváltak, nyakig sárban, -40 fokban, ahol nem hogy napi háromszori étkezést (+ nasi) nem lehetne biztosítani, hanem a heti hármat is alig.
Vagy szerinted a nagy szállító gépek csak úgy le és felszállnának valahol Oo.-ág hátsóban, közben pedig nem kapnának pár MANPAD-sot a seggükbe, ahogy Afganisztánban is nem egyszer? Csak mert arrafelé a partizánkodás ősi hagyományokon alapszik. Nem bírt a kegyetlen német sereg velük, aztán az USA sereg majd bírni fog.
De tegyük fel, hogy nem kapnának. Ennek ellenére, vajon bírná azt a pár millió katonát ellátni lőszerrel és egyéb harchoz szükséges dologgal az USA?
Papíron jól mutatnak a számok, csak amint látjuk, a valóságban, minden másképp megy. Nem véletlen, hogy az USA még Iránt sem támadja meg. Pedig ott aztán nincsenek atomfegyverek.
Tartok tőle, hogy egy valamire való ellenfél ellen pont úgy nem hozná a papír szerinti formát az Army, mint ahogy az orosz sem hozta és hozza az ukránok ellen.
Mindenki tudja,hogy a németeknek 3000 hk-juk volt,mikor meginditották a Barbarosszát.Az már nem közismert,hogy az oroszoknak több mint 15000 hk volt hadrendben ugyanekkor......A németeknek nem volt túl sok, az oroszoknak azért volt bőven. A titok az, hogy sikerült áttörni odafelé a németeknek visszafelé pedig a szovjeteknek, így viszonylag rövid idő alatt nagy területeket foglaltak el.
.Szia,
Szerintem elsodlegesen azert, mert logisztikailag nagy kihivas (ertsd: draga) volt a 115-os loszer bevezetese.
Masodlagosan azert, mert azonos vedelmet kinalt sokkal dragabb aron.
Szerintem (de ez eleg szubjektiv), az M60A1-nel (kulonosen az alap, 1971-ig gyartott, stabilizator nelkuli valtozatnal) osszessegeben jobb volt a T-55, igy nem volt nagy kenyszer arra, hogy a dragabb T-62-re atterjenek. Mire megjelent az M60A3, addigra mar a VSZ szamara is elerhetove valt a T-72, ami valoban minosegi ugrast jelentett, de nem csak a T-55-hoz, hanem a T-62-hoz kepest is.
Meg már a 60as évektől távaknatelepitő módszerek,eszközök garmadája.Légierő kazettás bombát (73ban már az IAF bevetette),meg egyebek.És egy rakat taktikai atomtöltet,atomakna..
.
Ez a pancelos fegyvernem a nyugaton sose volt annyira fontos, mint a szovjeteknel, akiknek ez valami 2.Vh-bol megmaradt sulyponti presztizskerdes lehetett. Amikor a 80-as evek közepen nagyon nyomaszto pancelosföleny volt szovjet oldalon, nyugati ujsagban, azt hiszem Newsweek-ben olvastam interjut egy NATO tabornokkal, aki erre a kerdesre kb annyit mondott, hogy nem baj, nekunk meg van sok helikopterunk, es összesen annyi iranyitott panceltörö raketank, hogy minden szovjet tanknak jut harom is, ha ugy alakul.
.
.
Ez a pancelos fegyvernem a nyugaton sose volt annyira fontos, mint a szovjeteknel, akiknek ez valami 2.Vh-bol megmaradt sulyponti presztizskerdes lehetett. Amikor a 80-as evek közepen nagyon nyomaszto pancelosföleny volt szovjet oldalon, nyugati ujsagban, azt hiszem Newsweek-ben olvastam interjut egy NATO tabornokkal, aki erre a kerdesre kb annyit mondott, hogy nem baj, nekunk meg van sok helikopterunk, es összesen annyi iranyitott panceltörö raketank, hogy minden szovjet tanknak jut harom is, ha ugy alakul.
.Ő neki gondolom nem szóltak a szovjet csapatlégvédelem létezéséről...
Konkrétan a 80's évekig nem is nagyon tudok olyan heliről kilőhető NATO ATGM-ről ami ne lett volna huzalos.
Utána is csak a Hellfire volt önirányított.
fip7 is ezt mondta: huzalosak voltak a rakéták, mint a HOT. Nézd csak:.
.
Kapaszkodj meg, peldaul csak a francia-NSZK gyartasu, kb 4.5 km hatotavu iranyitott HOT raketabol iszonyu sokat gyartottak. 1976-ban kezdtek gyartani, es mindössze ket ev mulva mar ugy felfutott a tömeggyartas, hogy 800 darab keszult HAVONTA. Helikopterre is kerult böven, a szinten nagy szamban gyartott Gazellere, vagy a Bo-105 oldalan is volt 3-3 inditocsö, de pancelosokra, katonak altal hordozhato inditokkal, lenyegeben mindenre is szereltek HOT inditot.
Es akkor az USA-rol meg nem is kezdtunk beszelni. Minden szovjet tankra jutott volna böven ATGM.
.
.
Kapaszkodj meg, peldaul csak a francia-NSZK gyartasu, kb 4.5 km hatotavu iranyitott HOT raketabol iszonyu sokat gyartottak. 1976-ban kezdtek gyartani, es mindössze ket ev mulva mar ugy felfutott a tömeggyartas, hogy 800 darab keszult HAVONTA. Helikopterre is kerult böven, a szinten nagy szamban gyartott Gazellere, vagy a Bo-105 oldalan is volt 3-3 inditocsö, de pancelosokra, katonak altal hordozhato inditokkal, lenyegeben mindenre is szereltek HOT inditot.
Es akkor az USA-rol meg nem is kezdtunk beszelni. Minden szovjet tankra jutott volna böven ATGM.
.Még mindig nem érted
Ahhoz, hogy ezzel lőjél, lebegned kell a helikopterrel. Különben elszakad a huzal....
4 km-re 20 másodperces repülési idők vannak, optimista esetben.
Ellenben ez bőben a Sztrela-10-es lőtávolsága, és abból volt már szemből is indítható verzió 5 km-ig.
OSA-AK szintén képes volt lebegő helikoptereket eltalálni ennél nagyobb távolságokon.
Zsu-23-4 dolgozhatott a közelebbi célokra is. És ez mind a 70's évek!
A 80's évektől jött a BUK amely szintén képes heliket lőni nagyon komoly távolságokról is.
A lebegő helikopter huzalos rakétával kicsi eséllyel él túl bármit.
Jó példa erre akár az arab-izraeli akár az irak-iráni háború.
Előbbiben a Gazelle+Hot nem volt túl sikeres, utóbbiban a Cobra+TOW.
Pedig nem egy szovjet szintű csapatlégvédelemmel néztek szembe. Ehhez képest alig lőttek ki valamit, a harcok lefolyását alig befolyásolták.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..