[Open ISV] Aktív és passzív védelem

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
17 382
10 212
113
Jól értem, hogy ezek egyfajta infrapanelek? Mert akkor a promo-videó elkészítése többe került, mint egy harckocsi burkolása. Kissé elnagyolva, de kell 1-2-3 hőmérő, ami megadja a külső hőmérsékletet, egy energiaforrás, ami a melegítő / hűtő paneleket táplálja, és egy elektrónika, ami a hőmérők által adott pontos hőmérsékletre állítja be a kis panelek hőmésékletét. Egyszerű, de nagyszerű, lopjuk (nem licenszeljük).
Mondjuk egy AK-47-essel ha megsorozzák akkor máris ugrik a kamuflázs, vagy minimum pöttyös lesz, és ha vizuálisan kiszúrják akkor ugyanűgy szart sem ér, mert nappal egy RPG-29-es 100 méterről ki lehet lőni.

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
Egy tipijus "ellen" 30mm-es gépágyúval rendelkezik: http://hu.wikipedia.org/wiki/BTR%E2%80%9390

"kicsivel" a Stanag level 5 felett (ami 25mmm-ig jó 400 m-ről): szép baleset... :-(

oberon

Member
2013. április 18.
53
0
6
Az RPG ellen ott az aktív rendszer. Akár láthatatlan is lehet de azért egy 20 tonnás dög ha mozog azt a hülye is észreveszi. Ilyen passzív védelem beépítésével viszont jelentősen tudjuk csökkenteni azon eszközök számát amik képesek felderíteni a járművet. Nem ez egyedül menti meg az írhánkat, de ha már helikopterről nem látnak minket bőven megéri.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
17 382
10 212
113
Így van, kell a cucc, valószínűleg olcsón kivitelezhető, de nem mindenható. Viszont éjjel full elektromos módban ezzel a borítással 20 tonnásan is lehet majd sunyizni vele.

oberon

Member
2013. április 18.
53
0
6
Igazából meghajtáshoz akartam rakni, de ha már idekerült. Akna ellen egy ilyen méhsejtes szerkezet mit érne?

GrGLy

Well-Known Pofa
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 392
73
48
Igazából meghajtáshoz akartam rakni, de ha már idekerült. Akna ellen egy ilyen méhsejtes szerkezet mit érne?

Egy "varázslatos csoda" folytán átkerült a megfelelő topikba :)

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
17 382
10 212
113
Azon gondolkozom, hogy ezt az infraátverő borítást analóg módon meg lehetne-e oldani. Egy hőszigetelő réteggel bevonva olyan felületet kapnánk, aminek a hőmérséklete pontosan megegyezik a környezete hőmérsékletével, és nem kellene energia hozza. Csak egy elmélet az egész, de érdemes végiggondolni. pl egy azbeszt réteg, olyan, mint amit a kohászati hőálló ruháknál használnak, úgy tudom hőkamerával az sem látszik, mivel minden belső hőt benntart és a felülete meg felveszi a külső hőmérsékletet. Lehetne ugyanígy kis hatszögű lapokkal folyamatosan kirakni a járművet, vagy opcionálisan használható egyfajta takarót készíteni, amivel bármikor letakarható. A nappali használhatósághoz meg kellene hozza egy olyan festék, ami a hőszigetelő réteget nem zavarja.

GrGLy

Well-Known Pofa
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 392
73
48
Egy tipijus "ellen" 30mm-es gépágyúval rendelkezik: http://hu.wikipedia.org/wiki/BTR%E2%80%9390

"kicsivel" a Stanag level 5 felett (ami 25mmm-ig jó 400 m-ről): szép baleset... :-(

Azért ez ennyire nem egyszerű, hogy nagyobb kaliber és már mindent visz.

A BTR-90 30 mm-es 2A42 gépágyújának 3UBR8 APDS lövedéke elvileg 25 mm-t visz át 60°-ban becsapódva 1500 méterről.
Az M242 Bushmaster (M2/M3 Bradley, LAV-25) 25 mm-es M791 APDS-T ugyanezt tudja 1300 méteren. Tehát lényegi különbség nem nagyon van a kettő között (már persze ha nem értelmeztem félre valamit).

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 646
2 064
113
GrGLy

Felülről a kamerás megoldás szerintem hatékonyabb lehet mint a földről, oldalról. Viszont, ennek érdekében szükséges lenne a fegyverzet belső tárolása, hasonlóan mint a repülőknél az egyenletesebb felület kialakítása miatt. A talaj kivetítése felülre elvileg konnyebb mint az oldalsó képeké, és a mozgás közbeni álcázása is.

Ha valahogy lehetne hűteni ezeket a "képernyőket", akkor az infrák ellen is nő a hatékonyság. Erre most nincs ötletem.

GrGLy

Well-Known Pofa
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 392
73
48
@ijasz

Én elsősorban felderítő változatoknál gondoltam egy ilyen technológia alkalmazását, ott a torony annyira nem nagy probléma, mivel nem nagyon van, vagy kis méretű, így akár be is süllyeszthető.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 646
2 064
113
Igen, célszerűbb lenne felderítőknél alkalmazni, a lövészeknél inkább valamilyen hologramm kivetítő megtévesztéses módszer bevezetését.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
11 082
17 245
113
joker

Az általam összeállított páncélban az 5 centi alumínium hab igencsak jó hőszigetelő. A jármű belső hőjét nem engedi ki, fordítva a külső hőmérsékletet nem engedi be.

Amúgy külső "lopakodó borítás" van az AMAP családban is, meg van az orosz Nadika. Illetve mi magyarok is fejlesztünk valami hasonlót a Saabbal.

GrGLy

Well-Known Pofa
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 392
73
48
Illetve mi magyarok is fejlesztünk valami hasonlót a Saabbal.

Mi elvileg radarelnyelő bevonatot fejlesztünk, az szárazföldi járműveknél nem számít valami sokat (szerintem).

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
11 082
17 245
113
GrGLy

Azért írtam a hasonlót mert nem sokat tudok róla, azon kívül, hogy valami kerámia alapú bevonat.

Az AMAP cucc elvileg csökkenti a radaros és az infravörös észlelhetőséget.
Az orosz Nadika állítólag szintén, de ott olyat is írtak, hogy napalm álló is.
AMAP cucc:
http://www.rheinmetall-chempro.de/index.php?fid=1974&lang=3

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
fip 7

Kérdés-kérés lenne: A Wiki a kínai 99-es tipusnál valami Al2O3 anyagú kerámia páncélt említ. Te vagy otthon alumíniumban. Mit "tudunk" róla? :)