[Open ISV] Aktív és passzív védelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Alább a fip7 által a Beszélgetőben említett rajz:

946o.jpg

9jz6.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
GrGLy

Neked mint mérnöknek mi a véleményed a vázlatomról?

A rajzon a szaggatott vonal azt a pontot jelöli ahonnan el kezdődik a döntött frontpáncélzat.

UI: A másik topikból a jármű rövid leírása:
A jármű 8.5 méter hosszú, 3.3 méter széles.
A belső méterei pedig:
8 méter hosszú
A motortér 1.3 méter széles a kerékdobokig, a kerékdobok fölött 3 méter széles.
A küzdőtér: 2 méter széles, a kerékdobok fölött 3 méter széles.
A belső magasságot 1.5 méterben határoztam meg.
A páncél a jármű orrán döntött. Oldalai derékszögűek.

A járműben elfért a megbeszélt meghajtás, a 3 fős személyzet és a 8 fős csapat is. Az embereknek van módjuk a teljes küzdőtér bejárására.
A tornyot a küzdőtéren kívül helyeztem el, távirányításos konfigurációban, a jármű tetején, így ez nem szerepel a rajzon. (a helyét a 3 fős személyzet fölött képzeltem el)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
fradelma, golyóálló mellényekben is valami ilyesmit tesznek.
http://youtu.be/nG3V94gWzXc
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@fip7

Első blikkre azt mondanám, hogy kevés helyet hagytál a katonáknak. Ha jól nézem, akkor egy ülőhely szélessége olyan 80-90 cm lehet, az szerintem kevés egy felszereléssel kitömött lövésznek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
GrGLy

Konkrétan 60 centiméter, de mentségemre szóljon más járműben sem szélesebbek az ülések.

makethumb.php
Freccia+Combat+inside.jpg

img7277075.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Valamiért az egyik képet nem akarja megnyitni, de szerintem látszik, itt sem nagyobbak. Amúgy magamon mértem le vonalzóval az értéket, úgy, hogy az oldalsó támlával együtt is simán elférjek. Én 180 cm vagyok és 106 kiló :D
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@fip7

Méricskéltem én is egy kicsit magam, vállban nekem a 60 cm éppen hogy elég, pedig egyáltalán nem vagyok az a kigyúrt jellem. Most ha belegondolok, hogy még mennyi cucc jönne rám (mellény, lőszer, stb.), akkor én azt mondom, hogy 80 cm kell a viszonylag kényelmes üléshez.

Talán dudi meg tudja mondani, hogy mekkora helyre van szüksége egy éles helyzetre felpakolt katonának.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
GrGLy

"Méricskéltem én is egy kicsit magam, vállban nekem a 60 cm éppen hogy elég"

Nekem simán elég, pedig nem vagyok egy vízisikló :)

"Talán dudi meg tudja mondani, hogy mekkora helyre van szüksége egy éles helyzetre felpakolt katonának."

Mondjuk az jó lenne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Igazából fogalmam sincs:)Aki volt repnapon és ült a Rába páncélozott dobozában és ne tán emlékszik,hogy mennyi hely kell akkor kb annyi.Azért merem ajánlani mert amikor én ott bámészkodtam jött két AS-os srác felszerelésben és elfértek egymás mellett pedig az egyik inkább széles volt mint magas.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Ez is érdekes:
http://www.origo.hu/techbazis/20130912-ejjellato-kameratol-rejt-el-a-szuperanyag.html
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Ez nem katonai ülés, viszont hasonló:
Recaro%20Dimensions.jpg


Elvileg az általam vázolt 60-65 centiméter elég kell, hogy legyen.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Itt van néhány üléselrendezés: (Patria AMW):
http://www.thinkdefence.co.uk/2013/06/fres-uv-new-competiton-new-thinking-new-approachhopefully/
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Itt van néhány üléselrendezés: (Patria AMW):
http://www.thinkdefence.co.uk/2013/06/fres-uv-new-competiton-new-thinking-new-approachhopefully/

Kis javítás: ez nem a Patria AMV, hanem a PARS.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
GrGLy

Gondolkodtam kicsit a páncélvédettségen.
Alapvetően egy olcsó, de hatékony konstrukciót szerettem volna, és olyat ami már létezik és kipróbált. (Mivel nincs lehetőségem valós tesztelésre)

A konstrukció 3 részből áll.
1.
A jármű váza, ami egy alumínium öntvény önhordó szerkezet. (lényegében egy "kád")
Ezzel a technológiával, a tetőlemezt kivéve, 1 darabból meg lehetne valósítani a jármű vázát/alap páncélzatát.
Én úgy gondoltam, hogy Silumin (alumínium&szilícium ötvözet) lenne az ötvözet anyaga. Ennek oka az alacsony ár, egyszerű gyárthatóság és jó korrózió állóság.
Vastagságot azért nem írok, mert a tervezés során ez "dinamikusan" kialakítható.

2.
Egy belső repeszfogó bélés.
Itt két lehetőséget látok, az első a HB80 Dynema szövet belső, amit mi alakítunk ki az igényeknek megfelelően.
A második az, hogy megvesszük az AMAP-L (Liner) konstrukciót.

3.
Ez egy külső cserélhető páncélréteg.
Úgy gondoltam, hogy megvesszük az ESAPI kerámia betét "lemezek" előállítási licencét, és ezt fogjuk fölrakni külső páncélként.
Konkrétan 1X1 méteres cserélhető páncéllapokra gondoltam.
Ennek az az előnye, hogy könnyű és olcsó javítani a jármű páncélzatát.
Utána néztem az ESAPI lapok súlya 45 kilogramm/négyzetméter.
Az eredeti ESAPI kereskedelmi árából (600$/lemez) az 1 négyzetméter becsült kereskedelmi költsége 0.7-1 millió forint körül lehet.
Egy ilyen ESAPI lap védelmet nyújt a 7.62X54R és a 0.300 Winchester Magnum lövedékek ellen is. (a legtöbb típus ellen)
Ez lényegében azt jelenti, hogy a legtöbb kézifegyver ellen körkörös védelmet nyújt a jármű külső rétege is. (NATO STANAG 4569; Level 3)
Pár számítás:
80 négyzetméteres felülettel számolva:
80X45=3600 Vagyis 3.6 tonna a külső páncélréteg összesen.
A külső páncélzat értéke: 56-80 millió forint közötti összeg.

Az RPG-ket szerintem passzív védelemmel nem tudjuk kivédeni, ezért ellenük az aktív védelmet szorgalmaznám.
Olyat,mint amilyen az AMAP-ADS.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Miért szükséges az ESAPI licensz megvétele? Szilícium-karbid lapokat anélkül is elő tudsz állítani, ráadásul olcsóbbak és erősebbek a bor-karbid lapoknál. Még kisebb RPG-k megállítására is elegendő lehet.