<i>4. Mi a tanulsága az elmúlt idők...</i>
Először is, Irak és Jugó, ámbár ez régi ügynek tünhet. Ugyanezek a technikák és eljárások ma is alkalmazásban vannak, ld.Líbia. Aztán meg nagyon hasznos ezekre visszatekinteni a mi korunkból.
Ítéld meg magad. A 91es iraki háború előkészítésében részt vett 40 műhold, és 1550 földi rádió felderítő és iránymérő állomás. A levegőben volt 108 EW repülőgép hogy lenyomják a radarokat, a rádió összeköttetést, és légvédelmi rakétákat. Az USÁnak, Francnak, és Angliának voltak saját EW védelmi rendszerei rádióelektronikai felderítés, és irányított fegyverek ellen. A hajóknak is saját rendszereik voltak, és a repülők jó része is függesztett EW konténerekkel repült a kollektív védelem érdekében.
A hadműveleti zónába a földi erők 60 EW állomást és 37helikoptert telepítettek, az URH és RH rádió adások és relék lehallgatására és zavarására 120-150 kilóméteres körzetben.
AZ USA fő célja az iraki légó rendszer elnyomása és szétzilálása volt az egész ország területén. Ennek az ügynek a sikeres megoldása nélkül a repülők jelentős veszteségeket szenvedtek volna. Az antiradar EW és antiradar rakétás repülőgépekkel az első tíz napban kicsinálták az iraki radarok 80 %át. Az irakiak jószerivel semmilyen elektronokai ellentevékenységet nem fejtettek ki.
Valójában ez volt az első alkalom, hogy a háborút elektronikai támadással vezették be, ami kedvező feltételeket...
A második, 2003as iraki háború alatt Az EW támadással egyidejűleg az összes rádiótechnikai eszközt is támadták , hagyományos és grafit és fémpor töltetű precíziós rakétákkal, így téve tönkre a trafókat és az autonata átjátszó állomásokat. (Budapest körül és máshol az ilyen furcsa "TV tornyok") Ezeknek a vacakoknak az alkalmazásával 30 %kal nőtt az akció hatékonysága.
Először a háború alatt végrehajtottak egy kisérletet hogy elnyomják Irak teljes információs kapacitását. TV rádióadást, elektronikus médiát, mindent. Azt írja, ez sikerült is, (bár én emléxem, hogy nem. Minden nap lehetett nézni az iraki hiradót.)
Széleskörűen alkalmazták a NAVSTAR navigációs rendszert irányítandó a precíziós fegyvereket. (Tehát nem a GPST. hm.) Az ilyen fegyverek részaránya 95 % volt, az első öböl háború 7 %ához képest.(Azt csak én teszem hozzá, hogy a "precíziós" fegyverek találati aránya is megnőtt közben 10% ról úgy 40re.) Ezek a tapasztalatok jelentősen megnövelték az USA és a NATO képességeit EW téren. (Mi meg csak lestünk, és pislogtunk - teszem én hozzá.)