Orosz levegő-föld fegyverzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113
Hát nem tudom Boki de elég kis gyufaszál hellfire és a Kínai táráshoz nézve .

Remélem a mi-28nm valami ütősebbet kap
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 431
84 349
113
Olyan hülyeségeket beszélsz néha min egy ötödikes.
Még véletlen se vegyél smart tévét csak is valami 1000 éves Oriont mert az jó nagy.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Hát nem tudom Boki de elég kis gyufaszál hellfire és a Kínai táráshoz nézve .

Remélem a mi-28nm valami ütősebbet kap

Roni tényleg nem tudod meghazudtolni önmagad.

Az a kis "gyufaszál" átüt 1200 mm pácélt, vagy 1000-et, ha előtte a reaktív páncélt is el kell söpörni. Nem javaslom, hogy olyan harckocsi küzdőterébe vágyakozz, amit ez a gyufaszál éget meg.

- Nagyon olcsó.
- Maga az irányítás zavarhatatlan.
- Nem érdekli sem füstgránát, sem infra zavaró, sem csali, amíg a célkereszt nagyjából a célon van (vagy a füstfelhő azon pontján, ami mögött a cél valószínűsíthető).
- Nagyon gyors. 610 m/s csúcssebesség. A magas keresztmetszeti terhelés miatt jól tartja a sebességet.14 másodperc alatt tesz meg 6000 méter. A mi Mistral rakétáink is kb ennyi alatt érnek el 6 km-re és a Mistral a leggyorsabb kézi légvédelmi rakéta.
- Elméletileg 10 (egyes források szerint 12) km hatótáv. Persze a gyakorlatban inkább 6-8, de a Hellfire-t is közelebbről lövik a gyakorlatban, mint az elméleti hatótávja. Mindenesetre kézi légvédelmi rakéta és csöves légvédelem hatótávon kívülről lehet vele lövöldözni. Ez például a Hellfire gyakorlatban használt lőtávolságánál nem feltétlenül igaz.
- Nem sugározza be a célt, azaz nem is figyelmezteti. A vezérsugár a cél fölé mutat és csak a becsapódás előtt viszik rá a célra. Ráadásul több, mint nagyságrenddel gyengébb lézert használ, mint a Hellfire
- A robbanófeje egyedülálló. A tandem kumulatív hatás mellet repesz-romboló is, azaz ugyanazzal az olcsó rakétával páncélozott célok mellett élőerőre és páncélozatlan földé és légi járművekre is lehet lőni. A harckocsi kilövésével egyidejűleg eltakarítja a körülötte lévő gyalogságot is.
- Közelségi gyújtó, ami 3-5 méteren hatékony. Ez gyakorlatilag Sidewinder, vagy R-73 közelségi gyújtási távolság és a 12 kilós fej ha nem is ugyanolyan hatékony, mint az említett légiharc rakéták robbanófeje, de megközelíti a hatása azokét. Bőven komolyabb,. mint a harci helikoptereken önvédelmi célra általában használt kézi légvédelmi rakéták.
- A sebessége, a repeszhatás és a közelségi gyújtó miatt még a régi változattal is leszedtek gyakorló lövészeteken lassan repülő merev szárnyú gépeket és helikoptereket. Az új változat több irányító felületet kapott, pontosabb, nem spirálozik úgy, mint a régi és nagyobb a manőverező képessége. Kiváltja a kézi légvédelmi rakétákat a légi célok ellen, a gép önvédelmében.

Elég mérges kis "gyufaszál".
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Viszont a helikopter nem tudja fedezék mögül indítani, vagy nem tudja egy másik platform célra irányítani és ezen kívül nem "tüzelj és felejtsd el" rendszerű...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 431
84 349
113
Mackensen

A fire and forget rendszerű rakétákat lehet zavarni ezt nem...

Fedezék mögül?Még is melyiket lehet fedezék mögül indítani?
A Hellfire-ök indításához is ki kell emelkedni(bár ez már lényegtelen mert nem használják a US ARMY Apacheok sem már ezt a harceljárást,az ugyan úgy Hellfire-t használó TGY Cobrák pedig soha nem is használtál).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 431
84 349
113
Bár az is elég jó képet mutat,hogy kemény 3 darab ellenérvet tudsz felhozni,amiből az egyik már teljesen elavult harceljárásból ered emiatt nem is állja meg a helyét.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 431
84 349
113
Mondjuk arra is kíváncsi vagyok,hogy egy modern haderő ellen mikor fognak egy Kiowa-t vagy egy még védtelenebb drónt olyan térbeli pozícióba engedni ahol ők tudnak célt megjelölni(ergo közvetlen rálátás van a célra amiből következik,hogy kiteszik magukat a légvédelemnek)akkor amikor az Apache-ok bújálnak(egyébként nem lenne szükség a más általi célmegjelölésnek).
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Ja, és negyediknek: szimultán céllekűzdés (a radarosoknál)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 431
84 349
113
Mackensen

D annak használatához ki kell emelkedni a takarásból mielőtt indítod a rakétát.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 431
84 349
113
A radart egyszerű füsttel is lehet már zavarni,főleg a rakétába épített radart(még ha Longbow-t nem is olyan egyszerű).
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Viszont a helikopter nem tudja fedezék mögül indítani, vagy nem tudja egy másik platform célra irányítani és ezen kívül nem "tüzelj és felejtsd el" rendszerű...

A lézeres Hellfire mióta "tüzelj és felejtsd el" fegyver? Félaktív lézeres irányítású, amihez a találatig be kell sugározni a célt. Márpedig ez hosszabb idő, mint amennyi alatt a Vihr célba ér. Ráadásul a besugárzás azonnal célpontot csinál a gépből. Az orosz tankokon a Stora rendszer például automatikusan a besugárzó lézer irányába fordítja a tornyot.

Nem mindegy, hogy az indító repülőgépet lövik le a megvilágítás időtartama alatt, vagy egy másikat? Amúgy a külső megvilágítással indított Hellfire valóban mindig is nagyon ritka, inkább kísérleti lehetőség volt és ahogy Dudi is írta, ma már meg sem próbálják használni ezt a harceljárást.

Egy Hellfire-t mikor indítasz fedezék mögül? Ha nincs megvilágítás, vagy van külső forrásból, de a rakéta nem látja a fedezék mögül, akkor nem indítható.

Még a radaros Hellfire sem igazán "tüzelj és felejtsd el" fegyver, mert a befogásig (ami nagyon kis távolságon történik) a Longbow radar adataira hagyatkozik. Fedezék mögül sem sűrűn indítják, mert a radarja nem valami térképező üzemmódú csoda masina és a robotpilóta nem tudja, hogy hol van a terepakadály, amit el kellene kerülni. Ráadásul a cél iránya nélkül nem indítható, amihez legalább a radarnak ki kell kandikálnia a fedezék mögül. A radar besugárzása pedig ordít a célpontnak, hogy hol van a helikopter.

A radaros rakéta harceljárása is olyan, hogy a radar kinéz a fedezék mögül és célt keres (a cél már ekkor tudja merre van a helikopter). Majd a helikopter teljes kiemelkedik a fedezék mögül az indításhoz. Utána visszasüllyed, de csak addig, hogy a radar kilásson. A radar nyomja az irányító jelet az adatkapcsolaton keresztül, amíg a rakéta be nem fogja önállóan a célt, ami jellemzően néhány másodpercsel a becsapódás előtt történik. A radaros Hellfitre is csak elméletben, az utolsó másodpercekben "tüzelj és felejtsd el". Marketing duma. Valójában szó sincs nagy távolságú befogásról és önálló célkereséséről. A Longbow radarra van utalva.

Ugyanezt a Vihr is meg tudná csinálni, ha feltennének a Ka-52-re a rotoragy fölé egy lézeres jeladót és egy stabilizált kamerát.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 431
84 349
113
tarzan

Van de egy bizonyos méret fölé értelmetlen menni.Ráadásul 1200mm szemben a Kornet 1300 milliméterével tehát 20cm különbség nem ad akkora előnyt mint amekkorát elvesz.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Egy pillanatig sem állítottam, hogy a lézeres tüzelj és felejtsd el lenne.
Ismétlem, a rakéta indításához nem kell kiemelkedni a fedezék mögül. A Hellfire nem egyenes vonalon repül a cél felé, hanem mondhatni ballisztikus pályán. A Kiowák a célt jelöltek belőlük csak az árbóc látszott, a többi helikopterből még annyi sem. Amiért leállt a serek a lebegésből történő indítással, azért van, mert asszimetrikus harcokban használják a helikoptereket sokszor lakott területek felett.