Orosz levegő-levegő rakéták

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
. Mert tavaly mindenki a szokásos nagyotmondásnak könyvelte el az R-37M fejlesztésének befejezéséről szóló bejelentést (még a MiG-31-es oldalon is kitárgyaltuk), aztán tessék, ott a rendszeresített rakéta a kanszki nyílt napon a gép hasa alatt. (Halkan jegyzem meg, hogy - pont a régebbi tapasztalatok miatt - el tudom azt is képzelni, hogy összesen az a 8 db létezik. De azért ez nem valószínű.)
A képek alapján én nem tudom megmondani, hogy az igazi rakéta-e vagy csak súlymakett. Már elve vicces lenne, ha nyílt napon éles fegyver lenne gépre függesztve. Tehát ez alapján kijelenteni, hogy van R-37M nekem kicsit meredek.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
392
1 399
93
És az új fegyverzetről? K-77M? K-74m2? Ezeket a programokat is hagyják porosodni? Ezek kellenének a tu-160 helyett !


Oroszország nem mondhat le a Fehér Hattyúról. Ez persze nagyrészt preztizs kérdés, de azért a középhatalmakkal - és én ide sorolom a NATO-t is - szemben elég reális fenyegetést jelent a több 1000 km-es hatótávolságú tömegpusztitó fegyvereivel, még a kis géplétszám ellenére is. Még az USA számára is jelent némi biztonsági kockázatot, és nagyrészt miattuk (meg a szintén maroknyi Tu-95-ös miatt) tartja fenn az USAF a vadászkészültség rendszerét. Mert 9.11. előtt is voltak F-15-ösök készültségben.
Ettől függetlenül persze igazad van, nagyon kellenének a korszerű légiharc rakéták is.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 202
113
A képek alapján én nem tudom megmondani, hogy az igazi rakéta-e vagy csak súlymakett. Már elve vicces lenne, ha nyílt napon éles fegyver lenne gépre függesztve. Tehát ez alapján kijelenteni, hogy van R-37M nekem kicsit meredek.

2018. júliusban jelent meg az Izvestia c. lapban, hogy a tesztelés végső fázisába érkezett az R-37M. Ez a R-37M rakéta a Szu-57 számára készül mert nem alkalmzahtó egy az egyben ugyanaz mint a MiG-31BM-en. Szerintem ez a dolog jár az eszedben-a múltkor is rákérdeztél...
 
M

molnibalage

Guest
2018. júliusban jelent meg az Izvestia c. lapban, hogy a tesztelés végső fázisába érkezett az R-37M. Ez a R-37M rakéta a Szu-57 számára készül mert nem alkalmzahtó egy az egyben ugyanaz mint a MiG-31BM-en. Szerintem ez a dolog jár az eszedben-a múltkor is rákérdeztél...
Már ne emlékeztem, hogy mit kérdeztem a múltkor. Csak a videón MiG-31 alatt van és nem Szu-57-en.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
392
1 399
93
A képek alapján én nem tudom megmondani, hogy az igazi rakéta-e vagy csak súlymakett. Már elve vicces lenne, ha nyílt napon éles fegyver lenne gépre függesztve. Tehát ez alapján kijelenteni, hogy van R-37M nekem kicsit meredek.

Szerintem éles rakéták. Az oroszok a súlymaketteket egyszínű fehérre szokták festeni, a gyakorló eszközöket fehérre, fekete csíkokkal. Valamint felirat is jelzi, hogy nem éles eszköz. Igazából egy jó felbontású közeli kép kellene, amin a feliratok és a szériaszámok is látszanak. Abból megállapítható lenne. Vagy a tároló doboz felirataiból.
Az, hogy éles rakétákat függesztenek az alakulatok nyíltnapjain, vagy azokkal repülnek kiképzésen is, pont a 31-es esetében mindennapos. Az R-60-asból létezik gyakorló változat (UZR-60, vagy R-60U), de 31-esen még soha nem láttam. Éles rakétákkal repülnek kiképzési repüléseken is a B/BSz változatok. Általában 2 db-ot függesztenek az egyik szárny alatti iker indítóra. Gondolom annyi van belőle, mint a szemét, más típus már nem nagyon használja (a Szu-24MR-t kivéve), ha kikoppan az ideje, elővesznek egy másikat. Évente többször lőnek is vele.
Repülnek éles R-73-assal is, pedig tudtommal abból is van kiképző változat. Ezekből 1-2 db-ot szoktak függeszteni kiképzésre a BM / BSzM változatokra. Évente lőnek is vele, persze nem mindenki minden évben, de általában évente 2 éleslövészetet szerveznek infrabombákra, meg a nagyobb gyakorlatokon is vannak éles indítások misényre, szóval legfeljebb 2 évente minden ekipázsra sor kerül. (Ez azért mifelénk álomvilág!)
R-33-asból meg nem is készült gyakorló változat, a csapatoknál legalábbis biztos nincs. Sulymakettet is csak a MAKS-on láttam. Szintén gyakori, hogy éles rakétával repülnek. Van, hogy 1 vagy 2, de sokszor 4 rakétát függesztenek. (Nem is értem, hogy akkor ez lenne a kivétel, ami sokáig bírja a repülést? Mert ebből azért nem készült 10.000-es széria.)
Gyakorló R-77-est sem láttam még, nem csak 31-esen, más típuson sem. Pedig biztos van, mert nem hinném, hogy azt a pár 100 éles rakétát reptetnék kiképzésen. Legfeljebb nem festenek rájuk fekete csíkokat. Szintén látni kellene a feliratokat.
Ebből látszik, hogy egy alakulat nyíltnapján nem is tudnak mást függeszteni, meg kirakni, mert nincs más, csak éles rakéta. Ebben egyébként nem látok semmi kockázatot, bármilyen szokatlan is mifelénk. Elé raknak egy vörös zászlót, a gépen plombálják a fegyverrendszer kapcsolóját, meg egyébként sincs benne akku, a kirakott rakétán fenn vannak a védősapkák és állítanak mellé egy morcos repülőműszaki tiszthelyettest. Ennyi a biztonsági intézkedés. Mondjuk nem hinném, hogy egy kíváncsi kisgyerek bármi kárt tudna okozni a rakétákban, felrobbantani meg biztos nem tudja.
És még egy dolog, ami miatt éles rakétáknak gondolom a videón látszó dolgokat. Egy kicsit túl komplikált maszkirovka lenne. Nem hinném, hogy arra alapozna a propagandaosztály, hogy valaki majd lefényképezi egy távoli repülőtér statikus gépsorán, és felkerül a netre, és mindenki majd jól elhiszi, hogy van R-37M. Valószínűbb, hogy hírverés nélkül ellátták a kanszki ezredet a rakétával (ugyanis pont ők repülik az idén újraindult északi járőrök középső szakaszát, és az ő gépeik szoktak megjelenni leggyakrabban az újonnan kiépülő északi légibázisokon), ők meg a 80 éves fennállásuk alkalmából rendezett nyíltnapon felraktak párat. Én legalábbis látok ebben logikát.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
392
1 399
93
Már ne emlékeztem, hogy mit kérdeztem a múltkor. Csak a videón MiG-31 alatt van és nem Szu-57-en.

A 31-es oldalon tavaly kitárgyaltuk, csak nincs kedvem visszakeresni. Valami fejes bejelentette, hogy befejeződött a Szu-57, Szu-35Sz és MiG-31BM számára készülő R-37M rakéta fejlesztése, és rövidesen rendszeresítik is. Tettem fel forrást is akkor.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
392
1 399
93
Megvan az eredeti hír. És elnézést kérek gacsat kollégától, ő tette fel, én csak reagáltam rá. A memóriám már nem a régi.

Szóval:
The new Russian long-range air-to-air missile R-37M RVV BD has already begun to enter the troops, and it is installed on MiG-31BM aircraft. In the future, it is planned to equip the Su-35S and the invisible fighter T-50 PAK-FA. It is said that the RVB-BD successfully intercepts targets at ranges exceeding 300 kilometers.
"The upgraded R-37M missile (RVV-BD, product 610M) has been in serial production since 2014, and apparently it has already begun to enter the arsenal of the upgraded MiG-31BM interceptor," said analyst Mikhail Barabanov, who runs the editor-in-chief Moscow Defense Brief, published by the Moscow Center for Analysis of Strategies and Technologies (CAST) - The RVV-BD missile is also planned to be used from T-50 aircraft.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szerintem éles rakéták. Az oroszok a súlymaketteket egyszínű fehérre szokták festeni, a gyakorló eszközöket fehérre, fekete csíkokkal. Valamint felirat is jelzi, hogy nem éles eszköz. Igazából egy jó felbontású közeli kép kellene, amin a feliratok és a szériaszámok is látszanak. Abból megállapítható lenne. Vagy a tároló doboz felirataiból.
Az, hogy éles rakétákat függesztenek az alakulatok nyíltnapjain, vagy azokkal repülnek kiképzésen is, pont a 31-es esetében mindennapos. Az R-60-asból létezik gyakorló változat (UZR-60, vagy R-60U), de 31-esen még soha nem láttam. Éles rakétákkal repülnek kiképzési repüléseken is a B/BSz változatok. Általában 2 db-ot függesztenek az egyik szárny alatti iker indítóra. Gondolom annyi van belőle, mint a szemét, más típus már nem nagyon használja (a Szu-24MR-t kivéve), ha kikoppan az ideje, elővesznek egy másikat. Évente többször lőnek is vele.
Repülnek éles R-73-assal is, pedig tudtommal abból is van kiképző változat. Ezekből 1-2 db-ot szoktak függeszteni kiképzésre a BM / BSzM változatokra. Évente lőnek is vele, persze nem mindenki minden évben, de általában évente 2 éleslövészetet szerveznek infrabombákra, meg a nagyobb gyakorlatokon is vannak éles indítások misényre, szóval legfeljebb 2 évente minden ekipázsra sor kerül. (Ez azért mifelénk álomvilág!)
R-33-asból meg nem is készült gyakorló változat, a csapatoknál legalábbis biztos nincs. Sulymakettet is csak a MAKS-on láttam. Szintén gyakori, hogy éles rakétával repülnek. Van, hogy 1 vagy 2, de sokszor 4 rakétát függesztenek. (Nem is értem, hogy akkor ez lenne a kivétel, ami sokáig bírja a repülést? Mert ebből azért nem készült 10.000-es széria.)
Gyakorló R-77-est sem láttam még, nem csak 31-esen, más típuson sem. Pedig biztos van, mert nem hinném, hogy azt a pár 100 éles rakétát reptetnék kiképzésen. Legfeljebb nem festenek rájuk fekete csíkokat. Szintén látni kellene a feliratokat.
Ebből látszik, hogy egy alakulat nyíltnapján nem is tudnak mást függeszteni, meg kirakni, mert nincs más, csak éles rakéta. Ebben egyébként nem látok semmi kockázatot, bármilyen szokatlan is mifelénk. Elé raknak egy vörös zászlót, a gépen plombálják a fegyverrendszer kapcsolóját, meg egyébként sincs benne akku, a kirakott rakétán fenn vannak a védősapkák és állítanak mellé egy morcos repülőműszaki tiszthelyettest. Ennyi a biztonsági intézkedés. Mondjuk nem hinném, hogy egy kíváncsi kisgyerek bármi kárt tudna okozni a rakétákban, felrobbantani meg biztos nem tudja.
És még egy dolog, ami miatt éles rakétáknak gondolom a videón látszó dolgokat. Egy kicsit túl komplikált maszkirovka lenne. Nem hinném, hogy arra alapozna a propagandaosztály, hogy valaki majd lefényképezi egy távoli repülőtér statikus gépsorán, és felkerül a netre, és mindenki majd jól elhiszi, hogy van R-37M. Valószínűbb, hogy hírverés nélkül ellátták a kanszki ezredet a rakétával (ugyanis pont ők repülik az idén újraindult északi járőrök középső szakaszát, és az ő gépeik szoktak megjelenni leggyakrabban az újonnan kiépülő északi légibázisokon), ők meg a 80 éves fennállásuk alkalmából rendezett nyíltnapon felraktak párat. Én legalábbis látok ebben logikát.
Mit is jelent ez az "északi járőr", és mi a célja? Kanszk csak az 56. fokon van.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Megvan az eredeti hír. És elnézést kérek gacsat kollégától, ő tette fel, én csak reagáltam rá. A memóriám már nem a régi.

Szóval:
The new Russian long-range air-to-air missile R-37M RVV BD has already begun to enter the troops, and it is installed on MiG-31BM aircraft. In the future, it is planned to equip the Su-35S and the invisible fighter T-50 PAK-FA. It is said that the RVB-BD successfully intercepts targets at ranges exceeding 300 kilometers.
"The upgraded R-37M missile (RVV-BD, product 610M) has been in serial production since 2014, and apparently it has already begun to enter the arsenal of the upgraded MiG-31BM interceptor," said analyst Mikhail Barabanov, who runs the editor-in-chief Moscow Defense Brief, published by the Moscow Center for Analysis of Strategies and Technologies (CAST) - The RVV-BD missile is also planned to be used from T-50 aircraft.
Mikre emléxel? Én arra sem emléxem, mit raktam fel a múlt héten. Persze minden nap elolvasom az RT híreit, és én is szoktam berakni őket.
 
  • Tetszik
Reactions: hurci10

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
392
1 399
93
Mit is jelent ez az "északi járőr", és mi a célja? Kanszk csak az 56. fokon van.


Idén év elején bejelentették, hogy újra indítják az Oroszország északi területei feletti járőrözést. (Ezt tényleg én tettem fel a 31-es oldalra.) Ez szerves része Oroszország északi katonai terjeszkedésének. (A témáról van egy egész jó cikk a 2018/5-ös Regimentben.) A bejelentésben ugyan csak a Moncsegorszk-i (század erejű), és a (szintén csak század erejű) Jelizovo-i, haditengerészti alárendeltségben levő MiG-31BM-el felszerelt ezredek szerepeltek, de az alacsony géplétszám, és a távolságok miatt ezek képtelenek lennének megoldani a feladatot. A Kanszkban települt 712. GvIAP. gépei (24 db BM/BSzM) is részt vesznek a hosszútávú járőrözésben.
A járőr feladatok során légi tankolást csak ritkán vesznek igénybe (kevés az Il-78-as), inkább az újonnan kiépített / újranyitott sarkköri légibázisokon (Nagurszkoje, Temp, Rogacshevo, Narian-Mar, Vorkuta, Norilszk-Alikel, Tikszi, Anadir, stb) tankolnak. Nem csak a 712.-esek, a haditengerész 31-esek is.
Erre a 31-es - az előírt navigációs és vésztartalékkal is - alig kevesebb, mint 3.000 km-es átrepülési távolsága (légi tankolás nélkül) tökéletesen megfelel, hiába van Kansz "kicsit" délebbre. Egy földi tankolással képesek kb. 2 x 2ó. 40p.-es járőröket repülni, miközben egy négygépes raj hatalmas légteret tud ellenőrizni. A szintén mostanában kiépített radarállomások is segítik őket.
Egyébként a sarkot átrepülő, északról érkező USAF támadógépek és cirkálórakéták / robotrepülőgépek elfogása mindig is a 712.-esek feladata volt / lett volna. Még ha évekig erre gyakorlatban képtelenek volna a siker reális esélyével, akkor is. Pont ezért ők a modernizáció során többségében BM-eket kaptak, hogy meglegyen a légi-utántöltő képesség (míg pl. a távol-keleti 22. GvIAP. kizárólag BSzM-eket kapott). A 712. GvIAP egyébként nem csak Kanszkról repült, a keletebbre levő Bratszkban - ami 2009.-ig egy 31-essel repülő ezred otthona volt - folyamatosan állomásoztattak egy készültségi rajt, heti váltással. Ez is az új északi légibázisok miatt vált feleslegessé, sokkal egyszerűbbé téve a katonák és családjaik életét.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Idén év elején bejelentették, hogy újra indítják az Oroszország északi területei feletti járőrözést. (Ezt tényleg én tettem fel a 31-es oldalra.) Ez szerves része Oroszország északi katonai terjeszkedésének. (A témáról van egy egész jó cikk a 2018/5-ös Regimentben.) A bejelentésben ugyan csak a Moncsegorszk-i (század erejű), és a (szintén csak század erejű) Jelizovo-i, haditengerészti alárendeltségben levő MiG-31BM-el felszerelt ezredek szerepeltek, de az alacsony géplétszám, és a távolságok miatt ezek képtelenek lennének megoldani a feladatot. A Kanszkban települt 712. GvIAP. gépei (24 db BM/BSzM) is részt vesznek a hosszútávú járőrözésben.
A járőr feladatok során légi tankolást csak ritkán vesznek igénybe (kevés az Il-78-as), inkább az újonnan kiépített / újranyitott sarkköri légibázisokon (Nagurszkoje, Temp, Rogacshevo, Narian-Mar, Vorkuta, Norilszk-Alikel, Tikszi, Anadir, stb) tankolnak. Nem csak a 712.-esek, a haditengerész 31-esek is.
Erre a 31-es - az előírt navigációs és vésztartalékkal is - alig kevesebb, mint 3.000 km-es átrepülési távolsága (légi tankolás nélkül) tökéletesen megfelel, hiába van Kansz "kicsit" délebbre. Egy földi tankolással képesek kb. 2 x 2ó. 40p.-es járőröket repülni, miközben egy négygépes raj hatalmas légteret tud ellenőrizni. A szintén mostanában kiépített radarállomások is segítik őket.
Egyébként a sarkot átrepülő, északról érkező USAF támadógépek és cirkálórakéták / robotrepülőgépek elfogása mindig is a 712.-esek feladata volt / lett volna. Még ha évekig erre gyakorlatban képtelenek volna a siker reális esélyével, akkor is. Pont ezért ők a modernizáció során többségében BM-eket kaptak, hogy meglegyen a légi-utántöltő képesség (míg pl. a távol-keleti 22. GvIAP. kizárólag BSzM-eket kapott). A 712. GvIAP egyébként nem csak Kanszkról repült, a keletebbre levő Bratszkban - ami 2009.-ig egy 31-essel repülő ezred otthona volt - folyamatosan állomásoztattak egy készültségi rajt, heti váltással. Ez is az új északi légibázisok miatt vált feleslegessé, sokkal egyszerűbbé téve a katonák és családjaik életét.
Tök értelmetlennek tünik. Használható járőrőzéshez vagy ötszáz repülő kellene. Akkor lenne kb húsz elég üzemanyaggal a levegőben. Az sem érne sokat. Ha mondjuk kettő lőhelyzetbe kerül, akkor lelövöldözhetnek nyolc Tomahawkot. Két B-52es huszonnégyet indít el.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
392
1 399
93
Tök értelmetlennek tünik. Használható járőrőzéshez vagy ötszáz repülő kellene. Akkor lenne kb húsz elég üzemanyaggal a levegőben. Az sem érne sokat. Ha mondjuk kettő lőhelyzetbe kerül, akkor lelövöldözhetnek nyolc Tomahawkot. Két B-52es huszonnégyet indít el.

Elsődlegesen a hordozókra vadásznak. Volt is pár hete egy gyakorlat:
https://www.aviaport.ru/digest/2019/04/10/583803.html
Ezen egy északi reptérre kitelepült Jelizovo-i BM rajnak kellett egy 4.800 km-es járőrözés közben elfognia messze a sarkkörön túl a behatoló gépeket, amiket 2 db Il-38M "játszott". Nem meglepő módon a gyakorlat teljes sikerrel zárult "demonstrálva az Orosz Haditengerészet Légierejének képességeit".
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gacsat

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 202
113
Orosz VM zárt tendert írt ki a szovjet R-27 és R-33 rakéták javítására. Tehát a raktáron lévő rakétáknak meghosszabbítják az üzemidejét.
 
  • Tetszik
Reactions: hurci10 and fishbed

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
392
1 399
93
Egy gyors összehasonlítás, a nagy hatótávolságú légiharc rakétákról, bár sok eltérő adatot találni:
METEOR: 3,7 m, 190 kg, 300 km,
Aim-120C: 3,7 m, 152 kg, 105 km,
Aim-120D: 3,7 m, 152 kg, 160 km,
R-27ER: 4,08 m, 253 kg, 130 km,
R-77-1: 3,71 m, 190 kg, 110 km,
R-37M: 4,2 (4,06?) m, 510 kg, 300 km,
PL-12/SD-10: 3,85 m, 180 kg, 70 km,
PL-15: 4 m, ? kg, 150 km,
PL-21: 5,5 (?) m, 270 kg, 150+ (400?) km.

A legelterjedtebb, már bizonyított: Aim-120C. A leginovatívabb: METEOR (szerintem). Az orosz / kínai rakéták nagy része meg egyelőre a talán létezik és számháború kategória. (Szintén az én véleményem szerint, mert nem nagyon láttam még sikeres lövészetről felvételt. Azért szurkolok nekik!) Az biztos, hogy ebben a kategóriában a jövő az aktív radaros, ramjet hajtóműves típusoké.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
És az új fegyverzetről? K-77M? K-74m2? Ezeket a programokat is hagyják porosodni? Ezek kellenének a tu-160 helyett !
Ezek egy védekező taktikát folytató légierő védelmi akciókra alkalmas rakétafegyverei, attól egyetlen lehetséges támadó sem fog megijedni milyen erősen védekezik Szergej. Attól már inkább, hány és mekkora atomtöltetet küld vissza válaszul a támadó címére ... ehhez meg Tu-160 (is) kell!
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
Ezek egy védekező taktikát folytató légierő védelmi akciókra alkalmas rakétafegyverei, attól egyetlen lehetséges támadó sem fog megijedni milyen erősen védekezik Szergej. Attól már inkább, hány és mekkora atomtöltetet küld vissza válaszul a támadó címére ... ehhez meg Tu-160 (is) kell!
.
.
Szerintem viszont ma az elsödleges csatater nem a harcmezö, hanem az exportpiacok meghoditasa es megtartasa, es azutan persze mar harcmezök is megjelenhetnek kulönfele felsegjelekkel repulve, ahol nincs Tu-160, csak az van, ami a szarnyak ala fel van akasztva, pl India vs Pakisztan. Ha a Su-30/35, Mig-35 tipusokat el akarjak adni, de akar a Yak-130-hoz is, kellene modern es potens fegyverzet.
Az orosz legiharcraketak közul mondjuk csak egyet is, ami a maga koraban tenyleg bevalt, es olyan erös volt nemzetközi megiteleseben, mint az amerikai Sidewinder vagy eppen az AMRAAM. Egy se volt. Namost hogy lehet vadaszgepet eladni barkinek erös fegyverzet nelkul? Sehogy. Az, hogy jol murepul, az keves, ezt mar a Mig-29 eljatszotta.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
.
.
Szerintem viszont ma az elsödleges csatater nem a harcmezö, hanem az exportpiacok meghoditasa es megtartasa, es azutan persze mar harcmezök is megjelenhetnek kulönfele felsegjelekkel repulve, ahol nincs Tu-160, csak az van, ami a szarnyak ala fel van akasztva, pl India vs Pakisztan. Ha a Su-30/35, Mig-35 tipusokat el akarjak adni, de akar a Yak-130-hoz is, kellene modern es potens fegyverzet.
Az orosz legiharcraketak közul mondjuk csak egyet is, ami a maga koraban tenyleg bevalt, es olyan erös volt nemzetközi megiteleseben, mint az amerikai Sidewinder vagy eppen az AMRAAM. Egy se volt. Namost hogy lehet vadaszgepet eladni barkinek erös fegyverzet nelkul? Sehogy. Az, hogy jol murepul, az keves, ezt mar a Mig-29 eljatszotta.
Oroszország szerintem elég hosszú ideje másodhegedűs a harcigépek nemzetközi piacán, az vesz tőlük ilyent aki az USA/nyugattól nem kap (vagy valamiért, esetleg kevés pénz miatt nem is akar). Ekkor pedig édesmindegy milyen rakétákat tudnak hozzá adni, aki nem kaphat F-15/16/35-öt, az nem kaphat AMRAAM-ot sem, szóval vehet olyant amit Szergej ad a gépeihez, akármilyen rakéták is azok, a semminél jobbak.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
erintem elég hosszú ideje másodhegedűs a harcigépek nemzetközi piacán, az vesz tőlük ilyent aki az USA/nyugattól nem kap (vagy valamiért, esetleg kevés pénz miatt nem is akar). Ekkor pedig édesmindegy milyen rakétákat tudnak hozzá adni, aki nem kaphat F-15/16/35-öt, az nem kaphat AMRAAM-ot sem, szóval vehet olyant amit Szergej ad a gépeihez, akármilyen rakéták is azok, a semminél jobbak.
.
.
Igen, másodhegedűs, ez igaz. De egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a rakéta, mert ha pl most Indiában tényleg lelőtt F-16 képeket tudnának mutogatni, nem csak kamu fémlemezeket, akkor az orosz termékek iránt nőne a kereslet az USA szándékától függetlenül. A harc eredményességének a kulcsa pedig a rekéta, anélkül a rep.gép max légibemutatókra mehet, lásd Mig-29.