• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 884
113
zsorzs

Az MRAP-t nem lövöd át RPG-vel max felülről!Maradjunk a 240-ben :)
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
A BTR-80-ra elméletben lehet integrálni valamilyen páncéltörő rakétát? Vagy ez nem kivitelezhető?

Valahol olvastam, hogy a BRDM-re szerelt páncéltörő rakétás rendszert is BTR alapon akarják kiváltani idehaza. Érdemi lépésekről mááig nem tudok, de viszonylag "könnyen" megoldható a dolog.
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
http://i66.photobucket.com/albums/h266/vixen_footwear/DSCF0019-3.jpg
Ebből nem tűnik könnyebnem a kiszállás mint a bTR-ből.
Bár nekem egyikhez sem volt szerencsém
 

zsorzs

New Member
2014. január 7.
29
0
1
zsorzs

Az MRAP-t nem lövöd át RPG-vel max felülről!Maradjunk a 240-ben :)

Azt tudom, hogy a Force Protection Inc emberei előszeretettel hangoztatták a köszönőleveleket, amiket RPG támadást túlélő katonáktól kaptak, de akkor felmerül pár kérdés:,
- Mi ellen pakoltak rácsot ezekre az eszközökre?
- Milyen páncélzata van egy MRAP-nek? (ezt talán sosem fogom megtudni, de szerintem az nincs 240 mm)
- Egy (APC) Stryker rácsozata ha jól tudom majd 3 tonna...

Bár nem láttam közelről, de nem hiszem, hogy kumulatív tüzérségi, vagy hk. gránát ellen hatásos lenne a rács...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 884
113
zsorzs

Egyszerű a válasz!Nem homogén acélpáncézat alkotja az MRAP-k védelmét.Úgy néz ki a dolog,hogy van egy homogén acélpáncél alap és erre jön még egy valamilyen összetételű páncélzat(ilyen az előbb linkelt Ranger MRAP is)vagy nincs utólag rászerelhető páncélzat ellenben megint csak nem homogén acélpáncél hanem amolyan harckocsi szerű(annál azért jóval vékonyabb) Cobham páncélzat van a gépen légréssel.

telak

De sokkal könnyebb.
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
Zsorzs
Az RPG gránát egy kis sebességő szimpla kumulatív gránát. Egy vékony páncéllap is hatásos lehet ellene a főpáncél előtt kis távolságra attól (kötényezés).
A nyusziketrec konkrétan ennek egy "könnyített" változata, ami jó esetben, még a hatékonyabb pct. rakéták ellen is ér valamit. Nem elrobbantja a rakétát, hanem felakad benne.
Nagy sebességű tüzérségi, vagy hk. gránát ellen viszont nem sokat ér.
Az MRAP páncélja kb úgy nézhet ki, hogy: 1-1,5 cm acélpáncél, légrés, kerámialapok, plusz belül egy repeszfogó szövet
 

zsorzs

New Member
2014. január 7.
29
0
1
pár érdekes kép: http://forum.opencarry.org/forums/showthread.php?47188-The-quot-official-quot-VCDL-MRAP
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 026
26 560
113
Azt értsd meg telak, hogy egyrészt a BTR-t tényleg nem katonai APC-nek tervezték, pontosabban az elődjeivel együtt a BTR-60-tól számítva ócsított APC-nek volt használva, mert nem volt pénz mindenhova a teljes értékű BMP-t rakni. A kialakítását és képességeit tekintve ez belügyi feladatokra alkalmas jármű.

A katonai járműveket pedig arra tervezik, hogy harcoljanak. A járműben szállított deszantot védelmezzék és a kirakott deszantot támogassák. Továbbá az ellenség hasonló kategóriájú járművei ellen sikeres harcot folytassanak.

A BTR kortársai közül például a LAV–25-nek másfélszer-kétszer vastagabb a páncélzata és kialakításában is láthatóan katonai feladatokra tervezték (nagy hátsó ajtók például), ahogy a Fuchs-ot is, szintén jobb páncélzattal és katonai kialakítással. De akár már a húsz évvel korábbi, még a BTR-60 kortársaként induló OT-64-at is említhetném, hogy a keleti blokkból is hozzak példát igazi 8x8-as APC-re, a vastagabb páncélzatával és katonai feladatokra alkalmas kialakításával!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 884
113
blogen

Kevered a szezont a fazonnal!

A katonai járműveket pedig arra tervezik, hogy harcoljanak. A járműben szállított deszantot védelmezzék és a kirakott deszantot támogassák. Továbbá az ellenség hasonló kategóriájú járművei ellen sikeres harcot folytassanak.

Ez az IFV nem pedig az APC!
 

donpepe84

Well-Known Member
2013. március 5.
424
1 648
93
Én a csillagrombolóval is kegyeznék! :D

Most akkor álljunk át a sötét oldalra? :) Mindig is Rohamosztagos akartam lenni! :D

Amúgy nekem az a meglátásom hogy menyire csak lehet a hazai iparra támaszkodva (pl: Rába, Currus, stb) kellene korszerűsíteni a BTR-eket, és a tapasztalatokat felhasználva látom esélyét a 2020 körülire tervezet új pszh esetleges licencgyártásának lehetőségét. Viszont szerintem az MRAP-okra is szükségünk van ugyanis - remélem- a jövőben is fogunk missziókba járni, remélem jó messze kis hazánktól, és ott bizony jók lesznek ezek a gépek! 40-50 darab maximum elég lenne erre a feladatra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 884
113
donpepe84

<blockquote rel="nalson">Amúgy nekem az a meglátásom hogy menyire csak lehet a hazai iparra támaszkodva (pl: Rába, Currus, stb) kellene korszerűsíteni a BTR-eket,

Az én tapasztalataim ellentétesek!Akkor inkább MRAP!!!!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 884
113
Na még egyszer!

"Amúgy nekem az a meglátásom hogy menyire csak lehet a hazai iparra támaszkodva (pl: Rába, Currus, stb) kellene korszerűsíteni a BTR-eket, "

Az én tapasztalataim ellentétesek!Akkor inkább MRAP!!!!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 026
26 560
113
Kevered a szezont a fazonnal!

<blockquote rel="blogen">A katonai járműveket pedig arra tervezik, hogy harcoljanak. A járműben szállított deszantot védelmezzék és a kirakott deszantot támogassák. Továbbá az ellenség hasonló kategóriájú járművei ellen sikeres harcot folytassanak.

Ez az IFV nem pedig az APC!</blockquote>

Az oroszoknál BTR-60-al, míg a magyaroknál a PSZH-al kezdődő ócsított APC program következtében tényleg előállt a perverz helyzet a keleti blokkban, hogy a csökkentett értékű keleti APC-k nem voltak alkalmasak lényegi harctevékenységre. Ám ez nem volt igaz a nyugati kortársaikra, az igazi APC-re, amelyek nemcsak jobb védettséggel és megfelelő kialakítással rendelkeztek, hanem egyre jobban fel is fegyverezték őket. A modern APC és IFV funkciójában már nem, csak képességeiben különbözik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 884
113
blogen

A képességbeli különbség eredményezi a funkcióbeli különbséget is!Vagy te arra használod a tollat amire a fogpiszkálót?
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
A Fushc és a LAV-25 (Piranha II) kb ugyan olyan védelemmel rendelkezik, mint a BTR, max repesz elnyelő szövet van belül, és energia elnyelő ülések. Az OT-64-est ismereteim szerint a főbb helyeken 15 mm körüli acéllemez védte, de cserébe nem volt olyan mozgékony.

"A katonai járműveket pedig arra tervezik, hogy harcoljanak."
Ez kissé hülyén hangzik. Mert katonai jármű a G merci, és a Rába H14 is. Hát én egyikben sem harcolnék szívesen, de egy PSZH-ban vagy MRAP-ben sem.
A harckocsit tervezték arra, hogy harcoljon. Lásd.: Leo 2, az IFV-t pedig, hogy támogassa a harckocsi kötelékeket, Marder, Bradley stb.
A PSZH továbbra is csak egy védett csapatszállító. A lövészkatona nem fog belőle harcolni, mert azért hívják lövész katonának, mert lövészként (talpon, gyalog, futva, kúszva) harcol, gépkarabéllyal. A PSZH-n csak azért van nehéz fegyverzet, sőt gyakran csak egy szimpla géppuska, hogy szükség esetén visszaverje a rajtaütéseket, fedezze a saját, és a deszant visszavonulását. Csak nagyon ritkán alkalmazzák közvetlen harctámogatásra, akkor is csak szükségből.

Na jó akkor tisztáznád mire való egy tank, egy IFV egy pszh, és egy MRAP? Mert ezekben komoly fogalomzavarban szenvedsz.

(megsúgom most írtam le)
 

donpepe84

Well-Known Member
2013. március 5.
424
1 648
93
Ami pénz esetleg van a HM-nek az elmegy helikopterre (bár úgy tudom hogy kormányzati forrás lesz, de még nincs lezongorázva), elmegy szállítógép flottára, úgyhogy marhára nem lesz pénz a közeljövőben bármilyen technika cseréjére, ezért gondoltam hogy legalább ami van addig tartsuk meg amíg az új "?" típus megérkezik. Lehet nem a legmegfelelőbb jármű számunkra de ez van hozzuk ki belőle a maximumot.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 316
54 792
113
dudi

"Az MRAP-t nem lövöd át RPG-vel max felülről!Maradjunk a 240-ben :)"

Ez biztos??? Olyan képeket láttam már, hogy a motortért szemből eltalálták és a harctérben nem eset kár. De oldalról kibírná???
 

zsorzs

New Member
2014. január 7.
29
0
1
Azt utálom a fórumokban, hogy a valódi ismeretekről nem tudok képet alkotni. Láttam már ezt-azt, a Harckocsik 1916-tól napjainkig c. könyv szerzőiből két embert személyesen ismerek... Ismerem a kumulatív gránátok, HEAT lövedékek működését és a Cobham páncél felépítését. Konkrétan sajnos még nem láttam a rácsozatot közelről, illetve egy Cheetah MRAP nyitott ajtaját is megszemléltem. Arra azért gondoltam, hogy nem homogén a páncélzata, de sajnos többet nem tudtam róla. Ha bárkinek ezekről a dolgokról hivatalos, meghivatkozható infója van, azt kimondottan szívesen veszem :)

blogen!
Kérlek fejtsd ki, mit tekintünk katonai járműveknek? Tegyük fel, hogy fogalmam sincs róla, de akkor mi az ördögöt kerestek ezek az eszközök Afganisztánban? Miért nem csak BMP-k mentek, meg harckocsik?
 

zsorzs

New Member
2014. január 7.
29
0
1
donpepe!

Én úgy sejtem, hogy ha menni kell valahova misszióba, akkor az Afrika lesz... Én annyira oda nem sietnék...