fip7: Mivel tudnak többet a mai APC-k páncélzat területén, mint a BTR-80 ?
Az egyik legfontosabb paramétere a homogén páncélzatnak a felületi keménysége, ezen kívül ugye ott a döntöttség és a vastagság. A páncélvédelem viszont csak egy összetevő egy haditechnikai eszköz alkalmazhatóságának kritériumrendszerében.
A felületi keménység egy átlagos XX. század végi páncélozott járművön 380-450 HB (standard brinell) keménységű. Egy mai pl. a Rukki által gyártott Armor550-es anyag 550HB. A hétköznapi 6mm-es120HB-s lágyacél lemezt pl. a 7,62 x 39-es gépkarabély lőszer lövedéke 20-30 méterről simán átviszi. Elvileg a 380-as 8-10 mm-est már nem. (ez utóbbi a feltételezett BTR páncél)
Fontos megemlíteni, hogy egy 10 mm vastag acél páncéllemez négyzetméterének tömege 78-80 kg, így az utólagos páncélozással csínján kell bánni. Ha belülre helyeznek el dyneema réteget, azzal kisebb tömeggel hatásosan lehet a páncélvédettséget növelni.
A kérdés az, hogy mi ellen fejlesztünk? A páncéltörő lövedékek régóta rendszerben vannak a hadseregeknél, de nem is ez a fő gond. Egy 12,7-es Barrett vagy egy hasonló kollégája a gépjármű vezetőt, vagy a parancsnokot a páncélzaton keresztül is ki tudja lőni. Nem tipikus eset, de kivitelezhető. Egy PG7-v gránát 300-330mm-es homogén páncélt képes átégetni, így ez ellen sem kell a páncélfejlesztésre nagy hangsúlyt fektetni, arra ott vannak a "csiberácsok".
A páncél esetén még ha nagyon precízek akarunk lenni, akkor fontos lehet az egymás melletti találatok esetén az áthatolási képességek megtartása, azaz pár cm-re a lepattanó lövedék találati pontjától az eredeti anyag szerkezete ne változzon nagy mértékben.
Korábban elhangzott a 12,7-ek eredményességével kapcsolatban egy ellenvélemény itt, de utánakérdeztem... erre kiképzés is folyik, nálunk fejlettebb országokban. Egy jó mesterlövész a kémlelőnyílásokban elhelyezett prizmákat is előszeretettel lövi ki, ha van rá ideje és lehetősége. Ezért célszerűbb a rétegelt polikarbonát lemez használata szélvédő gyanánt. Ott több találat kell, hogy a nagyobb felület pókhálósodjon. Ezek a szélvédők, kémlelőnyílások érdekes alkatrészek, mert egy 40mm-es minőségi lemez 3 egymástól 120 mm-re becsapódó 7,62x39-es lövedéket is képes megfogni. egyes tesztek esetében a tizenkettedik-tizenhatodik lövedék jutott át.
Az interneten van egy magyar HMMWV ami Irakban kapott RPG találatot. A gránát kumulatív sugara az "üvegen" szétfröccsent, a gránát test jutott be a küzdőtérbe. Erről hivatalos infóm nincs, de ha csak a fele igaz, az is szép...
Az alkalmazhatóságra és a terepjáró képesség növelésre, az irányzórendszer fejlesztésére, az álcázhatóságra kell nagy hangsúlyt fektetni (vizuális, akusztikai, elektronikai). Fontos még az azonos tüzelőanyaggal való működtetés, az alacsony fogyasztás (logisztikai problémák miatt) az egymás közötti kommunikáció a megbízhatóság fejlesztése. Ez utóbbit, az MRAP programnál egyértelműen a kritériumok között meg is fogalmazták.
A harcászati tevékenység esetén a ballisztikai védelem fontos, de mindig van "egy nagyobb hal"...