RDO 3221 Komondor

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Az biztos, hogy a Steyr-ek eléggé magas színvonalat képviseltek, mondjuk hegyi terepre lettek tervezve.. :)

De én egyre inkább úgy látom, hogy csak egy új gyártóban bízhatunk, mert nagyon úgy tűnik, hogy a mostaniak félnek és képtelenek megújulni.. / kísérletezgetni..
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
<i>"De én egyre inkább úgy látom, hogy csak egy új gyártóban bízhatunk, mert nagyon úgy tűnik, hogy a mostaniak félnek és képtelenek megújulni.. / kísérletezgetni.."</i>

Az autógyártásban a fejlesztés és innováció folyamatos jelenség, Különben egy adott gyártó, ennek elmaradása esetén nem marad a piacon.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A radar befigyel:

12107884_921250871278703_7607953268155914056_n.jpg


12118895_921275461276244_1239726219839065194_n.jpg


De ami az érdekesebb:

RDO_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 343
113
De miért kell ehhez Komondor? A WV transzporter tökéletesen megfelelt 10 éve. Nem tudom megvannak e még, az utolsó infó a szombathelyi példányról az volt hogy valami pilisi vadásztársasághoz került. Azokat az eu adta , fizette, a komondort szerintük ki fogja? Mert kötve hiszem hogy Brüsszel , mivel nem arrafelé gyártják a komplexumot. Totál felesleges határőrizeti feladatra,ez nem a Golán fennsík. Egy transzporter mennyi most 7-8 millió forint? Hát a Kommondor? 200? 10 évvel ezelőtt a hőkamerás kocsi 120 misibe került tokkal vonóval.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Bocs, de egy határőrizeti változatú (radaros) járműnek miért kell páncélozottnak és aknavédettnek lenni?
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
honvéd:

Pontosítok: A RÁBA+RDO kombó APC/IFV kivitelére értettem. :)

Nekem úgy tűnik, hogy a RÁBA csak az alvázakra fókuszál, meg ha dobnak 1 nagyobb megrendelést, akkor linceszre legyártják.. az RDO-nál, meg nekem nagyon úgy tűnik, hogy az alapjárműtől nem akarnak igazán eltérni. Pedig, egy széles nyomtávú, alacsony magasságú, terepjáró, lehet, hogy éppen be is válna.


Az a Kommondor nem lehet, hogy a nehéz terepen fog "rallyzni" és azért páncélozott (milyen szintű a páncélzat? Lehet, hogy a legalsó szintű..) , hogy a mauglik, ha megdobálják, ne essen rajta akkora kár + ha itt beválik, akkor később be tudnák nyomni valahová, a korszerű magyar ipar támogatása + a karhatalom fejlesztése címszóval?
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 601
113
Nem értem ezt az értetlenséget itt. Nem babazsúrrón kellene majd a honvédségnek és a fegyveres szerveknek helytállni, miért nem adnánk meg nekik a minimális védelmet, amit máshol megadnak a katonáknak. Miért sajnáljátok tőlük? Az az igazán drága mulatság ha lesállásból egy alegységet simán letudnak küzdeni kézifegyverekkel. Ma már egy konfliktusban sem flangál egy komoly hadsereg védtelen járművekben. És ne gyertek már azzal a hülye szöveggel, hogy minket nem fenyeget senki ezért nem kell, mert akkor semmilyen fegyveres szerv sem kell.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nem értem ezt az értetlenséget itt. Nem babazsúrrón kellene majd a honvédségnek és a fegyveres szerveknek helytállni, miért nem adnánk meg nekik a minimális védelmet, amit máshol megadnak a katonáknak. Miért sajnáljátok tőlük? Az az igazán drága mulatság ha lesállásból egy alegységet simán letudnak küzdeni kézifegyverekkel. Ma már egy konfliktusban sem flangál egy komoly hadsereg védtelen járművekben. És ne gyertek már azzal a hülye szöveggel, hogy minket nem fenyeget senki ezért nem kell, mert akkor semmilyen fegyveres szerv sem kell.

+1
De persze az egésznek az alapja az, hogy egyáltalán mennyit vagyunk hajlandóak költeni a hadseregre és ezen belül mik, avagy mely eszközök lennének prioritások, amikre az adott összegből, természetesen más dolgok "kárára", többet...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem értem ezt az értetlenséget itt. Nem babazsúrrón kellene majd a honvédségnek és a fegyveres szerveknek helytállni, miért nem adnánk meg nekik a minimális védelmet, amit máshol megadnak a katonáknak. Miért sajnáljátok tőlük? Az az igazán drága mulatság ha lesállásból egy alegységet simán letudnak küzdeni kézifegyverekkel. Ma már egy konfliktusban sem flangál egy komoly hadsereg védtelen járművekben. És ne gyertek már azzal a hülye szöveggel, hogy minket nem fenyeget senki ezért nem kell, mert akkor semmilyen fegyveres szerv sem kell.

Szerintem senki nem "sajnálja" a honvédségtől az MRAP járműveket ha ott használják ahova való - expedíciós feladatokra (Irakban, Afganisztánban vagy egyéb helyeken) ahol ténylegesen olyan szerepkörben szolgálnak amire kitalálták őket, amit Luthero is szépen megfogalmazott: - ne lehessen egy alegységet lesállásból kézifegyverekkel (vagy egy IED-del) simán leküzdeni.

Szerintem a déli határra egy ilyen dög - ahogy Pela írta - mauglik ellen nemcsak felesleges de alkalmatlan is.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 343
113
Azért sem kell mert 1 hőkamerás komondor árán 3 hőkamewrás transzportert kapsz. Nehéz terepre a kommondor éppúgy nem való. Nem is kell nekik nehéz terepre menni,csak egy kis domb ép elég, és kilómétereket belátsz.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 601
113
Persze a határra most nem kell , de a honvédségi ezköztárba igen is helye van ilyen járműveknek. A VW Transporter is ugyan ugy elakad terepen mint egyébb kis furgon, semmivel sem jobb. Volt alkalmam elekadni vele csak az ural segitett. Szerintem a kissebb ,3121 -es kíváló lehet terepen és a 39XX sorozat is jól teljesíthet. 13 év honvédségi sofőri gyakorlattal mondom, mindenféle (harc)járművön.
 

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
Persze a határra most nem kell , de a honvédségi ezköztárba igen is helye van ilyen járműveknek. A VW Transporter is ugyan ugy elakad terepen mint egyébb kis furgon, semmivel sem jobb. Volt alkalmam elekadni vele csak az ural segitett. Szerintem a kissebb ,3121 -es kíváló lehet terepen és a 39XX sorozat is jól teljesíthet. 13 év honvédségi sofőri gyakorlattal mondom, mindenféle (harc)járművön.

Egyetértek veled,van helye a honvédség eszköztárában,csak ne 200 milliós mrap-t használjanak határőrizetre,mert ez a vicc kategória.Nem arra és nem oda való.
Ha pedig ennyiből lehet venni 4 ugyanolyan funkciójú járgányt,akkor én inkább a 4 re szavaznék mint az 1 re.
De amúgy egyetértek.
Viszont egy széles nyomtávú,alacsony építésű páncélozott terepjárót valahogy nagyobb mennyiségben ellehetne adni.Nemértem ezt a Komondor erőltetését.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Luthero:

Nem sajnáljuk tőlük, de ott hála istennek, még nincs rájuk szükség. A VW pedig példa volt, mert anno azt használták és ismerik, lehetne Sprinter is, nem az a lényeg, hanem a "radaros" jármű monitorozásra van. A Komondort olyan lenne használni, mintha a lakástűzhöz a rendőrségi vízágyút vonultatnák...

(Mellesleg ha a helyzet kezdene elfajulni, akkor a rendőr igenis lőjjön a levegőbe, az hatásos szokott lenni. Pár éve, 2 román autópálya rendőr így állította meg a buszos szurkolókat (3+ busznyi embert), pedig csak 2-en voltak ott.)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 343
113
Luthero:

Nem sajnáljuk tőlük, de ott hála istennek, még nincs rájuk szükség. A VW pedig példa volt, mert anno azt használták és ismerik, lehetne Sprinter is, nem az a lényeg, hanem a "radaros" jármű monitorozásra van. A Komondort olyan lenne használni, mintha a lakástűzhöz a rendőrségi vízágyút vonultatnák...

(Mellesleg ha a helyzet kezdene elfajulni, akkor a rendőr igenis lőjjön a levegőbe, az hatásos szokott lenni. Pár éve, 2 román autópálya rendőr így állította meg a buszos szurkolókat (3+ busznyi embert), pedig csak 2-en voltak ott.)

És a Kommondor sokkal de sokkal feltűnőbb jelenség mint egy kék vagy vajszínű kisbusz.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
az jutott eszembe, hogyha innen onnan, némi legózással össze tudták dobni ezt a dolgot, akkor egy KamAZ-63969 Typhoon MRAP-hez hasonló dolgot is össze lehetne, apc-nek egész pofás megoldás esetleg, hasonló lehetne mint a patria pasi
 

gaborv

Member
2013. február 2.
141
11
18
<b>Csak ennek semmi értelme nem lenne</b> @eSeM
1- A világpiac f0sásig van MRAP-okkal. Használtakat majdhogynem utána dobják a potenciális vevőknek.

2- Semmilyen piaci rés nincs, ami felvásárolná egy ilyen jármű tömegeit. Sose térül meg már a komondorba beleölt közpénz se. Abba bele se megyek, hogy mekkora <del>sima közpénzlenyúlás</del>, izé drágaság ez a <del>tökfölösleges</del> fejlesztés. Nem akarok vitázni, de nekem a komondor eléggé "stadion" szagú. Ez magánvélemény, senkit nem akarok meggyőzni róla.

3- Van 600 BTR, minek kellene több APC? Akkor már inkább költsünk IFV-re, aminek van legalább harcértéke is (páncélzat + tűzerő), mondjuk az én álmom 1-2 zászlóaljra való CV-90 piros-fehér-zöld jelzéssel, de az álom is marad :D
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Nem biztos hogy igazam lesz ,de lehet pár év múlva erről a Komondorról úgy fognak beszélni, mint félresiklott próbálkozás.
Most legalábbis úgy fest.
A Honvédségnek, ha a vegyvédelmi alakulatnál rendszerbe is állítanák, a vegyi-sugár felderítő alap változatot, nem kellene több, mint egy tucat.
Lehet sokat írtam.
Más területen, akkor lenne rá szükség, ha ismét egy IED eszközöktől hemzsegő válságövezetbe mennénk missziózni.
Gyalogsági harcjárműnek nagy nulla, még felfegyverzés estén is.
Sajnos.