Rheinmetall Lynx

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 495
18 540
113
Pont ebben látom az egész dolog gyengeségét.A szétaszórt harckocsik az első vonalban annyira kis koncentrációt adnak,hogy kb semmi hatásuk nincs a harcra.A szétosztott harckocsik még egységes tűzrendszert sem sem tudnak alkotni minden terepen,innentől kezdve értelmetlen az egész.Sokkal hasznosabbnak látom egybentartani a harckocsiszázadot a harckocsiveszélyes irány környékén vagy olyan terepszakaszhoz közel ahonnan hatékonyan képes ellentámadásra és mint egy tartalékként akkor bevetni őket amikor arra szükség van.Ezzel eléred azt,hogy amikor kell akkor egy nagyon hatékony erő áll a parancsnok rendelkezésére akár az áttört ellenség visszaszorítására,akár a megakasztott ellenség szétverésére vagy legrosszabbesetben a visszavonuló csapataid fedezésére.

Jól gondolkodsz szerintem. Viszont van olyan helyzet amit én írtam, hogy van annyi harckocsi, hogy az első lépcsőbe is jut és a másodikba is. Ekkor az első lépcsőben elosztott tankok nehezítik az ellenség dolgát, illetve növelik a lövészek harci erejét, mindezt csak azért, hogy minél később tudja meg az ellenség, hogy hol és mikor készülünk csapást mérni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Jól gondolkodsz szerintem. Viszont van olyan helyzet amit én írtam, hogy van annyi harckocsi, hogy az első lépcsőbe is jut és a másodikba is. Ekkor az első lépcsőben elosztott tankok nehezítik az ellenség dolgát, illetve növelik a lövészek harci erejét, mindezt csak azért, hogy minél később tudja meg az ellenség, hogy hol és mikor készülünk csapást mérni.
Amithez viszont hk létszám kell.
Pont ebben látom az egész dolog gyengeségét.A szétaszórt harckocsik az első vonalban annyira kis koncentrációt adnak,hogy kb semmi hatásuk nincs a harcra.A szétosztott harckocsik még egységes tűzrendszert sem sem tudnak alkotni minden terepen,innentől kezdve értelmetlen az egész.Sokkal hasznosabbnak látom egybentartani a harckocsiszázadot a harckocsiveszélyes irány környékén vagy olyan terepszakaszhoz közel ahonnan hatékonyan képes ellentámadásra és mint egy tartalékként akkor bevetni őket amikor arra szükség van.Ezzel eléred azt,hogy amikor kell akkor egy nagyon hatékony erő áll a parancsnok rendelkezésére akár az áttört ellenség visszaszorítására,akár a megakasztott ellenség szétverésére vagy legrosszabbesetben a visszavonuló csapataid fedezésére.
Minnél jobb felderités kell,hogy a pk meg tudja hozni idejében a lehető legjobb döntést.
 
K

kamm

Guest
Velem igen, mert a logik azt diktálja. De számszerű értéket nem célszerű és nem is lehet megfogalmazni.
Viszont! A legvédetettebb IFV ket sokszor Heavy IFV-nek nevezik, amivel annyiban egyetértek, hogy egy BMP-3 hoz képest egy Puma (rakétával), vagy egy Lynx sokkal nagyobb harcértéket képvisel, még talán a maga korában vizsgálva is. A páncélvédettsége miatt.
Az ilyen HIFV-k sokszor harckocsi alvázak felhasználásával készülnek (T-15), illetve amik nem, azok páncélvédelme (és tömege) is eléri egynémely harckocsiét.
Én azt mondom, hogy az ilyen HIFV-k harcértéke emiatt sok harckocsiéval vetekszik. Ezt két dolog miatt gondolom így:
- A fejlett IPR-rel 40 km-ig bármely harckocsit ki tudja lőni (mint egy harckocsi).
- A páncélzata oldalról, hátulról és általában alulról is sokkal fejlettebb mint egy hidegháborús időkben tervezett harckocsié. Szemből azért nyilván nem, de a mai világban már felértékelődik a körkörös védelem egy helységharcban.
A harci erőt ezek figyelembevételével lehet összehasonlítani a 70-es, 80-as évek kötelékeivel. Másrészt az APC és a HIFV között így már azért jobban érthető a jelentős különbség.

Heavy IFV-rol nemigen hallottam, viszont altalaban sulykategoriakat neveznek meg pl 20-25t koruliek, tipikusan kerekesek, aztan a 25-35t kozottiek, ezek meg harcra keszen szallithatoak medium rampasokon, valamint a 35t felettiek (pl KF41), amelyekhez mar nehez szallitogepek kellenek...?
APC ma gyakorlatilag mind kerekes es konnyebbek, lasd a Patria 16-20t verziojat, de meg a Boxer APC konfigja is konnyebb, ha jol emlekszem, mint a fullra felfegyverzett IFV verzio.
 
K

kamm

Guest
ad1) látom "átment" a komment "so what"-ja

ad2) lehet neked kéne kicsit jobban utánaolvasni a dolgoknak. Az RH a KF31-et mutatta be a Lance toronnyal, ami kb. olyan viszonyban van a KF41-el, mint az X35 an f35-el. Megjegyzem a Lance torony alapból emberes...létezik belőle távirányított verzió Lance RC néven, de ami írásokat találtam ott mindenhol Lance turret-et emlegetnek, nem Lance RC-t

A legelso Lance torony eleve RC volt, nem is volt belole manned, csak utana csinaltak belole.

Ugyanakkor a KF41 a Lance 2.0 toronnyal készül (már az a pár proto példány ami létezik belőle), ami viszont emberes...ami nem túl meglepő, figyelembe véve, hogy az a 2 tender ahol jelenleg indul, ott ez a követelmény...arról, hogy a Lance 2.0-ből lenne RC verzió én sehol nem láttam infót

Nem is ertem, mirol vitazol, kulon emlitve van mindenhol: https://www.rheinmetall-defence.com.../turret_systems_and_weapon_stations/index.php
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
ad1) Persze sok mindent lehet, ha van elég időd és pénzed...nekünk szerintem egyikből sincs elég

ad2) Lance turret-et nem fogsz te a Puma-ra kapni, mivel a KMW meg az RH összebalhézott...nem véletlen, hogy a KMW saját torony megoldással próbálkozik a jövőbeni 35 milis upgrade-hez

ad3) a nehéz technika szállítási kapacitást Bankő mondta be...vele vitatkozz....másrészről ha ezek olyan cuccok lesznek, amik mennek a NATO dandárba, akkor lehet nem hátrány ha az Európában leginkább elterjedt A400-al tudod cipelgetni...

A Pumát a KMW és a Rheinmetall közös leányvállalata gyártja. A te logikád szerint akkor a KMW sem fogja csak úgy ráépíteni a saját tornyát, mert a másik ugyanúgy megtorpedózza. Az IWS-35 meg 2014 óta nem adott magáról életjelet. Erre gondolhattál... gondolom... Erősen kétséges, hogy tovább folytatták annak a toronynak a fejlesztését. A gyártó weboldalán van valami róla?

Benkő egy szóval se mondta, hogy láncos IFV-t akar szállítani, nehéz technikáról beszélt egy civileknek szóló médiumban. Túl sokat látsz bele ebbe a kijelentésbe. Egy civilnek/politikusnak, akinek fogalma sincs, a kebabos kocsi is nehéz technika, de még a páncélozott hmmwv is - ami, mint nagyon jól tudjuk, harckocsi az újságírói terminológia szerint... :D Ellenben kurva jól hangzik, plusz meg lehet magyarázni vele a rámpás szállító szükségességét a 319-es SsZaÁLitTaÓó gépek mellett... el lehet adni vele a közvéleménynek/politikusnak (és itt a lényeg). De attól mi még soha nem fogunk Pumát szállítani az A400-al, még ha mindkettőt is rendszeresítenénk itthon.
Hova akarsz te Pumát vinni A400-al és mennyit? Mekkora kapacitás kell ehhez? Nem egyszerűbb vasúton, de még közúton is átdobni egy nehéz dandárt európán belül? Vagy a távolabbi missziózáshoz nem olcsóbb hajón azt a pár darabot a többi cuccal együtt, egyszerre, vagy Ruszlánt bérelve, majd vasúton, úton? Missziózáshoz biztos, hogy kell Puma? stb. stb.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 629
5 394
113
Már a néphadsereg idejében is valamennyire rugalmasan kezelték a harckocsikat. Amikor támadást gyakoroltunk, akkor volt a század mellett egy harckocsi szakasz, védelemben meg nem.

Amikor 86-ban zászlóalj éleslövészeten voltam, akkor a következő volt a lövészet forgatókönyve: a harmadik század beásva várta az ellenség támadását. (Én ebben voltam) Miután visszavertük a támadást, jöttek a mi-24 helkikopterek, a tüzérség, utána pedig a harckocsik és a zászlóalj másik két százada ellentámadást indított. A harmadik század pedig ment utánuk mint tartalék.

Valószínüleg egyébként biztonsági okból szép sorban tüzeltek a különböző egységek.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 495
18 540
113
Heavy IFV-rol nemigen hallottam, viszont altalaban sulykategoriakat neveznek meg pl 20-25t koruliek, tipikusan kerekesek, aztan a 25-35t kozottiek, ezek meg harcra keszen szallithatoak medium rampasokon, valamint a 35t felettiek (pl KF41), amelyekhez mar nehez szallitogepek kellenek...?
APC ma gyakorlatilag mind kerekes es konnyebbek, lasd a Patria 16-20t verziojat, de meg a Boxer APC konfigja is konnyebb, ha jol emlekszem, mint a fullra felfegyverzett IFV verzio.

A googli nekem azért kidobta amikről beszélek:
T-15, BMT-72, Namer HIFV, stb.
Kell is a külön meghatározás, pl az orosznál. Gondold el, ha lesz T-15 (mondjuk 57 mm-es toronnyal), meg lesz Kurganyec is valamilyen toronnyal. Az egyik IFV a másik jobb híjján HIFV lesz.
Én egyébként először egy makettdoboz oldalán láttam ezt 20 évvel ezelőtt (tehát ez nem az agyszüleményem), de nem tudom mi volt az.
Az izraeliek is gondba lennének a kategorizálással, ha lesz jófajta toronnyal, rakétával felszerelt NAMER és EITAN. De így nem.
A Puma megnevezésére néha az AIFV-t használják (Armored) ami röhejes, hisz mindegyik az. De gondolom a kitalálói szerették volna hangsúlyozni, hogy mennyire védett.


205e6cde19207f4ca2f6d5ab662b0a67.jpg


Eitan%2B8x8%2Bwheeled%2BIFV%2Bwill%2Bbe%2Bfited%2Bwith%2BIron%2BFist%2Bactive%2Bprotection%2Bsystem%2B925%2B001.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 607
79 819
113
Felesleges ez a HIFV meg a tököm tudja micsoda.Ilyen alapon a könnyebb IFV az ugye mozgékonyabb szóval adjuk neki az MIFV nevet?Az IFV ugyn az mint az MBT,egy katgória.A T-60 ugyan úgy MBT mint az Abrams aztán az utóbbit mégsem hívja a kutya sem HMBT-nek.
 
K

kamm

Guest
A Pumát a KMW és a Rheinmetall közös leányvállalata gyártja. A te logikád szerint akkor a KMW sem fogja csak úgy ráépíteni a saját tornyát, mert a másik ugyanúgy megtorpedózza. Az IWS-35 meg 2014 óta nem adott magáról életjelet. Erre gondolhattál... gondolom... Erősen kétséges, hogy tovább folytatták annak a toronynak a fejlesztését. A gyártó weboldalán van valami róla?

Benkő egy szóval se mondta, hogy láncos IFV-t akar szállítani, nehéz technikáról beszélt egy civileknek szóló médiumban. Túl sokat látsz bele ebbe a kijelentésbe. Egy civilnek/politikusnak, akinek fogalma sincs, a kebabos kocsi is nehéz technika, de még a páncélozott hmmwv is - ami, mint nagyon jól tudjuk, harckocsi az újságírói terminológia szerint... :D Ellenben kurva jól hangzik, plusz meg lehet magyarázni vele a rámpás szállító szükségességét a 319-es SsZaÁLitTaÓó gépek mellett... el lehet adni vele a közvéleménynek/politikusnak (és itt a lényeg). De attól mi még soha nem fogunk Pumát szállítani az A400-al, még ha mindkettőt is rendszeresítenénk itthon.

Ugyan dehogy. Benko nem civil, tokeletesen tudja, mit beszel, amikor tobbszor, hangsulyozottan "nehez technika szallitasahoz" valo szallitogepekrol beszelt.

Hova akarsz te Pumát vinni A400-al és mennyit? Mekkora kapacitás kell ehhez? Nem egyszerűbb vasúton, de még közúton is átdobni egy nehéz dandárt európán belül? Vagy a távolabbi missziózáshoz nem olcsóbb hajón azt a pár darabot a többi cuccal együtt, egyszerre, vagy Ruszlánt bérelve, majd vasúton, úton? Missziózáshoz biztos, hogy kell Puma? stb. stb.

Szazszor leragtuk, minden ilyen otlet zoldseg, a Ruszlan meg hasonlo marhasagok meg egyenesen eletveszelyesek lehetnek egy kritikus helyzetben a vilag vegen.
Megmondtak, onallo misszios kepesseget akarnak - politikai dontes, aminek a sajat szallitasi kapacitas felel meg, felesleges ezen tovabb rugozni, ez eldolt.
 
K

kamm

Guest
Hidd el, hogy van koncepció, viszont nem kötik az orrunkra mert minek... Ma volt szerencsém olyannal beszélgetni aki elég magasan benne van a dolgokban, még a kebabos és dönneres kocsik is koncepció mentén jöttek...

Egyertelmu. Ez a fotelszakertos "hasznalom a fejemet" a tipikus outsider okoskodas, amikor mindenki hulye, akinek amugy ez a szakmaja...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 495
18 540
113
Felesleges ez a HIFV meg a tököm tudja micsoda.Ilyen alapon a könnyebb IFV az ugye mozgékonyabb szóval adjuk neki az MIFV nevet?Az IFV ugyn az mint az MBT,egy katgória.A T-60 ugyan úgy MBT mint az Abrams aztán az utóbbit mégsem hívja a kutya sem HMBT-nek.

Azt, hogy mi felesleges, nem te döntöd el. Azt írtam amit a neten találtam. Valakik szerint azokat a harcjárműveket, amiknek valamilyen kimagasló képessége van kategóriatársaihoz képest, igyekeznek névvel is megkülönböztetni., mintegy új kategóriát teremtve. Az okokat, a folyamatokat lehet érteni, lehet vitatni. Ezen hiába hőbörögsz.
Neked nem kell így nevezni, mi sem fogjuk, de nem baj ha értjük, hogy mi folyik körülöttünk, vagy ki mire gondol, amikor ilyeneket írogat.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 607
79 819
113
Azt, hogy mi felesleges, nem te döntöd el. Azt írtam amit a neten találtam. Valakik szerint azokat a harcjárműveket, amiknek valamilyen kimagasló képessége van kategóriatársaihoz képest, igyekeznek névvel is megkülönböztetni., mintegy új kategóriát teremtve. Az okokat, a folyamatokat lehet érteni, lehet vitatni. Ezen hiába hőbörögsz.
Neked nem kell így nevezni, mi sem fogjuk, de nem baj ha értjük, hogy mi folyik körülöttünk, vagy ki mire gondol, amikor ilyeneket írogat.

És kik írogatják ezt?Mert a gyártó a reklámanyagaiban vagy valamilyen más média mit talál ki az nem jelent semmit.Jó példa erre ami a repülőgépeknél folyik,lassan már ott tartunk,hogy minden szupercirkál ami képes levegőbe emelkedni meg már 4.gen.+a tizenhatodikon generáció is van...
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Ugyan dehogy. Benko nem civil, tokeletesen tudja, mit beszel, amikor tobbszor, hangsulyozottan "nehez technika szallitasahoz" valo szallitogepekrol beszelt.

Szazszor leragtuk, minden ilyen otlet zoldseg, a Ruszlan meg hasonlo marhasagok meg egyenesen eletveszelyesek lehetnek egy kritikus helyzetben a vilag vegen.
Megmondtak, onallo misszios kepesseget akarnak - politikai dontes, aminek a sajat szallitasi kapacitas felel meg, felesleges ezen tovabb rugozni, ez eldolt.

Nem Tibibára értettem, hogy fogalma sincs, hanem a közönségre, amihez szólt. Ha nem értesz valamihez, veled is bármit megetetnek.

Jah, önálló missziós képesség, kicsit sárgán, kicsit savanyún, megreptetett Pumával... Hát persze. Papír sok mindent elbír. Tehát te minden eszközt, felszerelést, járművet, konténert saját repülővel akarsz célba juttatni? Nálunk sokkal gazdagabb és jóval nagyobb kapacitással rendelkező országok se csinálják ezt, ha nem feltétlenül muszáj.

Amúgy csak úgy a poén kedvéért nézd már meg nekem, hogy mi vitte el pl a német Boxereket, PZH2000-et és Tiger heliket Afganisztánba. De még amcsi MRAP-at is, Amerikából és jó sokat. De hogy a közelmúltból is hozzak példát, idén Black Hawkokat is vitt valami Ruszlánnak kinéző tárgy Amerikából, Alabamából, Huntsville repülőteréről Afgánba, lehet csak valami fura festésű Galaxy volt, fehér alapon, a törzsön végig futó sárga, kék csíkkal. Nem tudom. Meg korábban láttam képeket az USA pénzelte minyókat elnyelő Galrusky-ról, azon Volga Dnepr felírat volt. És még lehetne sorolni. Nem egyszer megfordultak arrafelé. :D Annyira marhaság, meg egyenesen életveszélyes...

Tehát úgy néz ki kb marad mindenkinek a közút, vasút, hajó és a Ruszlán, ha sok cuccot pakolni kell egyszerre.
 
K

kamm

Guest
Nem Tibibára értettem, hogy fogalma sincs, hanem a közönségre, amihez szólt. Ha nem értesz valamihez, veled is bármit megetetnek.

De o mondta, ertsd mar meg.

Jah, önálló missziós képesség, kicsit sárgán, kicsit savanyún, megreptetett Pumával... Hát persze. Papír sok mindent elbír. Tehát te minden eszközt, felszerelést, járművet, konténert saját repülővel akarsz célba juttatni? Nálunk sokkal gazdagabb és jóval nagyobb kapacitással rendelkező országok se csinálják ezt, ha nem feltétlenül muszáj.

Nalunk sem kizarolagossagrol van szo, ertsd mar meg.

Amúgy csak úgy a poén kedvéért nézd már meg nekem, hogy mi vitte el pl a német Boxereket, PZH2000-et és Tiger heliket Afganisztánba. De még amcsi MRAP-at is, Amerikából és jó sokat. De hogy a közelmúltból is hozzak példát, idén Black Hawkokat is vitt valami Ruszlánnak kinéző tárgy Amerikából, Alabamából, Huntsville repülőteréről Afgánba, lehet csak valami fura festésű Galaxy volt, fehér alapon, a törzsön végig futó sárga, kék csíkkal. Nem tudom. Meg korábban láttam képeket az USA pénzelte minyókat elnyelő Galrusky-ról, azon Volga Dnepr felírat volt. És még lehetne sorolni. Nem egyszer megfordultak arrafelé. :D Annyira marhaság, meg egyenesen életveszélyes...

Tehát úgy néz ki kb marad mindenkinek a közút, vasút, hajó és a Ruszlán, ha sok cuccot pakolni kell egyszerre.

Egyertelmuen nem csak sajakt erobol fognak szallitani, de semmikeppen sem idiot Ruszlanos es hasonlo otletekre fognak hagyatkozni, amikor peldaul hirtelen ki kell vonni oket majd (mi ugye nem hagyunk hatra egy marek IFV-t, nem vagyunk olyan gazdagok.)

Meg1x: eldolt, hogy onallo, nehez technika kontinensek kozti szallitasara alkalmas kepesseg kell. Jatszhatod, hogy nem erted, mirol beszelnek, meg te "hasznalhatod a fejed" a fotelben otthon, guglizhatsz, de ezt nalad sokkal felkeszultebbek donteshozoi pozicikban eldontottek.
 
K

kamm

Guest
És kik írogatják ezt?Mert a gyártó a reklámanyagaiban vagy valamilyen más média mit talál ki az nem jelent semmit.Jó példa erre ami a repülőgépeknél folyik,lassan már ott tartunk,hogy minden szupercirkál ami képes levegőbe emelkedni meg már 4.gen.+a tizenhatodikon generáció is van...

Mindenkeppen megkerdeznek majd teged is, persze.
 
H

Hummen23

Guest
Néhányan itt úgy lehúzzák a kf 41-et, mintha a karakószörcsögi Csabi gép kft terméke lenne.
Azért mert a wikin nincsenek róla adatok, vagy nincsenek látványos youtube videók?
Ugyan már.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm