• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 096
1 216
113
egy kis what if :)

17620097_1904280786470048_6821384140374511692_o.jpg

17834373_1904280799803380_7813345289755114264_o.jpg

17807316_1904280783136715_1150172453648951845_o.jpg
Nekem tetszik, de a 120-as löveg kéne bele
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 193
83 791
113
Milyen löveget akarsz belerakni? Nagy kaliberes páncéltörő ágyút, vagy rövid csövű tarackot? Nagy kaliberes páncéltörő ágyúból jelenleg a 120mm-es L52/54/55-ös ágyúk a legjobbak. Rheinmetal, Bofors. Ill. a kínaiaknak van valami új 125mm-ese. Azt szerintem bele lehetne operálni, de lehet, hogy rövid hozzá a 72-es alváza.




Ottvolt az is, de az már akkor sem volt komoly teljesítményű, amikor elkészült. Nem tudom miért nem 102mm-es löveget raktak bele.





Azért nem vágnám rá ilyen gyorsan. Lásd továbbiak.



Kényszermegoldás volt a Flak88-as bevetése harckocsik ellen, mégis zseniális ötlenek bizonyult. A rohamlövegekről pedig bebizonyosodott, hogy hatékonyabb páncélvadászok, mint a tankik. A legtöbb szövi tankot Stug III-asokkal lőtték ki.

Később a Királytigris/Párduc esetén már nem kényszermegoldásosan, hanem elve úgy tervezve/újonnan építve készültek rohamlövegek, ahogy a magyar TAS-hoz is készült volna. Sőt, emlékeim szerint a Hetzerek is mintha új gyártásúak lettek volna, és nem meglevő T38-asokat építettek át.

Gyalogsági támogatásra szerintem is egy IFV lenne a megfelelő, de nem a mai kaliberekkel.






Így van, és azt se feledjük, hogy az űrméret alatti nyíllövedékek ellen elvileg nem védenek az aktív rendszerek, sem a grillrács, és elvileg a kiegészítő ERA/NERA páncélzat is kevésbé.


A kortárs nyíllövedékek ellen a KONTAKT V is védett,nincs okukunk azt feltételezni,hogy a mai reaktív páncélok ne lennének hatékonyak.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 689
17 308
113
Írtam én is a Kontakt 5-öt (vagy akkor a V az nem 5?), de tudtommal erre reagáltak a jenkik és a németek - és gondolom mások - is.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Belga CATI 90 Loyd Carrier 90 mm-es páncéltörő ágyúval. A 2. világháború után a belga hadsereg számos brit Loyd Carriert vásárolt, és néhányat 90 mm-es MECAR löveggel könnyű páncélvadásszá alakítottak.



Ezeket a járműveket CATI 90 vagy "Canon antitank d'infanterie automoteur 90mm" néven jelölték. Személyzete 4 fő:

  • lövész
  • töltő
  • vezető
  • parancsnok


Egy 85 lóerős V8-as Ford motor hajtotta maximum 40km/h sebességgel. A páncélzat puskalövedékek ellen védett de a frontját megerősítették hogy páncéltörő puskalőszer ellen is védjen.

A kis tömegű hordozójármű nem bírt el egy hagyományos, nagy visszarúgású löveget,ezért döntöttek az alacsony nyomású ágyú mellett. Az 1950-es évek elején a belga MECAR S.A. (Mécanique et Armement) részvénytársaság, amely Roeulx-lez-Nivelles városában működött, egy alacsony nyomású félautomata 90 mm-es löveget fejlesztett ki. Az alacsony nyomásnak köszönhetően a fegyver nagyon alacsony visszarúgással és kis súllyal rendelkezett, így más, hasonló méretű és kaliberű AT-fegyverekkel ellentétben biztonságosan felszerelhető volt.A löveg tömege kevesebb mint 300kg, képes HEAT-FS és repesz-romboló lövedékek kilövésére 7-10 lövés/perc tűzgyorsasággal. Javadalmazása 18 gránát.

Az új járművek építését 1953-ban kezdték el, és a lövegeket a belgiumi Court-Saint-Etienne-ben (Közép-Belgium) található Usines Émile Henricot (Émile Henricot művek) szerelte fel a Loyd Carrierekre. 1954-ben minden gyalogsági zászlóalj egy szakasznyi (négy db) ilyen CATI járművel volt felszerelve, négy sima LC-el együtt, amelyek lőszerhordozóként szolgáltak, és amelyek mindegyike további 54 gránátot hordozott.

Az 1950-es évektől 1962-ig szolgáltak, amikor is kivonták őket a frontvonalbeli gyalogsági szerepkörből, és 1966-ig maradtak máshol, utána irányított páncéltörő rakétás járművekkel szerelték fel őket.

ZvkPjNIgnhQxlIpdwrztxzgN5LDfut4if8xiMXjz10o.jpg


loyd.jpg



IMG_5584.jpg


IMG_5495.jpg


czGxlHR.jpg



 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 766
28 761
113
Szerintem a Pzh teljesen jogosan tekinthető a régi rohamlövegek modern utódjának. A mai önjáró lövegekkel felszerelt osztály pedig, rohamtüzér elődeik hagyományait tisztelve választott nevet. Nem beszélve arról, hogy saját idejében a Zrinyi-II rohamtarackok képviselték a hazai harcjármű gyártás csúcsát (Zrinyi-I, vagy a Tas soha nem készült el, nem állt rendszerbe).
Az egykori rohamlövegek utódai a páncélvadászok:

images

Mi volt a rohamlöveg lényege:
  • olcsó legyen, olcsóbban előállítható mint a harckocsi
  • egyszerű szerkezet legyen, hogy gyorsan és sokat lehessen belőle gyártani
  • legyen egy lövege, amivel le tud küzdeni egy harckocsit (bár nem egyelő ellenfelek)
  • a páncélzat nem számít, inkább csak repeszektől és gyalogsági tűztől védjen
  • tűztámogató járműként legyen képes a gyalogság támadásainak közvetlen támogatására (innen jött a neve, hogy rohamtüzérség)
Ennek ma kerekes páncélvadász járművek felelnek meg leginkább (bár a könnyűharckocsik is ide sorolandók). A mai önjáró tüzérség a második világháborús önjáró tüzérség leszármazottja egy az egyben és semmi köze nincs a rohamtüzérséghez!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 240
41 119
113
Szerintem a Pzh teljesen jogosan tekinthető a régi rohamlövegek modern utódjának. A mai önjáró lövegekkel felszerelt osztály pedig, rohamtüzér elődeik hagyományait tisztelve választott nevet. Nem beszélve arról, hogy saját idejében a Zrinyi-II rohamtarackok képviselték a hazai harcjármű gyártás csúcsát (Zrinyi-I, vagy a Tas soha nem készült el, nem állt rendszerbe).
A rohamlöveg (pl. StuG, StuH, Zrínyi) közvetlen irányzással tüzlet, a PZH meg csak akkor tesz ilyet ha az élete múlik rajta (önvédelemből).
Alapból a PZH nem is megy olyan közel fronthoz, hogy lássa az ellenséget - ez tilos neki, mert óriási hátrányban van mindennel szemben. Harckocsi, ATGM, kézi páncéltörők mind veszélyesek rá és hatékonyabb "line-of-sight" harcban.
Szóval megállapításod teljesen téves: semmi köze rohamlövegekhez.