Strv 103 / Stridsvagn 103 (Svédország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Stridsvagn 103 Nem volt tankromboló – svéd tank archívum (mod16.org)

Ezt már posztoltam korábban azt hiszem. Némileg ellentmond a csak védekező jármű koncepciónak, mégha egyértelműen az is.
Az, hogy a doktrina alapvetően a védekezés volt, az nem jelenti azt, hogy sosem csináltak volna ellenlökéseket.
Nem véletlenül írtam az utolsó bekezdésemben amit, nem véletlen az sem, hogy a svédek az utolsó modifikációt már nem csinálják meg a gépen.
Gyakorlatilag az egész koncepció abban a pillanatban megdöglött, ahogy elterjedtek a modern páncéltörő fegyverek, lőszerek és a használható stabilizátorral, tűzvezetéssel ellátott harckocsik.

Idézek a linkedből egyet, tűpontosan megmutatja, hogy miben járt el az idő az Strv. 103 felett.

In a tank vs tank duel, the tank that fires first will destroy its opponent in four duels out of five.
The tank that gets the first hit in is four times more likely to win the duel.
The goal to strive for with all tank gun fire is to both hit with the first round and to destroy the target with the first hit.


A hatvanas években ugye ezt úgy csinálta az S harckocsi, hogy hosszú bottal mászkált, messziről operált, kicsi célpontot jelentett, aztán a világ megváltozott őt meg nem lehetett fejleszteni ezen a téren.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 421
67 625
113
Az, hogy a doktrina alapvetően a védekezés volt, az nem jelenti azt, hogy sosem csináltak volna ellenlökéseket.
Nem véletlenül írtam az utolsó bekezdésemben amit, nem véletlen az sem, hogy a svédek az utolsó modifikációt már nem csinálják meg a gépen.
Gyakorlatilag az egész koncepció abban a pillanatban megdöglött, ahogy elterjedtek a modern páncéltörő fegyverek, lőszerek és a használható stabilizátorral, tűzvezetéssel ellátott harckocsik.

Idézek a linkedből egyet, tűpontosan megmutatja, hogy miben járt el az idő az Strv. 103 felett.

In a tank vs tank duel, the tank that fires first will destroy its opponent in four duels out of five.
The tank that gets the first hit in is four times more likely to win the duel.
The goal to strive for with all tank gun fire is to both hit with the first round and to destroy the target with the first hit.


A hatvanas években ugye ezt úgy csinálta az S harckocsi, hogy hosszú bottal mászkált, messziről operált, kicsi célpontot jelentett, aztán a világ megváltozott őt meg nem lehetett fejleszteni ezen a téren.
Mondjuk önjáró páncéltörő fegyvernek ma is megállná a helyét. Ha svéd lennék, akkor ez lenne a T-72-őm valamelyik fórumon. :D
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 421
67 625
113
ff9ada190c30a91641e6e478690a095c.jpg


STRV 103D, ez volt az utolsó verzióra egy kísérlet, aztán érkeztek a leók és nem erőltették.

Mondjuk úgy tűnik APFSDS már kezdetben is kifogott volna rajta

Ehhez kapcsolódik:
Megnézném így is.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Ilyenbe tenni 130-as agyut :hadonaszos: :p

Az L55-ös 120-at is elég lenne, egy 2x5-ös gyors-töltös "revolver-tárral", a maradék 25-30 lőszer meg hátul-lent a sokkal több 105-ös helyén elférne.

Nem lenne nehezebb,1-2 tonnával, mint a 103D változat.

Inkább nekünk adhatták volna!!! :(

.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 440
113
Lehet, hogy hülye vagyok, de talán még a Strv 103 is jó lenne védekezésben páncélehárításban. Kérdés, hogy mennyi van még belőlük is milyen állapotban. A modernebb 105-ös APFSD penetrátorok azért ki tudnák lőni az orosz tankokat.. (ez mind elméleti dolog, nem vagyok hk-s, csak eszembe jutott..) Nem néztem utána..
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 895
123 213
113
Lehet, hogy hülye vagyok, de talán még a Strv 103 is jó lenne védekezésben páncélehárításban. Kérdés, hogy mennyi van még belőlük is milyen állapotban. A modernebb 105-ös APFSD penetrátorok azért ki tudnák lőni az orosz tankokat.. (ez mind elméleti dolog, nem vagyok hk-s, csak eszembe jutott..) Nem néztem utána..
Max oldalról
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 995
32 971
113
Lehet, hogy hülye vagyok, de talán még a Strv 103 is jó lenne védekezésben páncélehárításban. Kérdés, hogy mennyi van még belőlük is milyen állapotban. A modernebb 105-ös APFSD penetrátorok azért ki tudnák lőni az orosz tankokat.. (ez mind elméleti dolog, nem vagyok hk-s, csak eszembe jutott..) Nem néztem utána..
Éktelenül elavult,alkatrész már rég nincs hozzá-már ha egyáltalán van még belőle múzeumi példányokon kivűl.Plusz egyáltalán nem volt egyszerű járgány.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 440
113
Éktelenül elavult,alkatrész már rég nincs hozzá-már ha egyáltalán van még belőle múzeumi példányokon kivűl.Plusz egyáltalán nem volt egyszerű járgány.
86-ban még volt 80 darab C változat, lézertávmérő és efféle huncutságok. Tudom, hogy nem volt egyszerű járgány, a fene tudja mennyi van.. Én inkább régebbi CV-90-es svéd bejelentést gondolok, de az meg támadásra ok, de MBT-k ellen nem.. Viszont szvsz annyit ér mint a Bradley, Warrior és kortársai..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed