A SNS elhalasztja a vadászgépek vásárlását, és tárgyal az oroszokkal – feldühítette a Smert és a Mostot
https://dennikn.sk/884631/sns-odkla...rusmi-most-varuje-pred-zavislostou-na-moskve/
A Védelmi miniszter meglepő módon elhalasztotta az új repülőgépek beszerzését. Ez az orosz fegyveripartól való függőség elhúzódását jelentené.
Szlovákia több mint öt éve tárgyal a világ neves vadászrepülőgép-gyártóival, de valószínűleg még idén nem köt szerződést új vadászrepülőgépek vásárlására. Peter Gajdoš, a SNS-miniszter meglepő módon azt kérte a kormánytól, hogy halasszák el a döntési határidőt a jövő év közepére. A döntést szeptember végéig kellett volna bejelentenie.
A minisztérium néhány héttel ezelőtt tárgyalt Svédország képviselőivel 14 darab Jas-39 Gripen repülőgép esetleges vásárlásáról, az amerikaiakkal pedig az F-16-os repülőgépek ugyanennyi legújabb verziójának ajánlatáról, amely átveszi az a legmodernebb amerikai F-35-ös repülőgép technológiája.
Ezenkívül Gajdoš SNS-miniszter értékelte a harmadik ajánlatot is - orosz Mig-35-ös vadászgépek vásárlására. Denník N szerint a miggyártó nem kereste meg a minisztériumot, de pártunk tavaly kért árajánlatot, és ez valószínűleg Gajdoš közvetlen utasítására történt.
Gajdoš eltitkolta a döntést az államtitkár elől is
A tárgyalások lezárásának elhalasztásáról szóló döntést csaknem háromnegyed évre hagyhatja jóvá a kormány. Az RTVS elsőként tájékoztatott Petr Gajdoš lépéséről.
A miniszter csak a legközelebbi embereket tájékoztatta lépéséről. Nem is ismerte a Most-Híd államtitkárát, Ondrejcsák Róbertet.
„A MiG-ek leváltásáról szóló döntés elhalasztása az Oroszországtól való függőség meghosszabbítását jelenti, ami ellentétes Szlovákia európai és atlanti-párti orientációjával. Nem tudok vele azonosulni sem szakértőként, sem közéleti szereplőként” – reagált Ondrejcsák.
A Védelmi Minisztérium nem válaszolt a harcosok kiválasztásával kapcsolatos kérdésekre. Kora este még csak közleményt küldött ki, amelyben "ellenzi a médiakampányt, amelynek célja, hogy megtámadják a minisztérium vezetőségének a Szlovák Köztársaság légtérvédelmének biztosítására vonatkozó döntését", és azt is elmondják, hogy az a hosszú távú védelmi tervet.
A tárca támadta államtitkárát, Ondrejcsákot is. „Sajnáljuk, hogy a médiakampányt a Honvédelmi Minisztérium Most-Hídért felelős államtitkára, Robert Ondrejcsák indította el, és a fegyveres erők modernizációs folyamatait értékelő „független” biztonsági elemzők hagyományosan „ellenőrzött és garantált” tájékoztatása. minden felelősség nélkül” – írta a minisztérium.
"Egyúttal emlékeztetünk arra, hogy az államtitkár a Szlovák Köztársaság védelmi minisztere tanácsának tagja, amelynek ülésén minden stratégiai dokumentumot konszenzussal fogadtak el."
Fejtörő: Ez egy szerencsejáték
A Smerének is gondja van a döntés elhalasztásával, a parlamenti klub vezetője, Martin Glváč pedig előrevetíti, hogy a kormány nem tesz eleget Gajdošnak. „Polgárként elsősorban a légterünk védelme érdekel. Ebből a szempontból komolyan aggaszt a hiányzó döntés a vadászrepülőgépeink irányáról” – mondta Denník N. Glváč szerint ez egy olyan téma, amellyel az SNS-nek a koalíciós partnerekkel együtt kell foglalkoznia. "Egy ilyen alternatíva nélküli döntés egyébként szerencsejáték, és nem hiszem, hogy a kormányban támogatásra találna."
František Šebej (Most-Híd), a parlament külügyi bizottságának vezetője is nagyon rossz döntésnek nevezte. "Az orosz erőforrásoktól és know-how-tól való függés elhúzódása nemcsak rossz, hanem veszélyes döntés is egy olyan időszakban, amikor Oroszország dezinformációs háborút folytat Nyugat-Európa ellen, és megsérti a nemzetközi jogot Ukrajnában" – írta Shebej a Facebookon.
Robert Fico oldalán azonban nem hivatalosan összefügg a Smer és Andrej Danek közötti közelmúltbeli vitákkal, illetve azzal, hogy a miniszterelnök nyilvánosan Gajdošnak adott feladatokat a koalíciós válság idején. „Arra kérem a miniszter urat, hogy a fegyveres erők számára szükséges felszerelések vásárlásakor keressenek európai megoldásokat. Megkérdeztem a minisztert is, mert ez egy komoly döntés, hogy mit kezdjünk a gépekkel, hogy újra európai megoldásokat kereshessünk” – mondta Fico augusztus elején a Honvédelmi Minisztériumban tett látogatásán.
Az okok különösek
A Honvédelmi Minisztérium, az RTVS szóvivője elmondta: a halasztás azért történt, mert a vásárlást csak azután akarták lezárni, hogy a kormány és a parlament jóváhagyta a fegyveres erők fejlesztésére vonatkozó hosszú távú tervet.
A legvalószínűbb beszállító gyártója - a Gripeneket gyártó svéd Saab - közölte, hogy nem kommentálja az esetleges szerződésről szóló tárgyalásokat, illetve a védelmi minisztérium döntését.
Peter Gajdoš jelentősen megnehezítheti a szlovák légierő helyzetét a döntés elhalasztásával. Mivel 2019 őszén lejár az előfizetési szerződés a mig-ek kiszolgálására, és a svédek és az amerikaiak körülbelül két éven belül szállíthatják a gépeket, meg kell kezdeni a tárgyalásokat az oroszokkal a szolgáltatási szerződés meghosszabbításáról, hogy ne maradjunk működés nélkül. harcosok. Kérdéses, hogy a Mig-gyártó csak néhány hónapra hajlandó-e meghosszabbítani a szerződést, vagy egy évre vagy még tovább tart. Az elavult és hibás vadászgépek kiszolgálása így több millió euróval drágulna. A jelenlegi előfizetési szerződést legfeljebb öt évre kötötték.
Ondrejcsák államtitkár szerint Szlovákia is hátrányban van az oroszokkal való tárgyalás során. "Időnyomás alatt leszünk, ezért nem tárgyalunk jól."
Ľubomír Galko volt védelmi miniszter, az SaS elnökhelyettese a honvédelmi miniszter durva politikai hibájának tartja a MiG-ek leváltásáról szóló döntés elhalasztását. – Hiba az orosz érdekek védelmét találgatni.
Gripen szinte biztos volt benne
A minisztérium legutóbb 14 Gripen vásárlásának lehetőségéről tárgyalt körülbelül 1,1 milliárd euróért, az F-16-osok 30-40 százalékkal drágulnának, és magasabbak az üzemeltetési költségeik. A Jane’s amerikai weboldal szerint egy Gripen átlagos repülési órája 4700 dollárba kerül, míg az F-16-os körülbelül 7000 dollárba kerül. Éppen ezért a gripen egyértelmű kedvenc. Emellett a Denník N szerint a svédek további befektetési csomagot kínálnak a szlovák iparban, és a hírek szerint némileg le tudják rövidíteni a szállítási határidőt, kevesebb mint két évre.
Szlovákia ráadásul közös légtérvédelmi projektet írt alá Csehországgal, szomszédaink, valamint a magyarok Gripen gépekkel repülnek.
A NATO-ban senki sem vesz új Migeket
Alapvetően lehetetlen lenne új mikrofonokat venni. Ez egy új repülőgép, amelyet Oroszországon kívül más ország nem vásárolt, egyedül Egyiptom, amely 80-at rendelt. Mi lennénk azonban az egyetlen NATO-ország, amely ilyen nagy mennyiségben vásárolna orosz technológiát. Fico szavai a Honvédelmi Minisztériumban is arra utalnak, hogy ő nem támogatna ilyesmit.
Meglepő az az információ is, hogy legfeljebb 14 repülőgépnek kellene lennie, bár eredetileg nyolcról volt szó. Ennek az az oka, hogy egy részüket a balti országokban való járőrözésre használnák, ahogy a csehek teszik, akik Gripen pénzüket az izlandi kormányra fordították, hogy járőrözzék ezt a szigetországot.