Szonárok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
1964-től elkezdték a Polaris-A1 rakéták cseréjét a Polaris-A3 típusra, melynek hatótávolsága 4600km-re nőtt, így már az Atlanti óceán északi részén Skóciai bázisról, illetve a Földközi tengeren Spanyolország Rota kikötőjéből folytattak őrjáratozást.

Polaris_A3_4600km.jpg


1965-ben a Földközi tengeren őrjáratozó egység három Polaris rakétáját tervezték bevetni magyarországi célpontok ellen; Csap vasúti csomópont, illetve Miskolc és Debrecen.

1963-ban a Szovjetunió Minisztertanácsa kiadta a 246-86 számú utasítását, a Berkut-95 komplexummal felszerelt Tu-142 típus létrehozására...
- 4500km hatósugáron 3 óra 20 perc
- 4000km hatósugáron 4 óra 20 perc
- 2000km hatósugáron 8 óra 40 perc
... őrjáratozási idővel, 5.5t hasznos teher szállítása mellett.

Tu_142_1986.jpg


1968 és 1972 között 18db Tu-142 készült el a No.18 Kuibyshev gyárban, ekkor azonban iparpolitikai döntés miatt, a gyártást kiszervezték a No.86 Taganrog gyárba, aminek semmi korábbi tapasztalata sem volt így a sorozat gyártás csak három év elteltével folytatódott.
1975 és 1977 között további 21db Tu-142 készült el a No.86 Taganrog gyárban.

1970 júniusában érkeztek az első gépek a 76 ОПЛАП ДД (76. önálló nagy hatótávolságú tengeralattjáró elhárító ezred) Kipelovói repterére, az Északi Flotta kötelékébe.
1971 novemberében alakult meg az ezred második százada, és csak 1977 novemberében a harmadik.

Az egyetlen Tu-142 ezred 3 századába összesen 39db gép került.

A gép elvileg fel volt készítve légi utántöltésre, de mivel a flottának nem volt légi utántöltő gépe, a DA (hadászati bombázó alakulatok) meg jellemzően nem adták kölcsön azokat (nekik is kevés átépített M-4 utántöltőjük volt), így még a nagy-távolságú áttelepüléseknél (Vietnám) sem használták ki ezt a képességet.

Mivel Tupoljev megtartotta a hátsó gépágyút, magnetométer nem került beépítésre.

2018_09_21_16_37_58_Aviakollektsia_5_2016_Protivolodochny_Samolet_Tu_142_pdf_Adobe_Acrobat_Reader.jpg


A három szonárbója típust kazettákban lehetett a gépbe betölteni, az РГБ-1 típusból 22db, az РГБ-2 típusból 10db, az РГБ-3 típusból pedig 4db fért egy kazettába.
Mivel a Tu-142 -es húsz kazettát volt képes szállítani, így elvileg lehetséges volt egyetlen gépre 440db РГБ-1 bóját betölteni.

Gyakorlatban a következő volt a normál hasznos teher
- 8 kazettányi РГБ-1 bója, ami összesen 176db
- 1 kazettányi РГБ-2 bója, ami összesen 10db
- 1 kazettányi РГБ-3 bója, ami összesen 4db
- 3db ПЛАТ-2 torpedó

1977-ben 7 gép áttelepült a Csendes óceáni Flotta repterére, és a Fülöp szigetek, és Japán körül végeztek felderítést, 1980-tól 4db Tu-142-es települt Vietnámba.
 
M

molnibalage

Guest
Nem fogok ezér új topikot nyitni, de kinek mi a véleménye erről?
Will China’s new laser satellite become the ‘Death Star’ for submarines?
https://www.scmp.com/news/china/sci...-laser-satellite-become-death-star-submarines
Hogy nagyon erős kétségeim vannak. A nap sugárzási teljesítménye egyenlítő táján délben 1,5 kW/m2. Hogy ebből a látható fény mennyi, azt ne tudom.
Ez alapján lopja majd az áramot a lézer? 100 km-es scan zóna meg 1 km? Az 1 km-essel sem találna meg semmit a hosszú szkennelés miatt.
Én az hittem, hogy a víz alatt haladó tengó által keltett nagyon pici hullámokat fogja valahogy a nagy hullámzásban keresni. Az, hogy 500 méter mélyre levilágít és majd visszaverődik nekem fizikai képtelenségnek tűnik.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Nem fogok ezér új topikot nyitni, de kinek mi a véleménye erről?
Will China’s new laser satellite become the ‘Death Star’ for submarines?
https://www.scmp.com/news/china/sci...-laser-satellite-become-death-star-submarines

Az 1980-as évek óta téma, hogy a víz alatt haladó tengeralattjárókat LIDAR-al fel lehet deríteni a felszínen futó "vízpúp" által. Hivatalosan erről azóta sincs semmi, feltehetően nem olyan egyszerű a dolog, ahogy azt anno elképzelték, vagy a vízfelszín változása mégse olyan drasztikus, mint azt gondolták (ez nem csak műholdról, de repülőgépről is működne ugyanis akkor, és az pár nagyságrenddel egyszerűbb lenne - még se látunk LIDAR-t a tengerészeti repülőgépeken).

Amit itt olvasunk, az nagyon zanzás és sok benne a ködös vagy hatásvadász pont. Nekem a leírtakból az olvasható ki, hogy valaki(k) felvázoltak egy ilyen koncepciót, és hogy aztán erre sikerült-e pénzt kapniuk, az nem világos, de hogy ez nem ma, vagy a közeljövőben használható dolog, az biztos.
 
M

molnibalage

Guest
Ráadásul eleve vicces. Felhős és ködös időben bukta az egész, mert több km vízpárán átvilágítani nem fog.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 309
54 750
113
Meg számomra kérdéses, hogy egy amúgy is hullámzó tengeren miből jönnek rá, hogy a több millió hullám közül az pont egy tengóé.
Vagy mi van ha a bálnák bezavarnak? :D
 
M

molnibalage

Guest
Meg számomra kérdéses, hogy egy amúgy is hullámzó tengeren miből jönnek rá, hogy a több millió hullám közül az pont egy tengóé.
Vagy mi van ha a bálnák bezavarnak? :D
A hajó által keltett hullámnak a hullámhossza egészen más, ennek eredőjét látod. A cél nagy hullám észlelése és a többi kíszűrése.

A bálnák által kiszorított víz térfogata kisebb, másfajta hullámzást okoz.

Gyerekként nem játszottál azzal, hogy kezedet a vízfelszínhez közel húztad és láttad, hogy akkor is hullám van a felszínen, amikor ki se látszik a kezed? Persze, ha mélyen vagy, ez a hatás csekély, de az kontinuitás tudja a dolgát.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 309
54 750
113
molnibalage

Én hajóknál ezt értem, hogy km-s hosszúságú hullámokat vetnek.
De egy tengó ami általában gyök kettővel halad a zaj miatt, az milyen hullámokat ver a felszínen?
És ez a centis hullám mekkora energiával bír, hogy egyben marad a többi hullám között , meg a szélben?
Én nekem itt a mértékekkel van gondom. Nekem laikusként úgy tűnik, hogy túl nagy a hiba határ.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Én hajóknál ezt értem, hogy km-s hosszúságú hullámokat vetnek.
De egy tengó ami általában gyök kettővel halad a zaj miatt, az milyen hullámokat ver a felszínen?
És ez a centis hullám mekkora energiával bír, hogy egyben marad a többi hullám között , meg a szélben?
Én nekem itt a mértékekkel van gondom. Nekem laikusként úgy tűnik, hogy túl nagy a hiba határ.
Hpasp korábbi posztja.
https://forum.htka.hu/threads/szonárok.1521/page-5#post-473993

66%-al nagyobb teljesítményű, természetes cirkulációjú reaktora propulzor meghajtással (aminek a csendes 7 ágú hajócsavarnál nagyobb a vesztesége) a korábbinál jelentősen nagyobb (20 csomó) taktikai sebességet tett lehetővé 110dB zajszint mellett. 25 csomó sebességnél még mindig kevesebb zajt bocsájt ki, mint a 688i egy helyben lebegve.

És más is ehhez közelít. Szóval azért száguldozhatnak rendesen, a teljesítmény igény 10-20MW táján van. Képzeld el, hogy ekkora teljesítménnyel tolsz szét víztömeget. Azért ebből lesz valamekkora hullámzás. Mélyen haladva nagy felületen, de mm-cm-es amplitúdójú husszú hullámokat keresnek tudtommal.

(A Virgina is elvileg Seawolf csendességű.)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 309
54 750
113
molnibalage

Vágom, hogy a Seawolf egy új dimenziót nyitott ezen a téren, de én úgy tudom, hogy a járőrözési sebesség nem szokott nagyobb lenni 5-6 csomónál.
De tényleg nagyon nem értek a témához, csak nekem fura az, hogy műholdról lézerrel bemérsz egy irdatlan nagy területen egy maximum pár cm-s hullámot a csittrillió hullám között.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
molnibalage

Vágom, hogy a Seawolf egy új dimenziót nyitott ezen a téren, de én úgy tudom, hogy a járőrözési sebesség nem szokott nagyobb lenni 5-6 csomónál.
De tényleg nagyon nem értek a témához, csak nekem fura az, hogy műholdról lézerrel bemérsz egy irdatlan nagy területen egy maximum pár cm-s hullámot a csittrillió hullám között.

Nekem nem is az algo hiányzik, azt összerakják MIvel. Ha jól értem LIDARral akarnak "realtime" "SAR" videot. Na ez a rész ami nekem nem kerek. Bár aztán 30 év múlva lehet olyan lesz ez is mint a SOSUS.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Vágom, hogy a Seawolf egy új dimenziót nyitott ezen a téren, de én úgy tudom, hogy a járőrözési sebesség nem szokott nagyobb lenni 5-6 csomónál.
De tényleg nagyon nem értek a témához, csak nekem fura az, hogy műholdról lézerrel bemérsz egy irdatlan nagy területen egy maximum pár cm-s hullámot a csittrillió hullám között.
Nekem nem is az algo hiányzik, azt összerakják MIvel. Ha jól értem LIDARral akarnak "realtime" "SAR" videot. Na ez a rész ami nekem nem kerek. Bár aztán 30 év múlva lehet olyan lesz ez is mint a SOSUS.
Ha 25 csomónál is halkabb a Seawolf, mint a 688i volt, akkor senki nem fog 5-6 csomóval araszolgatni. Ez amit te írsz kb. 30-40+ éve volt.

A tengeren is különféle hosszúságú hullámok vannak, ahogy minden módon szuperponálódnak egymásra, szóval igen, nehéz lehet, de senki nem mondta hogy könnyű. Apró hiba, hogy álló tengó ellen semmit sem ér, időjárás is faktor illetve lehet, hogy kisebb sebességnél sehogy nem megoldható a kimérés.

De ez mi innen asztal mellől meg nem mondjuk. Ez messze az én szintemen túl van. A hír mondjuk ehhez képest a tálalt formájában hülyeség.
 
  • Tetszik
Reactions: Fade and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 840
113
Nincs mese valamit ki kell találni mert a tengók erősen közelítenek ahhoz,hogy halkabbak legyenek mint a tengerek/óceánok alapzaja és onnantól kezdve a hang alapú észlelést ki lehet dobni a kukába.
Szóval nem elképzelhetetlen,hogy minden létező és nem létező fűszálba megpróbálnak belekapaszkodni és legalább azt kideríteni,hogy van-e értelme foglalkozni a dologgal.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
molnibalage

Vágom, hogy a Seawolf egy új dimenziót nyitott ezen a téren, de én úgy tudom, hogy a járőrözési sebesség nem szokott nagyobb lenni 5-6 csomónál.
De tényleg nagyon nem értek a témához, csak nekem fura az, hogy műholdról lézerrel bemérsz egy irdatlan nagy területen egy maximum pár cm-s hullámot a csittrillió hullám között.
Erre való a zavarszűrés.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Kezdetben arról volt szó, hogy az elképesztő méretű Tájfunokat a fölöttük keletkező vízpúp által meg lehet találni.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Nincs mese valamit ki kell találni mert a tengók erősen közelítenek ahhoz,hogy halkabbak legyenek mint a tengerek/óceánok alapzaja és onnantól kezdve a hang alapú észlelést ki lehet dobni a kukába.
Szóval nem elképzelhetetlen,hogy minden létező és nem létező fűszálba megpróbálnak belekapaszkodni és legalább azt kideríteni,hogy van-e értelme foglalkozni a dologgal.

ahogyan ezt Kinnard McKee admirális kifejtette:

Eventually, U.S. and Russian submarine capabilities will converge.
Then we will have to think about different applications for submarines because ASW is only going to become a defensive business for submarines in my judgment.
It will be blind man’s bluff with other submarines. . . .
Many of the other roles for submarines will become more predominant as we go further into the future, because at some point, nobody will be able to find a submarine with anything.


Szabad fordításban, és az én interpretációmban:
Idővel az Orosz tengeralattjáró képességek utolérik az Amerikait.
Egy bizonyos zajszint alatt, új feladatokat kell találni a tengeralattjáróinknak, mivel egymást csak önvédelmi esetben tudják majd észlelni. (értsd torpedó indítás után)
Minden más tengeralattjáróra (értsd amelyik nem fedi fel pozícióját) teljesen vakok leszünk.
Egymás levadászásán kívül sokkal fontosabb egyéb feladatokat kell hogy végezzenek ezek a hajók, egy mivel a jövőbeni időpont után már senki sehol sem fog egy másik tengeralattjárót megtalálni semmilyen eszközzel sem. (zajukat teljesen elnyomja majd a tenger háttérzaja)
 
M

molnibalage

Guest
ahogyan ezt Kinnard McKee admirális kifejtette:

Eventually, U.S. and Russian submarine capabilities will converge.
Then we will have to think about different applications for submarines because ASW is only going to become a defensive business for submarines in my judgment.
It will be blind man’s bluff with other submarines. . . .
Many of the other roles for submarines will become more predominant as we go further into the future, because at some point, nobody will be able to find a submarine with anything.


Szabad fordításban, és az én interpretációmban:
Idővel az Orosz tengeralattjáró képességek utolérik az Amerikait.
Egy bizonyos zajszint alatt, új feladatokat kell találni a tengeralattjáróinknak, mivel egymást csak önvédelmi esetben tudják majd észlelni. (értsd torpedó indítás után)
Minden más tengeralattjáróra (értsd amelyik nem fedi fel pozícióját) teljesen vakok leszünk.
Egymás levadászásán kívül sokkal fontosabb egyéb feladatokat kell hogy végezzenek ezek a hajók, egy mivel a jövőbeni időpont után már senki sehol sem fog egy másik tengeralattjárót megtalálni semmilyen eszközzel sem. (zajukat teljesen elnyomja majd a tenger háttérzaja)
Ez lenne szinte az ultimate CM szóró platform a bombázókhoz képest. 2500 km-re egy Tomahawk kb. mindent elér.

A with anyting az erős, mert aktív szonar marad, csak teljesen ötlet nélkül használni...