Szu-25 , -28, -39 / Su-25 , -28, -39 Frogfoot (Szuhoj, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Ez amiről itt szó van nem igazán kapcsolódik az amerikai harcmodorhoz. Van egy viszonylag új (de azért már bőven 10 év+) fegyvercsalád, ami egyébként Kínában is már erősen elterjedt (úgy tűnik a típuskavalkád alapján), és baromi hatékony lehetne ilyen körülmények között.


Az SDB egy speciális dolog, (belső fegyvertérből indíthatónak tervezték). Az oroszoknak a Szu-57-re kellene csak elsősorban ilyen speciális eszköz.

Ezek a műholdas vezérlésű bombák mozgó célok ellen nem működnek (ahhoz valami + irányítás kell)

Felteszem, hogy a számok keleten mások, de az arányok hasonlóak:

Egy GBU-31 kb 20k USD, egy Tomahawk kb 2 millió USD ----> valószínű, hogy 50-100db 500 - 1000kilós kijöhet egy Kalibr költségén.

Egy szárnyas, 500 kilós LS-6-ból egy Szu-34 simán elvinne 8db -ot, amiket kényelmesen, 60-80 km távolságból el tudna engedni akár 8 különböző célpontra egyszerre. Ehhez neki csak 8 pontos koordináta kell, aztán nem számít sem napszak, sem időjárás, megy az áldás.

Arra, amire a Szu-25 + Sz-8/Sz-13/FAB... annak idején tervezve lett, hogy 2-3 km távolságból (tényleg hatékonyan) dolgozzon, egyszerűen a mai Stinger erdőben nincs lehetőség elfogadható veszteségek mellett.
Ezt amit most csinálnak a videókon.... hát szeretnék látni egy olyan felvételt, ahol a becsapódás is látszik. Tényleg kíváncsi lennék a szórásra.
Erre a válasz tényleg az, hogy tüzérség, meg ATGM. Más harcmodor, szárazföldi hangsúllyal. Megoldják a mozgó célpontokat, akkor is ha kemény célpontok. Nem vadászbombázóról vagy csatarepülőről dolgoznak ilyenre a levegőből hanem helikopterről, de megoldják.
 

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
314
1 932
93
Miért hasonlítjátok össze a ettőt? Az egyik harci része kb 100kg a másié pedig 500kg. De ez a kisebbik rése a dologgnak. A nagyobb pedig az, hogy az egyik egy boma a másik meg egy CM.

Úgy gondolom, elég sok olyan célpont lehet, amire azért megy most CM, mert ez a másik említett fegyver kategória szinte kompletten hiányzik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Úgy gondolom, elég sok olyan célpont lehet, amire azért megy most CM, mert ez a másik említett fegyver kategória szinte kompletten hiányzik.
Az SDB taktikai fegyver, pl egy gyár lebombáásához nem azt asználnák, mert ahhoz egész egyszerűen túl kicsi.
Ha már nagyon bombákkal akarjátok összehasonlítani, akkor 500kg- bombákkal hasonlítsátok össze.
 

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
314
1 932
93
Az SDB taktikai fegyver, pl egy gyár lebombáásához nem azt asználnák, mert ahhoz egész egyszerűen túl kicsi.
Ha már nagyon bombákkal akarjátok összehasonlítani, akkor 500kg- bombákkal hasonlítsátok össze.

Igazad van, ezért is említettem a kínai LS-6-500-at, ami 500 kilós, mint példa. Amire próbálok utalni, hogy ez a komplett fegyver család, aminek az SDB csak egy speciális tagja, hiányzik.

Itt a kínai felhozatal, jó régi cikk. Van minden 50 kg és 500 kg között:

 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 312
55 650
113
Havi 200db kabilrt gyártanak békeidőben,kényelmes temperance,8 órás műszakokban,gondolom még mindig van pár ezer db a sublótfiókban,és folyamatos a gyártás,ehhez képest mennyi pénz,idő,ember,technológia mire kifejlesztenek,letesztelnek,integrálnak,rendszeresítenek,sorozatgyártanak egy új fegyvercsaládot,kiképzik a pilótákat,stb.

Van elég cm,legfeljebb nagyobbat durran, nyicsevó,lehet indítani bármikor,nem ember vezeti,vannak bennük lv elleni kis raketták,meg radar zavaró fém cuccok(lehet,hogy 2 in 1) 99%-ban betalálnak,kész.

Nem kell túlgondolni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Havi 200db kabilrt gyártanak békeidőben,kényelmes temperance,8 órás műszakokban,gondolom még mindig van pár ezer db a sublótfiókban,és folyamatos a gyártás,ehhez képest mennyi pénz,idő,ember,technológia mire kifejlesztenek,letesztelnek,integrálnak,rendszeresítenek,sorozatgyártanak egy új fegyvercsaládot,kiképzik a pilótákat,stb.

Van elég cm,legfeljebb nagyobbat durran, nyicsevó,lehet indítani bármikor,nem ember vezeti,vannak bennük lv elleni kis raketták,meg radar zavaró fém cuccok(lehet,hogy 2 in 1) 99%-ban betalálnak,kész.

Nem kell túlgondolni.
Igen, amíg nem fogy el, azt lőnek vele hátországban is amit nem szégyellnek nagy százalékban betalálva, holott állítólag chip hiány van, olasz GDP-vel, meg ki is fogytak az üzemanyagból, lőszerből, emberből, technikai csődben is vannak, de még mindig küldik mint ha nem lenne holnap, szerintem nem kell őket félteni.

Összehasonlítás képen szeretem mindig példának hozni Európa legerősebb hadseregét, a franciákat, akik Líbia ellen VALÓBAN kifogytak a precíziós légibombákból pár nap alatt.

Lehet akkor lesajnálni őket, hogy minden szarra megy a Kalibr-M.

Az én véleményem az, hogy ez alatt a fékezett habzású de összhaderőnemi háború alatt Oroszország most fog fejlődni a legtöbbet a II. VH után. Csak merem remélni, hogy ez nem egy főpróba, mert ha igen, akkor szarban vagyunk, mivel hozzájuk hasonló tapasztalatú aktív korú állománnyal ami részt vett valós összhaderőnemi harcban, kb. jelenleg nem lesz senki. Az USA Iraki, az Izraeliek Szír veteránjai már dinoszauruszok. Ők meg most a kecskebaszós COIN után most lezsákolnak szépen az ukránokon, tesztelgetve - gyakorlatot szerezve olyan fegyverekkel élesben, mint pl. a Khinzal, Pancir, Tor, Sz-400, harckocsizók, tüzérség, gyalogság...

Iszonyat nagy tapasztalat ez Nekik...
 

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
314
1 932
93
Havi 200db kabilrt gyártanak békeidőben,kényelmes temperance,8 órás műszakokban,gondolom még mindig van pár ezer db a sublótfiókban,és folyamatos a gyártás,ehhez képest mennyi pénz,idő,ember,technológia mire kifejlesztenek,letesztelnek,integrálnak,rendszeresítenek,sorozatgyártanak egy új fegyvercsaládot,kiképzik a pilótákat,stb.

Van elég cm,legfeljebb nagyobbat durran, nyicsevó,lehet indítani bármikor,nem ember vezeti,vannak bennük lv elleni kis raketták,meg radar zavaró fém cuccok(lehet,hogy 2 in 1) 99%-ban betalálnak,kész.

Nem kell túlgondolni.

Ez nagyon szép szám, nem is mondom, hogy kifogynak belőle.

Ezek mellé kéne még heti 2000 db glonass vez. bomba, és akkor lenne mivel dolgozni a már legyártott méregdrága Szu-34-esekek.

Ez már tényleg nagyon off topic, bocs, de itt egy régi videó ahol egy B-2 ledob egyszerre 80 JDAM-et 80 különböző célra egy reptéren belül (kísérlet):

A géptípus lényegtelen, de nem értem, ebben hogy nem látják a potenciált...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Ez nagyon szép szám, nem is mondom, hogy kifogynak belőle.

Ezek mellé kéne még heti 2000 db glonass vez. bomba, és akkor lenne mivel dolgozni a már legyártott méregdrága Szu-34-esekek.

Ez már tényleg nagyon off topic, bocs, de itt egy régi videó ahol egy B-2 ledob egyszerre 80 JDAM-et 80 különböző célra egy reptéren belül (kísérlet):

A géptípus lényegtelen, de nem értem, ebben hogy nem látják a potenciált...
Én lehet hogy naiv vagyok, de tényleg azt gondolom hogy ha a krasznopol gyártása megy, ez is menne ha akarnák. Szerintem mivel valóban véges forrásból kell válogatniuk, egyszerűen nem oda tették a hangsúlyt hogy legyen. A Kalibr-M főleg vicces fejjel teljesen másra is jó lehet, mint kibaszkodni néhány harckocsit harcászati szinten, nem véletlenül tesztelik ezeket a cuccokat ezerrel mint a Kalibr-M, Iszkander, Khindzal, nekem ez a félelmem...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Ez nagyon szép szám, nem is mondom, hogy kifogynak belőle.

Ezek mellé kéne még heti 2000 db glonass vez. bomba, és akkor lenne mivel dolgozni a már legyártott méregdrága Szu-34-esekek.

Ez már tényleg nagyon off topic, bocs, de itt egy régi videó ahol egy B-2 ledob egyszerre 80 JDAM-et 80 különböző célra egy reptéren belül (kísérlet):

A géptípus lényegtelen, de nem értem, ebben hogy nem látják a potenciált...
Látják és van is GLONASS bombájuk, csak drága ahhoz, hogy mindente azt dobálják.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Látják és van is GLONASS bombájuk, csak drága ahhoz, hogy mindente azt dobálják.
Szíreknél is tesztelték már élesben, jóval korábban mint a mostani ukrán háború, igen. Igazából ez az SDB egy tipikusan amerikai igényeket kiszolgáló fegyver, COIN környezetben a leghasznosabb, ahol ki kell szedni fontos célpontot LEHETŐLEG járulékos veszteség nélkül. Ehhez kell a nagyon pontos találat, viszonylag kis harci rész. Persze szép az is, hogy mivel könnyű, sokat vihet egyszerre belőle a szállító vadászbombázó, de azért én látom ennek a hátrányát is. Nekem meggyőződésem hogy amire az amerikaiak az SDB-t használják, arra az oroszok a prec. tüzérségi tölteteket szánják.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 615
113
800 milliárd dollár az US büdzsé évente....
Sokszor leírtam, semmilyen szinten nem lehet mintának tekinteni őket.
Még gyalogsági, rajszintű harcászkodásnál sem.
Majd ha bereccsen az US játékpénznyomda , el fogják ők is engendni az úri huncutságokat.
Egyenlőre a ruszkik meg minmális szinten használnak modern eszközöket. Gyakorlatilag semmibe nem kerül nekik ez a móka az egészet figyelembe véve.
Gyakorlatilag raktárról dolgoznak, ligh-os hadgyakorlat szinten.
Szíria után egy nagyobb erővel.
 

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
314
1 932
93
Szíreknél is tesztelték már élesben, jóval korábban mint a mostani ukrán háború, igen. Igazából ez az SDB egy tipikusan amerikai igényeket kiszolgáló fegyver, COIN környezetben a leghasznosabb, ahol ki kell szedni fontos célpontot LEHETŐLEG járulékos veszteség nélkül. Ehhez kell a nagyon pontos találat, viszonylag kis harci rész. Persze szép az is, hogy mivel könnyű, sokat vihet egyszerre belőle a szállító vadászbombázó, de azért én látom ennek a hátrányát is. Nekem meggyőződésem hogy amire az amerikaiak az SDB-t használják, arra az oroszok a prec. tüzérségi tölteteket szánják.

Ezzel nem értek egyet, az SDB az csak egy fajta a sok közül, ugyanezzel a technológiával lehet csinálni KAB-1500 változatot is, sőt, nagyobbat általában könnyebb, a Szu-34 meg elbírja azt is...

A prec. tüzérség nem helyettesíti ezt szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Ezzel nem értek egyet, az SDB az csak egy fajta a sok közül, ugyanezzel a technológiával lehet csinálni KAB-1500 változatot is, sőt, nagyobbat általában könnyebb, a Szu-34 meg elbírja azt is...

A prec. tüzérség nem helyettesíti ezt szerintem.
Nem véletlen nem csinálnak másfajtát az amerikaiak.
 

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
314
1 932
93
Látják és van is GLONASS bombájuk, csak drága ahhoz, hogy mindente azt dobálják.

Hát én a KAB-500 S-E -t találtam, 2019-es rendszeresítéssel, de gondolom rohadtul nincs tömegesen elterjedve, valamint nincs szárnyakkal felszerelt verzió (legalábbis nem láttam)

Értem, hogy drága, de mihez képest? Egy GBU-31 20000 dollár. Ez mennyi vajon? Ha lelőnek egy Szu-34-est az 40 millió mínusz kb. A Szu-25 is van vagy 10. A földön is minden drága, a harcjármű is, a képzett katona is, ha veszteség van mert nem hatékony a légi támogatás, vagy mert nem volt már kapacitás szétlőni valamit valahol, az is sokba kerül.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Ezzel nem értek egyet, az SDB az csak egy fajta a sok közül, ugyanezzel a technológiával lehet csinálni KAB-1500 változatot is, sőt, nagyobbat általában könnyebb, a Szu-34 meg elbírja azt is...

A prec. tüzérség nem helyettesíti ezt szerintem.
De az SDB-nek a lényegének onnantól vége van, hogy 1500 kg-os bombára rakod fel, azt onnantól precíziós bombának hívják, egy sima GBU-nak, az meg nagyon nem újdonság, pláne nem egyedi! Oroszoknak is van, lézeres és Glonassos is. Ami nincs, az pontosan ez a 130 kg-os kis szar, aminek a neve nem véletlenül SMALL Diameter Bomb, SDB. A lényeg hogy nagyon pontos, kis harci résszel, és sokat tud belőle vinni a harcászati méretű gép is. Erre az oroszok ha puha célpont prec. tüzérséget, ha kemény ATGM-et használnak ha mozog. Ha nem mozog, akkor meg teliverik simán buta bombával, buta sorozatvetővel/tüzérséggel, FILLÉREKÉRT.

Van irányított bomba IS nekik, csak tényleg 500kg-tól felfelé, szerintem ők úgy számoltak, hogy mivel a költség nagy része az irányító szenzor, komoly bomba méret alatt nem éri meg nekik. Valóban nem használják tömegével, de már Szíriában is használták kb. a legelején, 10 éve élesben az ilyen fegyvereiket. Jellemzően amúgy valóban NEM irányított bomba a hangsúly náluk, hanem a CM-et, és a rakétákat szeretik. Ezek drágábbak, cserében nagyobb hatótávolságú, és nehezebben védhető eszközök.

Hogy őszinte legyek, az én szememben egy SDB egy nem túl agilisen mozgó, lassú célpont, kis harci résszel. Egy irányított rakétát komoly harci résszel én sokkal komolyabb fenyegetésnek tartok. Szerintem az oroszok is, ezért rakéta pártiak inkább.

Aláhúzva még egyszer, véleményem szerint ha egy 152mm-es tüzérségi gránátra tudnak prec fejet mókolni, egy bombára is tudnának kicsiben. Nagy meg van is nekik.

Szerintem innentől nyitott ajtót döngetsz.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Hát én a KAB-500 S-E -t találtam, 2019-es rendszeresítéssel, de gondolom rohadtul nincs tömegesen elterjedve, valamint nincs szárnyakkal felszerelt verzió (legalábbis nem láttam)

Értem, hogy drága, de mihez képest? Egy GBU-31 20000 dollár. Ez mennyi vajon? Ha lelőnek egy Szu-34-est az 40 millió mínusz kb. A Szu-25 is van vagy 10. A földön is minden drága, a harcjármű is, a képzett katona is, ha veszteség van mert nem hatékony a légi támogatás, vagy mert nem volt már kapacitás szétlőni valamit valahol, az is sokba kerül.
Erre ők mikor van komoly légvédelem, rakétákat használnak a levegőből. De leginkább tüzérséget, még egy kis tüzérséggel megtámogatva, majd lefojtva zárásként egy kis tüzérséggel.
 

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
314
1 932
93
Nem véletlen nem csinálnak másfajtát az amerikaiak.

Az SDB egy speciális eset, el kell férnie megfelelő számban az F-22/F-35 belső fegyverterében. Ettől még maga a technológia alkalmazható másképpen is, ha ez nem követelmény, mert külső függesztésre tervezik.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba