Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Lehet volt már erről szó, de az lenne a kérdésem, hogy vajon R-27-el a modernebb Szuhojok PESA radarral képesek-e több cél támadására, hasonlóan a Mig-31-eshez, ahol szintén a fedélzeti radar világítja meg (kellő sűrűséggel villogtat a célokra.
Nem olyan nagy dolog ez már manapság. Tudnak több célt támadni egy időben, igen.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
A kérdés nem erre vonatkozott.
Nem értem akkor a kérdést. Az R-27 el lehet több célt támadni egy olyan radarral, ami elég gyorsan tud ahhoz a célok közt váltani hogy folyamatosan kapjon egy egy rakéta a saját céljához megfelelő frissített adatot a félaktív irányításához, mert az újabb Szuhojokban megvan hozzá a megfelelő számítási kapacitás, és az elég gyors tűnyaláb irányváltás lehetősége is. Mi volt a kérdés ha nem ez?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Nem értem akkor a kérdést. Az R-27 el lehet több célt támadni egy olyan radarral, ami elég gyorsan tud ahhoz a célok közt váltani hogy folyamatosan kapjon egy egy rakéta a saját céljához megfelelő frissített adatot a félaktív irányításához, mert az újabb Szuhojokban megvan hozzá a megfelelő számítási kapacitás, és az elég gyors tűnyaláb irányváltás lehetősége is. Mi volt a kérdés ha nem ez?
A raketának megfelelő-e az,hogy nem 100%-ban folyamatos a megvilágítás.
 
M

molnibalage

Guest
Nem értem akkor a kérdést. Az R-27 el lehet több célt támadni egy olyan radarral, ami elég gyorsan tud ahhoz a célok közt váltani hogy folyamatosan kapjon egy egy rakéta a saját céljához megfelelő frissített adatot a félaktív irányításához, mert az újabb Szuhojokban megvan hozzá a megfelelő számítási kapacitás, és az elég gyors tűnyaláb irányváltás lehetősége is. Mi volt a kérdés ha nem ez?
Nem, nem lehet.
Csak azért, mert egy AESA radart tettek volna az F-15C-re, attól nem tudott volna AIM-7M-mel szimultán célleküzdést csinálni.
Mert nem csak arról szól, hogy egy tűnyaláb adott sűrűséggel világítsa meg a célt.
 
M

molnibalage

Guest

molnibalage


Én úgy emlékszem, hogy az R-27-s az MCG-s rakéta, vagyis a pálya szakasz közepén csak pályakorrekciós jeleket kap és csak a végfázisban van megvilágítás.
Abban nem vagyok biztos, hogy az eredeti verzió tudta-e ezt. De az biztos, hogy a legutolsó verziók már így működtek:
Igen. De mivel a rakétát nem ESA radar mellé tervezték ez nem úgy megy, hogy mellé csapom a PESA radart és mágikus módon akkor több R-27R-t lehet célra vezetni...

Robotrepülőgép vadászatra tökéletesen elég lenne így az AIM-7M is, ha ez így menne és filléres eszköz lenne egy ARH rakétákhoz képest.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113

molnibalage


Én úgy emlékszem, hogy az R-27-s az MCG-s rakéta, vagyis a pálya szakasz közepén csak pályakorrekciós jeleket kap és csak a végfázisban van megvilágítás.
Abban nem vagyok biztos, hogy az eredeti verzió tudta-e ezt. De az biztos, hogy a legutolsó verziók már így működtek:
Nem is az eredetiről volt kérdés, hanem az új "modernebb" szuhojokról. Meg nem mondom már pontosan hogy hol olvastam, de nekem egyértelmű volt mikor válaszoltam a kérdésre, hogy tudtak az R-77 előtt tehát pusztán az R-27 időszakban egy időben több célt támadni a Szuhojok.

Ezen összeveszni nem fogok senkivel, de én így emlékezek rá, forrást nem tudok adni.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and fip7
M

molnibalage

Guest
Nem is az eredetiről volt kérdés, hanem az új "modernebb" szuhojokról. Meg nem mondom már pontosan hogy hol olvastam, de nekem egyértelmű volt mikor válaszoltam a kérdésre, hogy tudtak az R-77 előtt tehát pusztán az R-27 időszakban egy időben több célt támadni a Szuhojok.

Ezen összeveszni nem fogok senkivel, de én így emlékezek rá, forrást nem tudok adni.
Az R-27R-t, ha ehhez nem fejlesztették hozzá, akkor nem tudják. Mert protokoll van arra, hogy hány rakétának küldik az MCG-t, és hogyan világítsák meg. Okkal van az, hogy az F-14 sem tudta csak úgy használni az AIM-120-úgy, hogy előtte is volt ARH rakétája...
Az, hogy egy fajta fizikai hullámformát és n+1 mást követelő rakétákból te nagyhirtelen kvázi TVM/SAGG szerűt csinálj az nem úgy megy, hogy a gép radarja más lesz és csá....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Az R-27R-t, ha ehhez nem fejlesztették hozzá, akkor nem tudják. Mert protokoll van arra, hogy hány rakétának küldik az MCG-t, és hogyan világítsák meg. Okkal van az, hogy az F-14 sem tudta csak úgy használni az AIM-120-úgy, hogy előtte is volt ARH rakétája...
Az, hogy egy fajta fizikai hullámformát és n+1 mást követelő rakétákból te nagyhirtelen kvázi TVM/SAGG szerűt csinálj az nem úgy megy, hogy a gép radarja más lesz és csá....
Tényleg nem tudom már hol olvastam, innentől teoretikus is erről beszélgetni tovább mert NINCS rá forrásom, én úgy emlékszem valami külföldi anyagban láttam leírva két cél egyidejű támadásának lehetőségét 2x2 R-27-el. Nem tudom hol, de így rémlik.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 870
9 831
113

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113

molnibalage


Az eredeti Mig-29/Szu-27 az első R-27-ekkel biztos nem tudott annál többet, mint amit leírtál.
Én a Szu-30 (PESA) + R-27R1 esetén ebben már nem vagyok biztos!
Szerintem itt a rakétát és a radart már együtt gondolták tovább.
A 2000's években az R-77 (ukrán) gyakorlatilag sehol sem volt az SZU szétesése miatt, viszont 2000 és 2010 környékén is több ezer R-27-est rendeltek az oroszok a saját gépeikhez. 2010 környékén azért már voltak PESA radaros gépeik elég szép számmal.
Engem nagyon meglepne ha nem párosították volna össze a két megoldást.
(Meg ha bele gondolsz nem sok értelme van az MCG-nek ha nem tudsz egyszerre több célt támadni :) )
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113

molnibalage


Az eredeti Mig-29/Szu-27 az első R-27-ekkel biztos nem tudott annál többet, mint amit leírtál.
Én a Szu-30 (PESA) + R-27R1 esetén ebben már nem vagyok biztos!
Szerintem itt a rakétát és a radart már együtt gondolták tovább.
A 2000's években az R-77 (ukrán) gyakorlatilag sehol sem volt az SZU szétesése miatt, viszont 2000 és 2010 környékén is több ezer R-27-est rendeltek az oroszok a saját gépeikhez. 2010 környékén azért már voltak PESA radaros gépeik elég szép számmal.
Engem nagyon meglepne ha nem párosították volna össze a két megoldást.
(Meg ha bele gondolsz nem sok értelme van az MCG-nek ha nem tudsz egyszerre több célt támadni :) )
Erről van szó, s igen, nem tudom hol, azt sem hogy angolszáz forrást, vagy fordítóval oroszt angolra, de olvastam ilyet évekkel ezelőtt. Nem olyan nagy számok voltak mint amivel manapság dobálóznak egy aktív radar irányítású rakéta fegyverzet mellett, hogy egy időben 6/8/10/12 akármennyi támadható cél, de volt ilyen.

Lássuk be, az R-27-et reszelgették, a PESA terjedt a Szuhoj és a Mig upgradeken, az alap elvet meg ŐK találták ki évtizedekkel korábban, és csinálták meg működő verzióban a Mig-31-en a Zaszlon + R-33 al kézzelfogható módon ettől jóval korábban.

Semmi olyan nincs itt, ami hitetlenkedésre adna okot, én legalább is nem látom logikusnak azt hogy miért ne tudták volna megcsinálni, és miért ne csinálták volna meg.

Forrást nem fogok keresni hogy bárki elhiggye amit írtam...
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and fip7
M

molnibalage

Guest

molnibalage


(Meg ha bele gondolsz nem sok értelme van az MCG-nek ha nem tudsz egyszerre több célt támadni :) )
Hóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóó.
Nagy nem igaz. Mert így a rávezező gép loftoltatja az SARH-t úgy, hogy nem a rakétába kell ehhez az agy. A rakéta seggében levő válaszjeladóval - ha van ilyen - mérheti a távot és aszerint megy a loftolás és kinematikau hatótáv kitolása. Máskülönben ezt a rakétának kellene saját magának megoldani.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Why Russia’s Air Force Loves the Su-35’s Irbis-E Radar: A Detailed Look at the Sensor Suite Built to Hunt Stealth Fighters

"In Track While Scan mode the Irbis-E can handle 30 targets simultaneously and provide guidance for the simultaneous firing of two semi-active rear guided missiles such as the R-27...."

Ez a cikk egyébként már volt linkelve valaki által.
Na tessék, tuti hogy nem ezt a cikket olvastam mert jó rég volt, ez meg egy hónapos, de pont azt írja amire emlékeztem, egy időben 2 cél megy SARH rakétával, pl. R-27 el. Én amit olvastam ott 2 rakéta mehetett kis időközökkel egy célra, így 2x2 mehetett egy időben. Évekkel ezelőtt olvastam már. Hozzáteszem, szinte biztos vagyok benne higy ha akarják, megy több célra is ez mint 2 egy időben, mert már az alap Mig31 nek is ment 30 éve így a 6. Az hogy van e rá szükség ilyen rövidebb hatótávolság mellett, az már más kérdés, illetve az R33 azért kevésbé dinamikus célpontok ellen lett kifejlesztve, mert ott RR tömeges támadás visszaverése a fő feladat, nem a tactical fighterek hajkurászása. Szerintem nem véletlen tehát ez a 2x2, ennyire van valós igény R27 el.
 

amos

Active Member
2015. március 10.
160
59
28
Why Russia’s Air Force Loves the Su-35’s Irbis-E Radar: A Detailed Look at the Sensor Suite Built to Hunt Stealth Fighters

"In Track While Scan mode the Irbis-E can handle 30 targets simultaneously and provide guidance for the simultaneous firing of two semi-active rear guided missiles such as the R-27...."

Ez a cikk egyébként már volt linkelve valaki által.
Ha igazak az itt leírtak - ami felől azért vannak fenntartásaim- akkor úgy tűnik, hogy a flaker család az R-27-eket szinte ugyanazzal a szabadsággal tudja használni, mint a nyugati gépek az Amraam-et. Indítást követően, egy bő 90 fokos forduló még belefér a nagy látószögű radar miatt. Mintha az orosz megoldás nem annyira a rakétát fejlesztette volna hanem a hordozó gépet. Végülis így volt ez a pheonix vs R-33 esetén is.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 870
9 831
113
Ha igazak az itt leírtak - ami felől azért vannak fenntartásaim- akkor úgy tűnik, hogy a flaker család az R-27-eket szinte ugyanazzal a szabadsággal tudja használni, mint a nyugati gépek az Amraam-et. Indítást követően, egy bő 90 fokos forduló még belefér a nagy látószögű radar miatt. Mintha az orosz megoldás nem annyira a rakétát fejlesztette volna hanem a hordozó gépet. Végülis így volt ez a pheonix vs R-33 esetén is.

Annyira nem tűnik ez megvalósíthatatlannak szerintem, hogy hazudni kelljen róla. Valószínűleg csak szoftveres fejlesztést igényel, de ha netán hardveres változtatás is szükséges volt, az sem lehetett megoldhatatlan feladat.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Ha igazak az itt leírtak - ami felől azért vannak fenntartásaim- akkor úgy tűnik, hogy a flaker család az R-27-eket szinte ugyanazzal a szabadsággal tudja használni, mint a nyugati gépek az Amraam-et. Indítást követően, egy bő 90 fokos forduló még belefér a nagy látószögű radar miatt. Mintha az orosz megoldás nem annyira a rakétát fejlesztette volna hanem a hordozó gépet. Végülis így volt ez a pheonix vs R-33 esetén is.
Nyilván valóan ez a célja annak hogy az amúgy is nagy látószögű PESA radarjaikat még egy mechanikus kifordítási lehetőséggel is tovább bonyolították. Ha nem járna valamilyen szignifikáns előnnyel, akkor csak a plusz súly, hibaforrás, helyigény és költség lenne ami mind negatív, hátrányos dolog. Ellenben ha azzal jár(márpedig ilyen rajzokat is láttam már), hogy elfelé/oldalra mozogva is rá tud látni a célpontjára a radarja a gépnek, akkor viszont összességében jó dolog még így is.