Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 491
11 631
113
Ha az Sz-300 leköti a NATO figyelmét, akkor a Szu-27-es is kedvezőbb helyzetben lehet, főleg nagyobb létszámban. Mindenki abból indul ki, ami valóban megtörtént 1999-ben. A Nyeva volt az egyetlen sikeres rendszer, a Kub talán a másik, a MiG-29-esből kevés volt és nulla látás mellett, magányos harcosként operáltak.
A teória nem erre a szcenárióra épül.

Ez azért így erős. Nyilván komoly probléma, lett is volna baráti tűz, ahogy most is van, de azért na...

Egyébként egy ilyen túlerő elleni elkeseredett védekező szituációban azért nem ez az elsődleges szempont. Gondolj bele, gyakorlatilag vakon, süketen, egyedül is nekik mentek a 29-esekkel ami gyakorlatilag öngyilkosság volt. Mégis mentek...

Ha jól emlékszem, valamelyik Aranysasban volt, hogy a baráti tűz elkerülése végett nem dolgoztak azonos szektorban a vadászok és a rakétások.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 215
81 542
113
Ez azért így erős. Nyilván komoly probléma, lett is volna baráti tűz, ahogy most is van, de azért na...

Egyébként egy ilyen túlerő elleni elkeseredett védekező szituációban azért nem ez az elsődleges szempont. Gondolj bele, gyakorlatilag vakon, süketen, egyedül is nekik mentek a 29-esekkel ami gyakorlatilag öngyilkosság volt. Mégis mentek...
Ugyanilyen vak és süket lett volna a27-es is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 215
81 542
113
Hát azért nem.

A 29-es pontos földi rávezetés nélkül nulla EW mellett is nagyon gyenge helyzetképpel rendelkezik egy olyan gerilla szituációban.

Egy az ellenséget már a levegőben váró 27-es géppárnak jobb helyzetképe lesz.
Mivel? Ugyanaz az elektronikai háttere van a 27-esnek, amit használhatatlanra zavart a NATO a 29-esekben.
Azt tessék megérteni, hogy jobb gép a Szuhoj mint a MIG, de ez semmit nem ér, mert a NATO nem másik polcon lévő technikát vitt oda, hanem egy másik szekrényen lévőt.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Egyáltalán nem jellemző, hogy az ARH rakétákat TWS módban indítsák, mivel ott lényegesen kevésbé stabil a követés, és a pályakorrekciós jelek minősége is jóval gyengébb lesz egy manőverező cél ellen.
Ezen kívül hibás azt gondolni, hogy majd csak az RWR alapján kezd el reagálni az ellenség, ha van értelmes helyzetkép. (Erre az egyedül partizánkodó 29-esnek nincs esélye)

Természetesen ettől még az ARH hordozó (mondjuk F-15) előnyben lesz, de itt jön be az Sz-300/BUK area denial képessége ami fedezékül szolgálhat a 27-eseknek.

A SEAD gépeknek pedig a 27-esek lesznek az extra fenyegetés, amivel számolniuk kell.

Ezért írom, hogy ez így egy komplex problémát okozhat a támadó félnek, amihez lényegesen komolyabb erő és nagyobb koordináció lehet szükséges.
Problkémát okozott volna,de nem megoldhatatlan problémát.
99ben a NATO a lehetséges kapacitásához képest csak bombázgatott.Egyszerűen feljebb emelték volna az intenzitást.
Az S300 és társaik nekünk,kiknek lényegében nincs se légi,se földi SEAD képességünk,igencsak tokon akadó falat.De aki a világ legjobb SEAD képességével rendelkezik,annak már azért megoldható a dolog.
Su27nek ugyanúgy nem lett volna az EW miatt helyzetképe,mint ahogy a 29esnek nem volt.
Szerbek harcászati helyzete egyszerűen olyan volt,hogy semmit nem tudtak volna kezdeni a Su27 előnyeivel,viszont érezték volna a hátrányait.
Tövábbra is azt tudom mondani,hogy szerintem a Novi Avion a Mica rakétákkal sokkal hasznosabb lett volna nekik,mint a Flanker.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 521
64 585
113
Tövábbra is azt tudom mondani,hogy szerintem a Novi Avion a Mica rakétákkal sokkal hasznosabb lett volna nekik,mint a Flanker.
Amikor a Novi Avion-ról először olvastam az 1989-es, vagy 90-es Haditechnikában, még azt se tudtam, hogy létezik olyan, hogy Rafale, vagy Gripen.
Gondolhatod milyen volt, mikor ezeket láttam meg a jugó gép helyett... :)
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Amikor a Novi Avion-ról először olvastam az 1989-es, vagy 90-es Haditechnikában, még azt se tudtam, hogy létezik olyan, hogy Rafale, vagy Gripen.
Gondolhatod milyen volt, mikor ezeket láttam meg a jugó gép helyett... :)
Voltak,csak prototipusként.89ben már repültek a prototipusok.Lavi program meg már 3 éve le lett zárva.Pedig most F414 hajtóművel szerintem egész jó lenne könnyű "olcsó" mindenes vadászbombázónak.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 521
64 585
113
Voltak,csak prototipusként.89ben már repültek a prototipusok.Lavi program meg már 3 éve le lett zárva.Pedig most F414 hajtóművel szerintem egész jó lenne könnyű "olcsó" mindenes vadászbombázónak.
A Rafale prototípus első felszállása ráadásul 86-os. Csak nekem nem szólt erről senki akkoriban.
 

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
327
2 118
93
Problkémát okozott volna,de nem megoldhatatlan problémát.
99ben a NATO a lehetséges kapacitásához képest csak bombázgatott.Egyszerűen feljebb emelték volna az intenzitást.
Az S300 és társaik nekünk,kiknek lényegében nincs se légi,se földi SEAD képességünk,igencsak tokon akadó falat.De aki a világ legjobb SEAD képességével rendelkezik,annak már azért megoldható a dolog.
Su27nek ugyanúgy nem lett volna az EW miatt helyzetképe,mint ahogy a 29esnek nem volt.
Szerbek harcászati helyzete egyszerűen olyan volt,hogy semmit nem tudtak volna kezdeni a Su27 előnyeivel,viszont érezték volna a hátrányait.
Tövábbra is azt tudom mondani,hogy szerintem a Novi Avion a Mica rakétákkal sokkal hasznosabb lett volna nekik,mint a Flanker.

Pont ez lenne a lényeg, hogy problémát okoz, komplex problémát. Ebből lesz a hiba és a veszteség!
Nem arról van itt szó, hogy egy ezred Szu-27-essel meg néhány Sz-300 üteggel le lehet győzni a NATO-t ha az beleáll, nem.
Arról van szó, hogy ez egy nagyságrenddel jelentősebb problémát okoz, ami jó eséllyel veszteségekhez vezet, ez pedig elrettentheti őket esetlegesen.

Ha úgy gondoljátok, abszolút mindenható volt a NATO EW, akkor hogyan tudtak a szerbek egyáltalán bármit lelőni kubbal meg nyevával? (Gondolok itt a lelőtt cm-ekre is) Azokra nem hatott?
Azért csak számít, mekkora az a radar amit zavarnak nem? Ennyi erővel akkor nem kéne HARM sem, csak bekapcsolják az EW rendszereket és az Sz-300 és a BUK is vak lesz hirtelen.

Azért árnyaltabb a kép szerintem.

Lehet amúgy a Novi Avion jobb lett volna, nem tudom, de ott is csak Sz-300/BUK szintű légvédelem mellett lett volna esély bármire is.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 605
6 065
113
Mivel? Ugyanaz az elektronikai háttere van a 27-esnek, amit használhatatlanra zavart a NATO a 29-esekben.
Azt tessék megérteni, hogy jobb gép a Szuhoj mint a MIG, de ez semmit nem ér, mert a NATO nem másik polcon lévő technikát vitt oda, hanem egy másik szekrényen lévőt.
.
.
.
Ezzel a hitec cuccal várta volna a Szu-27 is az amerikai gépeket (mint a 29-es, sőt már a 21-es is, mint a rajzolaton is látszik....)
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 605
6 065
113
A Rostec átadta az új, többfunkciós Szu-35S vadászgépek következő tételét az orosz légierőnek.

A 4++ generációs harci repülőgépeket az UAC leányvállalata gyártotta. Agépek földi és repülési tesztsorozaton estek át különböző üzemmódokban, és elrepültek a szolgálati helyükre.

A Szu-35-öt úgy tervezték, hogy légi fölényre tegyen szert, és éjjel-nappal földi és felszíni célpontokat semmisítsen meg egyszerű és nehéz időjárási körülmények között, nagy távolságra a hazai repülőtértől.

A repülőgép megkülönböztető jellemzői:

▪ erőforrás új hajtóművekre épülő digitális vezérlőrendszerrel és szabályozott tolóerővektorral, amely jelentősen javíthatja a repülőgép repülési teljesítményét és manőverezési jellemzőit;
▪ nagy hatótávú információs és célzási rendszerek;
▪ korszerű kommunikációs rendszer és nagy sebességű információcsere mind a légijárművek és a földi irányítópontok, mind a repülőgépek között;
▪ nagy hatékonyságú nagy hatótávolságú levegő-levegő és levegő-felszín irányított fegyverek;
▪ rendkívül hatékony elektronikus zavaró és védelmi rendszer.
(Rostec)

Idén ez már a 4. átadás
.
eközben a Lockheed kb 120 gép átadását tervezi 2023-ra.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 470
27 239
113
Ha jól emlékszem, valamelyik Aranysasban volt, hogy a baráti tűz elkerülése végett nem dolgoztak azonos szektorban a vadászok és a rakétások.
Alapvetően külön felelősségi körzetek vannak kijelölve az elfogó vadászoknak és a lérak. rendszereknek. Viszont a saját támadó repülőgépeknek főleg visszaúton át kell haldniuk sok esetben a légvédelmi rakétások körzetei felett. Általában ekkor következik be "baráti tűz". Pl. 1967 Arab-Izraeli háború, Öböl háborúban Tornádó, F-16, most Ukrajnában Szu-35Sz lelövése.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 605
6 065
113
Alapvetően külön felelősségi körzetek vannak kijelölve az elfogó vadászoknak és a lérak. rendszereknek. Viszont a saját támadó repülőgépeknek főleg visszaúton át kell haldniuk sok esetben a légvédelmi rakétások körzetei felett. Általában ekkor következik be "baráti tűz". Pl. 1967 Arab-Izraeli háború, Öböl háborúban Tornádó, F-16, most Ukrajnában Szu-35Sz lelövése.
.
.
Ezt a rizikot csökkentendö, idealis esetben kivedendö kellene muködnie a regota letezö IFF rendszereknek.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 605
6 065
113
Hát a CAC mennyiét?
.
.
Kb ugyanannyit vallanak be, mint a Lockheed, de a kinai szavanak sajnos semmi hitelt nem lehet adni, a statisztikakban is folyamatosan hazudnak. Jellemzö, hogy a nyugati hirszerzesek olyan modszerekkel probaljak megtudni, hogy mennyi lehet a tenyleges kinai gazdasagi növekedes, ipar bövulese, hogy peldaul muholdkepeken mennyire növekszik meg ejszaka egy-egy kinai varos, terulet, kivilagitottsaga, es hasonlo indirekt modszerek.
.
J-20 gyartasrol augusztusi cikk:
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 521
64 585
113
.
.
Kb ugyanannyit vallanak be, mint a Lockheed, de a kinai szavanak sajnos semmi hitelt nem lehet adni, a statisztikakban is folyamatosan hazudnak. Jellemzö, hogy a nyugati hirszerzesek olyan modszerekkel probaljak megtudni, hogy mennyi lehet a tenyleges kinai gazdasagi növekedes, ipar bövulese, hogy peldaul muholdkepeken mennyire növekszik meg ejszaka egy-egy kinai varos, terulet, kivilagitottsaga, es hasonlo indirekt modszerek.
.
J-20 gyartasrol augusztusi cikk:
Értem, hogy a kínaiaknak semmi hitelt nem lehet adni, de akkor vajon mennyire hiteles az általad vázolt nyugati indirekt módszer? Annak jobban lehet hinni?
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 605
6 065
113
Értem, hogy a kínaiaknak semmi hitelt nem lehet adni, de akkor vajon mennyire hiteles az általad vázolt nyugati indirekt módszer? Annak jobban lehet hinni?
.
.
Nyilván pontatlanok voltak ezek a korai, indirekt módszerek, de legalább volt valami saját forrású mérésük a kinai változásokról. Amúgy ironikus, hogy a kinai statisztikák olyannyira szart se érnek, hogy pár éve ez még saját maguknál is kiverte a biztositékot:
.
.
A cikk vicces eleme: "A Paoan ellen indult nyomozás jelentheti azt, hogy PEKING ÚJ GDP- SZÁMÍTÁSI MÓDSZERTAN BEVEZETÉSÉT TERVEZI, OLYANÉT, AMI HIHETŐBB VÉGEREDMÉNYT AD."
:)
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Nagy Csaba

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 521
64 585
113
.
.
Nyilván pontatlanok voltak ezek a korai, indirekt módszerek, de legalább volt valami saját forrású mérésük a kinai változásokról. Amúgy ironikus, hogy a kinai statisztikák olyannyira szart se érnek, hogy pár éve ez még saját maguknál is kiverte a biztositékot:
.
.
A cikk vicces eleme: "A Paoan ellen indult nyomozás jelentheti azt, hogy PEKING ÚJ GDP- SZÁMÍTÁSI MÓDSZERTAN BEVEZETÉSÉT TERVEZI, OLYANÉT, AMI HIHETŐBB VÉGEREDMÉNYT AD."
:)
És annak, hogy a főstatisztikus fejmosást kapott, mert nem pontos a GDP, mi köze a J-20-as darabszámaihoz?
A kínai legalább mond egy konkrét darabszámot, az arrogáns és pökhendi Nyugat meg szkeptikus, mert csak. Az indoklás meg nyakatekert és indirekt.
"Az nem úgy van"

Javaslom, inkább fogadd el valósnak a 120 darabot, mintsem valamely lángész nyugati bürokrata által a kávézaccból, meg a költözőmadarak vádorlásából extrapolált automatikus kételyt.