Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 970
5 939
113
Na neeee! Meg lett mondva, hogy az hülye, aki szerint ilyen van, mert hogy valójában nincs: le-he-tet-len!!!! Na, mindegy, úgy fest, az oroszokkal valaki elfelejtette ezt közölni, úgyhogy ők csinálják a lehetetlent. Felháborító. :D:D:D:D:D:D:D:D

A józanul gondolkodók számára nyilvánvaló volt, hogy ez nem lehetetlen.
De ahogy a cikk is leírja, meg amit tudni lehetett ez a OLS célfestés azon a szinten van ahol 30 éve volt -és azóta is van, a Su-25 célfestése. Meg ott sem mert ot legalább jobb helyen van a szenzor.
Persze szép meg jó meg működik, de inkább egy TGP-vel keresgélném meg jelölgetném a célokat.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 348
5 029
113
A józanul gondolkodók számára nyilvánvaló volt, hogy ez nem lehetetlen.
De ahogy a cikk is leírja, meg amit tudni lehetett ez a OLS célfestés azon a szinten van ahol 30 éve volt -és azóta is van, a Su-25 célfestése. Meg ott sem mert ot legalább jobb helyen van a szenzor.
Persze szép meg jó meg működik, de inkább egy TGP-vel keresgélném meg jelölgetném a célokat.
Soha nem arról szólt a sztori, hogy ez olyan (vagy pláne jobb), mint egy TGP, csak és kizárólag arról, hogy alkalmas földi célok elleni alkalmazásra is. Nyilvánvalóan kényszerhelyzet a dolog, de a magam részéről erős a gyanúm, hogy 30 évvel ezelőtt egy ilyen képességű célmegjelölőért a szovjetek öltek volna, azaz ez azért jobb annál paramétereiben, akkor is, ha a nyugati TGP-kkel nem veszi fel a versenyt.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Na neeee! Meg lett mondva, hogy az hülye, aki szerint ilyen van, mert hogy valójában nincs: le-he-tet-len!!!! Na, mindegy, úgy fest, az oroszokkal valaki elfelejtette ezt közölni, úgyhogy ők csinálják a lehetetlent. Felháborító. :D:D:D:D:D:D:D:D

Hol hangzott el az a butaság, hogy az OLSz nem alkalmas lézerirányítású rakéta célravezetésére? :eek:
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
A józanul gondolkodók számára nyilvánvaló volt, hogy ez nem lehetetlen.
De ahogy a cikk is leírja, meg amit tudni lehetett ez a OLS célfestés azon a szinten van ahol 30 éve volt -és azóta is van, a Su-25 célfestése. Meg ott sem mert ot legalább jobb helyen van a szenzor.
Persze szép meg jó meg működik, de inkább egy TGP-vel keresgélném meg jelölgetném a célokat.
Ahol meg igazán meleg a pite, oda használnám az Orosz módszert: Indítasz rá AG irányított rakétát még messzebbről, mint ahonnan festegetni lehet bármilyen TGP-vel az irányított bombáknak az utat...
 
M

molnibalage

Guest
Hol hangzott el az a butaság, hogy az OLSz nem alkalmas lézerirányítású rakéta célravezetésére? :eek:
Nem tudom, mikor ott az anyagában, hogy képes rá. Az más kérdés, hogy borzalmasan gyenge képessége van, mert a cél felé kell repülni. Ezzel kb. a 30+ éves Szu-17/22/25 szintjén van és nincs kombinálva a TGP-vel megszokott nagyfelbontású infrakamerával. Legjobb esetben a SAR radarral lehet linkelni vagy marad a két szép szem és a HUD-ra felrakott szimbolum. COIN környezetben elmegy.
qrkpwi.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Van rajta kamera.
Ez a target image recognition-ból jönne és a TV video output részből? Mert az OLSz-35 nekem az utolsü klasszikus IRST-nek tűnik a XXI. században, nem képalkotós rendszer. Méretre pont a '80-as évek beli KOLSz, ezért nem látom, hogy hol van az infrakamera mellette. Eleve túl kicsi az egész, nézd meg egy átlagos TGP átmérőjét, hogy abban mekkora optika van.

Persze én is tévedhetek, de akkor apró javítás kell a HT összefoglalóba. Jelenleg ez van benne és egyik lektor sem írta / javította ki...

Érdekes, hogy a legkorszerűbb orosz Szu-35 gépen továbbra is csak a „klasszikus”, nem képalkotós IRST található meg, tehát a 30+ éves KOLSz-on alkalmazott technológián alapul. Ezzel valószínűleg az utolsó olyan élvonalbeli vadászgép a történelemben, ami ilyen technológiát használó infravörös keresővel lett tervezve. A képalkotós infravörös keresők korszakában kicsit furcsa ilyen eszközt látni a legkorszerűbb orosz 4. generációs harci gépen. (Bár annak fényében, hogy nincs képalkotós IR légiharc rakéta ez annyira nem meglepő.)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nem tudom, mikor ott az anyagában, hogy képes rá. Az más kérdés, hogy borzalmasan gyenge képessége van, mert a cél felé kell repülni.

Én sem tudom, ezért is kérdeztem... Mert itt anno volt ugyan téma emlékeim szerint az OLSz, de mi arról beszéltünk, hogy lézerirányítású BOMBÁK célravezetésére nem alkalmas az AZOKAT OLDÓ gép OLSz-ének lézere, szimplán a pozíciója miatt.

Ez a target image recognition-ból jönne és a TV video output részből? Mert az OLSz-35 nekem az utolsü klasszikus IRST-nek tűnik a XXI. században, nem képalkotós rendszer. Méretre pont a '80-as évek beli KOLSz, ezért nem látom, hogy hol van az infrakamera mellette. Eleve túl kicsi az egész, nézd meg egy átlagos TGP átmérőjét, hogy abban mekkora optika van.

Persze én is tévedhetek, de akkor apró javítás kell a HT összefoglalóba. Jelenleg ez van benne és egyik lektor sem írta / javította ki...

Hát, nekem valamiért evidens volt, hogy az OLSz-35-ben képalkotós infrakamera van. És végül is, maga az egység sem tűnik jelentősen eltérőbb méretűnek, mint az F-35 EOTS-e...
De az általad betett anyagban az "IR video output" is arra utal, hogy képes hőképalkotásra.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
"TV, IR and TV+IR video ...output to ... displays" - ez kamera nélkül elég problémás lenne. A felbontás ki tudja milyen lehet, de van kamera...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Én sem tudom, ezért is kérdeztem... Mert itt anno volt ugyan téma emlékeim szerint az OLSz, de mi arról beszéltünk, hogy lézerirányítású BOMBÁK célravezetésére nem alkalmas az AZOKAT OLDÓ gép OLSz-ének lézere, szimplán a pozíciója miatt.
Bombáknál nem is. Ezért mozdultak el a szovjetek anno a lézeres rakéták felé, mert azok a gép előtt repülnek, ezért meg lehet világítani a célt. Apró hiba, hogy közben szinte tökegyensen repülsz szépen bele a légvédelembe. Sanszosan a jenkik azért nem alkalmazták ezt a koncepciót soha. Az persze más kérdés, hogy még közepes magasságban sem tudtak Osza HMZ-n kívül operálni LGB-vel...


Hát, nekem valamiért evidens volt, hogy az OLSz-35-ben képalkotós infrakamera van. És végül is, maga az egység sem tűnik jelentősen eltérőbb méretűnek, mint az F-35 EOTS-e...
Az EOTS egy IR kamera. Az OLSz-35 ellentében egy klasszikus IRST a prospektus alapján, ami mellett legfeljebb egy igen kicsi IR kamera van. A képek alapján nem látom, hogy hol van az IR kamera. Mert az a dóm a doboz tetetjén az az IRST szenzor. Hol van a kamera?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Az EOTS egy IR kamera. Az OLSz-35 ellentében egy klasszikus IRST a prospektus alapján, ami mellett legfeljebb egy igen kicsi IR kamera van. A képek alapján nem látom, hogy hol van az IR kamera. Mert az a dóm a doboz tetetjén az az IRST szenzor. Hol van a kamera?

Na de az a dóm miért ne lehetne maga a kamera. Az EOTS is így néz ki:

f35-eots-promo.jpg


Ilyesmi szenzor meg elfér éppen az OLSz búrája alatt is szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
Na de az a dóm miért ne lehetne maga a kamera. Az EOTS is így néz ki:

f35-eots-promo.jpg


Ilyesmi szenzor meg elfér éppen az OLSz búrája alatt is szerintem.
Igen, de az EOTS az egy nagy kamera és ennyi. Az OLSz-35-nél meg van IRST és kamera miokor az egész kisebb? Vagy tévedék az alapoktól és az is képalkotós lenne?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Ez a target image recognition-ból jönne és a TV video output részből? Mert az OLSz-35 nekem az utolsü klasszikus IRST-nek tűnik a XXI. században, nem képalkotós rendszer. Méretre pont a '80-as évek beli KOLSz, ezért nem látom, hogy hol van az infrakamera mellette. Eleve túl kicsi az egész, nézd meg egy átlagos TGP átmérőjét, hogy abban mekkora optika van.

Persze én is tévedhetek, de akkor apró javítás kell a HT összefoglalóba. Jelenleg ez van benne és egyik lektor sem írta / javította ki...
A búra alatt csak egy forgatható és buktatható tükör van (ez adja az azimut és az elevation szerinti észlelési/kisugárzási lehetőséget), alatta egy lencse, a többi cucc meg az alatt a dobozban. Rakéta indítása után meg nem kötelező a cél felé repülne, mert az OLSz kitérítési szöge - vagyis a rávezető lézersugáré is azimut szerint plusz-minusz 90 fok, tehát lehet manőverezni/kifordulni ezen belül.
 
M

molnibalage

Guest
A búra alatt csak egy forgatható és buktatható tükör van (ez adja az azimut és az elevation szerinti észlelési/kisugárzási lehetőséget), alatta egy lencse, a többi cucc meg az alatt a dobozban. Rakéta indítása után meg nem kötelező a cél felé repülne, mert az OLSz kitérítési szöge - vagyis a rávezető lézersugáré is azimut szerint plusz-minusz 90 fok, tehát lehet manőverezni/kifordulni ezen belül.
90 fok a scanre vonatokzik, stabil követéshez azért nem ennyire lehet a szélre menni, de ez már haladás.