Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
A video szerint az RCS nem tobb mint 30 cm2.
Milyen radar, milyen szögből, mekkora távról, milyen hullámhosszon? Azért ez nem annyira egyszerű, hogy 30 cm2 és ennyi :) Na meg a hajtóművön még nincs radarhullám-elnyelő burkolat és a gép sem végleges. Kicsit marketingszaga van.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 870
113
joker

Elégedj meg ennyivel. :))) Ez is egy info, (nem tobb mint 30 négyzet centi). Pontos technikai-taktikai adatok titkosak. ...
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Ez így értelmetlen. Miaz, hogy 30 cm^2 az RCS azt kész? Erre max spekulálni lehet, aminek meg nem sok értelme van.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
A többinél is csak spekuláció van, ha jól emlékszem az F-35-nél 0,1 m2-t mondtak, ami 1000 cm2-nek felel meg, az F-22-nél meg 0,01m2-t, ami 100 cm2. Lehet ha Ivánék csak ennél akartak egy kisebb számot mondani, de a valóságban az F-35/22 -nél is csak kb az az 5 beavatott ember tudja, hogy mi a helyzet, akik a teszteket végezték.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Nyilván. Egyébként ha már itt tartunk, az mennyire lenne megoldható, hogy a forma ismeretében szimulálni az egészet? Elképzelhetőnek tartom, hogy az oroszok meg tudnák csinálni, némelyik gépről (főleg a raptorra gondolok most) van elég nagy mennyiségű kép. Persze nem tervrajz és nem mm pontos de azért valami hasonlót össze lehet belőle ütni, ami érzékeltetné, hogy mi a helyzet.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
A formára szerintm nem lehetetlen, tényleg annyi kép van minden gépről, hogy egy makett elkészítése megoldható az okosoknak egy komolyabb országban. Viszont a belső elemek elrendezései meg anyaga sokat nyomhat még egyik vagy másik irányba, ugyanúgy, mint a sárkányszerkezet anyaga és a radarelnyelő burkolat jellemzői.
 
M

molnibalage

Guest
A többinél is csak spekuláció van, ha jól emlékszem az F-35-nél 0,1 m2-t mondtak, ami 1000 cm2-nek felel meg, az F-22-nél meg 0,01m2-t, ami 100 cm2. Lehet ha Ivánék csak ennél akartak egy kisebb számot mondani, de a valóságban az F-35/22 -nél is csak kb az az 5 beavatott ember tudja, hogy mi a helyzet, akik a teszteket végezték.

Elég furcsa számokat írsz...

Az F-117-nél adtak meg már 15+ éve is 0,025-0,001 m2 értéket nagyságrendileg. Az F-22-nél és minden más gépnél is ez volt a mérce, szemből legalább ezt el kell érni. Tehát az, hogy nagyságrendi eltérés legyen felfelé a legkisebb RCS-nél bármely újabb gépnél az nálam minimum szemöldök ráncolást okoz...

A 0,1 m2 már azért eleve vicces, mert a tiszta Super Hornet és Rafale RCS értéke pusmogások szerint az 1 m2 kategóriában van külső függesztmény nélkül. Namármost egy stealth gépek nagyságrendileg kisebb felderítési távolsága az nem egy nagyságrendnyi RCS csökkentéssel van elérve. Innentől fogva elég egyszerűen belátható, hogy kb. 0,01 m2 tartomány az, ahol el lehet kezedni beszélgenti arról, hogy mennyire sthealth és nem az, hogy egyáltalán az -e...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Lehet ha igazad van, a nulláknál nem voltam meggyőződve, hogy kell-e oda még egy darab (rég olvastam már ezeket az értékeket) és túl kicsinek tűnt, hogy egy 10cm2-es tárgynak látszodjon csak a radaron. De végülis lényegtelen, mert az F-117 radarkeresztmetszete is találgatások eredménye, aztán hogy milyen frekvencián meg milyen radarral az még bonyolítja a dolgot. Az F-117 mint kiindulási pont a többi fejlesztésénél lehet ha meg volt, de nem vagyok meggyőződve arról, hogy jobb eredményeket kellett illetve tudtak elérni. Az F-117 egy bombázó, szubszónikus, a formája is ennek megfelelő és megvan ez a gyémántszerű formája, amiből lehet ha jobb RCS értéket lehet kihozni, mint az F-35/22 lekerekített formáiból, ami szükséges volt a nagyobb sebességhez. Persze ezek is csak találgatások.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"s megvan ez a gyémántszerű formája, amiből lehet ha jobb RCS értéket lehet kihozni"

itt megint az a bizonyos milyen hullámhossz. Az F117, B2 alakja miatt sokkal jobban védett L badban és fölötte.

De a filozofálgatásom a pakfara vonatkozott, ahol remélhetőleg a köcölékekre raknak vmi EOTS féle akármit, kompresszorlapátok elé megy az SH féle árnyékolás a szép kerek hajtomű meg remélhetőleg nem marad így mert minden sávban csodaszépen fogja vissazverni a radarhullámokat ahogy az IR sáv se látom, hogy érdekelné Oroszokat.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
A beszívó csatornákat a végleges sorozatgyártandó gépen szerintem le kell árnyékolják vagy át kell alakítsák annyira, hogy ne lehessen direkt rálátni a hajtóműlapátokra. Ugyanígy egy radarelnyelő burkolat meg valami infracsökkentő megoldás a hajtóművekre. Hanem nem sok értelme lenne az egész 5. gen szerkezetnek, mert ez a pár "apróság" elcseszi. Az infracsökkentés habár lehet ha majd az új hajtómű dolga lesz, a mostaninál nem annyira szempont, mert nem ez lesz a végleges.
 

xeqev

Member
2013. szeptember 19.
130
0
16
Nem tudom ez a kép volt-e már...
PAK-FA_moving_to_LII.jpg

hitechweb.genezis.eu/fightersSF04.files/PAK-FA_moving_to_LII.jpg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 870
113
Még négy prototípust építenek a T-50-6-1, T-50-6-2, T-50-7,T-50-8 , melyeket 2014 év végéig adnak át.
 

xeqev

Member
2013. szeptember 19.
130
0
16
Egy kérdés: A PAK FA rendelkezik belső fegyverterekkel a szívócsatornák külső oldalain? (Bocs, ha hülyén fogalmaztam meg a kérdést, a kép szemlélteti mire gondolok...)
idBhA.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 654
79 885
113
xeqev

Ezt csak ők tudják.amennyire én tudom még semmilyen hivatalos magyarázat nem született a két"pukli"funkciójára,csak találgatások vannak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 861
113
Szerintem az csak egy aerodinamikai elem.
De lehet, hogy valamilyen radar kerül bele, mondjuk L sávos.
De nem hiszem amúgy, hogy beférne oda egy fegyver, vagy hogy fegyverfelfüggesztő pont lenne.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
xeqev

Egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy hogyan nyílna, meg záródna az a valami, ha oda rakéta kerülne...

dudi

Vagy a LERX-ben. Még ez sem tisztázott 100%-osan, amennyire tudom...