A forgótárral az a baj, hogy nem statikus rendszer.
A belső fegyvertér mozgó alkatrészei a nyitódó ajtók és esetleg a lelökő szerkezet.
Ha ezek nem működnek, akkor nincs indítás.
Minden további mozgó rendszerelem, további rizikófaktor.
Namármost, a gépre ható jellemző túlterheléseket nézve, a hossztengely mentén forgó pilonrendszer megcsapágyazása kritikus.
A pilonok kihajlása miatt eleve többlet tervezést, külön gondosságot igényel, hogy véletlenül se szoruljon meg.
Ilyen probléma a bombázóknál nincs.
Erre jön továbbá rá a szerkezet üzemeltetése és a flexibilitás.
Egy bombázógép szerkezeti tömegéhez és méretéhez képest a belső fegyvertér lehet jóval nagyobb, míg a forgótár tömege arányosan eleve kisebbre jön ki, mint egy harcászati repülőgépen.
Visszatérve a gyakorlathoz és a konkrét géphez.
Ismerve a fizikát, a szükséges és elégséges hatótávhoz megfelelő fegyverméret az R-77/Meteor/AMRAAM típusoknál sokkal kisebb nemigen lehet.
Ha ezt összevetjük azzal, hogy a pilonok mérete is behatárolt, akkor látszik az, hogy egy ekkora rakéta négydarabos forgótára önmagában, üresen is kitöltené a belső fegyverteret.
Egyszerűen nem jutna hely a fegyverzetnek.
A pilonok esetében ugyanis ne tévesszen meg az, hogy számos nyugati típuson (F-15, F-18, EF Typhoon, Tornado) létezik félig besüllyesztett rögzítési mód.
Ott is megvannak a pilon belső rendszerei (rögzítőzárak, kivető mechanizmis, piro- és elektromos rendszer), csak a törzsön belül, illetve mechanikai teherviselő elem maga a törzskeret.
Ha a Szu-57-esen az ajtó is pilon lenne, akkor arra az F-35-öshöz hasonló módon az R-77-esnél nagyobb fegyver nemigen kerülhetne fel.
De elnézve az 57-es fegyvertér ajtóit, ezek szemre, kívülről inkább az F-22-esére emlékeztetnek, így “sok csodát” nem várhatunk tőlük.
Így sajnos marad az, hogy a fegyverterekbe vagy 2-2 rakéta, esetleg, hosszanti eltolással, fegyverterenként 1+2 R-77-es férhet el, szorosan egymás mellett.
Ebben az esetben sok variáció nem jöhet szóba. Vagy a két (3) R-77-es, vagy egyetlen nagyobb fegyver hordozására alkalmasak csak.
Látva a Berkut legutolsó kísérleti fegyverterét (az eredeti még az YF-23-aséhoz volt hasonló), sanszos, hogy a Szu-57-esé is egészen korlátozott funkcionalitású és kapacitású lehet csak: