Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 689
9 547
113
Ez az olcsóság az, amivel a hócipője van teli az embernek, mint duma.

Az olcsóság nem egyenlő csak azzal, hogy a fegyver olcsó. Ha 12 db Mk-84-őt lecsűszrsz egy HAS-ra és nem okoz semmiféle kárt, akkor lehet verni arra, hogy "óccó", csak akkor ezt lehet, hogy 4 gép viszi oda, 4 gépet veszélyeztetsz és kb. annyiba kerül, mint 2 db GBU-31PEN, ami viszont szétcsapná a célt. Egy gépről is. Akár viszonylag messziről is. Ha meg lelvöik a gépet és semmit nem ért el, akkor mondd, melyik is az olcsóbb...?
Ez az igazi tipik fillérszabszós megközelítése a történetnek. Az eredményt is látjukl. 6 hónap+.

Részben egyet értek, részben nem. Én sem örülök,hogy ez 6 hónapja tart, de szerintem még legalább annyit el fog tartani, mert zajlik egy gazdasági háború is. Ami miatt az oroszok "ráérnek" mivel semmi esélye a szankciók feloldásának, így abbahagyni nem fogják, begyorsítani sem fogják, maximum, ha a nyugatiak még sokat szórakoznak velük, akkor októberben keletkezik valami a helyszínen "elháríthatatlan műszaki probléma" az északi áramlat 1 turbináiban, és a németek készülhetnek a padlófűtésre való átállásra(felszeded a padlót és azzal fűtesz). A nagy képet nézve nekem ez látszik.
"4 gép megy oda 4 gépet veszélyeztetsz, pedig lehetne 1 is"
Részben egyetértek. Viszont csak Nagy István ezredes urat tudom idézni, az MH Repülő Felkészítési Osztály korábbi parancsnokát, MiG-29-es pilótát: "Mindennek az alapegysége a géppár. Egyedül senki nem repül sehova. Sem légi harcolni, sem földi célpontot támadni." Vagyis minimum 2 gépet kockáztatsz, ígyis-úgyis. Nem láttam ebben a műveletben olyat, hogy egy gép totál magányosan csinált volna valamit, de még Szíriában sem, persze ettől még lehetett ilyen.
Illetve összesen egy ilyen videót láttam, amikor állítólag egy Szu-57-es bombázott le egy hidat. Ő egyedül volt, legalábbis a videó szerint ,amely videót kaputelefonnal készítettek. Viszont most összességében azt látom, hogy sehol sem jellemző, hogy egyetlen feladatra egyetlen gépet küldenének.
 
M

molnibalage

Guest
Részben egyet értek, részben nem. Én sem örülök,hogy ez 6 hónapja tart, de szerintem még legalább annyit el fog tartani, mert zajlik egy gazdasági háború is. Ami miatt az oroszok "ráérnek" mivel semmi esélye a szankciók feloldásának, így abbahagyni nem fogják, begyorsítani sem fogják, maximum, ha a nyugatiak még sokat szórakoznak velük, akkor októberben keletkezik valami a helyszínen "elháríthatatlan műszaki probléma" az északi áramlat 1 turbináiban, és a németek készülhetnek a padlófűtésre való átállásra(felszeded a padlót és azzal fűtesz). A nagy képet nézve nekem ez látszik.
"4 gép megy oda 4 gépet veszélyeztetsz, pedig lehetne 1 is"
Részben egyetértek. Viszont csak Nagy István ezredes urat tudom idézni, az MH Repülő Felkészítési Osztály korábbi parancsnokát, MiG-29-es pilótát: "Mindennek az alapegysége a géppár. Egyedül senki nem repül sehova. Sem légi harcolni, sem földi célpontot támadni." Vagyis minimum 2 gépet kockáztatsz, ígyis-úgyis. Nem láttam ebben a műveletben olyat, hogy egy gép totál magányosan csinált volna valamit, de még Szíriában sem, persze ettől még lehetett ilyen.
Illetve összesen egy ilyen videót láttam, amikor állítólag egy Szu-57-es bombázott le egy hidat. Ő egyedül volt, legalábbis a videó szerint ,amely videót kaputelefonnal készítettek. Viszont most összességében azt látom, hogy sehol sem jellemző, hogy egyetlen feladatra egyetlen gépet küldenének.
Naná, csak közben a géppár másik tagja pl. megküldi a környéket AARGM/HARM-mal vagy bármi mással.
A komment lényege ez az "olcsóság".
Képtelenek sokan megérteni az, hogy a PGM-mel ollyan cél is támadható és olyan módon, ami máshogy nem.
Tehát az a duma, hogy sok olcsó fegyver = jobb, mint egy drága eleve hülyeség.
Nem is azonos szintről beszélünk.

KB.akkora hülyeség, mintha az angol első osztályba 100 db magyar falábúval akarnál győzni. Sok és olcsó. Right?
Aztán mennyia esély a sikerre akkor is, ha hosszú a kispad? Semennyire.

Fals analógiával kb. ez a helyzet. De minden az 1 nő, 9 hónap 1 gyerek is. 9 nővel nem lesz 1 gyerek 1 hónap alatt.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 394
63 267
113
Amivel én továbbra sem vagyok kibékülve, az a fegyvertér mondjuk úgy, kényszerű kialakítása. Egész egyszerűen a törzs legszűkebb keresztmetszetében alakították ki, ahová még tüzelőanyag tartályokat is ki kellett alakítani, így a térfogatuk korlátozott lett. Szemben a többi belső fegyverteres dizájnnal (YF-23, YF-22/F-22 Raptor, F-35, J-20, Szu-47, MiG 1.44) itt a fegyvertereket nem a súlyponthoz közel, lehetőleg egy síkban, hanem hosszában tudták csak elhelyezni. Ez mindenképpen jelentős súlypontvándorlást feltételez és bár az aerodinamikai kormányfelületek igen komplex rendszere és a felhajtóerő generáló felületek kiterjedtsége igen jelentős, ez akkor sem szerencsés megoldás.
Az ötlet nyilván a Szu-27-es családtól jött át, de még ott se használják komoly terhekre a hátsó pilont. Jó okkal. Az olyan "bombakamion", mint a Szu-34-es is a dupla FAB-500-as függesztményt, a KAB-1500-as bombát, a nagyméretű zavarókonténert, vagy a PTB-3000-es tartályt is a súlyponthoz közelebbi első pilonon hordozza.
Hiába más a Szu-57-es, a hátsó fegyvertér terhelhetősége akkor is limitált kell, hogy legyen. Miért, az elsőé nem? Mind a kettő erősen korlátozott belterű, a szívócsatornák közé van bekényszerítve.
Miért alakult ez ki így?

Nos, jól látszik, hogy az egész konstrukció a TVC alkalmazhatóságának lett alávetve. Abból is a Csepkin-féle ferdesíkos 2D kialakításúnak, ahol az aszimmetrikus kormányerőhöz erőkarra és ahhoz pedig a hajtóművek közti távolságra volt szükség. Ez a fajta TVC ugyanis egymáshoz közeli hajtóműveknél nem tud hatásosan operálni.
Az egymástól távoli hajtóművek pionírja az amerikai F-14-es volt, ahol az így kialakult szívócsatornák közti légcsatorna ideális teret biztosított a törzsbe félig besűlyesztett nagyméretű rakétafegyverzetnek.
Beszédes, hogy ugyanezt a jellegre inkább az F-15-ösre hajazó, a MiG-25-ösből továbbgondolt MiG-31-esnél nem tudták ilyen szépen megoldani.
Az F-15-ösnek meg nem volt dolga efféle nagyméretű rakétafegyverzettel, így a jóval karcsúbb Sparrow-k kényelmesen belesimultak a szívócsatornák alsó-külső élébe.
Hanem az F-14-esnél látott módi jól jött mind a Szu-27-es, mind pedig a kisebb MiG-29-es kialakításánál is.
És ez a dizájn az, ami a Szu-27-es családhoz kidolgozott TVC esetében lehetővé tette a 3D vektoráláshoz szükséges ferde síkos mozgatást és a jelentős erőkart is.

Ez mind szép és jó, de tényleg kell-e? Nos amíg nem volt tervben a TVC az orosz ötödik generációnál, addig a hajtóműveket egymáshoz közel építették be.
Miért?
Mert így normálisan ki tudták alakítani a belső fegyvertereket, egymás mellé, a súlyponthoz relatíve közel. És az alacsony észlelhetőség szempintjából fontos S alakú szívócsatornát is így tudták optimálisan kivitelezni. Hiszen a szuperszonikus kialakítás kötöttségei miatt az elől levő szívócsatornákat szét lehet telepíteni a törzs két oldalára, a hajtóműveket meg össze, egymás mellé, de fordítva ez nem lehetséges.
Ha széttelepíted a hajtóműveid, akkor az S kontúr miatt még azt is megteheted, hogy a hajtóművek vannak felül és a szívócsatornák alul, mint az YF-23-asnál.
Bár itt még csak ötlet szintjén sem merült fel a TVC, így a hajtóművek széttelepítése szerintem nem volt indokolt.
Hacsak nem terveztek aszimmetrikus tolóerővel manőverezést, de erről nem tudok.
Ami viszont a Szu-57-esnél van, az semelyik síkban sem igazi S, a szívócsatorna kvázi egyenes, de kérdés, hogy miért. Terveztek tán valami nagyobbat is hordozni a törzs alatt? Kétlem, mert ott már nem lehet pilonokat kialakítani a fegyverterek miatt.
Hacsak nem csinálnak a típushoz olyan spec fegyvertér ajtópárt, amelynél az összezáródó éleken ki van vágva egy áttörés egy nagyobb teherbírású fegyverpilonnak, ami képes a törzs alatt hordozni valami nem alacsony észlelhetőségű, de nagy dolgot. Csakhogy eddig még erről se volt szó.

Végül felmerül a kérdés, vajon milyen lett volna a Szu-57-es, ha a többi 5.gen géphez hasonlóan a beömlői oldalt, a fegyvertere egy síkban, a hajtóművei meg egymás mellé építve kerülnek kialakításra?
Nos, valami olyasmi, mint egy Szu-47-es trapéz szárnyakkal, ami amúgy a PAK-FA program legelső megközelítése is volt:



 
W

Wilson

Guest
Részben egyet értek, részben nem. Én sem örülök,hogy ez 6 hónapja tart, de szerintem még legalább annyit el fog tartani, mert zajlik egy gazdasági háború is. Ami miatt az oroszok "ráérnek" mivel semmi esélye a szankciók feloldásának, így abbahagyni nem fogják, begyorsítani sem fogják, maximum, ha a nyugatiak még sokat szórakoznak velük, akkor októberben keletkezik valami a helyszínen "elháríthatatlan műszaki probléma" az északi áramlat 1 turbináiban, és a németek készülhetnek a padlófűtésre való átállásra(felszeded a padlót és azzal fűtesz). A nagy képet nézve nekem ez látszik.
"4 gép megy oda 4 gépet veszélyeztetsz, pedig lehetne 1 is"
Részben egyetértek. Viszont csak Nagy István ezredes urat tudom idézni, az MH Repülő Felkészítési Osztály korábbi parancsnokát, MiG-29-es pilótát: "Mindennek az alapegysége a géppár. Egyedül senki nem repül sehova. Sem légi harcolni, sem földi célpontot támadni." Vagyis minimum 2 gépet kockáztatsz, ígyis-úgyis. Nem láttam ebben a műveletben olyat, hogy egy gép totál magányosan csinált volna valamit, de még Szíriában sem, persze ettől még lehetett ilyen.
Illetve összesen egy ilyen videót láttam, amikor állítólag egy Szu-57-es bombázott le egy hidat. Ő egyedül volt, legalábbis a videó szerint ,amely videót kaputelefonnal készítettek. Viszont most összességében azt látom, hogy sehol sem jellemző, hogy egyetlen feladatra egyetlen gépet küldenének.
Én ezzel azért nem értek egyet mert olyat egyetlen hadviselő fél sem csinál, hogy annak ellenére, hogy lehetősége lenne gyorsan lezárni egy háborút, amelyben nap mint nap emberben, anyagi és egyéb erőforrásokban nagy áldozatot hoz szándékosan lassít és nem igyekszik a lehető leggyorsabban lezárni.Ha az Oroszoknak szerintem lehetősége lett volna ezt a háborút gyorsan befejezni, már rég megtették volna.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
Ezt a képet kicsit árnyaljuk. Az amerikaiaknál harci helikopter kezdetben az AH-1 Cobra volt. Ez volt az Army és később a Marines platformja is.
Az Army le akarta váltani, ez elsőre nem sikerült, de másodjára már igen, ez lett az AH-64-es. Viszont a Cobra is továbbszolgált a tengerészgyalogságnál és azért csak felmerül a kérdés, hogy mivégre van két külön harci helikopter platform ugyanarra a képességre? Csak, mert ezek külön haderőnemekben szolgálnak? Ez lenne az ok?
Az USA megengedhette magának, mondhatjuk és anno valami hasonlót gondolt az orosz is. Amikor nagy nehezen eldőlt, hogy a Mi-28N lesz a Mihu váltótípusa, eldőlt az is, hogy a Mistral hajókra viszont a Ka-52-es kell, tehát a Ka-52-es az orosz tengerészgyalogság saját harci helikoptere lesz. Miért is ne? Hiszen már ott a sok Ka-27, meg Ka-29, jogos az 52-es ide.
De ebből nem lett semmi, viszont a megrendelt kvóta már adott volt, így az orosz csapatrepülők vegyesen használják a Mi-28N-t és a Ka-52-t is. És még mit? A Mi-35M-et és a régi 24-est is!
Miért? Mert a 24-esekben még volt repidő, a többi meg kellett ahhoz, hogy a külföldi vevőknek már kipróbált technikát prezentálhassanak.

Az orosz haderő technikai összetétele így sokkal inkább hasonlít a mindent is megrendelő egyiptomi, katari, vagy akár indiai üzleti-politikai alapú típuskavalkádokhoz, semmint a sokszor példaként felhozott USA-hoz.
.
.
Amikor két párhuzamos amerikai gépet irtam, az amerikai AH-64-re gondoltam, amihez volt a Hughes YAH-64 és párhuzamosan a Bell YAH-63, előbbi nyert, utóbbi eltűnt.
Az oroszok is csináltak két tipust, de nekik mindkettő termékké vált, Mi-28 és Ka-50/52
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 689
9 547
113
Én ezzel azért nem értek egyet mert olyat egyetlen hadviselő fél sem csinál, hogy annak ellenére, hogy lehetősége lenne gyorsan lezárni egy háborút, amelyben nap mint nap emberben, anyagi és egyéb erőforrásokban nagy áldozatot hoz szándékosan lassít és nem igyekszik a lehető leggyorsabban lezárni.Ha az Oroszoknak szerintem lehetősége lett volna ezt a háborút gyorsan befejezni, már rég megtették volna.
Lenne lehetősége, csak az a jelenleginél még sokkal komolyabb pusztítással járna.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
. Tudunk valami konkrétumot a Szu-57/35/34 bevetésekről, fegyverzetről?

Tudunk. lelőttek vagy fél tucat Szu-34est, miközben összesen két XXI. századi bevetést repült. Két H-59est lőtt el, a többiben célt repült a kézi légvédelemnek.
A Szu-57 szintén kettőt vetett be. Egyet Szíriában, egyet Ukrajnában.
Volt még három Kinzsal. Fölösleges ugyan, de nem is az ukriknak szólt.
.
.
Az oroszoknak két modernnek nevezhető és használható fegyvere van, a Kalibr és az Iskander. Jó kérdés, Kalibrból meddig tartanak, ill hány darabot tudnak gyártani 1 hónap, vagy akár 1 nap alatt. Ellőnek egy nap X darabot, tudja-e a felhasználást a gyártás követni?
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 689
9 547
113
Én ebben nem hiszek idestova 6 hónapja tart ez a haború és az orosz propaganda ellenére válogatâs nélkül lövik az ukrán infrastruktúrát és polgári lakosságot, szerintem ennyit tudnak az Ukrajnában rendelkezésre álló haderôvel.

Ez a" válogatás nélkül lövik a lakosságot" egy baromság. Arról nem tehetnek, hogy az ukrán "hősök" iskolákba, kollégiumokba, kórházakba telepítik a katonákat. Jóval több polgári áldozat lehetne ennél, ha például a krími ukrán drónos támadás után felkapják a vizet, és beküldenek egy rakás stratégiai bombázót az országba, hogy például szőnyegbombázzák Kijevet. Miért? Csak. Hátha így megadják magukat. Megtehették volna. Ehhez képest utoljára a mariupoli acélműért vívott csatában járt utoljára stratégiai bombázó az ukrán légtérben. Az infrastruktúra válogatás nélküli lövése szintén nem igaz. Elintézhették volna a megfelelő helyeken a komplett ukrán elektoromos hálózatot, mégsem tették. Csak mellékesen jegyzem meg, hogy az USA a szerbiai háborúban pont ezzel kezdte.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Csak mellékesen jegyzem meg, hogy az USA a szerbiai háborúban pont ezzel kezdte.
Irakban is ezzel kezdték 2003-ban ! De ezzel magukkal is kabaxnának mert az orosz katonák vakok éjszaka.

egy rakás stratégiai bombázót az országba, hogy például szőnyegbombázzák Kijevet.
Miért kéne azt ?

Ilyen bombázás kéne !!!!! ez egy 32 éves felvétel!!!! Ha erre nem képesek ma ássák el magukat !

 
W

Wilson

Guest
Ez a" válogatás nélkül lövik a lakosságot" egy baromság. Arról nem tehetnek, hogy az ukrán "hősök" iskolákba, kollégiumokba, kórházakba telepítik a katonákat. Jóval több polgári áldozat lehetne ennél, ha például a krími ukrán drónos támadás után felkapják a vizet, és beküldenek egy rakás stratégiai bombázót az országba, hogy például szőnyegbombázzák Kijevet. Miért? Csak. Hátha így megadják magukat. Megtehették volna. Ehhez képest utoljára a mariupoli acélműért vívott csatában járt utoljára stratégiai bombázó az ukrán légtérben. Az infrastruktúra válogatás nélküli lövése szintén nem igaz. Elintézhették volna a megfelelő helyeken a komplett ukrán elektoromos hálózatot, mégsem tették. Csak mellékesen jegyzem meg, hogy az USA a szerbiai háborúban pont ezzel kezdte.
Nap mint nap követem az ukrajnai háborút a kezdetek óta és bizony már március elején lebombázták Harkov civilek lakta varosrészeit az Oroszok miközben egyetlen Ukrán katona sem tartózkodott ott ráadásul azóta ezt mar sokszor megtették, és hozzáteszem az Oroszok sem különbek mint az Ukrik az Oroszok is ugyanúgy beállnak az ukrán települések hazai közzé, ahonnan vidáman lövik az ukránokat miközben az Ukrán civilek ott vannak a településen.

Vajon miért nem grasszálnak Orosz stratégiai bombázók Ukrajna légterében a válasz az Ukrán légvédelemben keresendő amelyet még 6 hónap alatt sem sikerült kiiktatni az Oroszoknak, pár alkalmat kivéve (Mariupol) mindig orosz terület felett eregetik a cirkáló rakétákat.
Az USA a szerbiai háborúban úgy intézte el az elektromos hálózatot, hogy utána könnyen helyre lehetett állítani és ezt a Szerbek állítják.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: bel and boki

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 982
5 424
113
Naná, csak közben a géppár másik tagja pl. megküldi a környéket AARGM/HARM-mal vagy bármi mással.
A komment lényege ez az "olcsóság".
Képtelenek sokan megérteni az, hogy a PGM-mel ollyan cél is támadható és olyan módon, ami máshogy nem.
Tehát az a duma, hogy sok olcsó fegyver = jobb, mint egy drága eleve hülyeség.
Nem is azonos szintről beszélünk.

KB.akkora hülyeség, mintha az angol első osztályba 100 db magyar falábúval akarnál győzni. Sok és olcsó. Right?
Aztán mennyia esély a sikerre akkor is, ha hosszú a kispad? Semennyire.

Fals analógiával kb. ez a helyzet. De minden az 1 nő, 9 hónap 1 gyerek is. 9 nővel nem lesz 1 gyerek 1 hónap alatt.
Öböl háborúban az akkor már kivonás előtt álló F111-esek PGM-el ,lézerbombával több Iraki harckocsit semmísitettek mint együttesen az erre "specializált"(Ah64 Apache,A10) gépek és az akkor még "buta"bombákat használó F16-osok.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 262
4 667
113
Ez a" válogatás nélkül lövik a lakosságot" egy baromság. Arról nem tehetnek, hogy az ukrán "hősök" iskolákba, kollégiumokba, kórházakba telepítik a katonákat.
Nemrég fejtette ki valaki, hogy ez háborúban teljesen megszokott, elfogadott és indokolt eljárás, tekintettel a katonai igényekre; elszállásolás követelménye, ellátás könnyítése, sebesültek ellátásának gyorsítása. Nem találom a posztot, pedig könyvjelzőztem emlékeim szerint. De orosz oldalról jött a magyarázat, úgyhogy akkor ők is hősök, nemcsak az ukránok...
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 553
113
Nemrég fejtette ki valaki, hogy ez háborúban teljesen megszokott, elfogadott és indokolt eljárás, tekintettel a katonai igényekre; elszállásolás követelménye, ellátás könnyítése, sebesültek ellátásának gyorsítása. Nem találom a posztot, pedig könyvjelzőztem emlékeim szerint. De orosz oldalról jött a magyarázat, úgyhogy akkor ők is hősök, nemcsak az ukránok...
Annak aki becuccol egy halom katonát a városba gondoskodnia kell a civilekről is (kitelepítés).