Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
"Nem, nem azért. Igen, a belépőél melegebb, de a hőforrás felülete és hőmérséklete labdába nem rúg a gázsugárhoz képest. Ez az egész belépőél dolog szeritnem az Aranysasból származik, ott láttam előszőr leírva. Csak éppen költői túlzás volt. Igen, a becsapódás előtt talán már látszik ez is, de nem képes csak ez alapján célra menni."

1: Most akkor hő vagy sugárzás?

2: Ha a szembejövő hművének a sugárzását érzékeljük, akkor az olyan, mintha a Nap túloldaláról érkező sugárzás melegítené a Földet....
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Drága urak, érdekes ez a mit is lát a hőkövető rakéta eszmecsere, de nem csak átvitt értelemben van köze a PAK-FA-hoz?
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Vagy ez olyanfajta elektromágneses sugárzás, ami kanyarodik?
Mindig hülye voltam a fizikához...
Vagy az elhaladó gép hművéből kilépő sugárzás visszaverődik az elhagyott levegő molekuláin, és ezt látja az aim-9.... De a videón meg nem látom.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Egyébként nem az Aranysas találmánya a belépőél felmelegedése és rakéták infravörös érzékelésének összekapcsolása, több nyugati populáris haditechnikai könyv, de néhány tanulmányban is olvastam.
 
M

molnibalage

Guest
Csak tudnám, hogy minek erőlködöm. Úgy érzem magam, hogy egyesek a deriválás és integrálásban akarnak szakérteni, de összeadni sem tudnak. Én nekiállok ellmagyarázni és továbbra is csak fullba nyomják...

Tényleg ilyen nehéz megérteni....?


Nem keverem jobban a dolgokat, mint te.
Miért, te minek a videóját linkelted? Az aim-9 l v. x v. esetleg egy thermokamerájét? Na kb én is, csak 10km-est.

Azért linkeltem egy IR kamerát, hogy lásd az alapjelenséget? Comprende...? Hogy mi melegedik és milyen erősségű IR jelről beszélnük. Clear?

Én nem tudom ! De az nem lehet, hogy amit a hőkamera "lát" (videók) x hullámhosszon, azt egy IR keresőfej is "látja" y-on? Vagy érzékel...nem képet rögzít, hanem egy elektromos impulzust v. akármit generál a "tárcsáiddal".

A rakéták nagy része IR tartománban működik, bár vannak olyan nem látható fény tartományán kívül UV-ban is érzékenyek.


Lehet, hogy helytelen. Mint kb ennek az oldalnak a 90 százaléka....

De nagy szánk lett hirtelen...

Alacsony hő a 30 fokkal melegebb belépőél is , hét még a 100 fokos.

A hajtómű mögötti gázhő több száz fokos és több m3-nyi térfogatot tölt ki és több nm2-nyi felülete vagy minden kiterjedésben. A belépő él melegedéses néhányszor tíz fok a a légiharc jellemző tartományában és kb. centiméter céles nagyságrendben van. Mondom öcsém, az indítási távolságon az IR rakéta nem látja ezt. Egyszerű fizika... Komolyan mondom, hogy megáll az ész. Írd már be, hogy AIM-9X seeker és nézd meg a becsapódás előtti IR képet... Azon sem látszik gyakorlatilatg semmi.

https://www.youtube.com/watch?v=4g4_jzqBJnA

A becsapódás előtti milisecundomokban a hajtómű GSF illesztési hőmérséklet eltérés látszik, de ez kit érdekel? Nem erre lockol rá és a végfázisban sem ezt a domináns. A szárny belőlőélből akkor szerinted mit lát?

Ja, az ablakos példád csak a földön működik, a pakfán biztos nem fog....Az nem veri vissza az IR sugárzást...

Szövegértelmezés nuku? Az arra vonatkozott, hogy a felhő miért téveszthette meg régen a rakétákat. Egyszerűen IR tartományban az volt nagyon erős forrás még akkor is, ha hőmérséklete azt nem indokolta. A tükör is visszaveri a látható fényt és az IR tartományban is valamennyit. (Nem tudom hogy mennyit.) Több száz fokos lesz a tükör felülete? Nem.

Tessék.
https://www.youtube.com/watch?v=P5DC_ydwtUs

Szóval nagyon örülnék, ha valaki oktató célzattal elmagyarázza az alapokat, akkor kötekedés és trollkodás helyett inkább megköszönnéd. A kereső használatát sem ártana gyakorolni...
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Hát ez nekem kevés.

Rohadtul nem komprende, mert nem magyarázod el.
Ezen a hullámhosszon látszik a belépőél, de amazon tuti nem, mert molni azt mondta.
Van a 30fokos levegő a 380-as meg repül benne amit látok. Most melegebb? Vagy esetleg visszaveri a sugárzást? Mert vmit fölfog a k.kamera amit szted a rakéta meg biztos nem fog. (de a wiki szerint az ef 90 kmről meg lát....)
Ha te belinkeled ezt a videót az bizonyítja a különbséget a belépő él meg a gázsugár közt, de a környező levegő, meg belépő él közti kontrasztot meg nem bizonyítja...amit tegnap írtam. És látható.

"A rakéták nagy része IR tartománban működik, bár vannak olyan nem látható fény tartományán kívül UV-ban is érzékenyek."

Ezt kb 20 éve hallottam stinger vs mihu...

"De nagy szánk lett hirtelen... "

Hm, nem én tartom magam szakértőnek. Én találgatok, te meg magyarázol vmit...bár nem egészen meggyőzően.

A Phantomos képet?
http://www.ausairpower.net/TE-Sidewinder-94.html

"Írd már be, hogy AIM-9X seeker és nézd meg a becsapódás előtti IR képet... Azon sem látszik gyakorlatilatg semmi"

Már a videón amit linkeltél? Én látom az egész repülőt...0:52 nél???

" Egyszerűen IR tartományban" ezt nem tudom értelmezni...
De "visszaveri" !! A felhő, az ablak, a föld felszíne, a Phantom és a pakfa is, a t-72 nyoma a sivatagban.....is.


Jó, ezt elmagyarázod:

http://en.wikipedia.org/wiki/AIM-9_Sidewinder#/media/File:AIM-9L_hits_tank_at_China_Lake_1947.jpeg

De ugye ez még nem az M-1 tank igaz? Szal ez még nem gázturbinás tank, ami okádja a több száz fokos gázt mi? (lehet az m-i se :) )

71-be még ps-se volt...

A "régi" molni .....
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
http://sputniknews.com/military/20150323/1019885476.html
Russia will kick off a serial production of fifth-generation PAK FA T-50 fighter jets next year.
A KA-52 Alligator helicopter in a demo flight during the celebration of the Progress aviation plant's 75th anniversary
© SPUTNIK/ VITALIY ANKOV
16 Ka-52 Helicopter Gunships to Join Russian Air Force in 2015
KOMSOMOLSK-ON-AMUR (Sputnik) – Russia plans to start production of fifth-generation T-50 fighter jets in 2016, Russian Deputy Defense Minister Yuri Borisov said Monday.


Read more: http://sputniknews.com/military/20150323/1019885476.html#ixzz3VRPfvDAk
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 809
113
Az a lényeg,hogy egy 128x128-as felbontású IR kereső fej van az AIM-9X-ben és ez a felbontás tökéletesen elégtelen ahhoz,hogy meg tudd különböztetni a felmelegedett belépőélt a hajtóműből kijövő forró gázoktól.Egész egyszerűen pár km-ről(befogás) nem lát mást az IR fej a gázsugáron kívül mert annyira kicsi a felbontása.
 
M

molnibalage

Guest
Az a lényeg,hogy egy 128x128-as felbontású IR kereső fej van az AIM-9X-ben és ez a felbontás tökéletesen elégtelen ahhoz,hogy meg tudd különböztetni a felmelegedett belépőélt a hajtóműből kijövő forró gázoktól.Egész egyszerűen pár km-ről(befogás) nem lát mást az IR fej a gázsugáron kívül mert annyira kicsi a felbontása.

Igen, erről van. szó. Égháttérben tiszta időben magát az egész géptestet estleg még képes lehet érzékelni napos időben, de ennek csak akkor van jelentősége, ha pontosan szemből jön a gép. Ez légiharc esetén nem túl gyakori.

Ezen a hullámhosszon látszik a belépőél, de amazon tuti nem, mert molni azt mondta.

Melyik részét nem érted annak, hogy nem hullámhosszról beszélek, hanem felület hőmérsékletéről és visszaverődésről...?

Alapvetően két dolgot látsz ezen az IR kamerán.

1. A meleg felületeket jobban látod, mert IR-ben sugároznak vissza.
2. A közvetlen napsugárzás hatását, ahogy annak egy részét is IR-ben veri vissza meg sanszosan UV-ban is, de ezt nem tudom fejből.

(1. és a 2 nem ugyanaz, tessék alapevető termodinamikát tanulmányozni...)



Van a 30fokos levegő a 380-as meg repül benne amit látok. Most melegebb? Vagy esetleg visszaveri a sugárzást? Mert vmit fölfog a k.kamera amit szted a rakéta meg biztos nem fog. (de a wiki szerint az ef 90 kmről meg lát....)

Igen, visszaveri. Az ugye megvan, hogy az utasgépek feülete elég szépen polírizott? Közelről az IR kamerán látszik, hogy mennyivel jobb visszaverő az A380. Vesd össze a mattfestésű gépekével...



Ha te belinkeled ezt a videót az bizonyítja a különbséget a belépő él meg a gázsugár közt, de a környező levegő, meg belépő él közti kontrasztot meg nem bizonyítja...amit tegnap írtam. És látható.

Screnshoton mustad már meg, hogy hol látszik a belépőél melegedése ezeken a videón egyáltalán. Még, a találsz ilyet is vesd össze a felületet légyszíves. Linkelem az AIM-9X teszt videókat és képeket, ott sem látszik a belépőél. Keress rá ASRAAM teszre, ott sem látszik.

<blockquote>Jó, ezt elmagyarázod:

http://en.wikipedia.org/wiki/AIM-9_Sidewinder#/media/File:AIM-9L_hits_tank_at_China_Lake_1947.jpeg
</blockquote>

Mit kéne ezen magyarázni? Egy tank kipufogójából kijövő füstgáz több száz fokos a torkolatnál, csak gyorsan hűl. Program volt arra anno, hogy az AIM-9 földi célok elleni bevethetőségét vizsgálták. Elvetették, mert olyan alacsony hatékonysága volt és csak olyan puha célok ellen volt jó, hogy a költséghatékonyság a béka segge alatt volt.

Most 30+ évvel később merült fel, hogy az AIM-9X-et tegyék alkalmassá erre, de itt megint csak az van, hogy egy 1-2 millás légiharc-rakétát értelmetlen olya célok ellen felhasználni, amik legfeljebb PSZH vagy teheratuó nagyságrendben vannak. Pazarlás. Minek, amikor néhány tízezerért van SDB-d...?

Milyen topikban lehet átmenni ezzel a témával?
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
na megint lehtek hogy tévedek, de pár hete belefutottam egy ilyen infraképes felvételbe.
lényegében úgy nézett ki, mintha ipari infrakamerával kapták volna le a gépet.
Ha jól emléxem valami technológiai demonstrátor volt a cucc, és lehet hogy ez kelt önálló életre UL-ként?
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
Az a lényeg,hogy egy 128x128-as felbontású IR kereső fej van az AIM-9X-ben és ez a felbontás tökéletesen elégtelen ahhoz,hogy meg tudd különböztetni a felmelegedett belépőélt a hajtóműből kijövő forró gázoktól.Egész egyszerűen pár km-ről(befogás) nem lát mást az IR fej a gázsugáron kívül mert annyira kicsi a felbontása.

128x 128 pixel , de mire ? Milyen terulet meretre, szferikus, negyzet ? 128/szenzor , milyen szogben, hany fok x,z tengely kozott?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 809
113
Ezt tudja az ASRAAM kamerája:
000-ASRAAM-4A_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
Ez a 128x128 pixel elég kevésnek tűnik. Civil infrakamerák is vannak ennél sokkal jobb felbontással, digitális fényképezőgépek meg 20 éve kinőtték ezt a pixelmennyiséget. Nem tudom, hogy mennyi átjárás van a fotótechnológia / civil hőkamerák és infra érzékelők technológiája meg egy levegő-levegő rakéta infrás érzékelője között, de ha van, akkor könnyen fejleszthető ez a hardver oldalon.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ez a 128x128 pixel elég kevésnek tűnik. Civil infrakamerák is vannak ennél sokkal jobb felbontással, digitális fényképezőgépek meg 20 éve kinőtték ezt a pixelmennyiséget. Nem tudom, hogy mennyi átjárás van a fotótechnológia / civil hőkamerák és infra érzékelők technológiája meg egy levegő-levegő rakéta infrás érzékelője között, de ha van, akkor könnyen fejleszthető ez a hardver oldalon.

Csakhogy azok a civil infrakamerák nem nagyon bírnak ki egy 40G-s fordulót...
A (látható tartományban dolgozoó) digitális fényképezőgépeket pedig ne keverjük ide, teljesen más technológia. Ráadásul a felbontás mellett a másik fő jellemző az érzékenység. Hiába van akár 2048x2048-as érzékelőd, ha az érzékenysége alacsony, és nem képes "kiszúrni" a célpontot nagy távolságból...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
40G-t akármilyen szilíciumalapú alkatrész, nyák, gond nélkül kibír, de még 400-at is. Főleg olyan kis időre, amíg tényleg annyi hat rá, mert a szárnyakon függve 10G-nél nagyobb erőhatás nem éri. A civil infrakamerából csak az érzékelő ami érdekes ebben a történetben, a többi csak a tokozás ami ebben az estben maga a rakéta lenne. A pixelek érzékenysége miatt nem aggódok, elég régi technológia, hogy már jól működjön kisebb pixelméret mellett is. Megint csak a digitális fotógépek példájával élve, ott is egyre kisebb pixelek vannak, egyre érzékenyebbek ezek a pixelek és mégsincs gond a zajjal ha egy minőségi DSLR géped van. Nem kizárt az infra érzékelőknél is egy hasonló (ha nem is ennyire látványos) fejlődés.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 809
113
joker

Ha igazad lenne akkor nem a 90-es évek közepén csúcsnak mondott teljesítményű számítógépek lennének a Raptorban...
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
Ez a 128x128 pixel elég kevésnek tűnik. Civil infrakamerák is vannak ennél sokkal jobb felbontással, digitális fényképezőgépek meg 20 éve kinőtték ezt a pixelmennyiséget. Nem tudom, hogy mennyi átjárás van a fotótechnológia / civil hőkamerák és infra érzékelők technológiája meg egy levegő-levegő rakéta infrás érzékelője között, de ha van, akkor könnyen fejleszthető ez a hardver oldalon.
128x 128 lehet egy mikrobolometer szenzorra, sikhalos felbontasra, viszont abbol is lehet tobbet rakni szferikusan. Nem is kell kepet alkotni , eleg csak a hullamhosszot szurni a szenzor impulzusai altal.

Ez egy Sagem IR szenzor, szoftveres kepalkotassal egy Mica raketarol. 320x 240 -es ,sikosztasu, mikrobolometer szenzoros fej kepalkotasa 3 tol 5 mikronos hullamsav osztassal.
OSF-2.jpg
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
40G-t akármilyen szilíciumalapú alkatrész, nyák, gond nélkül kibír, de még 400-at is....

Elektroműszerész tetszik lenni? Láttam olyan mikroműholdakba való NYÁK lap készítését, amelynél 60G-s, változó irányú gyorsulás (vibráció) volt az elvárás, amely (esetlegesen) az indítás folyamán következhet be. Vért izzadtak vele, spéci NYÁK lap, spéci forraszanyag, spéci forrasztóállomás, és más okból, de spéci alkatrészeket használtak...

Vannak kétségeim afelől, hogy olyan sima lenne a civil rendszerek átültetése katonai szintű alkalmazásba, mint ahogy most lefested...
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
<blockquote rel="joker">40G-t akármilyen szilíciumalapú alkatrész, nyák, gond nélkül kibír, de még 400-at is....

Elektroműszerész tetszik lenni? Láttam olyan mikroműholdakba való NYÁK lap készítését, amelynél 60G-s, változó irányú gyorsulás (vibráció) volt az elvárás, amely (esetlegesen) az indítás folyamán következhet be. Vért izzadtak vele, spéci NYÁK lap, spéci forraszanyag, spéci forrasztóállomás, és más okból, de spéci alkatrészeket használtak...

Vannak kétségeim afelől, hogy olyan sima lenne a civil rendszerek átültetése katonai szintű alkalmazásba, mint ahogy most lefested...</blockquote>

A kenyes elektronika egy olyan forgoallvanyon van es ugy is forog , mint egy giroszkop . Azokra szinte semmilyen 40G-k nem hatnak, talan a tizede.