Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 855
113
Nics pénz . Ki gondolta volna még két éve, hogy puccsot hajtanak végre Ukrajnában az amerikaiak, majd csokkentik az olaj árát....
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
"Már az is röhely, hogy India 2x annyit tervezett rendszeresíteni, mint az Oroszok"

Csak nézd meg ott az életszínvonalat és mérd hozzá az oroszt.
Ja hogy ott nincs is:DD

Én még így is örülök mint hogy azt mondák volna hogy nem lesz se új fegyver se 5 gen hajtómű.

Ja és ahogy halottam Indiának rafale gépre sincs pénze
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Arról nem is beszélve hogy sok ország meg sem engedheti magának az önálló fejlesztést mind pénz mind technikai okok miatt.
A kínai légierőt 50 f-22 odavágná még 8 év múlva is.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 830
30 922
113
A kínai légierőt 50 f-22 odavágná még 8 év múlva is.
50 db F-22-re fel sem fér annyi, hogy 100% találat esetén ma leszedje az összes az kínai gépet, de még felét sem. 8 év múlva meg valószínűleg rendszerben lesznek a kínai 5. gen gépek is, meg 4. gen gépek tömegével.
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote>A kínai légierőt 50 f-22 odavágná még 8 év múlva is.
50 db F-22-re fel sem fér annyi, hogy 100% találat esetén ma leszedje az összes az kínai gépet, de még felét sem. 8 év múlva meg valószínűleg rendszerben lesznek a kínai 5. gen gépek is, meg 4. gen gépek tömegével. </blockquote>

Ezerszer el lett mondva, hogy nem csak az F-22-ből áll a USAF és van US Navy és USMC is... A PLAAF meg már elérte azt a szintet, hogy egyes szkenáriók esetén nem Sivatagi Vihar szerű fáklyásmenet lenne egy elépzelt konfliktus kimenetele egyes helyzetekben.

Mit is mondtam az orosz GDP-ről és lehetőségeikről? Ha nem lenne Oo. atomhatalom akkor elég súlytalan lenne a világpolitikában Kínához vagy az USA-hoz képest. Az orosz haderő jelenlegi mérete is részben a hidegháború öröksége, az egy álom csak, hogy számszerűleg korszerű technikával ez meg fog maradni. Egy némethez hasonló GPD mellett egy ekkora országnak igen híg az távoli részein a rendelkezésre álló tűzerő. (Persze nem hozzánk képest.)
 
M

molnibalage

Guest
Bár a végén még igaz lesz a vicc.

Mirt nem lesz III. Vh?

1. Érdeklődés hiányában.
2. Nem telik rá.

:)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 830
30 922
113
Ezerszer el lett mondva, hogy nem csak az F-22-ből áll a USAF és van US Navy és USMC is...
Akkor olvass vissza és értelmezd a fent írtakat. Ha nem sikerül, akkor olvasd el újra. 50 db F-22-ről szólt a példa, én meg arra reagáltam.

Ha nem lenne Oo. atomhatalom akkor elég súlytalan lenne a világpolitikában Kínához vagy az USA-hoz képest.
Ha az USA-nak nem lenne hadserege, nem lenne dollárja, nem lenne atomfegyvere, stb stb stb, ha ha ha, akkor nekik sem lenne közel sem ekkora súlyuk a világban. De van. És az oroszoknak is van atomfegyverük, ráadásul a legmodernebb jelenleg, szóval kár ezen rugózz, hogy mi lenne ha, mert nem az van. Pont.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 849
113
Így is alig rendeltek volna 60-at. Most akkor ezt is lecsökkentik? Mire volt jó az egész program, ha nem rendszeresítenek belőle egy rendes mennyiséget? Már az is röhely, hogy India 2x annyit tervezett rendszeresíteni, mint az Oroszok, akik az egészet létrehozták.

India kb. 7-8-szor akkora lakosságú ország, mint az oroszok.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 849
113
Arról nem is beszélve hogy sok ország meg sem engedheti magának az önálló fejlesztést mind pénz mind technikai okok miatt.
A kínai légierőt 50 f-22 odavágná még 8 év múlva is.

Pedig elvileg az önálló fejlesztés a CFD technológia meg a 3D-s nyomtatók terjedése mellett szvsz újra egyre olcsóbbnak/kevésbé drágának ill .gyorsabb menetűnek kéne lennie.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 855
113
Így is alig rendeltek volna 60-at. Most akkor ezt is lecsökkentik? Mire volt jó az egész program, ha nem rendszeresítenek belőle egy rendes mennyiséget? Már az is röhely, hogy India 2x annyit tervezett rendszeresíteni, mint az Oroszok, akik az egészet létrehozták.

Év elejétol már 12%-al csokkemtek az orosz állam bevételei,ezért korrigálni kellet az orosz koltségvetést benne a fegyverkezési programot is. A szankciok miatt(import alkatrészek, elektronika) veszélyben 8 korvett és 9 fregatt építése.
Prioritás jelenleg a stratégiai nukleáris erok, stratégia bombázok,nukleáris tengeralattjárok.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 830
30 922
113
<blockquote rel="joker">Így is alig rendeltek volna 60-at. Most akkor ezt is lecsökkentik? Mire volt jó az egész program, ha nem rendszeresítenek belőle egy rendes mennyiséget? Már az is röhely, hogy India 2x annyit tervezett rendszeresíteni, mint az Oroszok, akik az egészet létrehozták.

India kb. 7-8-szor akkora lakosságú ország, mint az oroszok.</blockquote>
Csak az a baj, hogy lényegtelen a lakosság száma ebből a szempontból, mert a géppark méretét a terület mérete és a védelem mértéke kell meghatározza. És ha egy India méretű ország 120 gépet tart elégségesnek a területe megvédéséhez, akkor egy sokkal sokkal nagyobb Oroszország védelmére nem elég 60 gép. Persze ott vannak a 4. gen Szuhojok is, de előbb-utóbb az 5. gen kell átvegye a helyét a régebbi generációknak.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 855
113
A 60 gépet késobb 55 most kb30-40 gépet az elso szakasz hajtomuvével terveztek venni . Ezek lettek volna 2020-ig. 2020 után már az új hajtomuvel újabb csomag keretében kb 120 darabot terveztek beszerezni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 830
30 922
113
Két év alatt ha lemondták a gépek felét, akkor 5+ évre előre tervezni most nem tudom hogyan lehet. Remélem az új hatómű költségvetését is nem nyírják meg.
Más: A mostani hajtóművekre terveznek valami radarhullám-elnyelő borítást rakni mostanában?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 855
113
Két év alatt ha lemondták a gépek felét, akkor 5+ évre előre tervezni most nem tudom hogyan lehet. Remélem az új hatómű költségvetését is nem nyírják meg.
Más: A mostani hajtóművekre terveznek valami radarhullám-elnyelő borítást rakni mostanában?

A 2020 utáni mennyiséget nem most tervezték...
Várjuk meg az új protokat-meglátjuk milyen módosításokat végeztek.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 460
18 018
113
A 4. generációs típusok legfeljebb 30-40 év múlva fognak kikopni még a vezető nagyhatalmak légierőiből is, az még felfoghatatlanul messze van.

A Pak-Fa első szériáját gondolom a jövőben felhozzák majd a második, új hajtóművesére.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Most komoly?
A hajtóművek ilyen "burkolatlanok" maradnak?


Szerintem az oroszok erősen kompromisszumosan álltak hozzá a lopakodóképességhez.
Nem fogadnék rá, hogy a szériagépeken máshogy lesz burkolva a hajtómű.
Ez egy vadászgép.
Ahogy így elnézegetem a képeket szemből teljesen "leárnyékolja" ezeket a részeket a géptörzs. Alulról szemből, vagy oldalról (függ vezérsík árnyékol) se látok olyan felületeket ahonnan ideálishoz közeli szögekben verődnének vissza a radar elektromágneses hullámai. Úgy értem "értelmes" hatótávolságokon.
Pl, ha a gép 10ezer méteren a sugárforrásra merőlegesen, attól 10kméterre repül, akkor persze ideális a visszaverődés, de akkor már sztem teljesen mindegy. Ugyanígy légi harcban. Arra gondolok, hogy ugye a gép egy olyan, számára veszélyes térben repül, amit alulról a földfelszín, felülről meg az ellenség csúcsmagassága határol. Már ahonnan "megvilágítható" az ellenség radarja által. Azért emelem ki ezt a két irányt, mivel arrafelé verődnek vissza legerősebben a jelek a hműről. Sztem. Na most a gép alatt van max 15-20km, felette meg a csillagos ég :), persze, de a másik gép is csak max20km-en repülhet. De van olyan vadászgép ami lát maga alá v fölé ~90°-ra radarral?
Nyilván más szituáció, amikor a t-50 forduló közben (erős bedöntéssel) jóval többet mutat ezekből a felületekből az ellen felé, de ez tartós követéshez (több másodperc), csak minimális távolságon belül elképzelhető (számomra). Akkor meg már tök mindegy.
Lesz egy 15-30 kilométer sugarú gömb a géppel a közepén, amin belül már sehogy (sehonnan) sem lesz lopakodó az. Nappal a láthatóság, éjjel az IR kisugárzás miatt.
Az Aim-9L (?) már a nyolcvanas években indítható volt szemből, a levegő súrlódásától felmelegedő felületek hőjére. Most 2015 van...

Szóval ezzel a fenti zagyválással azt akarom mondani, hogy az oroszok úgy tervezték a gépet, hogy ne több száz kilométerről legyen felderíthető, hanem csak 20-30-ról, ahonnan már hathatósan védekezhet ill támadhat a saját fegyvereivel, akár földi, akár légi célok ellenében. Ehhez meg gondolom inkább szembe kell fordulni....

Persze lehet, hogy teljesen tévúton járok, de emlékszünk arra a sztorira, amikor a szovjet légvédelemnél elkezdték már rendszeresíteni a Szu-27-et, de még rendszerben volt a 23-as ugyanazoknál az alakulatoknál és persze kipróbálták a két típust egymás ellen. Meglepődve tapasztalták, hogy a 23-as az elavultabb radarja és merőleges beömlői ellenére hamarabb derítette a Szuhojt, mint az őt. Pont a kisebb radarkeresztmetszet miatt ("becsukott" szárnyállásnál). Top Gun írta.
Más: nyilván a B-2, F-117 bombázó, jön-bombáz-megy, tehát ezeknél fontos, hogy minden irányból nehezen lehessen felderíteni...

De lehet hülyeség az egész... :)))
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 830
30 922
113
ksspsta szerintem ott hibázik a dolog, hogy ha ennyi pénzt beleölnek egy ilyen fejlesztésbe, akkor hülyeség lenne egy nagy fémfelületet csupaszon hagyni, mert hazavágja az egészet. Na meg nem nagy dolog azt a felületet is beburkolni, ha már úgyis megvan az anyag hozza, jóformán pénzbe sem kerülne a gép egészéhez képest és biztosan komolyan csökkentené a hajtóművek radarkeresztmetszetét, ami a lényege az 5. generációnak.
Én még reménykedem, hogy a most jövő három(?) új protó már kap egy radarelnyelő borítást a hajtóműveknél.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
ksspsta szerintem ott hibázik a dolog, hogy ha ennyi pénzt beleölnek egy ilyen fejlesztésbe, akkor hülyeség lenne egy nagy fémfelületet csupaszon hagyni, mert hazavágja az egészet. Na meg nem nagy dolog azt a felületet is beburkolni, ha már úgyis megvan az anyag hozza, jóformán pénzbe sem kerülne a gép egészéhez képest és biztosan komolyan csökkentené a hajtóművek radarkeresztmetszetét, ami a lényege az 5. generációnak.
Én még reménykedem, hogy a most jövő három(?) új protó már kap egy radarelnyelő borítást a hajtóműveknél.


Sztem ők jobban tudják, hogy mit miért csinálnak, mint amit mi fölfogunk az egészből.

Az F-22-nél beburkolták, az F-35-nek "cikcakkos" a gsf-je... Ki tudja? Lehet más a koncepció.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 830
30 922
113
Szerintem is jobban tudják, de én arra tippelek, hogy ott a burkolat (még) nincs felrakva és nem az van, hogy nem is lesz burkolat.
Mindegyik gépnél le van burkolva, nem csak az F-22-nél. A fúvókák vége nincs az F-35/J-20/J-31-nél, az utóbbi kettő még nincs is kész, de egyiknél sincs a hajtómű nem-radarelnyelő burkolatából akkora rész szbadon hagyva, mint az orosz vason.