Szu-75 / Su-75 Checkmate - Új orosz könnyű vadászgép (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Ez a projekt nem bukik el - vagy legalábbis be nem látható ideig eltolódik - a háborún és a szankciókon?
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 577
5 985
113
Nekem úgy tűnik, hogy a Szu-57 rendszereit emelik át egy egyhajtóműves sárkányba. Abból pedig pont a hetekben adtak át 4 db-ot.
.
Ha viszont ugyanazokat a rendszereket emelik, fegyverzet is jobb hiján azonos, akkor valamelyik program fölösleges? Ja, és akkor még ott tervezgetik a MiG-31 utódját is, a hosszú őrjáratozásra.
.
.
Két gép párhuzamosan, kisebb példányszámokban drágább lesz, logisztikailag is nehezebb, továbbfejlesztésük is drágább, nehezebb, mintha egy program lenne, de abból kellően sok példány.
.
De ennek a Szu-75-nek sok jövőt nem jósolok, pláne, hogy az orosz harci repülők világpiaca lényegében megszűnt.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
De ennek a Szu-75-nek sok jövőt nem jósolok, pláne, hogy az orosz harci repülők világpiaca lényegében megszűnt.
Mi változott pl 1-2-3 évvel ezelőtthöz képest az orosz gépek nemzetközi piacán? Semmi. NATO-tag eddig sem vehetett orosz gépet, mert az rossz az amerikai fegyvergyártóknak, ott nem változott semmi. Az EU meg NATO kb lefedi egymást uh ez érvényes az EU-ra egészében, Japán meg Ausztrália is ide tartozik. Akkor van még a kínai piac, akik az utóbbi évtizedekben eléggé bontogatták a szárnyaikat, repülőgépgyártásnál max a hajtóművek kellenek már az oroszoktól és ezen nem változtat a háború se erre se arra. S akkor van a világ maradék 150-170 országa, amelyik pont leszarja a háborút amennyire annak a következményeit el tudja kerűlni. Na ezen a piacon nem változott semmi. Akinek kell egy olcsó, egyhajtóműves 5. gen gép és megbízható vevő, annak a piac ezt az egyet kínálja.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 664
27 839
113
A Szu-75 az gyakorlatilag egy olcsósított, egyhajtóműves Szu-57, ahol az egyik legnagyobb költségfaktort (hajtómű) lényegében megfelezték. A rendszerek meg ahogy @cirqle kolléga is mondta, az 57-ből lesznek átemelve, igazából a kaszni amit újra kell tervezni a pilótafülke kivételével. A Checkmate pont, hogy egy majd 30 évig kihagyott piaci rés betömésére szolgál, miután 92-ben talán az összes egyhajtóműves típust kikukázta Grísa és nem is volt hajlandó foglalkozni újjal. Tippre valszeg az évtized végére látunk belőle többet, de a háború sztem nem fogja beszántani. A MiG-35 programot már lehet, de azért meg nem kár, miközben a MiG-41 meg elengedhetetlen a honi légvédelem miatt, de az megint egy más kérdés.

Amúgy ha már ukrajnai háború, szerintem pont Irán lehetne egy tömeges megrendelő az F-5 és azon alapuló helyi klónok kiváltására. Aztán miután úgyis kapnak már 35-öst, megjön majd az étvágyuk nekik is és mehet a barter. Orosz adja a platformot, perzsa meg irányított fegyverzetet, drónokat, amit akarunk
 
K

Kopi2000

Guest
A Szu-75 az gyakorlatilag egy olcsósított, egyhajtóműves Szu-57, ahol az egyik legnagyobb költségfaktort (hajtómű) lényegében megfelezték. A rendszerek meg ahogy @cirqle kolléga is mondta, az 57-ből lesznek átemelve, igazából a kaszni amit újra kell tervezni a pilótafülke kivételével. A Checkmate pont, hogy egy majd 30 évig kihagyott piaci rés betömésére szolgál, miután 92-ben talán az összes egyhajtóműves típust kikukázta Grísa és nem is volt hajlandó foglalkozni újjal. Tippre valszeg az évtized végére látunk belőle többet, de a háború sztem nem fogja beszántani. A MiG-35 programot már lehet, de azért meg nem kár, miközben a MiG-41 meg elengedhetetlen a honi légvédelem miatt, de az megint egy más kérdés.

Amúgy ha már ukrajnai háború, szerintem pont Irán lehetne egy tömeges megrendelő az F-5 és azon alapuló helyi klónok kiváltására. Aztán miután úgyis kapnak már 35-öst, megjön majd az étvágyuk nekik is és mehet a barter. Orosz adja a platformot, perzsa meg irányított fegyverzetet, drónokat, amit akarunk
Kb. annyi a valóságtartalma ennek a vágyvezérelt kommentednek is, mint amikor az "Ultrahangon" előadtad, hogy az ukrán/orosz veszteségi arány 9/1.... Persze, ezt ott imádták, de semmilyen alátámasztó infó nem volt és most sincsen erről....
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A Szu-75 az gyakorlatilag egy olcsósított, egyhajtóműves Szu-57, ahol az egyik legnagyobb költségfaktort (hajtómű) lényegében megfelezték. A rendszerek meg ahogy @cirqle kolléga is mondta, az 57-ből lesznek átemelve, igazából a kaszni amit újra kell tervezni a pilótafülke kivételével. A Checkmate pont, hogy egy majd 30 évig kihagyott piaci rés betömésére szolgál, miután 92-ben talán az összes egyhajtóműves típust kikukázta Grísa és nem is volt hajlandó foglalkozni újjal. Tippre valszeg az évtized végére látunk belőle többet, de a háború sztem nem fogja beszántani. A MiG-35 programot már lehet, de azért meg nem kár, miközben a MiG-41 meg elengedhetetlen a honi légvédelem miatt, de az megint egy más kérdés.

Amúgy ha már ukrajnai háború, szerintem pont Irán lehetne egy tömeges megrendelő az F-5 és azon alapuló helyi klónok kiváltására. Aztán miután úgyis kapnak már 35-öst, megjön majd az étvágyuk nekik is és mehet a barter. Orosz adja a platformot, perzsa meg irányított fegyverzetet, drónokat, amit akarunk
Nem látom az orosz iparban a potenciált, hogy ki tudná használni ezt a lehetőséget. Azt a rohadt i-30as motort nem képesek készre kalapálni. Az orosz műszaki egyetemek a legjobb százban sincsenek benne.
 
  • Tetszik
Reactions: grabo112 and Roni

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 664
27 839
113
Kb. annyi a valóságtartalma ennek a vágyvezérelt kommentednek is, mint amikor az "Ultrahangon" előadtad, hogy az ukrán/orosz veszteségi arány 9/1.... Persze, ezt ott imádták, de semmilyen alátámasztó infó nem volt és most sincsen erről....
Csupán az a probléma, hogy nem a veszteségekről, hanem az Artyomovszk környéki tüzérségi lövegek számáról beszéltem, ahol éppenséggel a nagyra becsült Aresztovics ukrán elnöki tanácsadót idéztem :D
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 905
48 437
113
Az orosz műszaki egyetemek a legjobb százban sincsenek benne.
Ok. Régebben sem voltak, aztán mégis rendelkeznek olyan repülőgépiparral, ami teljesen vertikalizált (és polgári meg katonai piacra egyaránt fejleszt és gyárt).
Az űriparról nem is beszélve.

Mi alapján mérik amúgy az egyetemeket? Publikációk meg PhD-sek száma oder was?
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 431
18 869
113
Kb. annyi a valóságtartalma ennek a vágyvezérelt kommentednek is, mint amikor az "Ultrahangon" előadtad, hogy az ukrán/orosz veszteségi arány 9/1.... Persze, ezt ott imádták, de semmilyen alátámasztó infó nem volt és most sincsen erről....
Melyik karakter nyugger? Az ultrahang műsorban szerepelt? Na erre kíváncsi lennék:D
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 963
113
Mi alapján mérik amúgy az egyetemeket? Publikációk meg PhD-sek száma oder was?
Nem tudom pontosan, de a magyarok a top 500-ban sincsnek, a "Magyarországon világhírű" BME sem. A SOTE ami a legjobban helyezett az itthoniak közül.

Eszerint:
Lomonoszov: 163. https://www.timeshighereducation.co...onosov/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats

BME 1200-1500. közt

Érdekesség: A helyi liberális erők által fúrt Fudan az 51. https://www.timeshighereducation.co.../fudan/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats

a CEU nincs értékelve.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 963
113
Nem tudom pontosan, de a magyarok a top 500-ban sincsnek, a "Magyarországon világhírű" BME sem. A SOTE ami a legjobban helyezett az itthoniak közül.

Eszerint:
Lomonoszov: 163. https://www.timeshighereducation.co...onosov/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats

BME 1200-1500. közt

Érdekesség: A helyi liberális erők által fúrt Fudan az 51. https://www.timeshighereducation.co.../fudan/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats

a CEU nincs értékelve.
hoppá, a sote eszeint már 200.! Pár éve nem volt még ennyire elöl (és a BME se volt ennyire hátul)! Persze abból mi sem fogunk vadászgépet építeni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 145
113
hoppá, a sote eszeint már 200.! Pár éve nem volt még ennyire elöl (és a BME se volt ennyire hátul)! Persze abból mi sem fogunk vadászgépet építeni.
Azért ha ez is olyan mint a PISA tesztek, akkor lehet hogy egy kalap szart nem érnek, nem gondolnám hogy tényleg valós a rangsor. Az a legnagyobb kérdés, hogy ki állítja össze és mi alapján őket ?! Gondolom - látatlanban mondom - egy rakat amerikai egyetem van előkelő helyen a lista szerint, ahol pl. fennhangon hirdetik mostanra hogy a matematika tudománya rasszista, meg kiépített safe spacek vannak...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 963
113
Azért ha ez is olyan mint a PISA tesztek, akkor lehet hogy egy kalap szart nem érnek, nem gondolnám hogy tényleg valós a rangsor. Az a legnagyobb kérdés, hogy ki állítja össze és mi alapján őket ?! Gondolom - látatlanban mondom - egy rakat amerikai egyetem van előkelő helyen a lista szerint, ahol pl. fennhangon hirdetik mostanra hogy a matematika tudománya rasszista, meg kiépített safe spacek vannak...
Biztos maguk felé lejt a pálya, de rakat valóban jó amerikai egyetem van, amik a végtelen pénzből gazdálkodásuk miatt is olyan jók, illetve a kiváló innovációs hálózatuk miatt is kívánatos célpontok, vagy az Ivy Leage a szociális hálózatépítési potenciál miatt.

Nem tudom mi a módszertan, de én azt hallottam,hogy a SOTE is azért van elöl, mert sok külföldi diák jár oda, ami azt jelenti az ilyne rangsorokban, hog ykívánatos hely. Valójában az EU-n belüli orvosi diploma olcsón ami a sok külföldinek kívánatosabbá teszi mint sok más helyet. (Ez nem jelenti azt, hogy az oktatás rosszabb lenne mint máshol, de nem is feltétlen kiemelkedően jobb mint a többi hazai nagy egyetem).

Viszont nagyon félrement a témától a beszélgetés.