T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
"Az első képen a @Roni-nak egy speciális gépágyús modell.".

ÁÁ én nem rajongok a géppityus változatért csak a torony kialakítása jobban tetszett mert laposabb meg szebb futurisztikus formát hoz mint a jelenlegi.

Még ha a torony ha nem is igazi és ha elkészül az igazi az sem fog változni semmit alakja úgy kár azzal kötekedni hogy miből van a torony! az a lényeg hogy látta mindenki!

Melyik tetszik: a klasszicista, barokk vagy a szecessziós? D
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 762
113
Jó reggelt. Igazi magyar forum. Senki nem tudja, hogyan nézhet ki egy hk-torony, amiben nincs személyzet, de megy a duma. Mivel a torony példanélli, természetesen at fog esni egy evolución a következö években, amig kikristàlyosoduk a leghatékonyabb kialakítàs mire bevezetik a seregnél. Aki màst vàr el, az elszakadt a valósàgtól. Az oroszok lenézése pedig eddig mindig pofàraeséssel jàrt.Amennyi okos itt nyilatkozik, màr régen sorozatban kellene gyàrtsàk a korszakalkotó magyar fegyverrendszereket. Mikor is nyertünk mi utoljàra egy hàborút?
 

ssvenom

Member
2010. december 1.
223
19
18
En mar lattam lelki szemeimmel meg mielott ez a tank nem kerult nyilvanossagra hogy megy majd a tragyazas ez a gep korul es ehhez nem kellett josnak sem lennem!Egyeseknek valamifele onkielegitesi formaja az ARMATA lenezese hogy ez ilyen meg olyan meg ez meg az nem az!en nem a gepben latom a hibakat amit persze TUDJUK HOGY MEG NINCS KESZ (ezt meg jo par nappal ezelott tisztelt varga dima is leirta) hanem a fejekben!de ott meg nagy!ilyen kpityu meg ilyenek akik csak azert ganyolyak az ARMATAT hogy onkieleguljenek meg a tobbi zs kategoriaju oldalak ez mutatja hogy oly mindegy hogy az oroszok mit hoznak le az akkoris szar mert orosz!nem hogy orulnenk hogy egy zsir uj tank lett letrehozva,hanem mink nagy bolcs es borzasztoan hozzaerto magyarok pocskondiazni tudjunk!SZANALMAS
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 178
15 854
113
Bokit idézve a cikk íróját elektrosokk-kezelésben kéne részesíteni:
http://hvg.hu/vilag/20150509_Szupertank_kis_testi_hibakkal

Ahogy már említették, jellemző, hogy a szerző nem adta a nevét a cikkhez, és a cikk sem kommentelhető.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 341
26 552
113
Ez a HVG-s cikk minimum annyira összetákolt, mint ahogyan a T-14 Armatáról ír. Eddig azért "finnyáskodtak", hogy lehetséges nincs is új harckocsi, csak szöveg. Most felvonult és olyan, amilyen. Kinek tetszik, kinek nem, de hát szinte minden így van az életben. Nekünk férfiaknak ahányan vagyunk, annyi féle nő tetszik és ez így természetes.
Nekem speciel nem igazán tetszik ez a torony (az M1, Leo2A1-5 sem, inkább hajaz a Lecler-re), mert nem "letisztult", látszik, hogy még sok munka lesz rajta. Azt mondják, hogy ami szép, tetszetős, az jó is.
Tudomásul kell vennie mindenkinek, hogy egy köztes állapotban van ez a harckocsi, mint ahogyan rengeteg más orosz, új, fejlesztés alatt álló haditechnikai eszköz. Azért az látható, hogy most már nem kapkodják el a rendszerbe állítást egy haderőnemnél sem. Az, hogy most bemutatták, szerintem inkább a közvélemény hatása, mint a vezetők utasítása, lásd HTKA fórum!
mert ilyen alapon már 2013-ban bemutathatták volna.
A harckocsiról a véleményem (nem szakértő, hanem mint haditechnikát szerető) a látottak és a hozzászólások alapján:
1. Az alváz "egyben van", elég masszív, közelíthet a végső formájához, jól néz ki és valószínűen hozza is a kívánt paramétereket (értékelésem: 10/10).
A meghajtás forradalmian új, utat mutathat a többieknek, ha beválik a harci tesztek alatt (értékelésem: 10/9). Ne feledjük el, hogy a T-34 harckocsinál is forradalmian új volt a diesel motor beépítése és a lánctalp kialakítása.
2. A toronynál még valószínűleg sok variációt ki fognak próbálni, mert ez eléggé kiforratlannak tűnik. Talán még a harckocsi ágyú sem végleges, csak egy új, átmeneti fejlesztés a végleges felé. Az, hogy csak a páncél kapszulából lesz működtethető a torony, határozott véleményem az, hogy ideiglenesen az oroszok biztos, hogy kialakítanak egy állást egy főnek vész esetére! Az alap páncélzatának a kialakításáról, annak összetételéről szinte semmit nem tudunk, de nagy valószínűséggel "rendben van". Az előtét páncélzatnak, ami konkrétan látható, nem igazán letisztult a kialakítása, eléggé ideiglenesnek tűnik, jelenleg értékelhetetlen, mert valószínűleg "lesz sokkal jobb".
A harckocsi ágyú biztos, hogy sokkal jobb paraméterekkel rendelkezik, mint a "46" sorozat ágyúi, a lőszerek fejlesztés alatt (értékelésem: 10/8).
3. Szinte alig van használható információ a fedélzeti berendezésekről, ami legalább annyira, ha nem jobban meghatározó a harcértéket illetően, mint a külső kialakítás. Annyit tudunk, hogy új fejlesztések és legalább a kor színvonalán állnak. Mi és mennyi kerül a harckocsira, még sokat változhat. Lehet, hogy inkább ezek határozzák majd meg a rendszeresítésre kész állapot idejét. Össz értékelésem a várakozásokat figyelembe véve: 10/8).
Különben több új, modern harckocsi valós harcértékéről sem lehet konkrétumokat tudni, pl. Leo-2.
Csak remélni tudom, hogy ezután folyamatosan lesz megbízható infó a T-14 harckocsi fejlesztéséről, sok pozitív tapasztalat a tesztekről és még nagyon sokat fogunk "vitázni" róla.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Mondjuk én nem látom azt a nagy hazudozást a cikkben.

" Senki nem tudja, hogyan nézhet ki egy hk-torony, amiben nincs személyzet, de megy a duma. Mivel a torony példanélli..."

Azért elég sok koncepició tank volt már ilyen személyzet nem ül toronyban kialakítással. Az Orosz/Szovjet vonalon se ez az első darab.
Kezdésnek jó alapozó Hiryu írása, bár én a helyébe megkérném Cifut korrektúrára. ;)
http://lemil.blog.hu/2015/05/09/lehetett_volna_szovjet-orosz_harckocsifejlesztesek_1_resz

mielött vki kommentel mint tankszakértő legalább ezt (meg még pár alapozót) olvasson el... :D
 

Eltorro

Active Member
2010. szeptember 27.
1 394
2
38
Ne feledjük el, hogy a T-34 harckocsinál is forradalmian új volt a diesel motor beépítése és a lánctalp kialakítása.

Japánok használtak diesel motort a tankjaikhoz, Szovjetek a "határincidens" után vették át, mivel a japán tankok sokkal kevésbé voltak gyúlékonyak, mint a benzinmotoros BT széria.

Igaz a PPS meg a Finn M31-es koppintása, de valamiért ezt is sokan elfelejtették.

Motor kialakítása meg... Az első Sherman széria is csillagmotoros volt :p.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
<blockquote rel="Mackensen">Viszont ha mondjuk egy hagyományos tanknál megment a parancsnok optikája, még szóban irányíthatta az irányzót, valahogy úgy mint a második világháborúban. Most ezzel az irányvonallal szakítottak az oroszok.
Ez a tank vagy megy 100%-ban, vagy nem. Mondtam, inkább hasonlít egy vadászgéphez.

Biztos, hogy ezzel az irányvonallal nem szakítottak az oroszok!
A vadászgép egy külön téma, ne keverjük ide!
Nem akarlak kioktatni! De tudod hogy működik egy hagyományos lövegstabilizátor? Vagy egy HK indító rendszer? Tudod, hogy hány sűrített levegőtartály van? Mert, ugye nem akkumulátorról indítják főleg hidegben! De tudok még ezer olyat mondani, ami kell az üzemeltetéshez, de nem létkérdés.

</blockquote>

Légyszi oktass ki:))
De ha már egy régebbi tank tűzvezérlésénél tartunk mint pl egy T-55, akkor ott van a stabilizátor egy "doboz" két oldalán egy kallanytú. Ha emlékem nem csal úgy indtod be, hogy lekapcsolod a középső gombot (van három) aztán vársz míg felmelegszik aztán a stabilizátor alatt jöbbra van egy kallantyú azt eltekered és végül a stabilizátoron jobbolddalt lévő gombot is lekapcsolod.
Ezen kívül még fontos szétkapcsolni a baloldali tekerőt is a toronytól, hogy nem kezdjen el pörögni, ha a stabilizátort használod. A bal kallantyún van a géppuska gombja, a jobbon az ágyújé.
Nade, ha nem a stabilizátort használod, akkor a tekerőkkel is mozgathatod a tornyot. A ballal vízszintesen, a jobbalival az ágyút függőlegesen. A bal tekerőn lévő gombbal a géppuskát, a jobb tekerőn az ágyút sütötted el. És ezt már az Armatával nem fogod tudni megcsinálni, mivel a személyzet nem ül a toronyban.
Ezen kívül, ha nem lett volna áram akkor a géppuskát a töltőkezelő is el tudja sütni mechanikusan, úgy, hogy a végén lenyom egy pöcköt (nincs ravasz rajta, de attól még el lehet sütni). Az ágyú bal oldalán meg van egy "gomba", azt meg vagy a parancsnok, vagy az irányzó is le tuda nyomni és akkor az ágyút is el lehet sütni mechanikusan. Ezt szintén nem lehetséges az Armatáva.
Az Armata esetében vagy megy a digitális tűzvezérlés, vagy nem. Elméletileg kétszerezheted a rendszereket, de nem látok csak egy parancsnoki irányzékot és egy optikát az irányzónak.
Az oxigénpalackokkal kicsit megfogtál, mert már alig emlékszem. Talán kettő volt a vezető háta mögött ballra az oldalsó falra rögzítve. Aminek még tudom a helyét, de csak egyszer láttam kiszerelve, az a "kályha" volt amivel a hütővizet lehetett előmelegíteni (állítólag ezért nem szerelték be őket, hogy ne lopják el, mert ha minden igaz egy kissebb központi fűtést is rá lehetett szerelni, lehet ez csak legenda, fogalma sincs). És persze, hogy ez sem létkérdés, mert e nélkül is elindúl.
 

Eltorro

Active Member
2010. szeptember 27.
1 394
2
38
Eltorro - a japánoknak igazi harckocsijuk nem is volt a II. vh, idején.

Miért is?
A Japán HADSEREG (nem a Haditengerészet) fő harctere Mandzsúria volt a végtelen sivatagjaival, nagyrészt könnyű kézifegyverekkel felszerelt partizánjaival, ennek megfelelően a japán tankok is úgy lettek kialakítva, hogy nagy távolságokat tudjanak megtenni minimális szervizigénnyel. Emiatt használtak diesel motort, és könnyű páncélzatot.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Ha viszont nem új a pilóta nélküli torony akkor a "fejlett" japánok miért nem ilyet csináltak 2 személyzettel na meg ugye Dél-korea is?
Ja hogy még a 4 gen gép (F-2) felújításába is a amcsik segítettek.

Az hogy a szovjetek is akartak hasonló tankot! Hát igen a akartak ők egy mach 5 sebességű szárnyasrakétát a METEOR-T aminek fejlesztését szintén a fejlett elektronika hiánya miatt hagyták abba.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
A lemil blogról:
Hyriu2,01
"Nos az Armata története megérne egy misét.
Ugyan megfogadtam, de itt egy írás amiért a szerzőjét más fórumon már elektrosokknak vetnék alá:
hvg.hu/vilag/20150509_Szupertank_kis_testi_hibakkal
Egyébként anno decemberben még azt mondta az illetékes bizottság, hogy kb szeptemberre lesz kész... "

Hyriu! Ez most komoly? Muszáj volt még a htka-t is ekézned egy másik oldalon? Idővel úgyis rájönnek milyen manipulatív <del>kis geci</del> troll vagy. (A megfogalmazáson bárki szabadon finomíthat, amíg a lényege nem változik :) ) Akartam még pár kedves sort írni, de inkább megspórolom az adminnak a munkát:
<b>MODERÁLVA</b> :)
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 762
113
Mondjuk én nem látom azt a nagy hazudozást a cikkben.

" Senki nem tudja, hogyan nézhet ki egy hk-torony, amiben nincs személyzet, de megy a duma. Mivel a torony példanélli..."

Azért elég sok koncepició tank volt már ilyen személyzet nem ül toronyban kialakítással. Az Orosz/Szovjet vonalon se ez az első darab.
Kezdésnek jó alapozó Hiryu írása, bár én a helyébe megkérném Cifut korrektúrára. ;)
http://lemil.blog.hu/2015/05/09/lehetett_volna_szovjet-orosz_harckocsifejlesztesek_1_resz

mielött vki kommentel mint tankszakértő legalább ezt (meg még pár alapozót) olvasson el... :D
Igazat adok neked abban, hogy ellentétben sok màs kommentelöhöz, nem vagyok tank-szakertö.
Hiryu cikkét olvastam. Egész normàlis cikk Hiryuhoz képest :)) De tény, hogy az ember nélküli toronynak nincs (nem is lehet, mivel sehol nem vezették még be) tapasztalatok alapjàn kialkult " szokàsos" praktikus kialakitàsa. A gyakorlat, tesztelés fogja megmutatni, mi a célszerü formàja az elsö elképzelésekhez képest. Ehhez nem kell szakértönek lenni, gondolom.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 348
5 029
113
Muszáj volt még a htka-t is ekézned egy másik oldalon? Idővel úgyis rájönnek milyen manipulatív <del>kis geci</del> troll vagy. (A megfogalmazáson bárki szabadon finomíthat, amíg a lényege nem változik :) ) Akartam még pár kedves sort írni, de inkább megspórolom az adminnak a munkát:
<b>MODERÁLVA</b> :)
A Lemilen is szétfikázták a csávót, elsősorban a Lemil színvonalának rontásáért. Joggal, tegyük hozzá.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
Jó reggelt. Igazi magyar forum. Senki nem tudja, hogyan nézhet ki egy hk-torony, amiben nincs személyzet, de megy a duma.

Igen, igazi magyar fórum. Sokan dolgoznak itt is sajnos, mint már egy két fentebbi hozzászólásból látszik. Ez nem von le semmit sem az Armata sem a magyar fórumok színvonalából. Csak a felületes szemlélőnek tűnhet így!

A toronyra, ha tényleg van egy belső páncélozott rész és a külső csak az érzékelők borítása akkor nem rossz. Valószínűleg a legfontosabb érzékelők többszörözve vannak.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 867
113
A szovjetek a 80-as éveben Harkovban az Objekt 477А fejlesztésével párhuzamosan nekiláttak a 21. század harckocsijának fejlesztésébe. A rendelkezésre álló adatokbol elkészult az animáció így nézett volna ki:
0_131205_eee197_orig.jpg

0_1311d2_fd6ee251_orig.jpg

http://otvaga2004.ru/tanki/istoriya-sozdaniya/sovetskij-perspektivnyj-tank/
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Ha jól tudom, ez csak egy tanulmányterv volt, a neten kering egy rajzolat róla. (ha memóriám nem vcal a harkovi intézet ötletelt el rajta,) a netes rajz alapján egy orosz srác elkészítette a papírmakettjét, annak a fotója bukkan fel úra -és újra.

Bonyolultsága miatt azért vették el ha igaz, mert a torony nem volt forgatható.
De ha igaz amit olvastam a meghajtása olyasmi lett volna mint a MAUS-é -motor-generátor-elektromotorok.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 867
113
Ha jól tudom, ez csak egy tanulmányterv volt, a neten kering egy rajzolat róla. (ha memóriám nem vcal a harkovi intézet ötletelt el rajta,) a netes rajz alapján egy orosz srác elkészítette a papírmakettjét, annak a fotója bukkan fel úra -és újra.

Bonyolultsága miatt azért vették el ha igaz, mert a torony nem volt forgatható.
De ha igaz amit olvastam a meghajtása olyasmi lett volna mint a MAUS-é -motor-generátor-elektromotorok.

Ez igaz, hogy bonyolultsága miatt csak a papíron maradt, de voltak benne érdekes elképzelések. 2 fos személyzet hátul volt elhelyezve kulon hátsó nyílással, 152 mm-es ágyu....stb.