T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Bár az én szerény véleményem szerint a HT a haditechnikát kedvelők szűk csoportján belül is csak egy szűk csoportnak szól,nemhogy nem követi a "trendeket" hanem sokszor teljesen a többség számára érdektelen és főleg tökéletesen elavult dolgokról ír.Kicsit olyan nekem mintha egy olyan mozi lenne ahol az esetek döntő többségében csak 30+ éves művészfilmeket vetítenének.

Én nem látok bele a mélyebb működésébe, de kívülről én is úgy látom, hogy roppant nehézkes a működése. A másik oldalról nézve viszont volt NH90 cikkem, amelyet a szakmai bizottság (mérnökökből álló "lektorok") nem vélte megjelenésre alkalmasnak (legalábbis én így tudom).

A másik oldalról nézve viszont ez az egyetlen hely (amelynél cikkíróként tapasztalva) a cikk megjelenése előtt négy példányban elpostázzák a megjelentetéshez szükséges szerződést aláíratni, sőt, az év elején még adóbevalláshoz szükséges nyomtatvánt is postáznak az előző évi tiszteletdíjakhoz.

Sajnos ha a szakmai / frissességi oldalt nézzük, tényleg az a probléma, hogy friss csak online lehet egy médiafelület, viszont abból pénzt csinálni meg nem egyszerű (ugyebár itthon is voltak erre irányuló kísérletek, és a HTKA.hu sem hiszem, hogy pénzügyileg rentábilis). De ezzel most aligha mondtam bármi újat...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Igen is meg nem is. Életemben nem szedtem szét egy Abrams irányzótávcsövet sem, de gyanítom, hogy a következőképpen működik.
Van maga a távcső üveg része és azon belül ven egy 45 fokos szögben döntött üveg. Olyasmi mint a repülőknél a HUD. Erre vetítik rá az éjszakai irányzék képét. Az orosz vasakon meg két külön rendszert képez a nappali és éjszakai irányzék.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ehunn Leopárd optikai rendszer. Ezen sokkal jobban látszik.
emes1502.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Cifu

<i>"A többi modern harckocsiknál sem "csak" acél van a 600-800mm (vagy még több) frontális fizikai vastagságban. Ráadásul a korund sem "csodaszer", ahogy a DU sem az az Abrams Heavy Armor esetében."</i>

Tisztában vagyok vele, bár a 800 mm talán csak a Merkava 4-re igaz, ott meg erősen üreges többrétegű a páncél és az üregek "zabálják" a helyet. De náluk ugye a HEAT fegyverek elleni védelem fő prioritást élvezett.
Lehet az armata toronypáncéljában nincs üreg, hanem egy monolitikus valami.
A korund meg nem csoda szer, és van nála jobb is, például a titánium-diboromid, vagy a borkarbid. Csak ezek egy vagyonba kerülnek.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Fip, az Artmata tornyában szinte alíg van valami, amit érdemes védeni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Mackensen

30-40 mm-s gépágyúk ellen védelmet kell nyújtson bizonyos eszközök számára.
Szemből nem árt ha ugyan ezeket az eszközöket képes távolról kilőtt APFSDS-T lőszerek ellen védelmezni.
(<i>Ha nem így lenne akkor egy szerencsés lövés harcképtelenné tenné a harckocsit, akkor meg mi értelme?</i>)
Azt meg már itt kiveséztük, hogy a torony külső "kötényezése" kb. 12.7 mm-s fegyverek ellen védhet.
(<i>legalábbis a boki által ide belinkelt infók alapján</i>)
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
30-40 mm-s gépágyúk ellen védelmet kell nyújtson bizonyos eszközök számára.
Szemből nem árt ha ugyan ezeket az eszközöket képes távolról kilőtt APFSDS-T lőszerek ellen védelmezni.
(<i>Ha nem így lenne akkor egy szerencsés lövés harcképtelenné tenné a harckocsit, akkor meg mi értelme?</i>)

A 40mm-es APFSDS lőszerek ~130mm-el bírkóznak meg, a T-14 torony "magja", ami a löveget és a töltőberendezést foglalja magába láthatóan rendelkezik némi páncélzattal, de pontosan nem tudjuk mennyi. Én úgy becsülöm szemből 150-250mm körüli lehet, plusz a külső borítás. Csakhogy...

Alapvetően ennek a "toronymagnak" annyira kicsi a frontális mérete, hogy nem is nagyon érdemes páncélozni. Ha ugyanis eltalálják, akkor meglehet, hogy a lövegcsövet találják el, ami ez esetben ugye meglehet, hogy súlyosan rongálódik, ergó a harckocsi fő fegyvere harcképtelen lesz.

A harckocsitorony többi eleme csak a külső borítás védi, ideértve az irányzó és a parancsnok optikáját, ami szintén a harcképességet befolyásoló tényező.

Ezek viszont olyan dolgok, amik a többi harckocsi esetében sincsenek komoly páncélzat mögé dugva - ugyanis nem lehet őket odadugni. A komoly páncélzat a toronyra azért kell, hogy a személyzetet védjék.

A harcképességet alapvetően a személyzet, illetve az irányzó eszközök nyújtják a fegyverzet mellett. Szóval Mackensen ezért írta azt, hogy nincs olyasmi nagyon a toronyban, amit érdemes lenne páncélozni. A fegyverzetet és az EO eszközöket nem is lehet. A személyzet meg nincs ott...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Cifu

Értem én az okfejtésed, de szemmel láthatóan mégis páncélozták és ennek biztosan kellet legyen valami oka. Lehet az ott lévő rendszerek drágábbak, mint egy külső érzékelő. Vagy az automata töltőt védik, ugyanis abból csak 1 db van, érzékelők viszont két oldalt is.
Nem tudom, hogy oldották meg a célra vezetést, lehet valamilyen módon duplikált a rendszer. Sok még a kérdőjel szerintem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
Azt azért tegyük,hozzá,hogy egy modern harckocsi szendvicspáncélját a büdös életben nem lehet átlőni 100mm alatt még az oldalt sem.Én sem gondolom,hogy betegre van páncélozva a torony viszont abban teljesen biztos vagyok,hogy 100+-os löveg kell ahhoz,hogy oldalról vagy szemből át tudd lőni a páncélt(APFSDS).De ennek a harckocsinak nagyon komoly védelme van az HEAT lőszerekkel szemben,hisz a tényleges toronypáncél és a köténylemezek közt nagyon nagy fizikai távolság van ami biztos,hogy nem csak légüres tér.szerintem az sem elképzelhetetlen,hogy a torony "magja"oldalról védettebb mint szemből.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Szerintem az Armata tornya hasonló lehet a Falkon toronyhoz.
Kb ilyen "sovány" az egész és ez a rész van úgy igazán páncélozva. Erre szerelték fel az érzékelőket, amit aztán még egy véknyabb kötény véd és végülis az a vékony kötény adja meg a torony külső formáját.
http://www.military-today.com/tanks/falcon_turret.htm
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
Igen ezt mondjuk már egy ideje itt a fórumon(én kb amióta az első értékelhető képet megláttam).
A frontális védelemmel kapcsolatban pedig ha kevésnek bizonyul kb semeddig nem tart növelni hisz csak rá kell szerelni pár NERA vagy ERA lapot.

varga dima

Valaminek biztos a prototípusa de valószínűleg nem a T-14 protóról van szó.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
Meg van elvileg Objedct 477 van a képeden varga dima de hivatkoznak rá "смарбА" néven is csak nem tudom,hogy ez mit akar jelenteni.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
...az ott lévő rendszerek drágábbak, mint egy külső érzékelő. Vagy az automata töltőt védik, ugyanis abból csak 1 db van, érzékelők viszont két oldalt is.
Nem tudom, hogy oldották meg a célra vezetést, lehet valamilyen módon duplikált a rendszer. Sok még a kérdőjel szerintem.

A torony "magja", mint írtam, a fegyverzetet védi. Az irányzékok terén van némi redundancia, hiszen ha az irányzó optikáját kilövik, a parancsnok optikai tornya képes azt pótolni (ez a nyugati harckocsiknál és a modern T-90 változatoknál is így működik).
Ugyanakkor nem teljes a redundancia, hiszen a torony felső részein lévő radarokból nincs másodpéldány, tehát ha a bal felső megsérül, akkor abba az irányba "vak" lesz az aktív védelmi rendszer. Ugyanez igaz a 3-3 kamerára, amely körkörös kitekintést nyújt a személyzetnek. Ezek nélkül még harcképes a harckocsi, de már csorbul a harcképessége.

Azt azért tegyük,hozzá,hogy egy modern harckocsi szendvicspáncélját a büdös életben nem lehet átlőni 100mm alatt még az oldalt sem.

Ebben ennyire biztos vagy? Egyes 40 és 57mm-es modern APFSDS lőszerek már 170-200mm RHA-t tudhatnak elviekben. Ezek ellen a nehéz ERA-k nem túl hatékonyak, mert túl rövidek ahhoz, hogy elnyírják őket (persze hogy mennyire hatékonyak valóban, azt én sem tudom).

szerintem az sem elképzelhetetlen,hogy a torony "magja"oldalról védettebb mint szemből.

Akkor nézd meg még egyszer a bal oldalát, ahol az irányzó optikája van. Szvsz nem fogják oldaleról jobban védeni, mint szemből. Ugyanúgy már inkább...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
Cifu

170-200mm homogén acélpáncél!Nem pedig 170-200mm szendvics páncél.Azonos fizikai méretű modern szendvicspáncél jobban véd mint ugyan annyi homogén acélpáncél.

A képen jól látszik,hogy fér még valamilyen NERA az optikai blokk és a külvilág közé.
L0rpDRs_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
170-200mm homogén acélpáncél!Nem pedig 170-200mm szendvics páncél.Azonos fizikai méretű modern szendvicspáncél jobban véd mint ugyan annyi homogén acélpáncél.

Állítottam én ennek ellenkezőjét? Amit állítottam, hogy ez elég komoly érték KE (kinetikai) védelem ellen (a kompozit páncélzatok ugyebár első sorban a CE (kumulatív) veszélyforrásokkal szemben hatékony).

A képen jól látszik,hogy fér még valamilyen NERA az optikai blokk és a külvilág közé.

Fér, de mint páncélvédelem, ez ma már a szerény kategória, ha nagyobb kaliberrel lőnek rád. Pont ez az egész koncepció lényege, hogy a páncélzat inkább a kézi, illetve könnyű fegyverzet ellen véd, a többi ellen meg ott az aktív védelem. A személyzet persze kap egy komolyabb páncélvédelmet, <i>biztos, ami biztos</i> alapon.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
Nem azt mondom,hogy egy modern 40 vagy 57mm páncéltörő lőszerrel nem bontod le a T-14 tornyának oldalát de abban biztos vagyok,hogy a torony magjának páncélzatát nem fogod átütni.