T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Lehet, hogy 50 tonna alatt van a tömege. Azzal, hogy kiszervezték a személyzetet a toronyból rengeteget spórolhattak a tömegen. Egy, hogy jóval kissebbre építhették, kettő, hogy nincs is tól sok értelme agyonpáncéloztni. Az egész koncepció gyenge pontja az oktika minősége.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Cifu

Nem gyengébb a Leopard 2 fent említett része ott ugyan is az optika mögé rakták a páncélt a németek.

Nem a Leo2-vel kellett volna előhozakodnom. :)

Azt azért ne felejtsük el,hogy a tényleges torony szemből iszonyat kis célfelület(gyakorlatilag egy lövegpajzs az egész)

Valóban az, én csak arra reflektáltam, hogy páncélvédelem terén nem az ellenséges harckocsik ellen készítették fel ("...erősen páncélozott torony...").
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Az egész koncepció gyenge pontja az oktika minősége.

Tudjuk, hogy milyen az optika minősége? A T-90MSz esetén azért már úgy tűnik, hogy az oroszok (a belorusszokkal kibővülve) le tudnak modern tűzvezető rendszert és megfelelő minőségű Elektron-Optikai rendszert tenni az asztalra. A T-14 sok szempontból egy T-90MSz / Objekt 195 "mixnek" tűnik.

Nem azt mondom, hogy hirtelen utólérte az orosz optikai fejlesztés a német vagy amerikai minőséget, de én nem merném azt mondani, hogy "gyenge pont"-ja lenne ilyen szempontból a T-14-nek...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nem azt mondtam, hogy nem jó, csak mint magának a koncepciónak ez lehet a gyenge pontja. Nyugaton is voltak torony nélküli kísérletezések és szerintem mind emiatt lettek kukázva. Ameddig a kezelő a toronyban ül, addig ő belenéz a saját szemével az optikába. Itt viszont nem, itt a képet egy HD kamera közvetíti egy HD képernyőre és azon keresztül lát a kezelő. Ameddig nem jelentek meg az ilyen kamerák és kijelzők, nem csoda, hogy elvetették ezeket az elképzeléseke, mivel messze nem lehetett olyan "élesen" látni, mint saját szemmel.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ameddig a kezelő a toronyban ül, addig ő belenéz a saját szemével az optikába. Itt viszont nem, itt a képet egy HD kamera közvetíti egy HD képernyőre és azon keresztül lát a kezelő. Ameddig nem jelentek meg az ilyen kamerák és kijelzők, nem csoda, hogy elvetették ezeket az elképzeléseke, mivel messze nem lehetett olyan "élesen" látni, mint saját szemmel.

Ohh, sorry, ilyen értelemben teljesen egyetértek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 834
113
Cifu

Szia!
Dudi megelőzött, berakott egy olyan képet amilyet én szerettem volna. Amit írtam a toronnyal kapcsolatban az erre vonatkozott. Van egy (<i>a torony többi részéhez képest</i>) erősen páncélozott mag, ami jóval kisebb, mint a nyugati tankoknál. Ez komoly súlymegtakarítás.

Írtad, hogy szemből "csak" 400 mm körül van a páncélzata a toronynak. Ez OK, de tudod, hogy miből készült? Mert ez nagyon nem mindegy! 400 mm acél vagy 400 mm korund nem ugyan azt a védelmet nyújtja.
(<i>hipotetikusan, mert 1. én se tudom miből készült, 2. valószínűleg kompozit, vagyis valamilyen anyag mix</i>)

Az optikánál meg nem tudom a választ, hogy rosszabb-e ha monitort nézel. Vannak ma már akár 4K-s monitorok is, az meg közel az emberi szem felbontása.
A különböző elektrooptikai eszközök kapcsán a nyugat vs. kelet különbség nem lehet olyan nagy. Ráadásul a legtöbb harckocsi vs. harckocsi ütközet 3-4 km-en belül zajlik, nappali körülmények között ez már a 80's évek színvonalán sem okozott gondot a felderíthetőség szempontjából.
Ma már szerintem éjszaka is tudnak 3-4 km-t , mind két oldalon, ennél messzebbre meg nem érdemes lőni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ismétlem, nem az "üveg" a problémás dolog, hanem az, hogy az "üvegen" át bejutó fény nem közvetlenül az emberi szemet éri, hanem "átmegy" egy csomó elektronikán és a végtermék el kéne érje azt a minőséget, mintha a fény közvetlenül az emberi szemet érné. Ha minden igaz, akkor az oroszok elértek egy olyan minőségi szintet ahol azt mondták, hogy ez elég.
Csandben megjegyezném, hogy ha lenne ilyen minőség a civil iparban, akkor nem lennének már tükörreflexes fényképezőgépek.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Írtad, hogy szemből "csak" 400 mm körül van a páncélzata a toronynak. Ez OK, de tudod, hogy miből készült? Mert ez nagyon nem mindegy! 400 mm acél vagy 400 mm korund nem ugyan azt a védelmet nyújtja.
(<i>hipotetikusan, mert 1. én se tudom miből készült, 2. valószínűleg kompozit, vagyis valamilyen anyag mix</i>)

A többi modern harckocsiknál sem "csak" acél van a 600-800mm (vagy még több) frontális fizikai vastagságban. Ráadásul a korund sem "csodaszer", ahogy a DU sem az az Abrams Heavy Armor esetében.

Csandben megjegyezném, hogy ha lenne ilyen minőség a civil iparban, akkor nem lennének már tükörreflexes fényképezőgépek.

Őőőő... Ezen lehet vitatkozni azért, mert itt pénzügyi döntések is vannak a mögött, hogy a gyártók nem erőltetik túl a MILC-eket, hiszen a saját DSLR-jeiknek állítanának konkurenciát. De egyértelmű, hogy a MILC-ek fejlődnek, és képminőség szempontjából nincsenek már a DSLR-ek mögött...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Szerintem inkább az lehet, hogy a MILC-ek most kezdték elérni azt a szintet, hogy kiállják az összehasonlítást egy DSLR-rel. A jövő mindenképpen az övék.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 827
113
Mackensen

Ma is monitorokat néznek az Abramsban is ugyan úgy mint a Leopard 2-ben vagy bármilyen modern harckocsiban.Ahol hőképalkotó rendszer van oda kell a monitor!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 827
113
ywwp6Mw_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Az az Abrams célzórendszere.A monokuláris optikában nem közvetlenül a szemedbe jut a fény hanem van benne egy monitor,hisz éjszaka is tudnod kell lőn ezen kívül elvileg van hozzákapcsolva egy hőkamera is amihez kell a monitor.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 827
113
Mackensen

Az a nap 24 órájának még a felét sem fedi le,hisz sötétedéskor már nem biztos,hogy azt használod.De pl a parancsnok gyakorlatilag nappal és éjszaka is csak egy monitoron keresztül látja a világot,mert az ő figyelőműszere egy kombinált nappali/éjjeli kamera aminek van hőképalkotó funkciója.És ez nincs másként a T-14-ben sem csak annyi a különbség,hogy fizikailag messzebb van a monitor a kamerától mint egy Abramsban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 827
113
m1a2sep2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Abrams parancsnoki iroda.Ott vannak a prizmák de azt senki nem használja akinek van egy kis józan paraszti esze(max akkor ha kilőtték a figyelőműszerét de akkor meg megszakítja a harcot mert akkor visszaesik a figyelőképessége a 2.vh-s szintre).Innentől kezdve az Abrams parancsnoka akár a motortérben is ülhetne ha odaviszik a képernyőket,mert semmivel nem lenne jobb vagy rosszabb a figyelőképessége,hisz tök mind1,hogy hol nézed a monitort a toronyban vagy a gázturbina mellett.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 827
113
Cifu

Jól sejtem,hogy te írtad a Regimentbe az Armatás cikket?Készülök ám.Ha nem fog tetszeni akkor írok a Regimentnek egy Armata vol.2 cikket(ez persze sosem fog bekövetkezni mert annál sokkal lustább vagyok) :D
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Jól sejtem,hogy te írtad a Regimentbe az Armatás cikket?Készülök ám.Ha nem fog tetszeni akkor írok a Regimentnek egy Armata vol.2 cikket(ez persze sosem fog bekövetkezni mert annál sokkal lustább vagyok) :D

Rosszul sejted, én a Haditechnikának küldtem el a T-14 kéziratomat ma (és igazából nem vagyok vele elégedett több okból sem, de ez más répa), ám az, ha megjelenésre méltónak is tartják, legfeljebb jövőre jelenik csak meg.

Nincs semmiféle kapcsolatom a Regiment-el.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 827
113
Cifu

Akkor tévedtem.Nem baj ha egy kicsit sietteted a HT-t. :)Egyébként nem nagyon értem őket,az újságok bárhol a világon törekednek arra,hogy lehetőleg a legújabb dolgokat mutassák be.Tehát ha van egy Armata írás azt ezen logika mentén minél előbb közölni kéne.
Bár az én szerény véleményem szerint a HT a haditechnikát kedvelők szűk csoportján belül is csak egy szűk csoportnak szól,nemhogy nem követi a "trendeket" hanem sokszor teljesen a többség számára érdektelen és főleg tökéletesen elavult dolgokról ír.Kicsit olyan nekem mintha egy olyan mozi lenne ahol az esetek döntő többségében csak 30+ éves művészfilmeket vetítenének.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
m1a2sep2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Abrams parancsnoki iroda.Ott vannak a prizmák de azt senki nem használja akinek van egy kis józan paraszti esze(max akkor ha kilőtték a figyelőműszerét de akkor meg megszakítja a harcot mert akkor visszaesik a figyelőképessége a 2.vh-s szintre).Innentől kezdve az Abrams parancsnoka akár a motortérben is ülhetne ha odaviszik a képernyőket,mert semmivel nem lenne jobb vagy rosszabb a figyelőképessége,hisz tök mind1,hogy hol nézed a monitort a toronyban vagy a gázturbina mellett.

És a két monitortól balra van az optika.
Ezen jobban látszik
images

Az irányzó pedíg még most is optikába bámúl.
interior%20m1%20gunner%20station.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 827
113
De abban az optikában egy monitor van mert másként nem lehet megjeleníteni a hőképet(azt kizártnak tartom,hogy az irányzó műszere nem hőképalkotó rendszer).De ha nincs hőkamera benne mert ahhoz nem kapcsolták akkor még ott van az éjjellátó funkciója ami megint csak elektromos rendszer így ott vagyunk,hogy nem a közvetlen a szemedbe jut a fény.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 827
113
A modern harckocsikban hagyományos értelembe vett optikai műszerek már csak a prizmák.De ez sem ilyen egyszerű mert a vezető prizmái már rendelkeznek éjjellátó berendezéssel,ami már elektronikus képmegjelenítést kell,hogy jelentsen.