Ez a kép tökéletesen megmutatja,hogy hogyan gondolom én is az Armata toronypáncélját:
...
Ez mit jelent a gyakorlatban?Azt,hogy szemből a harckocsi homlokpáncéljának mérete megegyezik a lövegpajzs méretével ami itt látható(kékkel jelölve):
Ami ezen a kék részen kívül esik szemből az nem a torony része csak a ráillesztett érzékelők/optikák által elfoglalt tér lemezekkel borítva.Azt gondolom nem kell magyarázni,hogy ezt az alig 1 négyzetméteres felületet csodaszámba megy bármivel is eltalálni.Azaz szemből a tornyon keresztül kilőni a tankot gyakorlatilag lehetetlen és nem a 100mm vastag páncél miatt(ugye Cifu erre a felületre írta,hogy kb 100mm vastag)hanem azért mert marha kicsi(nem véletlen,hogy ezek a részek semelyik harckocsin nincsenek agyonpáncélozva).
Habababa....
Már bocsi, de ezer és egy hiba van a gondolatmenetben. Kezdjük az alapoknál - a fenti képen a kék rész NEM a lövegpajzs, és jóval nagyobb, mint maga a lövegpajzs...
Rámutatok a problémára:
Utána folytassuk azzal, hogy a találati esély és a páncélvédelem két külön dolog.
Nehezebb egy kisebb felületen találatot elérni? Naná - de ki is állította ennek ellenkezőjét?
Ettől még a T-14 torony frontpáncélzata és lövegpajzsa nem túl vastag? Nem biza, eléggé vékony, legalábbis egy harckocsitól.
Tegyük mellé a Leopard 2A6 esetében ugyanezt:
Ez után nézzük annak a bizonyos toronynak a valódi alakját, amit ugyan nem ismerünk pontosan (Dudi által belinkelt ábra is csak megközelítés), de azért pár támpontunk van, ez a fentről készített kép ugye (sajnos másik nincs...), kijelölve rajta kb. a torony kontúrja:
Most jöjjön az, miért gondolják sokan, köztük én is, hogy a T-14 frontpáncélzata 100mm-nél aligha vastagabb. A trükk az ágyú bölcsője. Ez ugye két szép nagy csap, ami a löveg végén van, ezek illenek két perselybe, ami toronyhoz van rögzítve. Sajnos túl jó képet nem találtam róla, de tessék, ez nagyjából megteszi:
A vastagsága alapján ez a közepes kaliberű gépágyúk, 25-30, nagyon talán a 40mm-es pct lövedékek ellen nyújthat védelmet. Még egy modernebb 105mm-es hk. lövedék ellen sem, pláne nem egy 120mm-esé ellen.
Végére jöjjön a sokadik probléma - a Leopard 2 frontpáncélzatánál lehet látni, hogy egy U alakot képez, ez nem véletlen, a páncélzatot arra készítették fel, hogy kb. két oldalról 35-35 fokban beérkező lövedékektől védje meg a küzdőteret. Tehát nem csak a pont szemből érkező lövedékektől véd.
Na, a T-14-nél ilyen kiképzést ugye nem láttunk, az alulról készült képeken pedig látható, hogy az Afghanit "hard-kill" indítók mögött sincs megerősített páncélzatot, és mivel feltehetően nem aszimmetrikus a torony páncélozása, vagyis a "hard-kill" indítók felett nincs "kitüremkedés", amely védelmet nyújtana a féloldalról érkező lövedékektől.
A konklúziót mindenki vonja le maga... Ha valaki a fentiek után úgy véli, hogy a T-14 tornyának páncélzata márpedig igenis felér egy Leo2A5/A6/A7 páncélzatával, azzal nem igazán lehet mit kezdeni. Vélje úgy tovább...