Addig amíg az ember és a legfőbb fegyver közös védelem alatt egy toronyban van, addig ennek nincs is szerepe. Amennyiben különválasztod a két teret, akkor valamilyen védelmet kell adni a fő fegyvernek, az ágyúnak is, különben az egésznek nincs értelme. Az aktív védelemmel meg az a baj, hogy eddig bevallottan a hangsebesség alatti-körüli PCT fegyverek ellen hatásos, talán csak oroszék jelentették ki hogy ez náluk az új fejlesztésnél megoldott. Gondold végig a következőt. A 120mm-es Nato szabvány lövegből kilőtt ürméret alatti nyíllövedék sebessége valahol 1500m/s a kezdetben (4x-es hangsebesség). Tehát 2km lőtávolság esetén az ellen rendszernek észlelni kell a kilőtt lövedéket, indítani kell a megsemmisítő eszközt (kilőtt nyíllövedék ellen nem hatásos a füstköd), aminek még el is kell fognia az érkező lövedéket. nagyon nem egyszerű. Nem véletlen az sem, hogy még az izraeliek is csak pct rakéták és sokkal alacsonyabb kezdősebességű kumulatív lövedékek ellen használnak aktív eszközt, a sokszoros hangsebességű lövedékek ellen meg páncélvédelem. Namost, az Armatán a torony részen ennek azért nem-nagyon van nyoma. S azt se felejtsd el, egy manapság használatos 30mm-es gpa sem hangsebesség alatti kezdősebességgel tüzel, és a kilőtt lövedég meg nem igazán mértetes, amit ugye el kellene valamilyen aktív rendszerrel fogni ugye.... Szóval a fő fegyver megfelelő biztonságú védelme az Armatán egyenlőre több mint kérdéses, a nélkül, vagy annak kiiktatása után viszont az egész csak egy 3 fős bár jól páncélozott "nyuszibusz".
Amíg a tornyban nincs teljesen benne az ágyú, (pl Leo2A15 ha ilyen ütemben nyúlik minden számmal előre a toronypáncél) addig a cső sebezhető. A fő fegyver kapott a T-14-nél is passzív védelmet, "kisebb" kalibereknek ellenáll, valószínűleg elégségesnek érezték azt is figyelembe véve, hogy a személyzetet ott nem fenyegeti már semmi.
A nyíllövedékes példád ott sántít, hogy ez a rendszer nem olyan, mint egy olimpiai sprinter, neki nem kell felkészülni a nagy pillanatra. Ha be van kapcsolva megy, ha nincs bekapcsolva nem megy, nem kell felpofozni, hogy jobban összpontosítson a "pisztolylövésre". Ezután ha a rendszer tervezésileg képes a nyíllövedék ellen hatásosan működni, akkor teszi a dolgát, ha nem képes mert nem arra tervezték, akkor a reaktív kell megoldja, persze függ attól, hogy hova csapódik be. Amúgy az "elfogó" töltet pár méterre fejti ki hatását a tanktól, lehet ha gyors a nyíllövedék, de ha az elektrónikának elég rövid a reakcióideje, akkor egy sokkal lassabb töltet is tudja tenni a dolgát, mert sokkal kisebb távolságra kell lőjjön.
A 30mm-es ellen nem az aktív, hanem a passzív meg a reaktív védelem van, kár idekeverni, valószínűleg a T-14 tornya is megbírja gond nélkül. Ami nem bírja meg az az optika, ágyúcső, radar, stb, de az a többi tankon sem legyen az Leo2A7 vagy Merkava 4, vagy bármelyik másik.
Az olyan részletekre meg valamiért nem figyeltél, hogy ha a T-14-et látják akkor az is látja a másikat. Lőtáv szempontjából a T-14 meg vagy ugyanott lesz, mint a támadója (másik tank) vagy előnyben lesz vele szemben (minden más ami a földön van), kivéve modern ATGM-ek.