T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Azok a hiányosságok, amik az Armatában megvannak, az megvan minden más páncélosban is. Más páncélosok azért vannak erős toronypáncéllal ellátva, mert védik benne az embert és nem azért, hogy védve legyen a sok érzékelő. Azt nehezen is lehetne védeni, hisz a páncélon kívül van, hisz az a dolga, hogy érzékelje a kinti környezetet.
Mivel az Armata tornyában nincs ember, ezért nem kell erős páncélvédelem se neki. Ez ilyen egyszerű.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
https://www.asminternational.org/do...p037.pdf/703ff3c2-52fc-4c9c-89f3-ab6d71010900


tehát egyenlőre részegységek készülnek belőle. így viszonylag olcsó (Viszonylag!-persze ígéretek már másfél évtizede vannak...)
ja, de mennyire menne fel az titán piaci ára. ha az általad elképzelt mennyiségben használják fel világszerte?

A jelenlegi ár 10000 $/tonna (egyébként nagyon sokat esett az ára az utóbbi pár évben, mert gyorsan nő a kitermelés). Ha tegyük fel most az oroszok felhasználnak 1000 tonnát páncélos gyártásra, akkor ezzel az árral kell számoljanak és nem azzal, hogy felverik az árát és ha az USA is rátérne az efféle felhasználásra, akkor ők már drágábban jutnának hozzá.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_titanium_production
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 003
53 930
113
Azok a hiányosságok, amik az Armatában megvannak, az megvan minden más páncélosban is. Más páncélosok azért vannak erős toronypáncéllal ellátva, mert védik benne az embert és nem azért, hogy védve legyen a sok érzékelő. Azt nehezen is lehetne védeni, hisz a páncélon kívül van, hisz az a dolga, hogy érzékelje a kinti környezetet.
Mivel az Armata tornyában nincs ember, ezért nem kell erős páncélvédelem se neki. Ez ilyen egyszerű.


Mégis vannak,kik nem értik.
Hozzátenném laikusként,hogy Oroszországnak van saját műholdas globális rendszere,légiereje,drónjai,tüzérsége,rakétás,és csöves is,hogy csak a számok láttán elszédül az ember,kéretik a helyén kezelni azt a harci helyzetet,hogy a ravasz ellenség "csak úgy" annyira közel mehet a T14-hez,hogy kedélyesen legéppityuzza az érzékelőit,majd unott arccal szétlövi a magatehetetlen hk-t....:rolleyes:
Oroszország deklaráltan honvédelemre fejleszt,nem demokrácia exportra,azon rendkívüli esetekben,amikor a határain kívül avatkozik be,pl. Szíria,megy a T14-ekkel az össz fegyvernem,ha megy egyáltalán mbt tőlük.
A T14 teszt fázisban van,láthatóan csak ideiglenes megoldások vannak az érzékelők körül,a T90 Szíriai szereplése után adjuk már nekik oda,hogy be tudnak páncélozni egy MBT-t,ahol be kell páncélozni,plíz.:D
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 510
44 984
113
Mégis vannak,kik nem értik.
Hozzátenném laikusként,hogy Oroszországnak van saját műholdas globális rendszere,légiereje,drónjai,tüzérsége,rakétás,és csöves is,hogy csak a számok láttán elszédül az ember,kéretik a helyén kezelni azt a harci helyzetet,hogy a ravasz ellenség "csak úgy" annyira közel mehet a T14-hez,hogy kedélyesen legéppityuzza az érzékelőit,majd unott arccal szétlövi a magatehetetlen hk-t....:rolleyes:
Oroszország deklaráltan honvédelemre fejleszt,nem demokrácia exportra,azon rendkívüli esetekben,amikor a határain kívül avatkozik be,pl. Szíria,megy a T14-ekkel az össz fegyvernem,ha megy egyáltalán mbt tőlük.
A T14 teszt fázisban van,láthatóan csak ideiglenes megoldások vannak az érzékelők körül,a T90 Szíriai szereplése után adjuk már nekik oda,hogy be tudnak páncélozni egy MBT-t,ahol be kell páncélozni,plíz.:D
Igen, nekem is a legnagyobb megdöbbenésem volt, mikor a T-90 szereplése után, egy újabb, nagyobb, nehezebb Rus harckocsit kezdtek el lesajnálni védelem terén. Biztos vagyok benne, hogy pont annyira és ott védett, amennyire kell nekik, mert a kisebb, könnyebb, régebbi T-90 sem szerepelt le, sőt.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 760
77 864
113
Pont ezért mondom, hogy ez egész egyszerűen nem lehet a végleges torony. Sasszegekkel vannak rögzítve a lemezek rajta - röhej. Hacsaknem, ahogy mondtam, ez egy teszt-torony, és a sasszegekkel rögzített pléh-lemezek épp arra szolgálnak, hogy akár kézzel is könnyen le lehessen szedni a burkolatot, hogy kicserélhessék alatta az elektronikát, a tesztelés során.
Utána meg, amikor már megvan a végleges, letesztelt, kipróbált elektronika, akkor az egészet be lehet miniatürizálni egy-két konténerbe, és akkor azt már be lehet tuszkolni egy lapos, alacsony, megfelelően páncélozott toronyba.

Látom nem érted,hogy miért ilyen a torony.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Igen, nekem is a legnagyobb megdöbbenésem volt, mikor a T-90 szereplése után, egy újabb, nagyobb, nehezebb Rus harckocsit kezdtek el lesajnálni védelem terén. Biztos vagyok benne, hogy pont annyira és ott védett, amennyire kell nekik, mert a kisebb, könnyebb, régebbi T-90 sem szerepelt le, sőt.


zsolti !!

Ne feledd hogy a T-90 nek nem a koranak megfelelo plane a legmodernebb harckocsikkal es panceltoro fegyverekkel kelett megkuzdenie hanem meg a hideghaboru alatt tervezett es gyartott eszkozkkel es valamint a "pisamas" hadsereggel.

Ebbol messzemeno kovetkeztetest levonni szerintem nem lenne korrekt. Szerinted hogy teljesitett volna a T-90 ha korszeru ATGM ekkel kelett volna szembeneznie. Felulrol valo tamadas tandem harciresz ?
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 573
113
Arra,hogy gyorsan cseréljék a modulokat ha valami bajuk lett.

vagy hogy gyorsan cseréljék a modulokat tesztelés céljából

(harctéren nem lenne értelme, mert ha így helyezik el, akkor gyorsan bajuk is lesz, és akkor mit érnek el vele, ha gyorsan cserélhető, ha épp ezért gyorsan baja is lesz; marad tehát az, hogy ez a felépítés csak a tesztelés idejére van)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 506
55 718
113
DINAMO

"Ne feledd hogy a T-90 nek nem a koranak megfelelo plane a legmodernebb harckocsikkal es panceltoro fegyverekkel kelett megkuzdenie hanem meg a hideghaboru alatt tervezett es gyartott eszkozkkel es valamint a "pisamas" hadsereggel.

Ebbol messzemeno kovetkeztetest levonni szerintem nem lenne korrekt. Szerinted hogy teljesitett volna a T-90 ha korszeru ATGM ekkel kelett volna szembeneznie. Felulrol valo tamadas tandem harciresz ?"



Ezt valóban nem tudjuk. De azt tudjuk , hogy mi volt a vége annak amikor a modern nyugati MBT-k találkoztak modern orosz pct. fegyverekkel. Mindegyik páncéltörő fegyver hatásosnak bizonyult. ;)
Gondolom fordítva is ez lenne a helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 760
77 864
113
vagy hogy gyorsan cseréljék a modulokat tesztelés céljából

(harctéren nem lenne értelme, mert ha így helyezik el, akkor gyorsan bajuk is lesz, és akkor mit érnek el vele, ha gyorsan cserélhető, ha épp ezért gyorsan baja is lesz; marad tehát az, hogy ez a felépítés csak a tesztelés idejére van)

Az érzékelő így is úgy is sebezhető.
A fő páncél mögött a megsérült érzékelőt macerás cserélni.Az így beépítettet meg egyszerű cserélni.Nyilván nem csak azok a vékony takarólapok védik hisz azok még az eső ellen sem jók az illesztések miatt.

De ezt már leírtam egyszer.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 510
44 984
113
zsolti !!

Ne feledd hogy a T-90 nek nem a koranak megfelelo plane a legmodernebb harckocsikkal es panceltoro fegyverekkel kelett megkuzdenie hanem meg a hideghaboru alatt tervezett es gyartott eszkozkkel es valamint a "pisamas" hadsereggel.

Ebbol messzemeno kovetkeztetest levonni szerintem nem lenne korrekt. Szerinted hogy teljesitett volna a T-90 ha korszeru ATGM ekkel kelett volna szembeneznie. Felulrol valo tamadas tandem harciresz ?
Ezt nem tudom, erre írtam azt hogy proxyra jelenleg úgy tűnik hogy megfelel annyira mint a Szaudiak Abramsei, láttunk kilőve ezt is, azt is Szíriában és Jemenben, illetve volt videó ahol T-90 állítólag tandem Tow-2-t kapott be, és bár a legénység kiugrált, de a gép minimál sérüléssel túlélt. Szerintem jó gép, fele annyiért mint a nyugati MBT-k. A legkorszerűbb eszközök ellen nem láthattuk, felülről jövő ellen pláne nem, de ha ilyen van már tömegével valahol, akkor ott nagy a baj, és ez esetben jelenleg az űrhadviselés/Topol/Trident teszi majd fel az i-re a pontot.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 510
44 984
113
DINAMO

"Ne feledd hogy a T-90 nek nem a koranak megfelelo plane a legmodernebb harckocsikkal es panceltoro fegyverekkel kelett megkuzdenie hanem meg a hideghaboru alatt tervezett es gyartott eszkozkkel es valamint a "pisamas" hadsereggel.

Ebbol messzemeno kovetkeztetest levonni szerintem nem lenne korrekt. Szerinted hogy teljesitett volna a T-90 ha korszeru ATGM ekkel kelett volna szembeneznie. Felulrol valo tamadas tandem harciresz ?"



Ezt valóban nem tudjuk. De azt tudjuk , hogy mi volt a vége annak amikor a modern nyugati MBT-k találkoztak modern orosz pct. fegyverekkel. Mindegyik páncéltörő fegyver hatásosnak bizonyult. ;)
Gondolom fordítva is ez lenne a helyzet.
Igen, így van. A Kornetnek még felülről sem kell támadni hozzá, egyszerűen szemből megold mindent jelenleg méret/tömeg miatt. Csak egy átlag nyugati MBT- amit ki lehet vele lőni 2x annyiba kerül mint egy T-90 ami meg mondjuk a Javelinnek csemege. Ezért is vagyok kicsit szkeptikus az Armatával szemben, mert az már bőven nyugati MBT-árban lesz/van, és ha az aktív védelem a gyakorlatban nem fog VALÓBAN megbízhatóan működni, akkor az is csak egy zsíros falat lesz a korszerű ATGM-eknek úgy, hogy helyette lehetne 2-3 T-90 et gyártani. Egy harckocsi ék támadásnál pedig nagyon sokan alulbecsülik a létszámot, én hiszek a "mennyiség minőségében" a mai napig.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ezt nem tudom, erre írtam azt hogy proxyra jelenleg úgy tűnik hogy megfelel annyira mint a Szaudiak Abramsei, láttunk kilőve ezt is, azt is Szíriában és Jemenben, illetve volt videó ahol T-90 állítólag tandem Tow-2-t kapott be, és bár a legénység kiugrált, de a gép minimál sérüléssel túlélt. Szerintem jó gép, fele annyiért mint a nyugati MBT-k. A legkorszerűbb eszközök ellen nem láthattuk, felülről jövő ellen pláne nem, de ha ilyen van már tömegével valahol, akkor ott nagy a baj, és ez esetben jelenleg az űrhadviselés/Topol/Trident teszi majd fel az i-re a pontot.


Zsakmanyoltak par kinai masolatu Javelint sziriaba es volt par olyan kilott harcjarmu amit felulrol kapott el "valami" de ha jol emlekszem akkor azon a ket foton egy BMP volt illetve egy osoreg BTR 60PB. De visszaterve a temara szoval az szerintem nem minositi a T-90 et hogy pizsisek ellen masodvonalas 30 eves fegyverek ellen hozta a kotelezot. Kerdes mire menne egy korszeru harckocsi harckocsi elleni csataban. Mondjuk a LEO 2 sorozat vagy a DK K2 vel szemben.

Amugy nagyon ugy latom hogy az amerikai tulzott bizalom az M1 sekben vegre repedezni latszik es nem keves lemaradas utan ok is felszerelik rendszeresitik a reaktiv pancelt illetve az aktiv rendszert.


A T-90 szerintem egy elfogadhato konstrukcio de semmikeppen nem top kategoria. Mar a kiindulasi jarmu is egy elavult konstrukcio es a 90 es upgraddel kihoztak belole a maximumot de ez igazabol max vedelemben hozott kiemelkedo valtozast. Fegyverzetben maradt a regi koszonhetoen a toronymeret korlatazasanak ( is ).

Az oroszoknak szuksege lenne egy uj generacios harckocsira de ez az ARMATA ( szerintem ) minden csak nem egy hasznalhatonak tuno konstrukcio. Inkabb tunik egy az orosz eegonak sem mint a harcterre valo tervezesnek.


De ez szigoruan csak a maganvelemenyem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 510
44 984
113
Zsakmanyoltak par kinai masolatu Javelint sziriaba es volt par olyan kilott harcjarmu amit felulrol kapott el "valami" de ha jol emlekszem akkor azon a ket foton egy BMP volt illetve egy osoreg BTR 60PB. De visszaterve a temara szoval az szerintem nem minositi a T-90 et hogy pizsisek ellen masodvonalas 30 eves fegyverek ellen hozta a kotelezot. Kerdes mire menne egy korszeru harckocsi harckocsi elleni csataban. Mondjuk a LEO 2 sorozat vagy a DK K2 vel szemben.

Amugy nagyon ugy latom hogy az amerikai tulzott bizalom az M1 sekben vegre repedezni latszik es nem keves lemaradas utan ok is felszerelik rendszeresitik a reaktiv pancelt illetve az aktiv rendszert.


A T-90 szerintem egy elfogadhato konstrukcio de semmikeppen nem top kategoria. Mar a kiindulasi jarmu is egy elavult konstrukcio es a 90 es upgraddel kihoztak belole a maximumot de ez igazabol max vedelemben hozott kiemelkedo valtozast. Fegyverzetben maradt a regi koszonhetoen a toronymeret korlatazasanak ( is ).

Az oroszoknak szuksege lenne egy uj generacios harckocsira de ez az ARMATA ( szerintem ) minden csak nem egy hasznalhatonak tuno konstrukcio. Inkabb tunik egy az orosz eegonak sem mint a harcterre valo tervezesnek.


De ez szigoruan csak a maganvelemenyem.
Az én magánvéleményem meg már ugye leírtam, nem értünk egyet, ezt megbeszéltük akkor. Sose derüljön ki hogy mit tud a T-90 esetleg az Armata a Leo 2A7 vagy top upgradelt M1A2 ellen.
 
S

speziale

Guest

Én azt látom, hogy az Armata méretre baromi nagy, a tömege meg mégis kb. annyi mint a t90-nek. Illetve kb. 15 tonnával kevesebb, mint a hasonló méretű Leo2/M1-nek. Azt valahol meg kellett spórolni, és minden jel arra mutat, hogy ezt a tornyon tették meg, amit az automata torony tett lehetővé. Szerintem ez egy érdekes koncepció, kíváncsi leszek, hogy a Leo3-nál is látunk-e valami hasonlót.
A kérdés szerintem az, hogy a jelenlegi MBT-knél mennyire csak az emberes torony az oka a komoly páncélozásnak. Például ha oldalról kapna be egy 120 mm-es apfsds-t az armata, akkor az sanszosan vinné az egész tornyot, ágyútól,érzékelőstől együtt...
Viszont simán lehet, hogy a Leo2 (vagyegy t90-es) tornya képes lenne megfogni azt a lövedéket és így a harckocsi harcképes maradhatna.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba