T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 093
85 953
113
x plusz egy köténylemezen, teknőn, toronyoldalán eldurrant RPG találat képével tele a net.

Bászrából rémlik olyan Challenger-2, rektív páncél nélkül, amin 14 RPG durrant el, legnagyob kár, ha igaz, az optika kiesése volt, hatórás javítás után visszaállt a sorba.

Igaz, volt olyan is amit RPG 29 úgy talált el, hogy a sofőr lába bánta...

De nem tudjuk hol és hogyan találták el.
Az RPG-29 az pont szemből ütötte át ahol elméletileg nem szabadott volna.Megjegyzem a Challanger 2-ket nagyon hamar telerakták pót páncéllal nyilván nem azért mert meg voltak eléhedve a gyenge oldalsó védelemmel.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and blitzkrieg

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 854
4 241
113
Amit írsz, az alaktrész szintjén működik - bizonyos feltételek esetén.
Egy öregített ötvözetet sosem melegíthetsz az öregítési hőmérséklet körényékére, mert a szilárdságot okozó - jelen esetben intermetallikus fázisok és zónák feloldódnak és többé ezt nem tudod előállítani a titán (rozsdamentes acélok és HRSA anyagok ugyanilyenek) esetében. Amíg csak kovácsolt termékről van szó, a kovácsolási végparaméterekkel ezt pont be lehet játszani (hasonló a lakkbeégetéses acélminőségekhez az autóiparban), viszont a harckocsi egy szerkezet, ezt valahogy össze kell hegeszteni. A hegesztéskor sajnos az intermetallikus fázis keletkezési hőmérséklete felett vagy, az ömledék létideje pedig a fázis inkábációs idejének a többszöröse. A lehűlést nem tudod szabályozottan végrehajtani - plána egy adott méret felett (minél gyorsabb a lehűlés, annál finomabb a szemcseszerkezet és ezáltal a szakítósziládság (általában), így lokális dúsulások is létrejönnek. Sem a mechanikai tulajdonságok nem lesznek homogének és az anyagod nagy valószínűséggel érzékenyebb lesz a korrózióra (mondjuk a kipufogógáz kén-tartalma megeszi a "papíron" stabil titánt).

Sokan és sokféle módon kísérleteztek a titánnal. A titánnal az egyik gond az, hogy szinte az összes gázhoz magas az affinitása, olvadt állapotban rengeteget el tud nyelni. viszont amikor lehűl, akkor a rácsszerkezete is megváltozik. Mindegy, hogy tiszta, alfa, béta n, nem tudja oldani a gázokat, ebből szintén intermetallikus fázisok jönnek létre, vagy TiO, vagy TiN, a hidrogén meg megadja a kegyelemdöfést.Ha titánt hegesztesz és rossz a védőatmoszféra, akkor szép aranyszínű lesz a varrat felülete. Ez a titán-nitrid. Ha ezen mérsz egy keménységet, akkor hallod, ahogy a gyémátgúla serceg :). A titánnal az a gond, hogy a kedvező mechanikai tulajdonságokat csak egy adott falvastagságig lehet megoldani, ha hegeszteni kell. Be lehet úgy játszani az előzetes hőkezelést, hogy a hegesztést követő végső hőkezeléssel fejezed be a szilárdságnövelő zónák létrejöttét, de ezt egyrészt nehéz vizsgálni, másrészt bonyolult. Ebben az esetben a keménység jócskán az 55HRC alatt marad, így jó esetben el lehet érni úgy 950MPa folyáshatárt még olyan 8-10% nyúlással a hőhatásövezetben (ez a varrat kritikus része). Ennyit tud jelenleg az armorex vagy a hardox 500-600 (kereskedelemben kapható kopásálló lemezek). A gond az, hogy egy járműnek nem csak súlya van, hanem merevsége is. Az acél Young-modulja 210GPa, a titáné olyan 120GPa, viszont a sűrűség 7,8kg/dm3 vs. 4,5. Azonos merevségi mátrix esetén a titán nagyobb falvastagságot és/vagy méretet indokol (viszont itt a technológiai paraméter miatt további szilárdság-csökkenés lesz), vagy azonos falvastagságú és azonos méret esetén jóval kisebb merevségi mátrixot okoz. Arról nem beszélve, hogy maga a gyártás jóval bonyolultabb (a harctéri javítás felejtős, hacsak nem viszel ki egy akkora vákuumkamrát, amibe belefér egy komplett harckocsi meg mellé egy gázállomás, amivel a 6-9-es gázminőséget garantálni tudod...). A hegesztési problémák miatt a dinamikus anyagtulajdonságok széles sávban szórhatnak. (elhanyagolhatóan kis mennyiségű oldott gáz is képes elridegíteni a hegesztést, így a páncéllal szemben megkívánt tulajdonságok (nagy keménység nagy szívósság mellett - többek között) nehezen megvalósíthatóak. Ha ragaszkodnak a titánhoz (lásd orosz légidesszantos harcjárművek), akkor lehet használni a megfelelő kompromissszumok mellett a megfelelő szendvics-szerkezetben

Az acélnál a dolgok némileg egyszerűbbek.

Vártam is, hogy benézel. :D
Na,pont ez a lényeg, ha titánötvözetből akarnának akár csak megközelítőleg hasonlót kihozni, mint acélból, az nagyon-nagyon sokba kerülne (spéci kamrák, eszközök...) és a tömegcsökkentésen kívül még így sem lennének előrébb. Sokszoros költséggel és kiszámíthatatlan minőséggel.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 662
3 514
113
Már megint ez szokásos érvelés, ha ruszki, akkor csak rossz lehet. Te írtad, hogy itt műszaki érvek vannak. Akkor érvelj is úgy, ne az érzelmeid írd le!
Ha egy nyugati harckocsit ér tűzérségi támadás, akkor az túléli? A személyzet igen, de ugyanúgy annak is leszed minden felépítést róla. Védeni az embereket kell, minden más pótolható.
Ha mesterlövész lövöldözik az orosz tankra, ugyanúgy a nyugatira is tud és azon is kilövi az érzékelőket.

Bocs de a hsz teli van technikai adattal, a tiedben meg semmi. Innen vmit neked kéne villantanod a te hszed a hablaty.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 684
7 996
113
Nem értem ezt a vitát, de tényleg. A mai modern MBT tornyok azért vannak egyre modernebb "páncél" védelemmel felszerelve, mert ott ül bent a személyzet nagyobb része. Az Armata automata tornyában senki nincs éles helyzetben. Minimálisan rendelkezik páncélzattal a torony magrésze, a felépítményt lemezelték. De minek agyonpáncélozni, ha van aktív védelmi rendszere, csak holtsúly lenne, mert nem akarnak egy bizonyos súlyhatár fölé menni. Ha meg akkora találat éri az automata tornyot, hogy még javítható, akkor nagy eséllyel vannak javítókittek tábori körülmények közötti szereléshez. Nagyobb találat esetén meg kicsit komolyabb technikai háttérrel a komplett torony cserélhető! Én így tervezném, pedig nem vagyok mérnök. Így ne ragadjunk le szerintem a torony kisebb páncélozottságán.
A teknő pedig, ahol a személyzet is helyet foglal, eléggé komoly frontpáncélzattal, és NERA védelemmel lett megépítve.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 684
7 996
113
Az Armata tornya is ilyesmi lehet a burkolat alatt, ha már anno a 152mm -es automata toronynál ezt alkották meg Ivánék:

ofOxM.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and fishbed

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 146
16 757
113
Honnan tudod ,hogy 1500 méterre van?Honnan tudod,hogy 30-al mozod?
Nem véletlen volt 3 lövés egy harckocsi a vh-ban...

Optikai távolságmérés (becslés) már a világháborúban is volt. Nem véletlenül voltak vonások a hk. optikákon, nagyszerűen meg lehetett becsülni vele a távolságot, hiszen a célpont szélessége, hossza, magassága ismert volt, az kellett a vonásokhoz viszonyítani.

Mivel a tankok sebessége se nagyon tért el, a mozgásban lévő harckocsira simán lehetett egy 20 km/h-ás sebességet saccolni ha nagyon ment terepen, az utasításokban megjelenő tapasztalat pedig megmondta mennyire kell előre célozni.

Targeting-the-T-34-2.gif
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 093
85 953
113
Optikai távolságmérés (becslés) már a világháborúban is volt. Nem véletlenül voltak vonások a hk. optikákon, nagyszerűen meg lehetett becsülni vele a távolságot, hiszen a célpont szélessége, hossza, magassága ismert volt, az kellett a vonásokhoz viszonyítani.

Mivel a tankok sebessége se nagyon tért el, a mozgásban lévő harckocsira simán lehetett egy 20 km/h-ás sebességet saccolni ha nagyon ment terepen, az utasításokban megjelenő tapasztalat pedig megmondta mennyire kell előre célozni.

Targeting-the-T-34-2.gif

Igen csak ez nem mérés hanem becslés.Mi pedig mérésről beszéltünk.
Nem véletlen kellett 3 lövés ahhoz amihez ma 1.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
1500 meterre 1 sec a lovedek repulesi ideje. 2000 meteren 1,3 sec es mindketto meg a pasztazott lotavon belul van !!!

Szimulatorban rendszeresen gyakoroljak ugyananis felbukkano celnel nem igen van lehetoseg merni.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113


Az AKM el 300 meteren belul te sem allitgatsz pedig a lehetoseg meg van ra. "nadragszijcsat" es meg van oldva.

Ugyanigy mukszik a harckocsizoknal is. A esetek cca 50 % ban nem is hasznalnak tavmerot mert nincs ra ido es nem is igenylik.

Ezt amerikai harckocsizotol illetve szimulator oktatotol kerdeztem de hamarosan a magyar T-72 es fotiszt is megirja a velemenyet.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 093
85 953
113
Az AKM el 300 meteren belul te sem allitgatsz pedig a lehetoseg meg van ra. "nadragszijcsat" es meg van oldva.

Ugyanigy mukszik a harckocsizoknal is. A esetek cca 50 % ban nem is hasznalnak tavmerot mert nincs ra ido es nem is igenylik.

Ezt amerikai harckocsizotol illetve szimulator oktatotol kerdeztem de hamarosan a magyar T-72 es fotiszt is megirja a velemenyet.

Ez az 50%melyik 50%?Mert pl védelemben egyáltalán nem használnak hisz előre megmérnek távolságokat és az alapján adnak tűzparancsot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 093
85 953
113
Az AKM el 300 meteren belul te sem allitgatsz pedig a lehetoseg meg van ra. "nadragszijcsat" es meg van oldva.

Ugyanigy mukszik a harckocsizoknal is. A esetek cca 50 % ban nem is hasznalnak tavmerot mert nincs ra ido es nem is igenylik.

Ezt amerikai harckocsizotol illetve szimulator oktatotol kerdeztem de hamarosan a magyar T-72 es fotiszt is megirja a velemenyet.
AK-val 50cm vagy annál magasabb célnál nem kell irányzékot állítani(300 méteren belül ami igazából 350 de ebbe ne menjünk bel mert a 300 is telhesen helyes érték) azaz ha egy géppuskás a cél és nem látod hová csapódott az előző lövésed(pl az aljnövényzet miatt)akkor ott már illik távolságnak megfelelő irányzékállást választani.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 093
85 953
113
Az AKM el 300 meteren belul te sem allitgatsz pedig a lehetoseg meg van ra. "nadragszijcsat" es meg van oldva.

Ugyanigy mukszik a harckocsizoknal is. A esetek cca 50 % ban nem is hasznalnak tavmerot mert nincs ra ido es nem is igenylik.

Ezt amerikai harckocsizotol illetve szimulator oktatotol kerdeztem de hamarosan a magyar T-72 es fotiszt is
megirja a velemenyet.

Ami nekünk van T-72 nem számít modernnek így nem nagyon releváns.
Olyan mintha egy ACOG-os M4-et hasonlítanál egy sima dipotereshez lövészet szempontjából).
 
M

molnibalage

Guest
1500 - 2000 meteren belul egy gyakorlott lovesznek nem kell nagyon mericskelni
Úgy látszik nem tetszik érteni.

Azért fontos a távolság pontos mérése, mert valóban senki nem érdekelne a távolságmérés kis hibája a röppálya végén, ha csak az lenne az egyetlen bizonytalansági faktor. Csak sok van. Emiatt van az, hogy a távolság tűpontos mérésével a szórás lenyomod annyira, hogy lehetőleg a többi bizonytalansága már ne számítson...

Tehát, ha lézeres távolság mérés nélkül mondjuk 30-40 cm-es lenne a CEP, de ebből lehet, hogy csak 10 cm a távolság max hibája a pályában, akkor is megéri ezt összenyomni.
Most komolyan, tényleg azt hiszik egyesek, hogy viccből van lézertávmérő a hk-on és nem szórakoznak az korszerű hk-k esetén lassan 40 éve a optikai távolságméréssel...?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 093
85 953
113
Úgy látszik nem tetszik érteni.

Azért fontos a távolság pontos mérése, mert valóban senki nem érdekelne a távolságmérés kis hibája a röppálya végén, ha csak az lenne az egyetlen bizonytalansági faktor. Csak sok van. Emiatt van az, hogy a távolság tűpontos mérésével a szórás lenyomod annyira, hogy lehetőleg a többi bizonytalansága már ne számítson...

Tehát, ha lézeres távolság mérés nélkül mondjuk 30-40 cm-es lenne a CEP, de ebből lehet, hogy csak 10 cm a távolság max hibája a pályában, akkor is megéri ezt összenyomni.
Most komolyan, tényleg azt hiszik egyesek, hogy viccből van lézertávmérő a hk-on és nem szórakoznak az korszerű hk-k esetén lassan 40 éve a optikai távolságméréssel...?

Távolságot mérni kell de nem feltétlen lövésenként.Jó példa erre a berendezett védelem ahol előre lemérnek a terepen jól felismerhető tereptárgyakat és az alapján adnak meg távolságot. Így nem kell minden lövés előtt mérned hisz tudod,hogy pl az a harckocsi ami a háznál van az 1250 méterre van tőled hisz már lemérted előre a ház távolságát.Ez ugye nem egyenlő azzal,hogy belenézel az optikába majd megsaccolod, hogy kb x méterre van.
Itt jön a képbe az APFSDS "imádat"mert az marha gyors és marha lapos a röppájája emiatt nagyon rámogatja ezt a fajta harcászatot ellenben a HEAT-tal ami azért lassú és a röppája is magas.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
AK-val 50cm vagy annál magasabb célnál nem kell irányzékot állítani(300 méteren belül ami igazából 350 de ebbe ne menjünk bel mert a 300 is telhesen helyes érték) azaz ha egy géppuskás a cél és nem látod hová csapódott az előző lövésed(pl az aljnövényzet miatt)akkor ott már illik távolságnak megfelelő irányzékállást választani.


Ez igy mukodik a harckocsiknal is. Plane hogy a ido az bizony eletet jelent.