T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Nincs!Teljesen felesleges!Ezen kívül a mai harckocsikban elég kevés lőszer van nincs az a hülye aki pazarolna amikor ott a lézer távmérő.Persze amikor pár 100 méterről lövik egymást akkor ez nem játszik csak akkor már tök mind1,hol találják el egymást úgy is átütik a páncélt.


Mar a II. VH ban a Tiger I nel ugy ment a lokikepzes hogy az iranyzotavcsovet 800 meterre allitottak be es ezzel a beallitassal 1200 metrig dolgoztak.


A II. VH ban az akkori technikaval.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 480
77 254
113
Idje volna kidobni lecserelni azt a TPD-K1 est !!!! Amit en lattam hasznaltam szereltem ( nem harckocsi de a csalad ugyanaz ) a ugy nezett ki hogy megfogtag a celt optikaval es nyomtal "ping" et az az egy impulzus sorozatot ami rovidebb volt 1 masodpercnel. Ealatt az egy masodperc alatt a rendszer automatikusan helyesbitett a merendo celra es megmerte a vavolsagat tizszer. Ez ment a FC rendszerbe es mar ment is ki a malac.

De ahogy mondom pasztazott lotavon belul es ez 1,5-2,3 km jelenleg loszertol fuggoen a 120 mm es kaliberben meg ez sem kell igazan. Gyakorlat kerdese. Es gyakoroljak is a szimulatorban majd a loteren is annyira hogy mind a szimulator mind az elesloveszetek 20-40 % nal a tavmero nelkul dolgoznak.

Na ez az pont amit leírtál(tűzvezető számítógéppel összekötött lézertávmérő)teszi feleslegessé a pásztázott lövést.

Mozgó harckocsit pásztázott lövéssel a büdös életben nem találsz el mert pásztázott lövésnél senki nem fog neked előretartást számolni márpedig harckocsinál elég macerás enélkül mozgó célra lőni.

Mar a II. VH ban a Tiger I nel ugy ment a lokikepzes hogy az iranyzotavcsovet 800 meterre allitottak be es ezzel a beallitassal 1200 metrig dolgoztak.


A II. VH ban az akkori technikaval.

Jah és mozgó célpontokat átlagban 3-4 lövésből találtak el.Amivel az a baj,hogy nem 79-96db lőszer van a mai harckocsikban mint akkor(Tiger 1 Panter).És azt se felejtsd el,hogy az akkori tankok csiga lassúsággal mozogtak terepen a maiakhoz képest!
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
dudi

Szerinted mennyi eloretartas kell egy 30 km/h val keresztbe meno harckocsinal 1500 m en ? Pontosan egy harckocsihossz ! Ennyi eloretartas kell neki ha keresztbe es terpen cca ennyivel megy.

Ha szembe vagy feloldalason kozlekedik akkor mar gyakorlatilag nulla vagy alig kell eloretartas.

De mondom neked hogy a szimulator es az elesloveszteken 20-40 % ban ( feladattol fuggoen ) tavmero nelkul dolgoznak.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
De mast mondok . Van itt harckocsizo ? Meg kelene ot kerdezni hogy mi a velemenye a pasztazott lovesrol.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 480
77 254
113
dudi

Szerinted mennyi eloretartas kell egy 30 km/h val keresztbe meno harckocsinal 1500 m en ? Pontosan egy harckocsihossz ! Ennyi eloretartas kell neki ha keresztbe es terpen cca ennyivel megy.

Ha szembe vagy feloldalason kozlekedik akkor mar gyakorlatilag nulla vagy alig kell eloretartas.

De mondom neked hogy a szimulator es az elesloveszteken 20-40 % ban ( feladattol fuggoen ) tavmero nelkul dolgoznak.
Honnan tudod ,hogy 1500 méterre van?Honnan tudod,hogy 30-al mozod?
Nem véletlen volt 3 lövés egy harckocsi a vh-ban...
 
M

molnibalage

Guest
Na, akkor közelítsünk a fizika oldaláról.
  • Önmagában a távolságnak nem az előretartásnál van szerepe, hanem a célpont függőleges méretéhez, hogy a lövedék pályaesése mekkora.
  • Erős szél esetén ez is változik, de kemény oldalszél esetén a távolság már nem csak saccra fontos.
  • A levegő hőmérsékle is fontos.
  • Én valami olyan legendára emlékszem a '90-es évekből, hogy a lézer a levegő törésmutató mérésből a levegő hőmérsékletét is méri meg talán még a célpont sebességét is.
  • Ehhez képest n+1 faktor van még, amik összességében erősen halomozdó hibát adnak, ezért van nem viccből lézertávmérő.

A hunter killer teszteken 1300-1500 méter felett mozogó hk mozgó célra is szinte vaktában lő terepen. 1500 méter feletti céltáv estén jó, ha legalább a célpont vagy a tüzelő jármű áll. 2-2,2 km felett mozgó jármű szinte csak vaktában tüzel ma is, szerencsejáték.

15. elektronikus / 9. nyomtatott oldal. Álló célra. Következő oldalon mozgó célra. Szóval jó az a létertávmérő, a
http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a392790.pdf
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 480
77 254
113
Na, akkor közelítsünk a fizika oldaláról.
  • Önmagában a távolságnak nem az előretartásnál van szerepe, hanem a célpont függőleges méretéhez, hogy a lövedék pályaesése mekkora.
  • Erős szél esetén ez is változik, de kemény oldalszél esetén a távolság már nem csak saccra fontos.
  • A levegő hőmérsékle is fontos.
  • Én valami olyan legendára emlékszem a '90-es évekből, hogy a lézer a levegő törésmutató mérésből a levegő hőmérsékletét is méri meg talán még a célpont sebességét is.
  • Ehhez képest n+1 faktor van még, amik összességében erősen halomozdó hibát adnak, ezért van nem viccből lézertávmérő.

A hunter killer teszteken 1300-1500 méter felett mozogó hk mozgó célra is szinte vaktában lő terepen. 1500 méter feletti céltáv estén jó, ha legalább a célpont vagy a tüzelő jármű áll. 2-2,2 km felett mozgó jármű szinte csak vaktában tüzel ma is, szerencsejáték.

15. elektronikus / 9. nyomtatott oldal. Álló célra. Következő oldalon mozgó célra. Szóval jó az a létertávmérő, a
http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a392790.pdf

Molnit kiegészíteném azzal,hogy az első lövés találati valószínűsége csekély 2. 5. próbálkozásra meg lehet csak mint már írtam ahhoz meg kevés a gránát.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 787
30 561
113
Addig amíg az ember és a legfőbb fegyver közös védelem alatt egy toronyban van, addig ennek nincs is szerepe. Amennyiben különválasztod a két teret, akkor valamilyen védelmet kell adni a fő fegyvernek, az ágyúnak is, különben az egésznek nincs értelme. Az aktív védelemmel meg az a baj, hogy eddig bevallottan a hangsebesség alatti-körüli PCT fegyverek ellen hatásos, talán csak oroszék jelentették ki hogy ez náluk az új fejlesztésnél megoldott. Gondold végig a következőt. A 120mm-es Nato szabvány lövegből kilőtt ürméret alatti nyíllövedék sebessége valahol 1500m/s a kezdetben (4x-es hangsebesség). Tehát 2km lőtávolság esetén az ellen rendszernek észlelni kell a kilőtt lövedéket, indítani kell a megsemmisítő eszközt (kilőtt nyíllövedék ellen nem hatásos a füstköd), aminek még el is kell fognia az érkező lövedéket. nagyon nem egyszerű. Nem véletlen az sem, hogy még az izraeliek is csak pct rakéták és sokkal alacsonyabb kezdősebességű kumulatív lövedékek ellen használnak aktív eszközt, a sokszoros hangsebességű lövedékek ellen meg páncélvédelem. Namost, az Armatán a torony részen ennek azért nem-nagyon van nyoma. S azt se felejtsd el, egy manapság használatos 30mm-es gpa sem hangsebesség alatti kezdősebességgel tüzel, és a kilőtt lövedég meg nem igazán mértetes, amit ugye el kellene valamilyen aktív rendszerrel fogni ugye.... Szóval a fő fegyver megfelelő biztonságú védelme az Armatán egyenlőre több mint kérdéses, a nélkül, vagy annak kiiktatása után viszont az egész csak egy 3 fős bár jól páncélozott "nyuszibusz".
Amíg a tornyban nincs teljesen benne az ágyú, (pl Leo2A15 ha ilyen ütemben nyúlik minden számmal előre a toronypáncél) addig a cső sebezhető. A fő fegyver kapott a T-14-nél is passzív védelmet, "kisebb" kalibereknek ellenáll, valószínűleg elégségesnek érezték azt is figyelembe véve, hogy a személyzetet ott nem fenyegeti már semmi.
A nyíllövedékes példád ott sántít, hogy ez a rendszer nem olyan, mint egy olimpiai sprinter, neki nem kell felkészülni a nagy pillanatra. Ha be van kapcsolva megy, ha nincs bekapcsolva nem megy, nem kell felpofozni, hogy jobban összpontosítson a "pisztolylövésre". Ezután ha a rendszer tervezésileg képes a nyíllövedék ellen hatásosan működni, akkor teszi a dolgát, ha nem képes mert nem arra tervezték, akkor a reaktív kell megoldja, persze függ attól, hogy hova csapódik be. Amúgy az "elfogó" töltet pár méterre fejti ki hatását a tanktól, lehet ha gyors a nyíllövedék, de ha az elektrónikának elég rövid a reakcióideje, akkor egy sokkal lassabb töltet is tudja tenni a dolgát, mert sokkal kisebb távolságra kell lőjjön.
A 30mm-es ellen nem az aktív, hanem a passzív meg a reaktív védelem van, kár idekeverni, valószínűleg a T-14 tornya is megbírja gond nélkül. Ami nem bírja meg az az optika, ágyúcső, radar, stb, de az a többi tankon sem legyen az Leo2A7 vagy Merkava 4, vagy bármelyik másik.
Az olyan részletekre meg valamiért nem figyeltél, hogy ha a T-14-et látják akkor az is látja a másikat. Lőtáv szempontjából a T-14 meg vagy ugyanott lesz, mint a támadója (másik tank) vagy előnyben lesz vele szemben (minden más ami a földön van), kivéve modern ATGM-ek.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Ha ezt másik tankon teszed meg arra is nem ugyanaz érvényes?!

Vagy ha nem ágyúcső akkor fogod a Heavy machine gunt ami szórja a 12.7et, vagy a sima machine gunt ami szorja a 7.62*51et. T-14ben meg csüsörögsz bent.

De nekem továbbra is a torony páncélvédettése a rejtély, értem én, hogy nem akartak 65+tonnas tankot és így mindent nem lehet páncélozni de pont a tornyot nem...? Egy IFV egy 25/30mmes gépágyújával is kicakkozza, aztán utána béna kacsaként probálkozhat.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Vagy ha nem ágyúcső akkor fogod a Heavy machine gunt ami szórja a 12.7et, vagy a sima machine gunt ami szorja a 7.62*51et. T-14ben meg csüsörögsz bent.

De nekem továbbra is a torony páncélvédettése a rejtély, értem én, hogy nem akartak 65+tonnas tankot és így mindent nem lehet páncélozni de pont a tornyot nem...? Egy IFV egy 25/30mmes gépágyújával is kicakkozza, aztán utána béna kacsaként probálkozhat.



Kb hasonló véleményen vagyok. Ezért írtam korábban, hogy a magyar haderőben a 30mm-es + ATGM kombináció lenne a leghatékonyabb. Ha kell, "kicsi" uránmaggal(Pécsen újranyit a bánya?). T-72 "átépülés" Pl. Ami súlyt megspórolnak, abból brutál passzív védelemre futná. 5-6-7 T plussz passzív védelem "kicsit" megnyugtatja a személyzetet.

Nem lesz belőlük se kiugrálós/elszaladós legénység(lásd Irak), se halott "hős".
 
R

rejsz felügyelő

Guest
De nekem továbbra is a torony páncélvédettése a rejtély, értem én, hogy nem akartak 65+tonnas tankot és így mindent nem lehet páncélozni de pont a tornyot nem...? Egy IFV egy 25/30mmes gépágyújával is kicakkozza, aztán utána béna kacsaként probálkozhat.

Elvileg ezen űrméretű fegyverek ellen védelmet nyújt a toronypáncél. Az érzékelőket, elektronikát meg más harckocsikon is le tudják gyalulni.

T-14ben meg csüsörögsz bent.

Vagy az alakzat többi harckocsijának fedezete alatt fedezékbe vonulsz.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Elvileg ezen űrméretű fegyverek ellen védelmet nyújt a toronypáncél. Az érzékelőket, elektronikát meg más harckocsikon is le tudják gyalulni.



Vagy az alakzat többi harckocsijának fedezete alatt fedezékbe vonulsz.

Távolság függő de amit eddig láttunk az tuti nem véd 25/30mm APC ellen. Máshol is le lehet gyalulni de ld elöző hszem. És igen akkor kb annyi van, hogy fedezékbe vonulsz. Ez mind komoly hátrány.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Kb hasonló véleményen vagyok. Ezért írtam korábban, hogy a magyar haderőben a 30mm-es + ATGM kombináció lenne a leghatékonyabb. Ha kell, "kicsi" uránmaggal(Pécsen újranyit a bánya?). T-72 "átépülés" Pl. Ami súlyt megspórolnak, abból brutál passzív védelemre futná. 5-6-7 T plussz passzív védelem "kicsit" megnyugtatja a személyzetet.

Nem lesz belőlük se kiugrálós/elszaladós legénység(lásd Irak), se halott "hős".

Nem az anyag a probléma hanem a gyártás. Nem mellesleg akkora szériára amire szükség lenne 100* olcsobb bevásárolni. Nagyon off de a fő probléma nem ez, hanem, hogy hiába lennének jó megoldások ha a Magyar politikai vezetés láthatóan nem érdekli a honvédelem (meg az egészségügy, meg az oktatás). Mg ha áldoznak is rá azt is rémítően szar hatékonysággal. (80%át ellopják)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 787
30 561
113
Vagy ha nem ágyúcső akkor fogod a Heavy machine gunt ami szórja a 12.7et, vagy a sima machine gunt ami szorja a 7.62*51et. T-14ben meg csüsörögsz bent.

De nekem továbbra is a torony páncélvédettése a rejtély, értem én, hogy nem akartak 65+tonnas tankot és így mindent nem lehet páncélozni de pont a tornyot nem...? Egy IFV egy 25/30mmes gépágyújával is kicakkozza, aztán utána béna kacsaként probálkozhat.

Géppuska / gépágyú továbbra is van a tornyon, és távirányítású. Ha szétlövik, akkor ugyanúgy szétlőhetnék más tankon is. Nem vágom egyiknél miért lehetne használni a gépágyút a másiknál meg nem ugyanabban a helyzetben.
Az az IFV ha esze van elhúz még a környékről is, ez egy tank, nem csak páncélja van hanem többféle támadó fegyvere is és sokkal komolyabb, mint ami az IFV-n van.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Nem az anyag a probléma hanem a gyártás. Nem mellesleg akkora szériára amire szükség lenne 100* olcsobb bevásárolni. Nagyon off de a fő probléma nem ez, hanem, hogy hiába lennének jó megoldások ha a Magyar politikai vezetés láthatóan nem érdekli a honvédelem (meg az egészségügy, meg az oktatás). Mg ha áldoznak is rá azt is rémítően szar hatékonysággal. (80%át ellopják)


Rövid OFF leszek: sajnos ezzel is egyetértek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 403
55 222
113
Újra leírom. A Torony páncélzata szinte biztos, hogy ellenáll a 30 mm-s gépágyú lövedékeknek. Körkörösen, bármelyiknek. Ezt már a T-90 is alapból tudta/tudja. E miatt a toronyba gépágyúval nem tudnak belőni.
Innentől kezdve meg csak olyan alkatrész sebezhető rajta gépágyúval , ami minden más modern MBT-n is sebezhető. Nem értem, hogy miért nem értitek :)
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Géppuska / gépágyú továbbra is van a tornyon, és távirányítású. Ha szétlövik, akkor ugyanúgy szétlőhetnék más tankon is. Nem vágom egyiknél miért lehetne használni a gépágyút a másiknál meg nem ugyanabban a helyzetben.
Az az IFV ha esze van elhúz még a környékről is, ez egy tank, nem csak páncélja van hanem többféle támadó fegyvere is és sokkal komolyabb, mint ami az IFV-n van.

Nem a gépágyút lövik szét hanem a remote turretet.

Rákerestem lehet sokat mondtam a 25/30mm APCvel. Ezt közelről egy 5.45 is átlövi. Nemhogy egy NATO 7.62*51 ne adj isten 12.7.
udroaNogRh0.jpg


IFV esetén ez egy ki vett észre és pozició játék. 5mp alatt egy Puma kilő rá 30+db 30mmes APCt meg 20+db programozott repeszt. Azon a tornyon minden érzékelőbe belefurodott 5-10-20db repesz. A T14nek esélye sincs arra, hogy visszalöjjön. Puma meg akár fedezékből elereszt egy Spike LRt. Egyértelmű win szitu egy MBT ellen.