Addig amíg az ember és a legfőbb fegyver közös védelem alatt egy toronyban van, addig ennek nincs is szerepe. Amennyiben különválasztod a két teret, akkor valamilyen védelmet kell adni a fő fegyvernek, az ágyúnak is, különben az egésznek nincs értelme. Az aktív védelemmel meg az a baj, hogy eddig bevallottan a hangsebesség alatti-körüli PCT fegyverek ellen hatásos, talán csak oroszék jelentették ki hogy ez náluk az új fejlesztésnél megoldott. Gondold végig a következőt. A 120mm-es Nato szabvány lövegből kilőtt ürméret alatti nyíllövedék sebessége valahol 1500m/s a kezdetben (4x-es hangsebesség). Tehát 2km lőtávolság esetén az ellen rendszernek észlelni kell a kilőtt lövedéket, indítani kell a megsemmisítő eszközt (kilőtt nyíllövedék ellen nem hatásos a füstköd), aminek még el is kell fognia az érkező lövedéket. nagyon nem egyszerű. Nem véletlen az sem, hogy még az izraeliek is csak pct rakéták és sokkal alacsonyabb kezdősebességű kumulatív lövedékek ellen használnak aktív eszközt, a sokszoros hangsebességű lövedékek ellen meg páncélvédelem. Namost, az Armatán a torony részen ennek azért nem-nagyon van nyoma. S azt se felejtsd el, egy manapság használatos 30mm-es gpa sem hangsebesség alatti kezdősebességgel tüzel, és a kilőtt lövedég meg nem igazán mértetes, amit ugye el kellene valamilyen aktív rendszerrel fogni ugye.... Szóval a fő fegyver megfelelő biztonságú védelme az Armatán egyenlőre több mint kérdéses, a nélkül, vagy annak kiiktatása után viszont az egész csak egy 3 fős bár jól páncélozott "nyuszibusz".
Oldalról minden harckicsit át lehet lőni viszonylag elavul fegyverekkel isebben az Armata sem kivétel!Szemből meg annyira kicsi a felület,hogy eltalálni se nagyon lehet.
Az pedig nonszensz feltételezés,hogy te 30mm-es gépágyúval szemből vagy oldalról átlődd a tornyot(már a T-90 is rezisztens a 30mm-es lövedékekkel szemben)!Tehát oldalról semmivel nem gyengébb a torony mint más harckocsiknál(hisz azoknak sem túl erős!!!)szemből meg nagyon kicsi.