T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Ezzel a koncepcióval az a baj, hogy a torony védelmét a test ellenében a II.Vh és az 1973-as tapasztalatok határozták meg, a beásott harckocsik terén (hull-down position). A T-14 ettől elmozdult, mert (legalábbis az oroszok szerint - és azért sok dologban bizony szerintem igazuk van) egyértelmű lett, hogy a modern hadviselésben a beásott harckocsi könnyű célpont, tehát mobilnak kell lennie - így viszont a test nem lesz kevésbé kitéve az ellenséges tűznek, mint a torony.

6hTbIAh.jpg

M1A2SEP kiásott harckocsi-fedezékben, ahol "hull-down" pozíciót vehet fel

Máris megbukott az az 1970-es évekbeli koncepció, mely minél kisebb tornyot javasolt, mondván, hogy a test beásott pozíció miatt biztonságban van, csak a torony van kitéve az ellenséges tűznek. Persze, rámutathatsz, hogy a T-14-nél is megvan az önbeásás képessége, tehát az orosz sem mondja azt, hogy ma már nincs létjogosultsága a hull-down position koncepciónak, csak a jelentősége csökkent le.

A lőszer a T-14-ben a küzdőtér mögött van ami a harckocsi legvédettebb része.Elméletileg a T-14 test homlokpáncélja páncélozottabb mint bármielyik mai harckcsi torony homlokpáncélja.Ebből következik,hogy a lőszer sokkal védettebb helyen van mint a mostani harckocsik tornyában.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A mókás ebben a videóban az, hogy a harcjárműveket leszámítva nagyjából ez a képesség az, amit most a US ARMY meg akar valósítani 2020-ra, illetve bizonyos szintig (BLU TRACKER például) már most is magvan neki...

Miután itt a diskuráció eddig a harckocsikról folyt, értelemszerűen az FCS program harcjárműveire céloztam.
A kis videó minden szintje ellen egyszerű a védekezés.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ettől még a II. Vh elején a harckocsitest általában a toronnyal megegyező páncélzattal rendelkezett. Aztán ez eltolódott oda, hogy ma nagy általánosságban a toronyfront a legerősebb szinte minden harckocsinál, a test frontja egy öles lépéssel lemaradva követi.

Ha a manőverezőképesség a fontos és nem a beásott pozíció, akkor miért lenne így? Költői kérdés...
Mert a tapasztalatok szerint a torony frontrésze kapja a legtöbb találatot.És találkozóharcban,mikor nincs előre kiásott lőállás,a harckocsizok akkor is igyekeznek kihasználni a terepfedezéket.Igazábol itt van jelentósége a negativ csőemelkedésnek is.De ha valaki harcolni is akar,a tornyot semmiképen nem rejtheti el
 
M

molnibalage

Guest
Nem feltétlenül értek egyett. Inkább úgy fogalmaznék, hogy egyes esetekben sikerül az érdekes érvényesítése, más esetekben nem.
Az Egyesült Államokban például teljes lendülettel tolják az F-35 program szekerét, de az FCS-t úgy kaszálták el, hogy az US ARMY még most se tudja, hogy akkor igazából ő férfi vagy nő, talicska kell neki vagy láncfűrész.
Oroszország sem különb, a T-14 programot fél szívvel tolják, mondván hogy drága, de felújítani két ex-Kirov osztályú nukleáris meghajtású cirkálót nem drága...
Ez csak idióta priorizálása a maradék forrásoknak, de régen szívbaj nélkül ment volna mindkettő.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Ez csak idióta priorizálása a maradék forrásoknak, de régen szívbaj nélkül ment volna mindkettő.

Nagyobb szükségük van a két modernizált Kirovra mint a T-14-re(sürgősebben kell nekik modern hajó) bár az igaz,hogy a Líderbe kéne inkább pénzt tolni nem a két Kirovba.
 
M

molnibalage

Guest
Nagyobb szükségük van a két modernizált Kirovra mint a T-14-re(sürgősebben kell nekik modern hajó) bár az igaz,hogy a Líderbe kéne inkább pénzt tolni nem a két Kirovba.
Hogyan korrelál a harckocsik éles bevetése és a hadiflotta éles bevetése az elmúlt 60 évben? Ehm...
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A flottájuk nagyon gyenge viszont a szárazföldi erejük meg nem,szóva melyik is szorul nagyobb fejlesztésre?
Igazábol annak a 2cirkálónak nincs különösebb szorosan vett katonai harcértéke.Politikai értékük annál nagyobb.Ágyúnaszád diplomáciához kellenek,nem honvédelemre.Katonailag csak olyan sziriai cm-ezésre jó
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and gacsat

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ez elég érdekes hozzáállás, nagyon komoly katonai potenciáljuk van. Molni fogalmazta meg talán legjobban, a US Navy és a PLAN ellen kevesek, mindenki más ellen overkillek.
Vagyis akikkel katonailag kéne bevetni,azok ellen esélytelen.Sziriai cm-ezés jellegű dolgokhoz meg felesleges.De szép nagy,és látványos erődemonstrációt kehet vele csinálni.Dilomáciai érdékérvényesitéshez jó-póriasan ágyúnaszád-dilomáciára
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 644
113
Még mindig azon vagyok, hogy ennek az egész koncepciónak a gyenge pontja a digitális optika. Fogalmam sincs, hogy mennyire állnak jól ezen a téren az oroszok, de az eddigi hasonló projektek ezen bukhattak.
Gyanítom, hogy ez lesz a jövő csak abban nem vagyok biztos, hogy ez most jött el és pont az oroszoknál.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Még mindig azon vagyok, hogy ennek az egész koncepciónak a gyenge pontja a digitális optika. Fogalmam sincs, hogy mennyire állnak jól ezen a téren az oroszok, de az eddigi hasonló projektek ezen bukhattak.
Gyanítom, hogy ez lesz a jövő csak abban nem vagyok biztos, hogy ez most jött el és pont az oroszoknál.

Egy digitális kamera 2018ban nem nagy dolog már ne is haragudj.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 291
17 359
113
Vagyis akikkel katonailag kéne bevetni,azok ellen esélytelen.Sziriai cm-ezés jellegű dolgokhoz meg felesleges.De szép nagy,és látványos erődemonstrációt kehet vele csinálni.Dilomáciai érdékérvényesitéshez jó-póriasan ágyúnaszád-dilomáciára
Nem írtam, hogy ne ágyúnaszád diplomácia miatt kellenének. Arra válaszoltam, hogy nincs katonai erejük. Hogyne lenne. A US Navy utoljára mikor vetette be a hordozóit egyenlő, méltó ellenfél ellen? Feltehetem a kérdést úgy is, hogy papucsos, pickupos arabok ellen miért is kell 10 milliárd dolláros repülőgép-hordozó?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 644
113
Egy digitális kamera 2018ban nem nagy dolog már ne is haragudj.
Ez valami olyasmi mint a fényképészetben a DSLR vs MILC vita. Lehet mostanában jött ez az az idő, mikot a MILC-ek lassan váltani fogják a DSLR gépeket, de ez egyelőre még a jövő zenéje. Ezt a fajta kialakítást már többen kipróbálták, és rendre letettek róla, szerintem meg főleg ezek miatt a dolgok miatt.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem írtam, hogy ne ágyúnaszád diplomácia miatt kellenének. Arra válaszoltam, hogy nincs katonai erejük. Hogyne lenne. A US Navy utoljára mikor vetette be a hordozóit egyenlő, méltó ellenfél ellen? Feltehetem a kérdést úgy is, hogy papucsos, pickupos arabok ellen miért is kell 10 milliárd dolláros repülőgép-hordozó?
Forditsuk meg a kérdést,ki merte utoljára megtámadni az USA 10miliárdos hordozóját?Különben koreában,vietnámban és az első öböl-háborúban kiépitett haderők ellen vetették be a hordozókat.
Ez valami olyasmi mint a fényképészetben a DSLR vs MILC vita. Lehet mostanában jött ez az az idő, mikot a MILC-ek lassan váltani fogják a DSLR gépeket, de ez egyelőre még a jövő zenéje. Ezt a fajta kialakítást már többen kipróbálták, és rendre letettek róla, szerintem meg főleg ezek miatt a dolgok miatt.
Nekem az sem tetszik,hogy a személyzet nélküli torony triviális hibája is harcképtelenné teszi a hk-t.Akár egy helyéről kirázódott lőszer is végzetes harcképtelenséget okozhat.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 644
113
Ajánlok mindenki számára egy kísérletet, hogy értsétek, miről is beszélek.
Kapcsoljátok be a mobiltelefonotok kameráját és az optika előtt kezdjátek el viszonylag gyorsan fel-le mozgatni a tenyereteket. Azt fogjátok látni, hogy a telefon kamerája jelentős fáziskéséssel fogja lereagálni a mozdulatotokat.
Ha "üveg" (DLRS) optika lenne, ilyesmi nem fordúlhatna elő.
Ez a gond.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 291
17 359
113
Forditsuk meg a kérdést,ki merte utoljára megtámadni az USA 10miliárdos hordozóját?Különben koreában,vietnámban és az első öböl-háborúban kiépitett haderők ellen vetették be a hordozókat.
Szárazföldi célpontok ellen. Szerinted a felújított Kirovokat miért fogják telepakolni Kalibr CM-ekkel? A kérdésed, hogy ki merné megtámadni az USA egyik hordozóját jogos, és igaz a Kirovokra is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Ez valami olyasmi mint a fényképészetben a DSLR vs MILC vita. Lehet mostanában jött ez az az idő, mikot a MILC-ek lassan váltani fogják a DSLR gépeket, de ez egyelőre még a jövő zenéje. Ezt a fajta kialakítást már többen kipróbálták, és rendre letettek róla, szerintem meg főleg ezek miatt a dolgok miatt.

Igen 20 éve próbálták ki,persze,hogy nem ment akkor.