A lőszer védettebb elhelyezése mióta kiemelt prioritás?
A nyugati harckocsik esetében is azért van a lőszer a torony végén lévő leválasztott tárolóban, mert ha esetleg el is találják, irányítottan tudják elvezetni az energiáit. Ott is - ahogy a T-14 esetében - a személyzet védelme az elsődleges. A lőszer csak valahol a harmadik hely környékén tanyázik...
A T-14 eme megoldásánál viszont a test nagyobb méretű kellett legyen, ami befolyásol mindent, szállíthatóság, befoglaló méretek, tömeg, stb.
Miért a leválasztott toronyhátsóba pakolják a lőszert,egy előre kialakitott robbanás-energia elvezetővei ellátott rekeszbe a lőszert?Mert nem lehet annyira páncélozni a HKt mindenütt,hogy bármilyen iránybol megfogjon a páncél mindent.Ugyanez érvényes a miért a toronyfront a legáncélozottabb részre.Mert a tapasztalat szerint ott kapja a hk a találatok javát.Mivel a súly miatt nem lehet mindenütt egyforma vastag,oda összpontositják,ahova leginkább kell.Ez a gondolkodásmód vitte előre a Merkava hajtásláncát.Tornyot legalább szemböl muszály fullra páncélozni,mert azt mindenképpen ki kel dugni a tüzvonalba.ha a test bekap egy olyat,amit nem bir a páncélja,majd ha ráérünk,kicseréljük a szecskává lett hajtásláncot,a személyzet meg megmaradt.Azért azt elmondhatjuk,hogy ma az izraeliek a legtapasztaltabbak a páncélos hadviselésben,és ők nem akarnak távirányitot tornyú hk-t.Pedig technológiailag sem nyeretlen kétévesek
Ezen logika alapján akkor a testet nem is kellene páncélozni...
Nem fognak a testre gyengébb fegyverrel lőni, mint a toronyra, a torony azért erősebben páncélozott, mert a tömeglimitet már nem tudják tovább tolni, így választani kell - hát a tornyot erősítették. Mintapélda a Leo2PL program, ahol azért csak a torony kap jelentősen plusz páncélozást, mert a Leo2A4 futóműve már limiten van. Így a test nem kap jelentősebb extra páncélozást.
Ettől még a probléma adott, ha új harckocsit tervezel, választani kell - és az orosz, sőt, már anno a szovjet választott, a testet páncélozza, a személyzet pedig megy oda. A torony csak a kézifegyverek ellen védjen, legalábbis passzív védelem terén. Ugyan ez volt az amerikai mérnökök potenciális válasza is a szovjet tervekre, a Block III projekttel - személyzet a testbe, a torony pedig csak közepes szintű páncélzatot kap:
Ahogy a kijelzők terén megoldást nyújt a kínai export, szvsz digitális optika terén is a kínaiakhoz fordulhatnak.
BTW a "hasonló projektek" alatt mit értesz? Mert digitális optika van már a legtöbb modern harcjárművön és nem csak a szárazföldi eszközöket nézzük, légi, tengeri és világűrbéli képalkotás terén is.