T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 813
6 912
113
Annyira,hogy ez egy mostani ukrajnai kép......
@ijasz is ugyanezt irta a tüzérségi rovatba-álcázás,álcázás,és álcázás.
Plusz az új álcahálok ráadásul elég erősek,hogy megfogják a dronokat.
És beraktam azt a régi álcázási utasitást....Már abban is szerepel a metódus.Ha lenne fent a neten újabb magyar utasitás-hát abban is szerepelne,csak már modernebb anyagokbol,megoldásokkal,kiegészülve a rádiólokációs és hőképes felderités elleni álcázási módszertanokkal.
Molni tett be anno szóráskép számitásokat-keresd csak vissza őket.Nagyon is van szórás (ráadásul a harcjármű löveg szórása nagyobb,mint a próbapadra fixen befogott lövegcső szorása.....).Egy GPS irányitású tüzérségi gránát szórása 3 méter.És egy közeli mellénél baromi sokat számit,hogy a gép kiépitett lőállásban van e,vagy csak úgy a placcon.
A célt előbb fel kell deriteni.Ha rendesen le van álcázva,akkor az korántsem egyszerű.(ezért is kell továbbra is a hagyományos harcfelderités.Mert a jol leálcázott eszközöket a felderitő dron nem látja)
Szóval elsőnek talán meg kéne érteni,mit irok.Aztán egy kicsit elgondolkodni rajta.Meg utána nézni.Fent van a neten az US Army nem minősitett harcászati utasitásai......Mig idei kiadásut is találsz,ha keresed.
álcázás oké nem arra írtam, hanem erre a "bunker" mentalitásra
 
  • Vicces
Reactions: Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
álcázás oké nem arra írtam, hanem erre a "bunker" mentalitásra
Olvass már el egy terepi védelmi utasitást-meg a harci tapasztalatokat.
A tereperődités,tábori erőditések kiépitése a védő érdeke.
És bármilyen meglepő,a mozgóvédelemben is rendszeresen erőditenek.
Most,Ukrajnában is valójában komoly tábori erőditéseket csináltak,csinálnak.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 813
6 912
113
Olvass már el egy terepi védelmi utasitást-meg a harci tapasztalatokat.
A tereperődités,tábori erőditések kiépitése a védő érdeke.
És bármilyen meglepő,a mozgóvédelemben is rendszeresen erőditenek.
Most,Ukrajnában is valójában komoly tábori erőditéseket csináltak,csinálnak.
mondanám én is hogy picit olvass többet de szerintem felesleges, fingod nincs a mobil harcászatról, az általad pont példaként felhozott ukrajnában is irdatlan mennyiségű ember hal meg az erődítéseidben, de nézd a jó oldalát , "Lancet drone operator liked your idea."
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: rappali_ and Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
mondanám én is hogy picit olvass többet de szerintem felesleges, fingod nincs a mobil harcászatról, az általad pont példaként felhozott ukrajnában is irdatlan mennyiségű ember hal meg az erődítéseidben, de nézd a jó oldalát , "Lancet drone operator liked your idea."
És mégtöbb,ahol nincsenek tábori erőditések.
Igazábol azt se látod,ami az orrod elött van.Értelmezni meg nem tudod,amit irtam.
Próbálkozz még egy kicsit,háta mégis sikerűl.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and fip7

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 504
18 607
113
Kicsit mindenkinek igaza van, ha beleszólhatok. Az ukrán háború mostani szakasza a megerődített körletek, erofrendszerek és beépített területekre támaszkodó védelem. Mert mindkét félnek fontos a terület, illetve az orosz túlerejét az ukrán így tudja ellensúlyozni.
Ennek a harcmodornak a jellegét befolyásolhatja a drón forradalom. Hogy hogyan, az majd kiderül.
Egy új, hatékony eszköz jelent meg a harctéren, nyilván ellentevékenységet indukál, illetve megjelennek az ellene való védekezés eszközei. Ez történik most.
Szerintem jó egy ilyen szakmai vita, mindegyikőtök tesz hozzá valamit.
:)
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 805
80 376
113
Nem.Csak nemtudod felfogni amit irtam.Se értelmezni a berakott rajzot.Látsz te azon betonbunkert?Nincs,csak egy álcaháló kihúzva a várakozó hely felett.
Több fénykép is van a neten ilyen hk állásokrol,T80,Abrams,még Leopárd is-csak a nyamvadt fórummotor nem fogadja el őket.
1115452727_0:0:3040:2048_1440x900_80_0_1_3e06b9c9660930a2309fe99fc74741c8.jpg.webp

A lőállást is le kell álcázni,ennyi a truváj.Az állásváltó közlekedő útvonalakat is le kell(ene) álcázni.Vagy az állásváltás idejére (multispektrálisan fedő) füstel takarni az állásrendszert.Stb.
Ember, ez nem tüzelőállas, hanem egy ÖPK.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 805
80 376
113
Szia,

Hat, cserjes-bokros terepen, ahol 2.5 m magasak a cserjek-bokrok, ott rengeteget szamit, mivel a 2 m magas celra ra se lonek, mert nem latjak.
Es nem lehet mindenhol, mindig dron, lesznek reszek, amit hagyomanyosan kell felderiteni.

Persze abban igazad van, hogy amiota vannak dronok, azota nem olyan elsoproen nagy a fontossaga, mint elotte volt.
A látás egyenes vonalban történik, ha olyan sűrű a bokor, hogy nem látnak mögötte semmivel, akkor valószínűleg te sem fogsz kilátni mögülle.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Ember, ez nem tüzelőállas, hanem egy ÖPK.
Fogalmad sincs,mi ez.Egy hk-t látsz a képen,valamilyen tábori erőditésben.Éppen álcázzák.Hogy ez egy állóhely,vagy lőállás,ebböl a képből nem derül ki.
ÖsszPontositási Körletben nem egy hk-t látsz,általában (bár a kép annyira szűk látószöget ad,hogy nem lehet megitélni).
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 805
80 376
113
Fogalmad sincs,mi ez.Egy hk-t látsz a képen,valamilyen tábori erőditésben.Éppen álcázzák.Hogy ez egy állóhely,vagy lőállás,ebböl a képből nem derül ki.
ÖsszPontositási Körletben nem egy hk-t látsz,általában (bár a kép annyira szűk látószöget ad,hogy nem lehet megitélni).
Nincs semmilyen tábori erődítés, csak egy harckocsi az erdőben felette egy álcahálóval. Tipikus ÖPK.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 909
58 177
113

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 909
58 177
113
Abban az egyben igaza van a totalcarosnak, hogy az oroszok jobban tennék, ha kidobnák az Armatát (vagyis szerinte ezt is teszik), és terveznének egy másik hk-t a nulláról. Vagy valamit talán át lehet menteni az Armatából is hozzá, bár az X-motor is problémás, azt inkább ne, a gázturbina jobb ötlet. És terveznének egy nyugati MBT-k súlycsoportjabeli tankot. Emberes toronnyal, akár automata töltő nélkül. Persze elnézve az indiaiak szenvedését az Arjunnal (a T-72, T-90 licencgyártása nem gond nekik) annak ellenére, hogy kész nyugati technikát használtak fel hozzá, nem biztos, hogy ez könnyebb feladat lenne.

Ezt remélem iróniának szántad :cool:

Ezt nevezik beteges elfogultságnak.

Az egész itt léted erről szól. Neked is lehet cserebogarat dobtak a nyakadba a ruszkik, (mint egy másik volt fórumtársnak) és ettől lett PTSD-d velük kapcsolatban....

Már amelyikből
Leok többségét különben elhagyott állapotukban lőtték szét,már üresen.

Csak feltételezzük. Ugyanis nem sokból láttál kiszállni személyzetet.
Ellenben a T szériából rendszeresen látunk, mégis megy az "instant halál" propaganda róla a fórumon...
Bár ugye szerinted egy 83-as amcsi prototípus is jobb egy 2020-as előszériás tanknál. Ami koncepcionálisan pont ugyan az, mint a T-14-es, csak az technikailag egy kőbalta a mai tankhoz képest. Most mit lehet erre mondani...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 909
58 177
113
A precíziós eszközök szórása kb nulla, pont az a lényegük, hogy ne legyen szórás.

Ehhez képest a gyártók mindig megadják a szórásukat... általában méterekben.


igen, konvergál a nullához

Pl. egy mai tényleg korszerű harckocsi lőszer esetén 0.2 mil, ideális esetben. Álló célt könnyű vele eltalálni 1 km-ről, mozgó célt 3 km-ről meg nehéz... A lényeg, hogy sosem 0 a hibahatár, és nem mindegy, hogy egy 4X3 méteres dologra lősz, vagy egy 3.5X2.2 méteresre.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Csak feltételezzük. Ugyanis nem sokból láttál kiszállni személyzetet.
A legutobbibol pont láttuk.A gépek többségén látszott,hogy elhagyott (pl nyitott búvók)
Ellenben a T szériából rendszeresen látunk, mégis megy az "instant halál" propaganda róla a fórumon...
Szerintem olvasd el újra,miket irtam.
Bár ugye szerinted egy 83-as amcsi prototípus is jobb egy 2020-as előszériás tanknál. Ami koncepcionálisan pont ugyan az, mint a T-14-es, csak az technikailag egy kőbalta a mai tankhoz képest. Most mit lehet erre mondani...
Nem irtam,hogy jobb.Azt irtam,hogy rendszeresitési szempontbol kb ugyan olyan szinten vannak.Sőt,ebböl a szempontbol a 83as amaerikai protó előrébre volt.Mert abba példul egy sorozatgyártásra érett hajtómű volt-az Abrams turbinája (különben a Cummins ehez a géphez kezdete el fejleszteni az ellendugattyús motort,ajánlatképpen a turbina alternativájaként).Meg azt irtam,hogy az Armata koncepcionálisan semmi újat nem hozott ehez a 83as protóhoz képest.
De egy szót sem irtam a 83as protó,és a mai Armata technológiai viszonyárol.....
Most mit lehet erre mondani.......?
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 040
2 970
113
A legutobbibol pont láttuk.A gépek többségén látszott,hogy elhagyott (pl nyitott búvók)

Szerintem olvasd el újra,miket irtam.

Nem irtam,hogy jobb.Azt irtam,hogy rendszeresitési szempontbol kb ugyan olyan szinten vannak.Sőt,ebböl a szempontbol a 83as amaerikai protó előrébre volt.Mert abba példul egy sorozatgyártásra érett hajtómű volt-az Abrams turbinája (különben a Cummins ehez a géphez kezdete el fejleszteni az ellendugattyús motort,ajánlatképpen a turbina alternativájaként).Meg azt irtam,hogy az Armata koncepcionálisan semmi újat nem hozott ehez a 83as protóhoz képest.
De egy szót sem irtam a 83as protó,és a mai Armata technológiai viszonyárol.....
Most mit lehet erre mondani.......?
Azt hogy fipnek meg kellene tanulni az értő olvasást. Esetleg többet dugni, vagy inni…
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 522
33 994
113
  • Tetszik
Reactions: bel

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 522
33 994
113
Kicsit mindenkinek igaza van, ha beleszólhatok. Az ukrán háború mostani szakasza a megerődített körletek, erofrendszerek és beépített területekre támaszkodó védelem. Mert mindkét félnek fontos a terület, illetve az orosz túlerejét az ukrán így tudja ellensúlyozni.

Nincs orosz túlerő létszámban. Ma már technikában sem, ha hihetünk az ukrán jelentéseknek, már nem kellene lennie az oroszoknak se hk-juk, se tüzérségük, legfeljebb emelvényekről leszedett II. vh-s. :rolleyes:

Ennek a harcmodornak a jellegét befolyásolhatja a drón forradalom. Hogy hogyan, az majd kiderül.
Egy új, hatékony eszköz jelent meg a harctéren, nyilván ellentevékenységet indukál, illetve megjelennek az ellene való védekezés eszközei. Ez történik most.

Szerintem ebből a háborúból nem nagyon lehet több tanulságot levonni, mint az első öbölháborúból (Irak-Irán), ott is voltak akkor korszerű eszközök mindkét oldalon, de a kompetencia hiányzott mindkét oldalon. Még a külföldi tanácsadók (iraki oldalon voltak) sem tudtak ezen változtatni, az iraki hadsereg a szokásos arab betegségeket nem tudta levetkőzni, mivel azok mélyen, kulturálisan bekódoltak. Ahogy a keleti szlávoknak is a maguk betegségei. Iránban meg az iszlám forradalom megsemmisítette az amerikaiak által kiképzett tisztikart (az életben hagyott és nem elszökött pilótáikat kihozták a börtönből azért, mikor rájöttek, hogy valakiknek repülnie kell az amerikai gépeket). Valaki két tolókocsis párbajához hasonlította ezt a háborút, és szinte minden elemző párhuzamot vont az I. világháború harcaival. Ez a háború is hasonló. A nyugat célja is az volt akkor is, hogy Iránt gyengítse, ezért segítette Irakot.
Kérdés, hogy Ukrajna mit csinál, ha ez a háború lezárul valamilyen fegyverszünettel. Szaddám az anyagilag tönkrement országát látva megszállta Kuvaitot, hogy pénzhez jusson. Kijev melyik gyenge szomszédját fogja esetleg megtámadni?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 909
58 177
113
Mert ki akartak hagyni egy lépést és elébe vágni a nyugatnak, csak épp túl nagy falat lett.

Milyen lépést hagytak ki? Ők diktálták az iramot :)

Már a 80-as években meg kellett volna alkotniuk a választ az Abrams-re, Leo2-re.

A választ úgy hívják T-80U és T-72B.

Csak csökönyösen ragaszkodtak a kis mérethez és tömeghez. Azt gondolták hk. téren ők okosabbak, mint a nyugat.

Mert azok. Praktikusabb harckocsikat terveztek. És igen, sok nyugati ország is a keleti irányba mozdult el. Az új nyugati harckocsi az automata töltő+méretminimalizálás irányába ment el. Leclerc, K2, Type-10 mind ilyenek.
Az új M1 is automata töltős lesz, ahogyan az EMBT is. De még az a nyomi párduc is.
Valójában az élet eldöntötte, hogy az oroszoknak volt igaza.

Az oroszok gyakorlatilag a T-62-es óta diktálják az iramot, a T-64-el erősen előztek, mire megjöttek az első korszerű nyugati vasak, amik egalizáltak, addigra jött a T-80U meg a T-72B. Mire a nyugat átlépte ezeket (STRV-122/M1A2 SEP) addigra megjelent a T-90A is, és újra egyensúly állt be. A reliktes T-90M-et simán oda rakhatod az M1sep3 meg a Leopárd 2A7 mellé, nem marad el tőlük.
Amivel újra előnyt szereznek az a T-14-es lesz :rolleyes: