• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Az a bajom ezzel csak a jó meglátások melett, hogy loitering munition-nel ugyan meg tudod vívni a harcokat, meg is tudod nyerni a harcokat, de aztán szembesülsz azzal, mint bármelyik légierőnél. Nem tudsz területet ellenőrizni, lefedni, lefogni, szimplán jelen lenni. És erre kellenek a szárazföldi erők. Gyalogság, tüzérség és mennél több hk. Mert az ott tud lenni potenciális tényként. Amit le kell győzni, mert amíg ott van, addig a terület az övé.

A kis agresszív! Visszaköveteljük Kijevet. Valld be, hogy nálad vannak az ősi papírjaink, hogy a varégok annak idején ránk bízták a várost megőrzés és megvédés céljából! :hadonaszos:

A lakosság pacifikálásához Lynxek kellenek, nem Leopárdok. Védekezésben a tüzérség hiánya sokkal nagyobb probléma lesz, ha nem gondoskodunk róla, mint a hk-k darabszáma. Szlovákiára, Horvátországra és Szlovéniára irreálisan magas költségek hárulnának már csak a mi számainkat produkálniuk haderőfejlesztésnél. Szerbia és Ukrajna esetén viszonylag szűk határszakaszon kellene manőverezni, szóval ezekre a helyekre sem kell annyi, mint egy román-magyar baráti mérkőzésnél.

Szóval nem vagy-vagy loitering munition vagy nagy számú hk, mert úgy járunk, mint az örmények. Először el kellene érni, hogy korszerű és kiegyensúlyozott eszközparkunk legyen. Utána pedig tovább bővíteni a mennyiség kedvéért, hogy ezzel felborítsuk ismét a kiegyensúlyozottságot. :) (De amíg csak D-20-unk van, addig új tüzérségre és APC-kre fektetném a hangsúlyt és nem új Leopárdokba. T-72-esekről meg továbbra sem vagyok meggyőzve.)

Honnan lenne pénzük nagyszámú másodvonalas és kisebb számú elsővonalas harckocsira? Jelenleg romanianak kb negyedvonalas harckocsiból van egy halom a szerbek meg hitelbe vettek másodvonalas technikát kis számban. A realitás az, hogyha elsővonalas harckocsit vesznek akkor minden mást kukázniuk kell mert nincs pénzük.

Ha én megint elemezni kezdek, akkor néhányan sikítani fognak, hogy diagramok meg táblázatok. Szerbiáról nem érdemes hitelen és orosz ajándékon kívül másról beszélni. Jelenleg a mi GNI-unk harmadát teszik ki, ha mi elérjük és stabilan tartjuk a 2%-ot, akkor óriási gazdasági áldozatok árán tudna csak lépést tartani. Romániáról a saját topicjából borzasztóan sokat beszéltünk. Ukrajna viszont a háború miatt jelenleg 5,5%-ot költ. Az adóssága, gazdasági problémái nem predesztinálják komolyabb beruházásra. Még csak a jelen szintű költésre sem. De amíg nem zárja le a konfliktust, addig nagyon sötét ló. Náluk nincs igazi racionális döntés, csak rossz és még rosszabb. Politikai döntés lesz az, hogy bevállalnak további mélyrepülést, de katonailag megerősödve jönnek ki vagy a szomszédokkal való békésebb hangnemre törekednek és ezért megengedhetik maguknak majd a hadsereg egy részének leszerelését és elkezdeni a gazdaság strukturális átalakítását. (Fogalmam nincs, hogy melyiket fogják választani és milyen időtávon. Irracionális döntéseket tetéznek azzal, hogy össze-vissza beszélnek. Kárpátalján kézigránátot dobnak a magyar párt székházába, magyar politikusokat tartóztatnak le. Sokkal inkább érzelmi alapon hozzák meg a lépéseiket, mint tudatos vezetés alapján.)
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell
W

Wilson

Guest
A kis agresszív! Visszaköveteljük Kijevet. Valld be, hogy nálad vannak az ősi papírjaink, hogy a varégok annak idején ránk bízták a várost megőrzés és megvédés céljából! :hadonaszos:

A lakosság pacifikálásához Lynxek kellenek, nem Leopárdok. Védekezésben a tüzérség hiánya sokkal nagyobb probléma lesz, ha nem gondoskodunk róla, mint a hk-k darabszáma. Szlovákiára, Horvátországra és Szlovéniára irreálisan magas költségek hárulnának már csak a mi számainkat produkálniuk haderőfejlesztésnél. Szerbia és Ukrajna esetén viszonylag szűk határszakaszon kellene manőverezni, szóval ezekre a helyekre sem kell annyi, mint egy román-magyar baráti mérkőzésnél.

Szóval nem vagy-vagy loitering munition vagy nagy számú hk, mert úgy járunk, mint az örmények. Először el kellene érni, hogy korszerű és kiegyensúlyozott eszközparkunk legyen. Utána pedig tovább bővíteni a mennyiség kedvéért, hogy ezzel felborítsuk ismét a kiegyensúlyozottságot. :) (De amíg csak D-20-unk van, addig új tüzérségre és APC-kre fektetném a hangsúlyt és nem új Leopárdokba. T-72-esekről meg továbbra sem vagyok meggyőzve.)



Ha én megint elemezni kezdek, akkor néhányan sikítani fognak, hogy diagramok meg táblázatok. Szerbiáról nem érdemes hitelen és orosz ajándékon kívül másról beszélni. Jelenleg a mi GNI-unk harmadát teszik ki, ha mi elérjük és stabilan tartjuk a 2%-ot, akkor óriási gazdasági áldozatok árán tudna csak lépést tartani. Romániáról a saját topicjából borzasztóan sokat beszéltünk. Ukrajna viszont a háború miatt jelenleg 5,5%-ot költ. Az adóssága, gazdasági problémái nem predesztinálják komolyabb beruházásra. Még csak a jelen szintű költésre sem. De amíg nem zárja le a konfliktust, addig nagyon sötét ló. Náluk nincs igazi racionális döntés, csak rossz és még rosszabb. Politikai döntés lesz az, hogy bevállalnak további mélyrepülést, de katonailag megerősödve jönnek ki vagy a szomszédokkal való békésebb hangnemre törekednek és ezért megengedhetik maguknak majd a hadsereg egy részének leszerelését és elkezdeni a gazdaság strukturális átalakítását. (Fogalmam nincs, hogy melyiket fogják választani és milyen időtávon. Irracionális döntéseket tetéznek azzal, hogy össze-vissza beszélnek. Kárpátalján kézigránátot dobnak a magyar párt székházába, magyar politikusokat tartóztatnak le. Sokkal inkább érzelmi alapon hozzák meg a lépéseiket, mint tudatos vezetés alapján.)
Pogány nem tudott téged meggyőzni a T-72-ről? Hiàba màr ő sem a régi:):)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 474
67 847
113
A kis agresszív! Visszaköveteljük Kijevet. Valld be, hogy nálad vannak az ősi papírjaink, hogy a varégok annak idején ránk bízták a várost megőrzés és megvédés céljából!
Álmos tette. A varégok csak mellékes szereplők voltak.
A lakosság pacifikálásához Lynxek kellenek, nem Leopárdok. Védekezésben a tüzérség hiánya sokkal nagyobb probléma lesz, ha nem gondoskodunk róla, mint a hk-k darabszáma. Szlovákiára, Horvátországra és Szlovéniára irreálisan magas költségek hárulnának már csak a mi számainkat produkálniuk haderőfejlesztésnél. Szerbia és Ukrajna esetén viszonylag szűk határszakaszon kellene manőverezni, szóval ezekre a helyekre sem kell annyi, mint egy román-magyar baráti mérkőzésnél.
Harckocsi=gyalogság elleni tüzérség(is). Sokan esnek abba a hibába, hogy csak hk vs. hk csatákat látnak maguk előtt, ha ezekről szó van, pedig egy harckocsi elsődleges feladata a gyalogság elleni harc, azonnali tűzkiváltással reagálva a fenyegetésre. Persze, szép dolog minden modern kütyű felderítéstől a csapásmérőig, csak kell egy kicsit várni a tűzcsapásra, mint egy tarack/aknavető esetében. De ezt már jó sokszor kiveséztük. Vajon minek kellettek hk-k Irakba, Afganisztánba? Vihetett volna mindenki csak IFV-t pacifikálni, miután megsszállták a terepet, aztán valahogy mégiscsak egyre több és speckóbb harckocsit igényelt Dánia, Kanada.
Szóval nem vagy-vagy loitering munition vagy nagy számú hk, mert úgy járunk, mint az örmények. Először el kellene érni, hogy korszerű és kiegyensúlyozott eszközparkunk legyen. Utána pedig tovább bővíteni a mennyiség kedvéért, hogy ezzel felborítsuk ismét a kiegyensúlyozottságot. :) (De amíg csak D-20-unk van, addig új tüzérségre és APC-kre fektetném a hangsúlyt és nem új Leopárdokba. T-72-esekről meg továbbra sem vagyok meggyőzve.)
Nem vagy-vagyban gondolkodunk, hanem ÉS-ben, hacsak nem akarunk olyan haderőt amit szétlőnek és nincs semmije, vagy olyat ami szétlövi az ellent aztán nem tudja kihasználni az eredményt. Ugyan csak D-20-unk van jelenleg, de meg van rendelve 24 pzh dd., lesznek 120 mm-es Lynx bázisú aknavetők zlj tüzérségnek, szóval nem tudom, hogy miért kellene hangsúlyoznod ezeket a jövőre nézve, amikor hangsúlyozva vannak a jövőre nézve. Persze mennyiségileg bővíteném ezt is, egyéb téren is, és NE menjünk bele a de a kezelőszemélyzet....témakörbe, én is tudom. APC terén is van terv, tudod, kerekes saját harcjármű, nagyon futurisztikus, jelenleg meg van egy rakat BTR-80/A, amik elvannak addig köszönik szépen, ellenben hk, az van a lerohadt T-72, meg 12 Leo 2A4, meg lesz 44 db, azaz terv szerint egy zlj modern A7+. Na szóval akkor lényegében funkcionalitás terén, ha nézzük a csöves tüzérség eszközeit, PZH, Lynx bázisú AV, IFV-t, Lynx, APC-t, BTR-80 és a leendő eszköz, valahogy nem úgy látom, hogy a hk-t elengedhetjük, mert bármivel kiváltható eközül.

A HK köszni szépen, elvan a gyalogsággal együttműködve, kölcsönös fedezetet adva egymásnak, tud tüzérségi támogatást adni közvetett módon is csak ki kell használni ezt a képességét, nem egysíkúan gondolkodni.

A Lynx nem tud olyan mértékű tűztámogatást biztosítani. A PZH nem tud azonnali tűzcsapást mérni, mert esélyesen nem a frontvonalban működik, az aknavető és az APC nem fog közvetlen fedezetet nyújtani vészhelyzeten kívül, mert nem arra van, de ezek együtt főleg, nem fognak hackocsiütközetet megvívni. Csak mellékszereplői lehetnek. A harckocsi az univerzális eszköz a harctéren.

Az, hogy nem látsz fantáziát a T-72-ben, azért lehet, mert nem gondolkozol hk erőben.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ne erőlködj, ezt elvesztetted. (azért nem érdekes? a két legfontosabbat, a NERA panelek szögét, és a légrések hiányát figyelmen kívül hagyod...)
Konkrétan le van írva, 630-650mm a védettség. Amúgy a google fordítót mellőzd, nekem nincs szükségem rá, tudok ángélusul.

Amúgy ha kicsit jobban belegondolunk a T-90 és T-80 tesztekbe...

Én még mindig azt mondom, az RPG-29 K5-el együtt ütötte át a T-90 tornyát. De tegyük fel mégsem. Akkora meglepetés ez? Az RPG-29 átütése 750mm homogén páncélban, de csak 650 ERA mögött.

Mi is a T-72B tornyának védelme? 630-650... jaaaaaaaa. Pár foknyi eltérés elég ahoz, hogy megfogja a páncélzat.
A Kornet egy anomália... Ott valami szerintem nem volt rendben. A gyártási minőséggel lehettek problémák, erre utal az is, hogy a Stora teszteknél 10-ből alig 4 ért el találatot. És ugye ez a 90-es évek, akkoriban finoman szólva voltak bajok a minőségellenőrzéssel...
argo-2.jpg
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
de ez nem válasz. az egy dolog, hogy a szovjeteknek ez volt az egyetlen út. De nyugaton minek bíbelődtek a sokkal nagyobb és nehezebb NERA blokkokkal, ha megoldhatták volna jóval egyszerűbb módon is?
Mert még ezzel együtt is kisebb célfelület mint a nyugati HK és hát a kisebb célt nehezebb megcélozni és még nehezebb eltalálni ! Talán azért kezdtek vele foglalkozni mert a gaz ellen már áttudta volna lőni az alap konstrukciót ?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Álmos tette. A varégok csak mellékes szereplők voltak.

Harckocsi=gyalogság elleni tüzérség(is). Sokan esnek abba a hibába, hogy csak hk vs. hk csatákat látnak maguk előtt, ha ezekről szó van, pedig egy harckocsi elsődleges feladata a gyalogság elleni harc, azonnali tűzkiváltással reagálva a fenyegetésre. Persze, szép dolog minden modern kütyű felderítéstől a csapásmérőig, csak kell egy kicsit várni a tűzcsapásra, mint egy tarack/aknavető esetében. De ezt már jó sokszor kiveséztük. Vajon minek kellettek hk-k Irakba, Afganisztánba? Vihetett volna mindenki csak IFV-t pacifikálni, miután megsszállták a terepet, aztán valahogy mégiscsak egyre több és speckóbb harckocsit igényelt Dánia, Kanada.

Nem vagy-vagyban gondolkodunk, hanem ÉS-ben, hacsak nem akarunk olyan haderőt amit szétlőnek és nincs semmije, vagy olyat ami szétlövi az ellent aztán nem tudja kihasználni az eredményt. Ugyan csak D-20-unk van jelenleg, de meg van rendelve 24 pzh dd., lesznek 120 mm-es Lynx bázisú aknavetők zlj tüzérségnek, szóval nem tudom, hogy miért kellene hangsúlyoznod ezeket a jövőre nézve, amikor hangsúlyozva vannak a jövőre nézve. Persze mennyiségileg bővíteném ezt is, egyéb téren is, és NE menjünk bele a de a kezelőszemélyzet....témakörbe, én is tudom. APC terén is van terv, tudod, kerekes saját harcjármű, nagyon futurisztikus, jelenleg meg van egy rakat BTR-80/A, amik elvannak addig köszönik szépen, ellenben hk, az van a lerohadt T-72, meg 12 Leo 2A4, meg lesz 44 db, azaz terv szerint egy zlj modern A7+. Na szóval akkor lényegében funkcionalitás terén, ha nézzük a csöves tüzérség eszközeit, PZH, Lynx bázisú AV, IFV-t, Lynx, APC-t, BTR-80 és a leendő eszköz, valahogy nem úgy látom, hogy a hk-t elengedhetjük, mert bármivel kiváltható eközül.

A HK köszni szépen, elvan a gyalogsággal együttműködve, kölcsönös fedezetet adva egymásnak, tud tüzérségi támogatást adni közvetett módon is csak ki kell használni ezt a képességét, nem egysíkúan gondolkodni.

A Lynx nem tud olyan mértékű tűztámogatást biztosítani. A PZH nem tud azonnali tűzcsapást mérni, mert esélyesen nem a frontvonalban működik, az aknavető és az APC nem fog közvetlen fedezetet nyújtani vészhelyzeten kívül, mert nem arra van, de ezek együtt főleg, nem fognak hackocsiütközetet megvívni. Csak mellékszereplői lehetnek. A harckocsi az univerzális eszköz a harctéren.

Az, hogy nem látsz fantáziát a T-72-ben, azért lehet, mert nem gondolkozol hk erőben.

Én a T-72-eseket áttenném Debrecenbe és Hódmezővásárhelyre, ha ott találnak kellő infrastruktúrát mögéjük. Azért nem látok fantáziát egy jelentős modernizációba, mert én azt a tankok nem hogy nem kizárólag tank vs. tank csatába gondolnám, hanem be sem vinném oda.
Hiába hivatkozol arra, hogy de van 25 Pzh-nk, vagyis van modern tüzérségünk, ez még mindig egyetlen dandár. Tudod milyen vagyok, kiismerhettél már. Csak annak vagyok képes hinni 100%-ban, ami benne van a zsákban. Beérkeznek a megrendelt vasak és lesz egyetlen darab dandárunk a beígért háromból, ami 3-at még így is sokan -tudtommal köztük te is- kevesellnek.

Értem és tudom, hogy te sem úgy gondolod, hogy egyetlen dandárra kellene csak költeni. De te is ismersz már engem. Annak hiszek, ami kézközelben van. Amit egy közönségtalálkozón meg lehet simogatni. Egyszer számoljuk ki, hogy mit jelent a sejtetett, de még be nem jelentett felszerelések a légierőnek, a másik két dandárnak, hogy időben mit jelent az IFV-ket és APC-ket legyártani!

A harckocsi egyáltalán nem tud kiváltani egy 150 milis tüzérséget vagy egy légierőt. És te is tudod, hogy nem jutunk előbbre, ha ezeket a többi alakulatnál hanyagoljuk. Igen, te sem szeretnéd hanyagolni. Csak jóhiszeműen arra építesz, hogy ezek úgy is bekövetkeznek, ezekkel párhuzamosan lehet 250 T-72-t leszervezni. Szerintem 250 elavult hk megbocsáthatatlan késlekedést okozna az egyébként létszükséglet beszerzéseknél, hazavágná a toborzást részben Tatán és teljes mértékben elvenné a kedvét az újoncoknak, hogy Debrecenbe, Szolnokra vagy Vásárhelyre menjenek. És Kecskemétet azért nem említem, mert még nem tartja senki vészesen elavultnak, de megint megismételném, nekünk fiatalokat bevonzó, korszerű haditechnikára és a ma szinte nem létező képességeink megteremtésére vagy újra teremtésére van szükségünk.

Ha lenne egy német hadseregünk, akit azsem már lepipált a szomszéd Lengyelország hk-kban, ott reális felvetés, hogy akarok-e 250 T-72-t avagyé nem. És ott mind a két opció jó válasz, mert a német ipar ennek a feltételeit meg is termeli. És megvannak a kereskedelmi pozícióik, hogy ha elkapja őket a T-72 láz, akkor abból is export sikertörténetet csinálnak.

"Sósabbak itt a könnyek
A fájdalmak is mások"
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 474
67 847
113
Én a T-72-eseket áttenném Debrecenbe és Hódmezővásárhelyre, ha ott találnak kellő infrastruktúrát mögéjük. Azért nem látok fantáziát egy jelentős modernizációba, mert én azt a tankok nem hogy nem kizárólag tank vs. tank csatába gondolnám, hanem be sem vinném oda.
Jelenleg ezek vannak, ha hk csatára kellene készülnünk, szóval ha akarod, ha nem... :D Ésszerű korszerűsítés mellett még mindig van mit keresniük ott.
Hiába hivatkozol arra, hogy de van 25 Pzh-nk, vagyis van modern tüzérségünk, ez még mindig egyetlen dandár. Tudod milyen vagyok, kiismerhettél már. Csak annak vagyok képes hinni 100%-ban, ami benne van a zsákban. Beérkeznek a megrendelt vasak és lesz egyetlen darab dandárunk a beígért háromból, ami 3-at még így is sokan -tudtommal köztük te is- kevesellnek.
Jelenleg D-20 van, pár darab. Te sem tudsz mást tenni, mint a jövőre kivetíteni a leadott rendelés után várható eszközök jelentette majdani erőt. Addig csak szájat tépünk mind(na jó, billentyűt. :) ) Ha Hódmezőre is kerül Lynx és az eddigiek alapján fog, akkor legalább zlj tüzérség oda is fog menni az alapján, szóval nem egy dandáros a tüzérségi koncepció tán ilyentén módon, de persze PZH/M109/akármi + rakétatüzérség mégmégmég.
Értem és tudom, hogy te sem úgy gondolod, hogy egyetlen dandárra kellene csak költeni. De te is ismersz már engem. Annak hiszek, ami kézközelben van. Amit egy közönségtalálkozón meg lehet simogatni. Egyszer számoljuk ki, hogy mit jelent a sejtetett, de még be nem jelentett felszerelések a légierőnek, a másik két dandárnak, hogy időben mit jelent az IFV-ket és APC-ket legyártani!
Szerintem már többször elszórakoztatta magát itt a jónép a számolgatással. A keret és az akarat eddig úgy teszik megvan, szóval a gyár kell és a kész koncepció, protók, előszéria, tesztek, sorozatgyártás, haderndbe állítás, büszke feszítés. :) Sok év, de 2030-ig nem megoldhatatlan. Ennél hamarább tervezik, 2026 jelenleg a céldátum(oersze láttuk már sokszor a valóságot).
A harckocsi egyáltalán nem tud kiváltani egy 150 milis tüzérséget vagy egy légierőt.
Dehogynem. Sűrűn beépített városrészt alapból nem lősz 155-el, meg nem dobálsz rá többszáz kilós légibombákat, főleg ha Piri néni közben otthon maradt nézni a Szulejmánt, amíg a szomszédból a zajos fiatalok lődöznek ki az ablakon. Ellenben hk-val beleveretsz abba az ablakba. Piri néni jó eséllyel így is meghal, de két lakással odébb már jobb a helyzet. Mert lapos szögből tudsz tüzérkedni, nem csak telibek**ni az épületet szinte merőlegesen, vagy lebombázni.

De még frontkörülmények közöt is, ha van veled egy hk ami képes reagálni, akkor azzal fogod kilövetni az ellenséges állást, nem töltöd az időt célkoordinátákkal aztán malmozol, amíg a srácokat ölik, hogy megjöjjön az áldás. Ezért van ott a hk. Bedarálni mindent a 120-125 mm-es tüzérségi eszközével. Amivel lényegében pontlövésre is képes vagy.
És te is tudod, hogy nem jutunk előbbre, ha ezeket a többi alakulatnál hanyagoljuk. Igen, te sem szeretnéd hanyagolni. Csak jóhiszeműen arra építesz, hogy ezek úgy is bekövetkeznek, ezekkel párhuzamosan lehet 250 T-72-t leszervezni. Szerintem 250 elavult hk megbocsáthatatlan késlekedést okozna az egyébként létszükséglet beszerzéseknél, hazavágná a toborzást részben Tatán és teljes mértékben elvenné a kedvét az újoncoknak, hogy Debrecenbe, Szolnokra vagy Vásárhelyre menjenek. És Kecskemétet azért nem említem, mert még nem tartja senki vészesen elavultnak, de megint megismételném, nekünk fiatalokat bevonzó, korszerű haditechnikára és a ma szinte nem létező képességeink megteremtésére vagy újra teremtésére van szükségünk.

Ha lenne egy német hadseregünk, akit azsem már lepipált a szomszéd Lengyelország hk-kban, ott reális felvetés, hogy akarok-e 250 T-72-t avagyé nem. És ott mind a két opció jó válasz, mert a német ipar ennek a feltételeit meg is termeli. És megvannak a kereskedelmi pozícióik, hogy ha elkapja őket a T-72 láz, akkor abból is export sikertörténetet csinálnak.
LMzek egyik opciója ez, keveredésben vagy. Mindamellett, hogy lenne ennek is létjogosultsága, én a meglévő T-72 állományunkkal szoktam foglalkozni, azért, mert megvannak. Itt, most. Alapvetően én nem szoktam annyira elszállni kezdeti haderőstruktúrában és 3 hk zászlóaljjal elsőre megelégednék. Ebből egy lesz az A7+(még ez is sok idő), a többi meg lehet T-72gombM1, vagy amit rendre kinyílvánítok, lehet modernizált(igen, nem A7V feltétlenül) Leopard 2, vagy akár még A7+.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Szerintem már többször elszórakoztatta magát itt a jónép a számolgatással. A keret és az akarat eddig úgy teszik megvan, szóval a gyár kell és a kész koncepció, protók, előszéria, tesztek, sorozatgyártás, haderndbe állítás, büszke feszítés. :) Sok év, de 2030-ig nem megoldhatatlan. Ennél hamarább tervezik, 2026 jelenleg a céldátum(oersze láttuk már sokszor a valóságot).

Megint kevered, hogy van-e pénz és akarat T-72 gyárat építeni 2 zászlóaljra az 1 zl Leo2 mellé vagy van-e pénz gyárat építeni arra, hogy saját termelés után valami esélyünk legyen export eladásra is. Néhány db T-72-esre nem lesz.
Ahogy mondod, az így igaz. Már többször elszórakoztunk azon, hogy az oroszoknak megvan a technológiája arra, hogy a nagy számú T-72-eseiket a modern csatatér elfogadható alsó mezsgyéjére felhozzák. És ők költöttek is erre az elmúlt 50 évben. Te egy nagyon elmaradott szintet akarsz egy 10 évig talán elfogadható szintre felhozni. Azt állítod a lengyelek K-5 kopit tettek rá. Gorkamoka meg azt mondja, hogy a mi lőszerek ellen sem a torony frontja se lófütyit.
Értelme nincs, hogy belemenjünk abba, hogy te ezeket olyan szerepkörben is szívesen látnád, amire véleményem szerint alkalmatlanok. Ha alkalmassá akarjuk tenni rá plusz felélesztett zl-akkal együtt, akkor ott meg mindig meg akarsz győzni arról, hogy a többiek a környékünkön hülyék voltak és nálunk nem fognak elszállni a költségek.
És erre nem válasz, hogy mert jelenleg ezek vannak és meg lehet öletni benne az embereinket. Amik járóképesek, azoknak van korlátozott szerepük egy közepes dd-ben. De kár millió dollárokat költeni arra, hogy majd ezekkel váltom ki a tüzérséget.

Dehogynem. Sűrűn beépített városrészt alapból nem lősz 155-el, meg nem dobálsz rá többszáz kilós légibombákat, főleg ha Piri néni közben otthon maradt nézni a Szulejmánt

Akkor mostantól vége a gyerekkornak. Sajnálom, de a XXI. században mindenki úgy kezdte a saját háborúját, hogy ő nem lesz olyan aljas, mint a véres kezű XX. századiak. És utána 1 hónap múlva mindenkiről cikkeztek, hogy ártatlan civileket lövet nehéz tüzérséggel meg repülőgépekkel bombázza.
Lehet szeretni, vagy nem szeretni. A tüzérségünk nem a városban flangáló T-72-esekre fog alapulni, hanem reményeim szerint normális, kiépített, önjáró csöves és rakétás lesz. És a harckocsi megmarad a hadsereg egyetlen elemének és nem kizárólagos tűztámogatónak.

Én elfogadom, hogy te bizonyos dolgokat többre értékelsz a hadseregnél és másokat fontosabbnak, mint én. Szerintem a meglévő T-72-esekkel tudnunk kell gazdálkodni. De nem érdemes őket más fegyvernemek rovására előnyben részesíteni.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Nem tudom hogy hànyszor de már szinte ezerszer le lett írva. T-72 el csak B verziótól szabadna foglalkozni. Az meg csak az oroszoknak van. Minden korábbi verzió elavult szinte mindenben. Túl drágák lennének ahhoz hogy megérné őket tunningolni. Épkézláb elégséges "kedvező" árú feljavító csomagjuk az orosz-belaruszokon kívül nincs senkinek. Izraelivel meg nem érdemes foglalkozni. Szinte biztosan kedvezőtlen ár/érték arányú lenne. Még egy felújított/feljavítótt kínai harckocsi is kedvezőbb ár/értékkel jönne ki. Az meg felejtős a mai világpolitikai helyzet miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
T-72 szerintem reménytelenül elavult - selejtezni kell amint lehet. Fölösleges pénzkidobás a Leopardok mellett üzemben tartani őket.

Te meg Pogány a két véglet vagytok. Ő túldimenzionálja szerintem az alkalmazási területeket.

Te pedig a fürdővízzel a gyereket is leengednéd a lefolyón. De cserébe becsípődésed, hogy harmadik világnak kéne eladni könnyű tankot, amit mi is rendszeresítenénk.

Milyen előnyökkel rendelkezne a te könnyű tankod tetemes K+F költséggel, amivel például az ukrán Oplot nem rendelkezik? Az olcsó szar kategóriában ők nagyon profik és épp csődbe viszik a gyárukat.

Amit Tonyo mond, abban van valami. A ruszkik már 50 éve folyamatosan fejlesztik a sajátjukat. Nekik jóval kevésbé éles kérdés a modernizáció, mert nem fél évszázados ugrást akarnak gombokért. És már a saját flottájuk mérete is akkora, hogy érdemes új megoldások integrálásával bíbelődni. Itt mindig azon bukik el a történet, hogy az árakat alul becsüljük, a harci alkalmazás területét meg túlbecsüljük.
Jelenleg inkább költöm a pénzt a meglévő majdnem 1 zl T-72-es járóképesen tartására, mint reménybeli szuper olcsó tank kifejlesztésére. Ha újat akarunk, az MBT legyen és minél sokszínűbb képességekkel, mert úgy is fájóan gyorsan inflálódik el ebben a kategóriában a potenciál, egy ma még épp csak megfelelő másodvonalas tank holnap már teljesen hiábavalóvá válik.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 474
67 847
113
Nem tudom hogy hànyszor de már szinte ezerszer le lett írva. T-72 el csak B verziótól szabadna foglalkozni. Az meg csak az oroszoknak van. Minden korábbi verzió elavult szinte mindenben. Túl drágák lennének ahhoz hogy megérné őket tunningolni. Épkézláb elégséges "kedvező" árú feljavító csomagjuk az orosz-belaruszokon kívül nincs senkinek. Izraelivel meg nem érdemes foglalkozni. Szinte biztosan kedvezőtlen ár/érték arányú lenne. Még egy felújított/feljavítótt kínai harckocsi is kedvezőbb ár/értékkel jönne ki. Az meg felejtős a mai világpolitikai helyzet miatt.

Te meg Pogány a két véglet vagytok. Ő túldimenzionálja szerintem az alkalmazási területeket.

Te pedig a fürdővízzel a gyereket is leengednéd a lefolyón. De cserébe becsípődésed, hogy harmadik világnak kéne eladni könnyű tankot, amit mi is rendszeresítenénk.

Milyen előnyökkel rendelkezne a te könnyű tankod tetemes K+F költséggel, amivel például az ukrán Oplot nem rendelkezik? Az olcsó szar kategóriában ők nagyon profik és épp csődbe viszik a gyárukat.

Amit Tonyo mond, abban van valami. A ruszkik már 50 éve folyamatosan fejlesztik a sajátjukat. Nekik jóval kevésbé éles kérdés a modernizáció, mert nem fél évszázados ugrást akarnak gombokért. És már a saját flottájuk mérete is akkora, hogy érdemes új megoldások integrálásával bíbelődni. Itt mindig azon bukik el a történet, hogy az árakat alul becsüljük, a harci alkalmazás területét meg túlbecsüljük.
Jelenleg inkább költöm a pénzt a meglévő majdnem 1 zl T-72-es járóképesen tartására, mint reménybeli szuper olcsó tank kifejlesztésére. Ha újat akarunk, az MBT legyen és minél sokszínűbb képességekkel, mert úgy is fájóan gyorsan inflálódik el ebben a kategóriában a potenciál, egy ma még épp csak megfelelő másodvonalas tank holnap már teljesen hiábavalóvá válik.
1280px-M-84AS1_Takovo_2020_-_01.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 474
67 847
113
Megint kevered, hogy van-e pénz és akarat T-72 gyárat építeni 2 zászlóaljra az 1 zl Leo2 mellé vagy van-e pénz gyárat építeni arra, hogy saját termelés után valami esélyünk legyen export eladásra is. Néhány db T-72-esre nem lesz.
Ahogy mondod, az így igaz. Már többször elszórakoztunk azon, hogy az oroszoknak megvan a technológiája arra, hogy a nagy számú T-72-eseiket a modern csatatér elfogadható alsó mezsgyéjére felhozzák. És ők költöttek is erre az elmúlt 50 évben. Te egy nagyon elmaradott szintet akarsz egy 10 évig talán elfogadható szintre felhozni. Azt állítod a lengyelek K-5 kopit tettek rá. Gorkamoka meg azt mondja, hogy a mi lőszerek ellen sem a torony frontja se lófütyit.
Értelme nincs, hogy belemenjünk abba, hogy te ezeket olyan szerepkörben is szívesen látnád, amire véleményem szerint alkalmatlanok. Ha alkalmassá akarjuk tenni rá plusz felélesztett zl-akkal együtt, akkor ott meg mindig meg akarsz győzni arról, hogy a többiek a környékünkön hülyék voltak és nálunk nem fognak elszállni a költségek.
És erre nem válasz, hogy mert jelenleg ezek vannak és meg lehet öletni benne az embereinket. Amik járóképesek, azoknak van korlátozott szerepük egy közepes dd-ben. De kár millió dollárokat költeni arra, hogy majd ezekkel váltom ki a tüzérséget.
Pökhendiséged jelentős fogalmatlansággal keveredik, de egy fórumon vagyunk, belefér. :rolleyes: Betenném ebbe a hsz-ba is az M84AS1 képét, de ezt feljebb megtettem. A szerbek ezt úgy hozták létre, hogy nekik nem maradt alapvető kapacitásuk a hk-ik javítására sem,mert a jugó háború után ez a kapacitás a horvátoknál maradt a Duro Dakovic-nál. De megoldották. Nem ment tönkre Szerbia. :D Persze mivel kaptak 30( :eek: ) db ruszki B-t, ez valahogy elsikkad a tudatokban és máris megy a lekicsinylés.

Te állítod, hogy a lengyelek K5 copy-t tettek rá, az ERAWA kicsit más szerkezetű, de persze az alapjai megvannak. Ha a germánok nem hisztiztek volna, akkor a Leo2 A4-ekre is ERAWA-t raktak volna a terveik szerint és szomorúak voltak, hogy akkor nincs gari. Majd Chilének lesz ebből némi hisztije még, hogy idegen technikával szereli őket, de ez az ő bajuk. Gorkamorka meg én elvitáztunk egyes kérdéseken, de nem értem, hogy ezt most hogy sikerült belevonni ebbe a kérdésbe? ERAWA-t akarok venni? Hmm? Vagy K5-öt? Vagy mit keres itt ez?

Tudod, ha már ERA, vettünk egy olyat, hogy DND ERA, ami ugye kimondottan könnyű kompozit ERA, de alapnak bezony a technológia simán jó lenne, ha már ilyet akarnánk. Valahogy sikerülne egy nehéz ERA-t kifaragni, ha akarnánk, tehát ezen nem köllene sírni, csak én még némi passzív fémet, kerámiát, üreget is iktatnék alá, de nem fogok belemenni az összes verzióba N+1. alkalommal, ha akarod a saját rá kivetített gondolataid helyett az enyémeket olvasni, akkor nosza T-72M1(HUN) topik, jó szórakozást.

A véleményed kevéssé releváns abban a tekintetben, hogy fiktív modernizációs szintek esetén milyen feladakörökre sorolnám be őket. A költségek pedig az adott modernizációs szint és a kivitelezők függvénye. Nem is értem, hogyha egyszer elmondtam, hogy a meglévő T-72-inkről beszélek, magunknak megfejlesztve, azt a talán 75-90 db-ot ami van, hogy jutott eszedbe exportra termelő gyárat hallucinálni? Ennyire kell nagyot mondani? Az meg, hogy ezek vannak, ha fáj is, egyszerű tény. Ezek vannak. Ma, most, holnap, ezekben ülnek a katonáink és ha nagyon megharagszunk egymásra némi Trianonozós közlemény miatt random bárkivel a szomszédok közül, akkor ezek a katonák ezekben a tankokban, ebben az állapotukban mennek meghalni, vagy győzni és túlélni. Pont semmit nem jelent, hogy mi a véleményed erről, ez lenne a folyamat. Az utolsó mondatot nem is tudom, hogy értelmezzem igazán.
Batman-Slapping-Robin-Meme-Explained.jpg
Nem tudom, hogy ez a mondat: "De kár millió dollárokat költeni arra, hogy majd ezekkel váltom ki a tüzérséget", egyáltalán hogyan került leírásra? Mármint nem olvastad el magad, miután megszülted és nem törölted ki gyorsan, hogy uhh, bazz, mekkora baromságot írtam le. Komolyan ennyi rakódott le benned a nem sokkal ezelőtti hozzászólásomból? Vagy hogy ferdült ezzé? Tényleg úgy működik az agyad, hogy szerinted ezekkel helyettesítenék mondjuk PZH-kat? :D Vagy csak szerettél volna ennyire degradálni, hogy naaaagyon okosnak tűnjön a megmondásod? :D

Egyszerűen nem hiszem el. :D Na jó, de. Tudod, még ha rohamlöveggé is konvertálnák a kedvemért a hetvenkettőt, akkor is főleg harckocsikra jellemző bevetési módjai lennének a használatuknak, ugyanakkor, figyelj, ahogy a jelenlegi harckocsiágyú bennük TÜZÉRSÉGI eszköz, úgy egy belefaragott más ágyú is TÜZÉRSÉGI eszköz lenne. Remélem ez a sok infó nem tette emészthetetlenné a gondolatok sokaságát. Van azon kívül elképzelésed a harckocsi alkalmazásáról, hogy suhan a promóvideón és szép? Hogy mi a lényege, mire képes harckocsiütközeten kívül? Szerinted mi a faszt csinálnak, amikor nincs éppen hk ütközet? Szotyiznak a műhelyben? Elképzelem a doktrínádat, amiben meg van tiltva, hogy részt vegyenek gyalogos műveletekben és tűztámogatást adjanak közvetlen vagy közvetett formában. :D Én egy kicsit kiakadtam most. :D B+ :D
Akkor mostantól vége a gyerekkornak. Sajnálom, de a XXI. században mindenki úgy kezdte a saját háborúját, hogy ő nem lesz olyan aljas, mint a véres kezű XX. századiak. És utána 1 hónap múlva mindenkiről cikkeztek, hogy ártatlan civileket lövet nehéz tüzérséggel meg repülőgépekkel bombázza.
Lehet szeretni, vagy nem szeretni. A tüzérségünk nem a városban flangáló T-72-esekre fog alapulni, hanem reményeim szerint normális, kiépített, önjáró csöves és rakétás lesz. És a harckocsi megmarad a hadsereg egyetlen elemének és nem kizárólagos tűztámogatónak.

Én elfogadom, hogy te bizonyos dolgokat többre értékelsz a hadseregnél és másokat fontosabbnak, mint én. Szerintem a meglévő T-72-esekkel tudnunk kell gazdálkodni. De nem érdemes őket más fegyvernemek rovására előnyben részesíteni.
Második rész. Ugye tudod, hogy a XXI. századi gyerekkor része a precíziós hadviselés terjedése, a hálózat alapú formával mi is igyekszünk ebbe belelépni. Persze a harcok el tudnak durvulni, van akik nem is fogják vissza magukat, de azért megnézném a világ jelen formáját, ha Fallujah-ban mindenki otthon marad és az amik úgy mennek be. :D Ugyan hangzatosan a civileg veszteségének a csökkentése a cél, de valójában a profit növelése, cserébe a nagyobb találati arány. Szívesen tartanék fent 20 000 D-20-at, hogy minden nem magyarlakta részt méterről-méterre végigverethessek a környékünkön, de ugye ez az emberanyag és a kívánt hadianyag miatt nem megoldható. De ha te nem várod ki a hónapot, hanem egyből telibevered a város frekventált részeit légibombával, miközben vereted PZH 2000 szalvókkal szünetmentesen, hát nagyjából mind popcorn+kóla társaságában néznénk a BBC-n az akasztásodat. :D

Szerinted városi harcban azért flangálnak mindig azok a nyomorult T-72-esek, mert városnézni mennek B+? Vagy városi harckocsiütközetre készülnek? :D Azért vannak ott mindig, mert van rajtuk egy azonnali tűzkiváétásra képes, alacsony szögállásban tüzelni képes TÜZÉRSÉGI fegyver. Aminek a tüzével képesek azonnal reagálva támogatni a gyalogság harcát. Azthiszem valami olyan mondatot sikerült írnom, hogy univerzális eszköz a csatatéren. Sajnálom, hogy túl egyértelmű voltam. Amikor azt írtam, hogy univerzális eszköz, akkor arra gondoltam, hogy univerzális eszköz. Az, hogy univerzális, az bizonyosan azt jelenti mert én írtam, hogy kizárólagosan tűztámogató. Értem én. :D Mára kicsit kisült az agyam, de nosza, hadd menjen. Majd kimegyek boltba ételt venni( az étel ételt jelent, nem traktorbelsőt), de őszinte reménnyel várom sziíves válaszod, hogy hogy is sikerült ennyire balfasznak lenni?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
De megoldották. Nem ment tönkre Szerbia.

Nem akarlak elkeseríteni az elképzeléseidbe nem illő adatokkal, de Szerbia egy főre jutó GNI-ja az ezredfordulón több, mint a magyar fele volt. Jelenleg meghaladjuk az ő háromszoros értéküket. Közel sem igaz, hogy Szerbia ne fizetné meg az árát a fegyverkezésnek. (És ez akkor is így van, ha ez a részükről teljesen logikus, hiszen több szomszédjával feszült a viszony, szüksége van hadseregre, de ez kimutathatóan a fejlődése rovására ment.)

Nem is értem, hogyha egyszer elmondtam, hogy a meglévő T-72-inkről beszélek, magunknak megfejlesztve, azt a talán 75-90 db-ot ami van, hogy jutott eszedbe exportra termelő gyárat hallucinálni?

Sikerült nem megérteni, amit írtam. Pont az a bajom, hogy kilátás sincs exportra. És ezzel te is igazolod az állításomat. Ma Magyarországon nincs se elég pénz, se politikai akarat olyan nagyszabású fegyverprogramra, amit rajtunk kívül a kutya nem venne meg. Nincs szükségünk TR-85 gyárra, ami 2-3 évig termel és utána -Negan infói alapján- színesfémet ad el roncsokból.
Csak fáj az igazság, te egy piacilag értelmezhetetlenül kis mennyiségre téged idézve gyárat alapítanál és kutatnál, terveznél. Ez a problémám ezzel.

Hogy mi a lényege, mire képes harckocsiütközeten kívül?

Nem tudom honnan veszed ezt a hk csak tankcsatára jó doktrínát, de nem tőlem, az biztos. Valakivel biztos keversz. Mert én kategorikusan és többször kijelentettem, hogy a mi T-72-eseink a jövő csataterein nem alkalmasak tankcsatára. Ezt a szerepkört neked teljesen felesleges beléjük erőltetned.
Erre a szerepkörre, ha az ellenség valahogyan bele nem kényszerít, helyettük a Leopárd2-eseket kell használni. Egy másodvonalas tank nem erre való. Leírod ezerszer, hogy gyalogság támogató szerep, csak a következő mondatodban meg rögtön előhúzod megint, hogy "nem fognak szotyizni amíg épp nincs tank a közelben". Szerintem rajtad kívül mindenki érti a problémát. Hogy nincs olyan, hogy mit kell csinálnia, amíg várja a következő tankcsatát.
Jó pár általad kedvelt és emlegetett szerepkörre ma már nem alkalmas. Azokra a szerepkörre kell kizárólag használni a jövő háborús ütközeteibe, amiben még be tudja tölteni a szerepét.

És sajnálom, hogy ilyen lelki viharokat kavarok fel benned. Nem lesz D-20-ból sem 20K, hogy tudatosan a civil polgárokat lőjük. Én is sok lelki törésen mentem keresztül az évek során. Bíztam az oroszokban, akik fejlesztettek okos bombákat. És Aleppó visszafoglalásánál szétlőtték és szétbombázták a gyönyörű várost és rengeteg civil volt ott. És Amerika felé fordultam, mert ők együtt éreztek a fegyvertelen emberekkel... De bennük is csalódnom kellett. A rohadékok elkezdték Moszul ostromát és intelligensen-e vagy sem, ugyan úgy lőtték a várost, amelyben nem harcoló polgárok voltak. (És se Putyint, se Obamát nem akasztották azóta.)
Szerintem tudsz az ilyen dolgokról mesélni te is. És ezek missziós küldetések voltak, nem egy élet-halál harc az anyaföldért.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Az RPG-29 technológiája akkor egy nagyon új dolog volt. Mi a meglepő azon, hogy nem adták át a konkurens cégnek? :D
Jéééézus... Te ennyire tudatlan vagy???! ÉS még te akarsz másokat oktatni mindenféle pdf-el páncélzatról meg másról???
Ott nem kapitalizmus volt, ember! A "konkurencia" nem úgy működött mint nyugaton! Mit gondolsz hogy kapta meg pl. az UVZ a T-64 terveit? Elloptak egyet? Hogy fejlesztették ki belőle a T-72-t?
A technológiát megosztották egymás között a tervezőirodák.

A 2010-s Kornet nem azonos az 1999-s tesztben szereplővel, és nem azonos a maival sem.
A 2010-sben már használták azt a technológiát amit az RPG-29 is, és lás csodát eredményes.... Mik vannak? :)
(Mondjuk nem segít a helyzeten az sem, hogy a Merkava NERA lapjai nincsenek kellően védve a külső hatásoktól, erre azóta a zsidók is rájöttek....)
Maga a komplexum nem azonos, mert export változat. De a rakéta ugyanaz.

Arra kíváncsi lennék, mi az a technológia ami az RPG-29-ben már megvolt, a jóval későbbi Kornetben meg nem. Forrás? (jaaa az nincs, már megszoktuk...)

Amúgy az ne zavarjon, hogy a Merkava 3D nem NERA-t használ, hanem NxRA-t... (bár kétlem, hogy tudod mi a különbség...) Annyira rájöttek, hogy ez szar, hogy ugyanúgy építik a Merkava 4-et is... Szegény zsidók, ennyire buták, hogy 20+ évvel a T-72B után sem tudtak összehozni nála valami jobbat...

Természetesen ha nem illik bele a világképedbe, akkor a T-90-re selejtes rakétákat lőttek a T-80U-ra ugyan ott és akkor pedig csak jól működőt.
Az se zavarjon, hogy két teljesen eltérő páncélzati technológiát használó tankról beszélünk, és az eltérő eredmény ebből fakad :rolleyes:
Pedig igen erős a gyanú, hogy selejtes rakétákat használtak. A Stora teszten alig 4 ért el találatot a 10-ből, és az egésznek semmi köze nem volt a Storához.
Amúgy az egy dolog, hogy eltérő a páncélzat, a másik meg az, hogy a T-80U korszerűbb...

"After the dissolution of the USSR in 1991, a variety of ex-Soviet hardware found its way into foreign hands. A large number of T-72B tanks were shipped over to the U.S and extensively examined along with other T-72 models as well as samples of Kontakt-5 reactive armour, and T-80U tanks equipped with Kontakt-5 were thoroughly examined in Sweden. As a result of this unprecedented insight into Soviet tank armour, the DM22 round for the Panzerfaust 3-T (Tandem) was developed in 1998 to defeat a "T-72 with ERA" (Kontakt-1) and the DM72 round for the Panzerfaust 3-IT (Improved Tandem) was developed in the same year to defeat the T-80U with ERA (Kontakt-5)."

Annyi forrást adtunk neked, hogy abból könyvet lehetne írni!
Érdekes, én egyet sem láttam ami az állításaidat bizonyítaná... Sőt, csak olyanokat amik pont cáfolják.

Szóval még mindig nem én olvasok szelektíven :cool:
Jaj dehogynem, már bocs, de kezdesz szánalmas lenni. Feljebb lehetett olvasni a T-72B szovjetek által számolt védelmét, és az pont hogy őt igazolja...

* utóbbiba a TOW2A-ig minden bele tartozik....
Csak szeretnéd, hogy beletartozna! csak szeretnéd!

A kép alapján is jól látszik, hogy nyitva vannak a búvó nyílások, gondolom be ment a lökéshullám.... De azt, hogy te abból a videóból, hogy mondtad meg, hogy fájdalmai voltak....
Tudod a jenkik is ennyire hülyék akkor, hogy mindig nyitott búvónyílással harcolnak... N.Moran említette, hogy amíg kint volt irakban, soha egyszer sem csukta be a búvónyílást. Sem ő, sem mások. Valahogy mégsem megy be nekik a lökéshullám... Volt is valahol régen egy elemzés erről, majd megkeresem.
Amúgy meg látszik, hogy fogja a karját. De különben is, később lehetett olvasni, hogy megsebesült az irányzó.

Ne nagyon zavarjon téged se, hogy én ilyet soha nem állítottam. Ezt ő állította, nem én. Én a mellet érvelek amit én állítottam, hogy a Kontakt-5+T-72B nem volt átlőhető. Ezt minden elérhető infó ami valós teszteken alapul igazolja!
Sőt a modern ERA+NERA páncélos harckocsi szintén nem átlőhető HEAT-al.
T-72B+K5 nem átlőhető, az arra utal, hogy a páncélzat effektív vastagsága KE és CE ellen is legalább 900mm...
A tények kellemetlen dolgok, tudom.
Az nem az én hibám, hogy te leragadtál ott, hogy az M829A1 a legjobb nyugati nyíllövedék...
Nem az én hibám, hogy az angol tudásod hiánya miatt nincs információd az újabb fejlesztésekről.
A T-72B tornya CE ellen ~650mm. Ez ellen van 900mm átütésed... No brainer...

Arra meg már tényleg jó lenne bizonyíték, hogy ERA+NERA nem átlőhető... Ja hogy a Dynamit Nobel hozott bizonyítékot arra, hogy átlőhető (T-80U), az neked túl kellemetlen, így nem fogadod el...
De anúgy is, miféle faszság ez a kijelentés? Milyen ERA? Milyen NERA? Egyáltalán NERA? Nem NxRA? Milyen vastag? Hogyan van beépítve? Na látod, ezekre nem tudod a választ...
 
  • Vicces
Reactions: fip7

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 474
67 847
113
Nem akarlak elkeseríteni az elképzeléseidbe nem illő adatokkal, de Szerbia egy főre jutó GNI-ja az ezredfordulón több, mint a magyar fele volt. Jelenleg meghaladjuk az ő háromszoros értéküket. Közel sem igaz, hogy Szerbia ne fizetné meg az árát a fegyverkezésnek. (És ez akkor is így van, ha ez a részükről teljesen logikus, hiszen több szomszédjával feszült a viszony, szüksége van hadseregre, de ez kimutathatóan a fejlődése rovására ment.)
Mind megfizetjük az árát, ugyanakkor igyekeztem rámutatni arra a tényre, hogy lehetséges rá upgrade akkor is, ha elvesztetted a hátteret, amennyiben szükséged van harckocsikra. Az, hogy te úgy látod, hogy ők valami távoli ország, akiknek van feszült viszonyuk a szomszédokkal, az elég érdekes, mert csak a szomszédunk, némi fődünket bitorolva. Khmm. :D
Sikerült nem megérteni, amit írtam. Pont az a bajom, hogy kilátás sincs exportra. És ezzel te is igazolod az állításomat. Ma Magyarországon nincs se elég pénz, se politikai akarat olyan nagyszabású fegyverprogramra, amit rajtunk kívül a kutya nem venne meg. Nincs szükségünk TR-85 gyárra, ami 2-3 évig termel és utána -Negan infói alapján- színesfémet ad el roncsokból.
Csak fáj az igazság, te egy piacilag értelmezhetetlenül kis mennyiségre téged idézve gyárat alapítanál és kutatnál, terveznél. Ez a problémám ezzel.
Ember! Te magadat idézed nem engem! :D Hihetetlen vagy. :D Ki a faszt érdekel, ha már belemegyünk hipotetikusan abba, hogy meg vagyon csinálva a dolog, hogy más nem veszi meg? Nem arra csinálnám, hogy ez a tuti biznisz, hanem HONVÉDELEMRE! Ez biztosan valami távoli, ködös dolog a számodra. :D Elmagyarázom megint, szólj, ha véletlenül megint túlságosan egyértelmű. A saját mennyiséget, a saját részünkre fejleszteni, lehetőleg a saját új hadiiparunk termékeiből, de random bármi más is szóba jöhet, amit kikutattunk a nagy viták alatt a netbő. A meglévő tankokra. Ami annyi, amennyi. Magunknak. Ez azt jelenti, hogy nem exportra. Az, hogy nem exportra, az azt jelenti, hogy saját használatra. Abban az esetben, ha nincs más opció. Az, hogy nincs más opció, azt jelenti, hogy ezek vannak mint opció. Az opció azt jelenti, hogy lehetőség. Felejtsd el a piac szót ebben a témában, mert ez 75-90 szar T-72 saját célra történő fejlesztéséről szóló gondolatmenet, amennyiben nincs más lehetőség és amennyiben a feszültségek növekedésére, amik ebben a világban történnek, amiben a mi a többi országhoz hozzáérő országunk van egy bolygón, időben felkészülve akarunk reagáéni.
Nem tudom honnan veszed ezt a hk csak tankcsatára jó doktrínát, de nem tőlem, az biztos. Valakivel biztos keversz. Mert én kategorikusan és többször kijelentettem, hogy a mi T-72-eseink a jövő csataterein nem alkalmasak tankcsatára. Ezt a szerepkört neked teljesen felesleges beléjük erőltetned.
Erre a szerepkörre, ha az ellenség valahogyan bele nem kényszerít, helyettük a Leopárd2-eseket kell használni. Egy másodvonalas tank nem erre való. Leírod ezerszer, hogy gyalogság támogató szerep, csak a következő mondatodban meg rögtön előhúzod megint, hogy "nem fognak szotyizni amíg épp nincs tank a közelben". Szerintem rajtad kívül mindenki érti a problémát. Hogy nincs olyan, hogy mit kell csinálnia, amíg várja a következő tankcsatát.
Jó pár általad kedvelt és emlegetett szerepkörre ma már nem alkalmas. Azokra a szerepkörre kell kizárólag használni a jövő háborús ütközeteibe, amiben még be tudja tölteni a szerepét.

És sajnálom, hogy ilyen lelki viharokat kavarok fel benned. Nem lesz D-20-ból sem 20K, hogy tudatosan a civil polgárokat lőjük. Én is sok lelki törésen mentem keresztül az évek során. Bíztam az oroszokban, akik fejlesztettek okos bombákat. És Aleppó visszafoglalásánál szétlőtték és szétbombázták a gyönyörű várost és rengeteg civil volt ott. És Amerika felé fordultam, mert ők együtt éreztek a fegyvertelen emberekkel... De bennük is csalódnom kellett. A rohadékok elkezdték Moszul ostromát és intelligensen-e vagy sem, ugyan úgy lőtték a várost, amelyben nem harcoló polgárok voltak. (És se Putyint, se Obamát nem akasztották azóta.)
Szerintem tudsz az ilyen dolgokról mesélni te is. És ezek missziós küldetések voltak, nem egy élet-halál harc az anyaföldért.
Semmit nem mondtál, mire jók, csak azt, hogy szerinted x dologra nem. Megint tolod ezt az alja multis meetinges beszélek gyorsan valami jól hangzót, jelmondatokban, meg sokat kitölteni hangzatosan az űrt, hátha nem veszik észre, hogy nem mondok semmit mert azt sem tudom miről van szó dolgot. :D Hány Leopard 2-őt használnál erre a célra, milyen esetben? Vegyük a kedvenc románainkat. Jön 100 MLI-84M, 56 Tr-85M1, 112 Tr-85, 5km széles fronton, meg jbbról-balról 54-54 T-55 ami csak 35-tel bír már menni, de működik az ágyúja, 30 MLI-84, 70 MLVM, Gepardokkal támogatva, BTR mindenféle többszáz, légicsata zajlik, van 44+12 Leopardod, 218 Lynx, BTR, 24 PZH, Némi egyéb, aztán nyílik az ukri, vagy a szlovák, vagy a szerb front.? :D

Jöhet a meetinges semmitmondó ezt leopardokkal kell megoldani, véleményem szerint egy másodvonalas tank nem erre való...Mire való B+? Olyan kenetteljes emelkedett szónoklatokat tudsz tolni okosnak hangozva és semmit nem tartalmazva, ami elborzasztó minden normális embernek. :D

"Azokra a szerepkörre kell kizárólag használni a jövő háborús ütközeteibe, amiben még be tudja tölteni a szerepét." Mik ezek a szerepkörök B+?

"Leírod ezerszer, hogy gyalogság támogató szerep, csak a következő mondatodban meg rögtön előhúzod megint, hogy "nem fognak szotyizni amíg épp nincs tank a közelben"." A kettő ugyanazt jelenti B+! Nem? :D Mellékesen a kizárólagosságok a tefejedben léteznek. Az univerzális eszköz....ehh. :D

Szerintem az itt levőknek nincsenek kétségei a háború valóságát illetően. De vannak elképzelései a hadviselés menetét illetően is felszínes kinyilatkoztatásokon kívül is.