• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
T-72-B3-768x1390.jpg

T-72-B3-Tokmakban-valamit-t-l-lt.png

Orosz-T-72-B3-Mariupolban2.jpg

T-72-B3-M-csernyigov.jpg
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
919
2 278
93
Igen, a 179-es oldalon posztoltam is róluk.

A teknő acél - textolit - acél, a torony meg mezei öntészeti homokos, Soviet Sandbag a gúnynevük.
Visszanéztem. Ugyanaz a toronypáncél lenne mint a T-72A-nak? Vhol azt olvastam a kvarchomokos verziót nem adták el licencbe az oroszok, akkor a vsz gyártók kipótolták valamivel saját kútfőből?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 040
113
Visszanéztem. Ugyanaz a toronypáncél lenne mint a T-72A-nak? Vhol azt olvastam a kvarchomokos verziót nem adták el licencbe az oroszok, akkor a vsz gyártók kipótolták valamivel saját kútfőből?

Ez szerintem válasz a felmerült kérdésekre:
76f94ca8a3f6e5472c4af0bc823e1b0a.jpg

Hasp csinálta, az összetételek elvileg pontosak.
A védelmi egyenértékek szerintem nem minden esetben, de tákékoztató jellegnek megteszik.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 224
33 680
113
Visszanéztem. Ugyanaz a toronypáncél lenne mint a T-72A-nak? Vhol azt olvastam a kvarchomokos verziót nem adták el licencbe az oroszok, akkor a vsz gyártók kipótolták valamivel saját kútfőből?

Kvarcüveget készíteni azért nem egy akkora bonyoúltság hogy ne menne saját kútfőből. A cseheknél komoly lombikgyártás vólt. A kristályszerekezet kialakulása meg csak szabályozott hűtés...

én azon csodálkozok hogy a gyújtógyertyák alapanyagáúl szolgáló korundot nem rakták bele maguktól (AL2O3 ) vagy rubin zafir a természetben. hétköznapi elterjedése a gyújtógyertyák fő összetevője melett a csiszolóapir gyártás vagy a samot tégla gyártás.
egyébként a villanyvezetékek kerámia szigetelői is nagy mennyiségű korundot tartalmaznak azért olyan ellenállóak többek között. (lövedékálló betétekhez közeli tulajdonságokkal rendelkezik ) (ami könnyen javítható lenne a keverék modosításával csak ugye nem az a cél hogy a villanyvezeték szigetelő porcelánja lövedékálló legyen.)
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson and bel

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 040
113
én azon csodálkozok hogy a gyújtógyertyák alapanyagáúl szolgáló korundot nem rakták bele maguktól (AL2O3 )

A T-64B esetén korund golyós volt a toronypáncél.
Más méretben és formában akkoriban nem felelt meg.
Sőt, a golyókat is be kellet vonni energia elnyelő anyaggal (tudtommal alumínium), mert az első találat lökéshulláma a fémben porrá törte a többi golyót is amíg nem volt csillapítása. Nagyon drága megoldás volt. (Benne van a harckocsis doksiban is :rolleyes: )
T-64B%2520turret%2520armour.png


A T-72A kvarcszilikátos páncélzata olcsó volt és hatékony. Alább láthatod:
344eec95138a51043efc7ecad11a0932.jpg


A rajzról egyébként a pontos méretek is leolvashatóak.
A III-as metszetre igaz például az a páncélzat egyenérték ami Hasp doksijában van, csak az éppen nem szemből számol, hanem a legkisebb védelem szögével.
Szemből a valós védelmet a zöld vonalaknál látod a tornyon.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Kvarcüveget készíteni azért nem egy akkora bonyoúltság hogy ne menne saját kútfőből. A cseheknél komoly lombikgyártás vólt. A kristályszerekezet kialakulása meg csak szabályozott hűtés...

én azon csodálkozok hogy a gyújtógyertyák alapanyagáúl szolgáló korundot nem rakták bele maguktól (AL2O3 ) vagy rubin zafir a természetben. hétköznapi elterjedése a gyújtógyertyák fő összetevője melett a csiszolóapir gyártás vagy a samot tégla gyártás.
egyébként a villanyvezetékek kerámia szigetelői is nagy mennyiségű korundot tartalmaznak azért olyan ellenállóak többek között. (lövedékálló betétekhez közeli tulajdonságokkal rendelkezik ) (ami könnyen javítható lenne a keverék modosításával csak ugye nem az a cél hogy a villanyvezeték szigetelő porcelánja lövedékálló legyen.)
azért a szerszámgépekhez gyártott korund lapkák készítéséhez szükséges technológia elég messze van egy nagyobb méretű korund golyó vagy betét technológiájától..... Mosonmagyaróváron az ottani timföldgyár mellett készítettek ilyen szerszámgépekhez való kerámia lapkkás szerszámokat, de a nagyobb méret már nem volt gyártásban soha..... az meg hogy egy szigetelő kerámiában a kiégetése során keletkezik részben kerámia állagú Al2O3 is, az csak azon múlik, hogy amikor a kerámia cucc alapanyagául használt masszába kevernek-e, vagy mennyit tesznek bele a timföld nevű cuccból......
 

Ashtar

Well-Known Member
2022. március 13.
537
1 944
93
A T-64B esetén korund golyós volt a toronypáncél.
Más méretben és formában akkoriban nem felelt meg.
Sőt, a golyókat is be kellet vonni energia elnyelő anyaggal (tudtommal alumínium), mert az első találat lökéshulláma a fémben porrá törte a többi golyót is amíg nem volt csillapítása. Nagyon drága megoldás volt. (Benne van a harckocsis doksiban is :rolleyes: )
T-64B%2520turret%2520armour.png


A T-72A kvarcszilikátos páncélzata olcsó volt és hatékony. Alább láthatod:
344eec95138a51043efc7ecad11a0932.jpg


A rajzról egyébként a pontos méretek is leolvashatóak.
A III-as metszetre igaz például az a páncélzat egyenérték ami Hasp doksijában van, csak az éppen nem szemből számol, hanem a legkisebb védelem szögével.
Szemből a valós védelmet a zöld vonalaknál látod a tornyon.
Szia! Megtudnád mondani, hogy a zsákpáncélzat hogyan működik, és mi van benne?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 040
113
Szia! Megtudnád mondani, hogy a zsákpáncélzat hogyan működik, és mi van benne?

Persze. Reaktív páncél van benne.
(A képen T-80BVM)
0666c3904768c70e3a05594622f4f714.jpg


44f288375124277896c99a853e3cdedf.jpg


a722752731040744193315c2fae41126.jpg


Az utolsó képen van a zsák konkrétan.
Ahogyan én értelmezem több rétegű reaktív lapok között van egy műanyagból készült tojástartó, ami távtartóként funkcionál.
A zsák anyaga feltételezem aramid szövet.
A szabadalmi rajzon jól látszik, hogy sokkal kevesebb zsák szükséges a kötényezés beboritásához, mint ahány darab Kontakt-1 tégla kellet régebben.
Mivel nagyrészt szövetből és műanyagból van így gondolom sokkal kevésbé repeszel , mint az elődje, így kevésbé veszélyes a gyalogságra is.
51936534258_91f5217324_b.jpg


FNFTnKrX0AID5kE.png
 

Ashtar

Well-Known Member
2022. március 13.
537
1 944
93
Persze. Reaktív páncél van benne.
(A képen T-80BVM)
0666c3904768c70e3a05594622f4f714.jpg


44f288375124277896c99a853e3cdedf.jpg


a722752731040744193315c2fae41126.jpg


Az utolsó képen van a zsák konkrétan.
Ahogyan én értelmezem több rétegű reaktív lapok között van egy műanyagból készült tojástartó, ami távtartóként funkcionál.
A zsák anyaga feltételezem aramid szövet.
A szabadalmi rajzon jól látszik, hogy sokkal kevesebb zsák szükséges a kötényezés beboritásához, mint ahány darab Kontakt-1 tégla kellet régebben.
Mivel nagyrészt szövetből és műanyagból van így gondolom sokkal kevésbé repeszel , mint az elődje, így kevésbé veszélyes a gyalogságra is.
51936534258_91f5217324_b.jpg


FNFTnKrX0AID5kE.png
Köszönöm!
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Ezt a T-72B3-t egy ukrán páncéltörő rakéta találta el amelynek következtében berobbant a lőszer....

20 év alatt lószart nem tettek a katonáik védelméért mert pocakos semmire kellő hozzá nem értő (nem is érdekli ) féle szart raktak be védelmi miniszternek ! BTR-90 és a fekete sas tankokkal nem lenne iylen szar az eredmény ! Mit látunk ? t-72 B/b3/M t-80U/ BVM ! Ez 6 féle szutyok !

beagle2.png
C0IUyjUXgAA0lUV
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 040
113
Ezt a T-72B3-t egy ukrán páncéltörő rakéta találta el amelynek következtében berobbant a lőszer....

Ebből a videóból ezt , hogy sikerült megállapítani? o_O

BTR-90 és a fekete sas tankokkal nem lenne iylen szar az eredmény ! Mit látunk ? t-72 B/b3/M t-80U/ BVM ! Ez 6 féle szutyok !

A BTR-90 pont ugyan olyan szarkupac, mint az összes eddigi elődje. Hogy sikerült ezt így megszakértened :D

A szutyok ruszki tankok meg köszönik jól bírják az ütközeteket, lásd. fentebb lévő BTR mentős videót, ahol a harckocsi elleni akna után simán kiszált a személyzet. (Volt ebből egy külsős videó is, ott láthatod ezt a részt)
De volt ugyan ilyen videó T-80-al ahol 2 aknára futott rá egymás után, se robbanás a tankban se semmi. Gondolom abból is kiszáltak.
Most a számtalan videóba ahol a T-64/72/80/90 elképesztő mennyiségű RPG/ATGM találatott túlél abba bele se menjünk.

A helyzet az, hogy nem a valóságban éltek, van egy virtuális hülyeség a fejetekben és azt szajkózzátok!
Nincs kilőhetetlen harckocsi, csak könnyen vagy nehezebben kilőhető, meg van amiben van esélyed túlélni és van amiben nincs.
Azért az eddigi videók alapján ki merem jelenteni, hogy az M1A2 a Merkava III/IV és az orosz T-64/72/80/90 tankok elég jók abban, hogy a személyzet élve szálljon ki belőlük, és elég sok behatást kibírnak.
A Leopárd 2 egyszer lett bevetve egy alacsony intenzitású háborúban ahol pár nap alatt olyan siralmasan leszerepelt, hogy azonnal ki kellet vonni a tűzvonalból, és tuning M60 asok mászkáltak helyettük....

Én tényleg csak arra várok, hogy kapjanak a nyugattól az ukránok "modern" harckocsit. Utána is kikérem majd a véleményeteket arról, hogy szerintetek mennyire "szutykok" a nyugati tankok....
(Nem is értem , hogy lehet háborút sosem látott technikákat így isteníteni.... LOL)