• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 784
77 913
113
kalapacs

Nem tudom de messze van attól,hogy nem létezik ez a képesség.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 341
13 906
113
Magach 6, ha csak ágyú, páncél paramétereket vesszük mint ahogy fip csinálta. De hát ugyebár van egy rakás egyébb fránya paraméter is ami döntő lehet.
Ha monjuk abból indulok ki, hogy mit produkáltak az orosz vasak a tank biatlonon, a tűzvezérlésük még mindíg a nyolcvanas évek elején van. Pedíg papíron ezek is jók kéne legyenek.
Fene sem érti...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 516
55 832
113
Mackensen

<i>"Ha monjuk abból indulok ki, hogy mit produkáltak az orosz vasak a tank biatlonon, a tűzvezérlésük még mindíg a nyolcvanas évek elején van. "</i>

Ezzel kapcsolatban csak annyit mondanék, hogy a T-90-eseken és a T-72B2/B3-on alkalmazott Sosna-U a francia Leclerc-nél alkalmazott Catherine-FC-n alapul. (ESSA licenc)
Azért a Leclerc tűzvezetése amennyire én tudom az egyik legjobb a nyugati MBT-k közül.
A T-90MS-nél van "hunter-killer" képesség, a célkövetés is automatikus, a régebbi MBT-knél nem tudom mi van.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 341
13 906
113
Hááátt... , most erre mit mondjak?
2014-es versenyen készült felvétel. Különösebb kommentár nelkül lejön, hogy miről is beszélek.
https://youtu.be/Ky-6Oah1xs4
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 516
55 832
113
Mackensen

Az oroszok mentek csak T-72B3-al, a többiek sima T-72B-vel, a kínaiak mentek Type-96-al.
A táblázat szerint a legjobb lövők a T-72B3-asok voltak,
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%82_%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0_%D0%BF%D0%BE_%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%BC%D1%83_%D0%B1%D0%B8%D0%B0%D1%82%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%83_2014

A cél amit el kellet találni pedig nem volt túl nagy, orosz MBT méretű volt:
%D0%9C%D0%B8%D1%88%D0%B5%D0%BD%D1%8C_%E2%84%9612_%C2%AB%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D0%BA%C2%BB.png
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 527
45 170
113
Találtam a Youtube link alatt egy érdekes kommentet, erőm nincs leellenőrízni, de sok mindent megmagyarázhat azért Mac:
what you Chinese people don't know is that type96a was the only tanks using APFSDS rounds during competition, all other t-72s were using HEAT rounds, there's a 800m/s difference in muzzle velocity between the two types of ammunitions, thus a huge difference in the resulting accuracy. after all, Chinese tanks performed poorly and ranked very low in the shooting part of competition, with far more misses than Russian team, maybe if 96a slowed down the results could be better. you guys should really read the rankings and the results from the competition before you comment.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 341
13 906
113
A táblázatban én idő eredményeket látok. Tűzvezérlés szempontjából meg normál lőtávnál minden rendszeresített lőszer esetében konstans sebesség mellett kéne menjen a lövés.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 527
45 170
113
Ebben mondom, én még azt sem állítom, hogy nincs igazad. CSAK kikkúrta a szemem az első oldalon lévő első nem csing csung nyelven íródott komentek egyike, gondolom te is el tudod olvasni, meg érted, hogy miről szól, amit linkeltem. Aztán vagy igaz, vagy nem, de ha igen, az igen sokat megmagyaráz...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 341
13 906
113
Olvastam én is azt a kommentet, de nem értek egyet vele. Normál lőtávolságokon a tűzvezérlő rendszer a rendszeresített lőszerekhez ugyanolyan gyorsan és precízen végzi el a korrigálásokat. 3:16 másodpercnél jól látszik, hogy a lőszernek még ha kumulatív is volt, nem emelkedik a röppályálya a cél fölé és a repülési ideje jóval 1 másodperc alatt van. Tehát standard pásztázott lőtávon belül voltak a célpontok. Ebben az esetben a két lőszertípus eltérő kezdősebessége nem annyira számít. Máskülönben az oroszok nem járultak volna hozzá, hogy a kínaiak a nyíllövedékeket használják.
Közben google fordítóval megnéztem a táblázatot. A jobb oldalon az idő van, a lövéseket a pontok jelentik. Ott meg a kínaiak nem szerepeltek rosszúl.
Individual race (nekem így fordítja) oroszok 6 találat (összesen 3 csapat), kínaiak 4 találat (2 csapat)

Small sprint oroszok 8 találat (összesen 3 csapat) kínaiak 6 találat (2 csapat)

Relay oroszok 6 találat kínaiak 7 találat, itt talán 1 tank versenyzett 3 személyzette. ???

A hatalmas különbség, hogy az oroszok (beleértve a B3M-et is) minden lövés előtt befékeztek egy hatalmasat.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 527
45 170
113
Az egyértelműen látszott nekem is, hogy a kínai csapat gyorsabban, valódi menetből lőtt legtöbbször, a többiek meg nem. A többiről meg nem tudok véleményt alkotni az egymásnak ellentmondó információk alapján, rögtön az után amit belinkeltem, volt egy másik Kínai párti komment, aki meg azt állította, hogy nem APFSDS lövedéket használtak etc... Jobban lőttek, és inkább menetből, ez fixen látszik nekem is. A többi talány.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 341
13 906
113
Előnynek előny, mert nem kell annyire előre tartani. Viszont a HEAT sem lassú és azon a lőtávon ez nem érződik annyira. Máskülönben a verseny szervezői nem egyeztek volna bele a használatába. Tudtommal az a magyarázata, hogy a csapatok a fő páncéltörő lőszerüket használhatták, amire a kiképzésük leginkább alapúl. Majd jön boki és elmondja, mi is volt a magyarázat. A kínaiak lassúak voltak és azért vesztettek, nem azért mert csapnivalóan lőttek volna. A tankjuk tolóerő/tömeg aránya jóval a többiek szintje alatt volt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 784
77 913
113
Nem befékeztek hanem lövés előtt ki kel nyomni a kuplungot a T-72-nél.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 527
45 170
113
Szemre lassabb tempóból lőttek mint a Kínaiak, az nekem is úgy jött le a videó alapján. Az hogy milyen technikai okok miatt, az egy dolog, de tényleg nagyobb sebesség mellől durrogtattak mint az Oroszok.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 341
13 906
113
3:48 másodpercnél az nem kuplungkinyomás
4:39 másodpercnél meg lövés előtt még megnyomja a gázt
A motor mögötti ventillátor kifúj egy csomó port, főleg gázolásnál. Jól megfigyelhető mikor valamelyék tanknál rákapcsolnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 784
77 913
113
Elvileg ki kell nyomni a kuplungot mert nem tesz jót a váltónak az a pár tonnás reakcióerő.
 
M

molnibalage

Guest
Hááátt... , most erre mit mondjak?
2014-es versenyen készült felvétel. Különösebb kommentár nelkül lejön, hogy miről is beszélek.
https://youtu.be/Ky-6Oah1xs4
Arra gondolsz, hogy álló célnak mellé lőtt vagy laza 15 méterrel?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 341
13 906
113
Igen, de 3:48 nál nem lőnek, csak belassítanak nagyon.
Itt még két film. Lőtéren készültek, csak ugyebár ezeken nem szerepelnek T-72-esek.
https://youtu.be/iF3iRvDzF_w
https://youtu.be/4XYvmTnIFlU