• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
molnibalage

A dízel motor 1000x jobb mint a gázturbina,a 120-as ágyú jobb mint a 105-ös ez kétségtelen tény ha nem így lenne nem lenne 120-as ágyú(nem csak APFSDS lőszere van a harckocsinak és nem csak másik harckocsira szoktak velük lőni).Páncélban is jobb a német vas viszont könnyebb elektronikában pedig az A4 semmivel nem volt rosszabb mint az M1A1.

A 20% különbség meg gyakorlatilag pont,hogy nem egyenlő hanem tetemes eltérés.Ha nem hiszed szívesen megadom a számlaszámom és ezentúl a fizetésed 20%-át átutalod minden hónapban. Ha nagyon rosszul keresel akkor abban is benne vagyok,hogy ugyan ennyi pénzért ezentúl 20%-al többet kell dolgoznod minden hónapban(persze így nem kell elutalnod a 20%-ot).
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 857
113
A T-72BU-t én eddig úgy tudtam, hogy az iraki T-72-ők buktája után nevezték át, mert akkor a T-72 típusjelzés vállalhatatlanná vált annak ellenére, hogy a T-72BU egészen más kategória.

Erdetileg T-72BU néven futott a projekt (T-72B modernizációja) 1989-ben készult el, de valamiért a szovjetek nem fogadták el. Kozben a SZU is feloszott. Az obolháború tapasztalatai miatt az oroszok alaposan kipofozták a projektet. Akkor kerult rá a Stora-1 és a Kontakt-5 kiegészíto páncélzat is. 1992-ben Jelcin utasítására nevezték át T-90-re.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
molnibalage

"A T-72BU-t én eddig úgy tudtam, hogy az iraki T-72-ők buktája után nevezték át, mert akkor a T-72 típusjelzés vállalhatatlanná vált annak ellenére, hogy a T-72BU egészen más kategória."

Leírom még egyszer. T-72 BU néven futott a projekt. Egy olyan T-72-őt akartak létrehozni amely felhasználja a T-80 sikeresebb elemeit.
Ebből végül az lett, hogy terveztek egy szinte teljesen új harckocsit, T-80 elemek nélkül, teljesen új hegesztett toronnyal, ágyúval, elektronikával, motorral és egy sokkal erősebb páncélzattal, és megjelent a Sthora nevű rendszer is.
Mivel a T-72 és a "T-72BU" fantázia nevű valami között igen nagy lett a különbség, e miatt úgy gondolták, hogy hülyeség lenne T-72BU-nak hívni egy vadonatúj tankot.
(Itt nem volt méretnövekedés, ezt leszámítva akkora T-72 és a T-90 közti különbség, mint az F-18/C és az F-18/E között.)

Így született a T-90. Nem gyártottak belőle sokat (kb. 100+ db-ot), mert nem volt értelme és pénz sem volt rá.
Aztán a rossz orosz harci tapasztalatok, és az általam is linkelt teszteredmények miatt és mert volt pénz a fejlesztésre kihozták a T-90A-t. Ebből csak Oroszországnak majdnem 1000 db-ot gyártottak, és komoly exportmennyiséget is.
Itt is komoly fejlődés volt, fejlesztették a páncélzatot, a tűzvezetést, az automata töltőt, megjelent az Arena rendszer amit végül nem használtak stb....

Aztán, hogy az Armata helyet legyen korszerű exporttermékük végül kijött a T-90MS ami valószínűleg az utolsó tagja a T-34 evolúciónak. Itt megint fejlesztettek mindent amit tudtak, elszeparálták a szállított lőszert is, távirányítós a toronygéppuska, új generációs az ERA, csökkentették az IR-t stb...
 
M

molnibalage

Guest
A 20% különbség meg gyakorlatilag pont,hogy nem egyenlő hanem tetemes eltérés.

És én hol mondtam, hogy nem? Viszont ez nem az M1A1-re vonatkozott, hanem az M1IP-re. Az a tűzerő meg bőven megfelelt a régebbi nem szovjet Vsz hk ellen, de még a T-72B/B1 és a T-64BV ellen is a 1986 körül rendszeresített új lőszerrel.

A számlaszámos példa helyett sokkal egyszerűbb lett volna azt írni, hogy adott távolságon szemből, az a 20% jelentette az eltérést aközött, hogy mekkora veszélyt jelentetettek ezek a nyugati hk-k az újabb szovjet eszközökre.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
molnibalage

<i>"A T-64/72 melyik változata melyikkel összemérve? Mert még a '80-as években is kalapálták. A T-64BM a Leo1A4-gyel vagy a Leo2A1-hez mérve? Vagy az M1A1-hez?

Ez így értelmezhetetlen kijelentés.."</i>

Nem értelmezhetetlen, mert mindkét oldalon folyamatos volt a fejlődés.
Dátumoknak érdemes utána nézni!

A T-64 például 1967 körül került teljes csapatszolgálatba.
125 mm-s ágyúja volt, borkarbid-textolit-acél kompozit páncélzata, amely nagyjából 400 mm-s RHA-nak felelt meg kinetikus energiájú lőszerekkel szemben, szemből.
A T-64B ennél még többet tudott , de erről nem sok infó van.

A T-72 1973-ban állt szolgálatba ha jól tudom.
Ha jól tudom az Ural verzió nem volt nagy szám, homogén páncél kb. 300 mm RHA páncélvédelem, optikai távmérő stb... De az ágyú már itt is 125 mm-s.
1979-ben jött a T-72A, szilíciumkarbid-textolit-acél páncéllal, modernebb elektronikával.
Ez a verzió elvileg a toronynál 500 mm-s a testnél 400 mm-s RHA értékű páncélzattal bírt szemből, kinetikus energiájú lőszerekkel szemben.
A T-72B 1985-ben jelent meg, fejlesztett elektronika és valamivel jobb páncélzat. Ez már elvileg a páncéltestnél is 500 mm RHA körüli páncélértékkel rendelkezett.

Mi volt ezzel szemben nyugaton?

AMX-30. Ez 1966-ban került szolgálatba, 105 mm-s ágyúja volt és a maximális páncélvédelme 80 mm RHA körül volt.
Persze fejlesztették ezt is, de a páncélzata nem nagyon lépte át a 100 mm-t.

Leopárd 1. 1965-ben állt szolgálatba, itt is 105 mm-s ágyú van.
70 mm-s homogén majd később 70 mm-s üreges többrétegű acélpáncélzattal bírt. Az elektronikája nagyon fejlett volt.

M-60 Patton. 1961 körül állt szolgálatba, az ágyú itt is 105 mm-s.
A páncélzata a kezdeti 220/180 mm relatív RHA-ról felfejlődött 258/290 mm-re.

<b>Ezeknél az akkori orosz MBT-k, a T-72-is fejlettebb volt, nem is kicsivel. </b>

Most jönnek a korszerűbb nyugati típusok:

Challenger 1. 1983-ban állt szolgálatba, 120 mm-s huzagolt ágyúval, ami valamivel gyöngébb az orosz 125 mm-s sima csövűnél.
A páncélzatról nincs adatom.

Leopárd 2. 1979-től állt szolgálatba, modern 120 mm-s sima csövű ágyúval. Elvileg a 120/L44 minimálisan pontosabb és erősebb volt az orosz 125 mm-snél.
Elektronikában világelső volt ez az MBT, az EMAS-15-ös mai szemmel nézve is jó rendszer.
Német nyelven vannak adatok a páncélzatról.
E szerint az A1-3 verziók páncélzata a testnél 350-550 mm RHA , a toronynál 500-550 mm RHA szemből kinetikus energiájú lőszerek ellen. Ez nagyjából a T-72B szintje. Ma már nincs ilyen verziójú Leopárd 2.
Az 1985-ben szolgálatba lépő A4-s verziókra 600-700+ mm RHA-kat írnak, de ezt kezeljük fenntartásokkal, ezek becslések.

M1 Abrams. 1980-tól állt szolgálatba. Itt kezdetben 105 mm-s ágyú volt, a sima M1 verziókra 350/500 mm RHA körüli páncél értékeket találtam, szemből, kinetikus energiával romboló lövedékekkel szemben.
Az erősebb páncélzatú és 120 mm-s ágyúval szerelt M1A1-et 1986-ban kezdték rendszerbe állítani.
E mellet megemlíteném, hogy a gázturbinája komoly hőkibocsátással jár, ami IR szempontból nem mellékes.


Szerintem az első kijelentésem ezek alapján helytálló, vagyis az, hogy 1985-ig az oroszok előrébb jártak az MBT-k terén, mint a nyugatiak.

M-60 és a többi régebbi generációs hk és T-72 összehasonlításban, a jelenleg szolgálatban lévő orosz tankok legnagyobb részén nincs olyan tűzvezérlő rendszer mint ami az M-60-nak volt. Úgyszint optika és rádió.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ajánlom mindenki figyelmébe az 1982-es arab-izraeli konfliktust ott csaptak össze szír T-72-esek izraeli M60-asokkal.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ha jól meggondoljuk az A1 változat 1977 után már teljesen passzív éjellátókkal rendelkezett. A szovjetek gyakorlatilag aktív infra éjellátókkal zárták a hideg-háborút. A jelenleg leg elterjedtebb hk az orosz seregben a T-72 melyek legnagyobb része azóta sem esett át komolyabb modernizáción. Ja és a nyolcvanas években ezeket is telepakolták nagyméretű ERA lapokkal.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Mackensen

<i>"Ajánlom mindenki figyelmébe az 1982-es arab-izraeli konfliktust ott csaptak össze szír T-72-esek izraeli M60-asokkal."</i>

Azon források alapján amiket én ismerek a T-72M és az M60 is jól szerepelt. Kölcsönösen képesek voltak megsemmisíteni egymást.
A szírek ellen szólt a rosszabb kiképzés és, hogy a T-72M "butított" tankkal harcoltak, míg Izraeli oldalon jobb kiképzés és elvileg teljes értékű M60 technika harcolt.

Idézet az egyik forrásból (orosz, fordítóval):
"Az első T-72 során a harcok 1982-ben, Libanonban , a völgyben Bekaa . Június 9-én 76 és 91-én szíriai tartály dandár felfegyverzett T-62 a környezetbe, hogy a tó déli oldalán Qarun. A szíriai parancs úgy döntött, hogy elküldi Damaszkusz elit egységek az 1. páncéloshadosztály, felfegyverkezve, amely az egyik változat szerint, volt T-72 tankok (a másik változat, a T-72 Ebben a csoportban nem volt [92] ), hogy szembeszálljanak az izraeliek a jobb szárny. A város északi részén Rashaya szíriai T-72s csaptak össze több vállalat az izraeli M60 , megölve közülük néhányat, anélkül, hogy a veszteség a szétválás áttörte a bekerítés. Ezt követően, az elit egységek visszatértek a határ szíriai átcsoportosítani és folytatták a mozgás Zahle [93] .

Szíriai források szerint az izraeli tankok legénysége nem tudta kiütni szíriai T-72. Az orosz szakértő Mihail Tank Bariatinskii szíriaiak elvesztette 11-12 T-72 tankok, egyikük állítólag eltalálta egy tank "Shot-Kal" ( "Centurion" ) [94] . Ellentétben a mítosz egy tűzkeresztségen T-72, ami történt a harcot a tankok "Merkavat" , ha figyelmesen nyomon követni a harc útját szíriai T-72 tankok és izraeli "Merkavat" kerül bemutatásra megkérdőjelezhető a lehetőségét is ülésükön a csatában [95] . Baryatinsky arra a következtetésre jutott, hogy "nem" Merkavat "nem sorakoztatott egy T-72, és sem a T-72 nem kiütötte bármelyik" Merkavat ", mert egyszerűen nem teljesülnek a harcban" [96] .

Ezt követően, az Izrael és Szíria megállapodtak abban, hogy a tűzszünet délután június 11-én. Mindkét fél rohant a támadást, hogy megragad annyi területén. Kora reggel a szíriai T-72 81. dandár elérte Shtavraha, majd délnek fordult két párhuzamos utak, közvetlenül a pozícióját 409 th protivotankogo zászlóalj és M60 767 Brigade (az izraeli adatok, 767 dandár az ezt követő csatában nem részt vettem). Szíriai hazamentek, ihlette sikere június 9 folytatta a támadó elvégzése nélkül felderítés. Ennek eredményeként azok támadták, csak 9-12 T-72 elütötte rakétákat a vontatást . Szírek bejelentett vereség ebben a csatában a 10 izraeli tankok M60. Minden bélelt T-72 sikerült vontatására a szíriaiak, majd visszatértek a Bejrút-Damaszkusz autópálya."


Mack:
<i>"M-60 és a többi régebbi generációs hk és T-72 összehasonlításban, a jelenleg szolgálatban lévő orosz tankok legnagyobb részén nincs olyan tűzvezérlő rendszer mint ami az M-60-nak volt. Úgyszint optika és rádió."</i>

A Leopárd 1-es elektronikája sem volt piskóta. Ebben valamennyire az oroszok előtt járt mind két fél.
De az az SZU által alkalmazott IR rendszerek sem voltak annyira szarok, mint amilyet mondjuk az Irakiak kaptak.
Tettem már be erről képet de egyszerűen nem találom :-(

Viszont egy másik összehasonlítási szempontról találtam képet:
siluet.gif
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Mackensen

Nem akarlak nagyon elkeseríteni de a T-72M1 ami nekünk van passzív módban is tudja alkalmazni az éjjellátóját,innentől nem nehéz kikövetkeztetni,hogy minden orosz T-72,T-80 is képes erre és képes is volt 1990 előtt is.Arról nem is beszélve,hogy az összes T-80 U 1984-ben nagyon komoly elektronikai upgrede-t kapott.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Azon források alapján amiket én ismerek a T-72M és az M60 is jól szerepelt. Kölcsönösen képesek voltak megsemmisíteni egymást.
A szírek ellen szólt a rosszabb kiképzés és, hogy a T-72M "butított" tankkal harcoltak, míg Izraeli oldalon jobb kiképzés és elvileg teljes értékű M60 technika harcolt.

Viszont ha csak a síma paramétereket hasonlítgatjuk a majom T-72 is nagyobb harcértékkel bír mint az M60.

Nem akarlak nagyon elkeseríteni de a T-72M1 ami nekünk van passzív módban is tudja alkalmazni az éjjellátóját

Pár szár méterig, nem is tudom. Szerinted miért hagyták rajtuk a lámpát?
 

cnrhs3

Member
2013. március 16.
459
3
18
Dudi

Nem akarlak nagyon elkeseríteni, de ami T72M1-nél az irányzónál csak aktív infra van. a vezetőnél néhányban van passzív infra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
cnrhs3

Ez fura mert minden BTR-ben van passzív is és elvileg ugyan az a színvonal a két rendszer.Mondjuk,hogy nekünk nincs nem jelenti azt,hogy az oroszoknak sem volt sőt nekünk vannak butított tankjaink nem nekik.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Mackensen



Nem akarlak nagyon elkeseríteni de a T-72M1 ami nekünk van passzív módban is tudja alkalmazni az éjjellátóját,innentől nem nehéz kikövetkeztetni,hogy minden orosz T-72,T-80 is képes erre és képes is volt 1990 előtt is.Arról nem is beszélve,hogy az összes T-80 U 1984-ben nagyon komoly elektronikai upgrede-t kapott.


Emlekeim szerint ezek a passziv rendszerek mikor ujak voltak akkor tudtak eros csillag holdfeny melett 400 metert de azt sem sokaig mert elromlottak.

400 meter !!!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
<i>"Pár szár méterig, nem is tudom. Szerinted miért hagyták rajtuk a lámpát?"</i>

Normál üzemmódra van a lámpa.
Harchelyzetben, éjjel, infárval vezet a vezető és az irányzónak is kell tudni használnia.
Nem most, már a 80-as években is megvolt mindez.