• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 339
54 935
113
Azok nagy szilárdságú porcelán golyók vagy betétek én ezzel a kifejezéssel leginkább a T-64-ek páncélzatáról szóló orosz anyagokban találkoztam......

"Töltőanyagként" nagy szilárdságú betont, üveget, diabázt, kerámiát (porcelán, ultraporcelán, uralit) és különböző üvegszálas műanyagokat vizsgáltak. A vizsgált anyagok közül a legjobb tulajdonságokat a nagy szilárdságú "ultra-porcelánból" és az AG-4S üvegszálas műanyagból készült "bélések"mutatták. Ezeket az anyagokat kombinált páncélok töltőanyagaként ajánlották használni. A kombinált páncélok használatának súlyelőnye a monolitikus acél páncélokkal szemben 20-25%-os volt."

"А. Tarasenko"


turret432.jpg

100% biztos vagyok benne, hogy esetünkben a porcelán=kerámia.
És a konkrét estben az alkalmazott kerámia a korund volt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 339
54 935
113
A megszokottan európai nyelvekben a csempék világában a kerámia=porcelán, szóval nem lenne meglepő.

Bizonyám! Meg ugye az általunk porcelánnak hívott porcelán nem alkalmas páncélzatnak.
Ellentétben a korund-al, ami megfelelő minőség esetén alkalmas. Az 1960-as évek végén mind az SZU-ban, mind az USA-ban ismerték a korund (ipari zafír) golyós kerámia páncélzatott. Az USA szabadalom ha jól emlékszem 1967-es. Csak ők kisebb golyókban gondolkodtak és helikopterekbe szánták páncélnak.
És, hogy miért golyó, nem téglatest, annak meg gyártás technológiai oka van. Egyszerűen golyót tudtak gyártani a megfelelő minőségben, tégla testett nem.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Bizonyám! Meg ugye az általunk porcelánnak hívott porcelán nem alkalmas páncélzatnak.
Ellentétben a korund-al, ami megfelelő minőség esetén alkalmas. Az 1960-as évek végén mind az SZU-ban, mind az USA-ban ismerték a korund (ipari zafír) golyós kerámia páncélzatott. Az USA szabadalom ha jól emlékszem 1967-es. Csak ők kisebb golyókban gondolkodtak és helikopterekbe szánták páncélnak.
És, hogy miért golyó, nem téglatest, annak meg gyártás technológiai oka van. Egyszerűen golyót tudtak gyártani a megfelelő minőségben, tégla testett nem.
Szerintem a golyó formának egyéb oka van. Téglaformát az ilyenekből könnyebben gyártanak általában, csak nyomja a gép a masszát, amit elvagdalnak, aztán megy a kemencébe. Szerintem a golyó, ugy mivel több sorban és így lényegében átlapolva volt a páncélzatban, a közegváltás közben fém-korunk, ugyanúgy viselkedik a lövedékkel szemben, mind egy levegő-acél közegváltás esetén csak más mechanikai mutatókkal. Egyik közegből a másikba lépve a felülete elvezetheti oldalirányba a penetrátort, ami ha csak kismértékű is, de elég roncsolódást okozhat benne, másrészt a más helyzetben hátrébb levő korundgolyó megint megvezetheti akár más irányban így a fémben haladó, energiájából vesztett és így megszorulni, törni képes rudat.

Nekem ez az elméletem a golyó formára régóta és ebből kiindulva van némi baszott jó ötletem. :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 339
54 935
113
Szerintem a golyó formának egyéb oka van. Téglaformát az ilyenekből könnyebben gyártanak általában, csak nyomja a gép a masszát, amit elvagdalnak, aztán megy a kemencébe. Szerintem a golyó, ugy mivel több sorban és így lényegében átlapolva volt a páncélzatban, a közegváltás közben fém-korunk, ugyanúgy viselkedik a lövedékkel szemben, mind egy levegő-acél közegváltás esetén csak más mechanikai mutatókkal. Egyik közegből a másikba lépve a felülete elvezetheti oldalirányba a penetrátort, ami ha csak kismértékű is, de elég roncsolódást okozhat benne, másrészt a más helyzetben hátrébb levő korundgolyó megint megvezetheti akár más irányban így a fémben haladó, energiájából vesztett és így megszorulni, törni képes rudat.

Nekem ez az elméletem a golyó formára régóta és ebből kiindulva van némi baszott jó ötletem. :D

Ma már a korundot is méhsejt formájú csempében alkalmazzák. Lásd. MEXAS.
Nem tudom részleteiben az okot, de én több helyen is azt olvastam, hogy csak a golyó formát tudták páncélzati minőségben gyártani.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Ma már a korundot is méhsejt formájú csempében alkalmazzák. Lásd. MEXAS.
Nem tudom részleteiben az okot, de én több helyen is azt olvastam, hogy csak a golyó formát tudták páncélzati minőségben gyártani.
Könnyen meglehet, de nekem igazából elsőre ez jutott eszembe annó róluk, mikor találkozam vele a netes kezdeti kutatásaimban.
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa and fip7
T

Törölt tag 1945

Guest
Szerintem a golyó formának egyéb oka van. Téglaformát az ilyenekből könnyebben gyártanak általában, csak nyomja a gép a masszát, amit elvagdalnak, aztán megy a kemencébe. Szerintem a golyó, ugy mivel több sorban és így lényegében átlapolva volt a páncélzatban, a közegváltás közben fém-korunk, ugyanúgy viselkedik a lövedékkel szemben, mind egy levegő-acél közegváltás esetén csak más mechanikai mutatókkal. Egyik közegből a másikba lépve a felülete elvezetheti oldalirányba a penetrátort, ami ha csak kismértékű is, de elég roncsolódást okozhat benne, másrészt a más helyzetben hátrébb levő korundgolyó megint megvezetheti akár más irányban így a fémben haladó, energiájából vesztett és így megszorulni, törni képes rudat.

Nekem ez az elméletem a golyó formára régóta és ebből kiindulva van némi baszott jó ötletem. :D

Én is az átlapolásról olvastam a T-64 esetén.
2021-06-23-19-25-52-Window.jpg
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 621
14 590
113
T-72B torony homlok páncélzata, amikor először nyugati kézbe került...

t-72b-armor-article-jmo-may2002-1.jpg

t-72b-armor-article-jmo-may2002-2.jpg

t-72b-armor-article-jmo-may2002-3.jpg

t-72b-armor-article-jmo-may2002-4.jpg

t-72b-armor-article-jmo-may2002-5.jpg

t-72b-armor-article-jmo-may2002-6.jpg

Thx, ezek nagyon frankó képek. Láttam már hasonlót, de ez még jobb.

Kíváncsi vagyok mennyibe fájna egy olyan T72A/T72M felújítás, ahol hasonló módon felnyitják vagy akár levágják a torony két oldalán ezt a vastag részt, és korszerű páncélra cserélik.

Ha jól tudom a lengyel PT16-os modernizációnál lehetett valami ilyesmi.

Ugye azLeo2-t ill. az M1-et már eleve úgy tervezték, hogy az ilyesmi viszonylag egyszerűn megvalósítható legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 004
113
Thx, ezek nagyon frankó képek. Láttam már hasonlót, de ez még jobb.

Kíváncsi vagyok mennyibe fájna egy olyan T72A/T72M felújítás, ahol hasonló módon felnyitják vagy akár levágják a torony két oldalán ezt a vastag részt, és korszerű páncélra cserélik.

Ha jól tudom a lengyel PT16-os modernizációnál lehetett valami ilyesmi.

Ugye azLeo2-t ill. az M1-et már eleve úgy tervezték, hogy az ilyesmi viszonylag egyszerűn megvalósítható legyen.
Amit kitaláltál az lehetetlen.Kizárólag a B készült olyan technológiával,hogy cserélni lehessen a NERA páncélzatot.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 994
113
Ma már a korundot is méhsejt formájú csempében alkalmazzák. Lásd. MEXAS.
Nem tudom részleteiben az okot, de én több helyen is azt olvastam, hogy csak a golyó formát tudták páncélzati minőségben gyártani.
Nem ismerem a gyártási folyamatot, de én arra gondolok, hogy összeolvasszák a cuccot mondjuk egy 10x10x10cm-es kockában, a kristályosodás meg a lehűléssel elindul és a kocka szélein rosszabbak az anyagminőségi jellemzők (feszültségek stb...), ezért simán golyó formára csiszolják. Aztán lehet, most olyan hülyeséget írtam, hogy @ozymandias keresztet vet meg 3x átköp a válla felett keleti irányba, bár ha tudna erről írni valamit akkor szerintem előrébb lennénk, engem most el kezdett érdekelni a téma.

Ja még extrának a golyó formáról rakok be egy videót, ha megtalálom.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Nem ismerem a gyártási folyamatot, de én arra gondolok, hogy összeolvasszák a cuccot mondjuk egy 10x10x10cm-es kockában, a kristályosodás meg a lehűléssel elindul és a kocka szélein rosszabbak az anyagminőségi jellemzők (feszültségek stb...), ezért simán golyó formára csiszolják. Aztán lehet, most olyan hülyeséget írtam, hogy @ozymandias keresztet vet meg 3x átköp a válla felett keleti irányba, bár ha tudna erről írni valamit akkor szerintem előrébb lennénk, engem most el kezdett érdekelni a téma.

Ja még extrának a golyó formáról rakok be egy videót, ha megtalálom.

Elvileg konkrétan ez van benne (nekem valami formába préselt cuccnak tűnik):

Farforovye-shary-9.jpg
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 994
113
Elvileg konkrétan ez van benne (nekem valami formába préselt cuccnak tűnik):

Farforovye-shary-9.jpg
Olvasgattam most a korundról, 3000°C és bauxit kell hozzá.
Az eljárásról röviden:
A videó amit kerestem:
Elméletem:
A golyó formának jobb a mozgási energia elnyelése (egy egyszerű téglatestet ami ha speckó kerámia is, repeszti/töri) + kumulatív sugarat egyszerűen a gömb felületen szétfröcsköli?